raducanmihai

Ceas cu monitor cardiac

Recommended Posts

• HRM strap water resistant 30 metres (strap will not provide accurate heart rate when under water)

Funny.

• HRM strap water resistant 30 metres (strap will not provide accurate heart rate when under water)

Funny.

Păi oricum nu te uiţi la puls în timp ce înoţi. Pulsul e important la probele uscate :)

Păi oricum nu te uiţi la puls în timp ce înoţi. Pulsul e important la probele uscate :)

Ok, nu te uiti, dar cred ca ar fi super sa ai datele pentru analiza mai tarziu.

Ok, nu te uiti, dar cred ca ar fi super sa ai datele pentru analiza mai tarziu.

Da, aşa am zis şi eu iniţial când am dat o căruţă de bani pe un VDO Z3, tocmai pentru facilitatea asta, dar acuma mi se pare o mare risipă... Nu am mai folosit funcţia de înregistrare de peste un an.

ai 5 atm la 50m

Ai 6 atmosfere la 50m adâncime, fiindcă la presiunea coloanei de 50m de apă de deasupra se mai adaugă și presiunea aerului de la suprafață, adică încă 1 atm. :) La 0 metri adâncime ai 1atm, la 10m adâncime ai 2atm, și așa mai departe.

Însă mă îndoiesc că la 3 metri sub apă mă pot mișca cu o asemenea viteză încât presiunea dinamică a apei să treacă de 5 atmosfere. Adică până și la aripa unui avion ce-și bazează portanța exact pe diferența de presiune a aerului între cele două suprafețe, diferența de presiune e mult subunitară. Ca exemplu, un Boeing 737-200 încărcat la maxim are 52,4 tone și o suprafață a aripilor de 102 m2; ca să stea în aer, are nevoie de o diferență de presiune de 5039 Pascali, adică 0,049 atmosfere. O avea apa altă densitate, da' nici chiar în halul ăsta, și nici mâna mea nu-i hidrodinamică :D

Deci pur și simplu produsul se aberează cu niște cifre rupte de realitatea practică.

• Upvote 1

Stiu ca e postul vechi poate nu mai prezinta importanta dar macar sa-mi dau cu parerea la un ceas cu HRM luat de la Decathlon.

Deci l-am cumparat acum aproximativ 2 ani prin vara iar motivul principal e ca mi-a placut afisajul (fundal negru cu cifre albe). Am dat 80RON ca era la reducere (pretul normal fiind undeva pe la 120). De atunci l-am purtat cam pe la orice activitate sportiva sau care implica doar tinuta sportiva. Am facut dus cu el, l-am bagat in mare (nu la 5 atmosfere ca nu sunt Cousteau), am transpirat si uneori l-am mai si lovit din neatentie. Pana in acest moment functioneaza fara probleme. E adevarat ca inca nu i-am schimbat bateria ceea ce s-ar putea sa-i mai afecteze etanseitatea.

Centura cardio am purtat-o cam in 12 ture anul acesta. O singura data am mers cu ea pe o ploaie torentiala dar nu am vazut sa functioneaze aiurea.

As fi vrut sa se poate sincruniza pe dinte-albastru cu telefonul dar pentru asta mai trebuia sa dau in plus 5-6 milioane probabil. :)

Per total sunt multumit de el raportat la cat am dat.

• Upvote 1

eu am luat un ceas cu hrm de la lidl, sper sa nu interfereze cu ciclocomputerul,.

Intrebare: senzorul (banda) de pe piept cum il opresc? scot bateria cand nu il folosesc?

Se opreşte singur când nu e în contact cu pielea.

eu am luat un ceas cu hrm de la lidl, sper sa nu interfereze cu ciclocomputerul,.

Intrebare: senzorul (banda) de pe piept cum il opresc? scot bateria cand nu il folosesc?

Esti multumit de el?

Edit: Acum vad ca abia ti l-ai luat...

Sper sa nu interfereze cu semnalul ciclocomputerului... asa in mare, folosit la munca, adica stand si citind forumul, si ma mai ridic din cand in cand sa fac pasi prin zona :) hrm e minim 60 si maxim 100, cu o medie de 78 parca, mie mi se pare destul de exact.

Acum as vrea sa stiu ceva valori la care trebuie sa pedalez ca sa capat rezistenta... din cate am citit pe net, undeva intre 140 si 160 ar fi ideal, sau intre 65-80%  asa o fi ?

Se opreşte singur când nu e în contact cu pielea.

Mersi

Revin cu intrebarea, daca nu corelezi HR cu efortul depus , la ce ajuta sa stii valoarea HR la un moment dat, sa nu faci infarct?

Daca astepti rapuns de la mine: eu vreau sa invat sa dozez efortul corect, sa folosesc o cadenta si o dozare a puterii cat mai corect si deasemenea sa nu depun efort excesiv, vreau sa nu depasesc 70% din bataile inimii.

Pai asta iti spun,  pentru asta iti trebuie o scula care sa aiba toate informatiile in acelasi loc, HR, cadenta viteza, distanta , timp 

De ce sa nu depasesti 70 % din HR?

Am citit ca daca tii hr intre 60-70 % evoluezi cel mai bine... + am si o problema la inima (brd) si cu toate astea merg binisor, cel putin la efort rezist mai bine ca amicii cu care ma dau,  si sunt curios pana acum c-am cu ce hr 'pedalam' :)

Am de gand sa repet cateva trasee, pe care stiu cu ce viteza, si in cat timp terminam, sa vad ce si cum.  

De asta nu merita sa investesc foarte multi bani, ca nu ma vad mereu pedaland monitorizat :) si cred ca scopul final ar fi sa imi invat limitele 'sanatoase'.

Mai am o curiozitate, la final de tura, la hr media trebuie sa fie 60-70 %,  ca sa fie ok, sau nu trebuie sa depasesc 60-70% ???

Ca sa ai o medie de 70%  din efort, inseamana sa treci de 100% si sa ramai ceva timp pe acolo. Sa ai grija cu blocul :D.

Sub 60% din capacitatea inimii e plimbare, nu exercițiu fizic. Vorba aia, „mergi cu motorul subturat”, lucru care nu îmbunătățește forma fizică însă contribuie la uzură. Decât așa, mai bine nu faci deloc. Nota bene pentru cei ce se baleiază prin parcuri câte o oră la ritm de plimbare sau poate mers un pic mai alert, și care au impresia că „au făcut mișcare” și asta le îmbunătățește starea fizică.

Între 60 și 70% e antrenament de aduranță sau recuperare, sau antrenament lejer de pregătire a capacității aerobice, sau antrenament de slăbit. Genul ăsta de efort îl faci la sfârșitul unui exercițiu fizic mai intens pentru ca să permiți mușchilor să se dezumfle de sânge și să se relaxeze. Aici sunt și arderile de grăsimi cele mai bune - ritmul ăsta va fi preferat de doamne ;)

Între 70 și 80% este antrenamentul aerobic, cu consum mare de oxigen, care țintește în primul rând antrenamentul sistemului cardiac și sistemului respirator, nu al mușchilor motori. Așa crești rezistența la efort, capacitatea pulmonară, pregătești inima pentru o viață mai lungă. Ritmul și efortul muscular trebuie dozate în așa fel încât să păstreze ritmul cardiac în acest interval, concentrându-te pe respirația corectă.

Între 80 și 90% faci antrenament anaerobic: sistemul cardiovascular nu poate oferi suficient oxigen mușchilor pentru a transforma grăsimea în energie, așa că mușchii trec pe consum de glicogen și produc acid lactic, pe care organismul încearcă să îl evacueze din mușchi până la un punct.

Între 90 și 100% se face antrenament de foarte scurtă durată pentru o subgrupă de fibre musculare, folosite în exercițiile fizice de viteză în intervale. Trebuie să fii deja într-o formă fizică excepțională pentru ca acest tip de antrenament să fie eficient. Însă inima are de suferit; nu poate susține un asemenea ritm pe intervale mai mari de timp fără să fie afectată. În mod natural, un asemenea ritm cardiac este folosit doar în situațiile de urgență, de tip „luptă sau fugi”, în care însăși supraviețuirea e mai importantă decât deteriorarea inimii, și sub potențarea adrenalinei.

Și timpul contează: sub 20 minute, un exercițiu fizic aerobic e complet ineficient, cu încălzire și recuperare cu tot nu prea ai apucat să contribui semnificativ la starea de sănătate cardiovasculară. Peste 60 de minute de exercițiu fizic aerobic (70-80% din capacitatea inimii, fără pauze) deja intervine oboseala și randamentul scade, câștigul obținut din fiecare minut suplimentar scade până când continui degeaba.

De-asta există ceasuri cu monitorizarea instantanee a ritmului cardiac, în care îți poți seta sexul, vârsta și greutatea pentru ca să-ți calculeze ritmul cardiac corespunzător pragurilor de 60, 70, 80 și 90%, și apoi să fie programate pentru ce tip de antrenament vrei să faci și cât timp, pentru ca să te bipăie când ieși din interval și să știi să mărești efortul sau să o lași mai moale.

• Upvote 1

mersi, deci cresc la 70-80%.

Pe acest ceas pot face si setari personalizate, ceea ce e super ok ptr 60 ron.

Am ajuns tarziu acasa, nu am reusit sa il probez pe bicla, dar l-am probat pe bicla din casa, un fel de bicicleta combinata cu stepper si 2 manere, foarte solicitant aparatul,

( sotia se joaca pe el)

Ideea e ca am alergat 10 minute, in primele 3 minute pulsul era la 130 si 60%, iar dupa aceea in urmatoarele 7 minute pulsul a variat intre 140 si 150 si 75%, iar puls maxim e 154, eu zic ca e ok, cu bicla in ritmul asta mergeam undeva la 25-28 km/h, ramane sa vad maine in realitate...

ps: sunt ud loarca...

Dupa 20 km de pedalat vin cu vesti bune si rele.

Vestea buna e ca hrm functioneaza ok, am vazut ca pedalez undeva intre 140 si 150 batai, ceea ce e ok, iar ca valoare imi arata intre 70 si 82 %, ceea ce e iarasi ok, iar media batailor a fost 142.

Vestea proasta ca cicloclomputerul wireless de la lidl. arata ca merg cu 7 km/h si cand stau pe loc, e influentat de senzorul ceasului de mana :( am scos bateria de vreo 3 ori din bretea,pana a inceput sa arate ok hr, dar ciclo tot aiurea arata.

Asadar, am pus b'twin-ul inpoi si totul e ok, hrm arata ok, ciclocomputerul merge ok. Happy end:)

Media depinde foarte mult de durata si modul in care faci efortul.

Daca tot efortul tau este constant (exceptand incalzirea si revenirea) atunci media rezultata iti poate da o imagine buna a efortului facut, dar daca faci efortul in trombe, reprize scurte si foarte intense urmate de lungi perioade de relaxare, atunci media rezultata nu iti spune mare lucru. E la fel ca in exemplul matematic: 2+3+2+1+22 inseamna o medie de 6 dar tot medie de 6 inseamna si 7+5+6+5+7. Mediile sunt bune mai ales in situatia cand antrenamentul este repetitiv (ca durata si efort) si astfel poti face comparatii intre ele.

stiu asta, efortul este cat se poate de constant, variaza insa viteza...

Ideea este ca in timp sa ajungi sa faci efort mai intens la acelasi puls, 

Ca sa progresezi nu este suficient sa mergi cu XX% din puls ci trebuie sa acumulezi kilometrii, 

Antrenamentele la altitudine si cu ruperi de ritm ajuta foarte mult la marirea capacitatii pulmonare 

Un exemplu elocvent as fi eu, acum doi ani cand alergam si aveam 78 kg la sub 5 min/km aveam puls 150 acum la 110 kg am puls 160 la 7 min/km , nu mai discut de distante :)

:O

acum 2 ani 78 kg....acum 110???

Dar ce s-a întâmplat?

Eu nu am timp suficient sa ma dau, ies si eu o  jumate de ora, o ora la 2 zile si in weekend mai apuc sambata 2-3 ore maxim...

Inteleg cam la ce imi foloseste hrm-ul, dar eu voiam mai mult doar sa corelez ce simt eu cu pulsul, si mi-am cam dat seama.

Oricum, cand apuc incerc sa merg cat mai mult si cat mai bine. Si am sa folosesc si ceasul, sa ma verific, pana acum puteam sa vad progrese doar pe ciclocomputer, vazand ca pe aceias distanta reusesc medii de timp mai mari.