Sign in to follow this  
ordinaru

Iunie 2010 - Grecia

Recommended Posts

prin iunie anul viitor intentionez sa ma duc sa ma plimb cu bicicleta pe la greci

initial ma gandisem sa merg din bucuresti pana acolo, dar datorita bugetului de timp limitat, cred ca voi prefera sa ma duc si sa ma intorc cu avionul

estimez ca aceasta calatorie sa dureze aproximativ 2 saptamani

iar ca bani nu stiu, probabil ca un 20-30 euro/zi ar trebui sa ajunga pentru cazare si mancare, deci aproximativ 300-400 euro pentru 2 saptamani, la care s-ar mai adauga biletul de avion si eventualele distractii

nu va fi o excursie de cicloturism in sensul propriu al cuvantului, respectiv nu voi merge prea incarcat cu coburi sau alte bagaje, maxim un rucsacel cu haine de schimb, periuta de dinti, etc.

si probabil ca voi merge cu cursiera, deci preferabil putina viteza

am pus acest anunt cu mai multe luni in avans, deoarece pentru a putea prinde un pret bun la biletul de avion, e bine de stabilit din timp aceste detalii

in fine, daca mai are cineva asemenea ganduri, ma poate contacta pe privat

Bafta la tura, dar cred ca ar fi bine sa incerci cu o luna mai devreme, prin mai, daca nu in aprilie.

In 2007 cand am fost in Grecia, pe la jumatatea lui iunie, la Salonic, la 12 noaptea, termometrele de pe strada aratau 32 de grade.

Iar de cum era ziua, nu cred ca are rost sa mai povestesc.

eu zic sa va stabiliti din timp cativa pasi

cati km faci pe zi in primele zile si apoi dupa ce esti in forma sa vezi daca poti dubla sau nu km

foarte important sa sti hotelurile, hostelurile, motelurile, pensiunile unde o sa dormi.

aici e nevoie de calcularea exacta de la a-b pe zile

sunt multe lucruri de planificat. nu poti merge cu capul inainte. in iunie din punctul meu de vedere va fi o canicula ingrozitoare. plus ca in perioada asta preturile sunt ridicate.

recomand aprilie. sunt foarte multe avantaje. temperaturi si preturi suportabile.

si eu am in plan asa ceva, sa colind Grecia pe bicicleta, dar o voi face in mai multe calatorii, pe regiuni. Tot asa cum te-ai gandit si tu o sa fac si eu, bagaje putine, cazare in fiecare noapte, asadar baza e bugetul. Planul meu este sa merg cu autocarul pina la Salonic. Nu-ti fa griji in privinta cazarii, oricine poate face un concediu in Grecia fara prea multe planificari, acolo oamenii traiesc din asta, in orice sat o sa gasesti o camera.

si eu am in plan asa ceva, sa colind Grecia pe bicicleta, dar o voi face in mai multe calatorii, pe regiuni. Tot asa cum te-ai gandit si tu o sa fac si eu, bagaje putine, cazare in fiecare noapte, asadar baza e bugetul. Planul meu este sa merg cu autocarul pina la Salonic. Nu-ti fa griji in privinta cazarii, oricine poate face un concediu in Grecia fara prea multe planificari, acolo oamenii traiesc din asta, in orice sat o sa gasesti o camera.

e placut sa cauti cazare dupa 1 zi de pedalat ?:D tu crezi ca-i asa usor sa gasesti din prima? poate

Da dar nu orce buzunar isi permite o camera ,pe cand o paine la noi o gasesti cu 0.8 lei la ei este aproape 1 euro daca vrei sa halesti ceva mai bine tre sa ai ceva bani la dispozitie . Dar eu unul as putea spune ca merita ai ce vedea si ce face ...

bafta la pedalat, dar si eu iti spun , ca mai bine schimbi luna, e fffff cald, si nu prea stiu cati km poti sa faci cand la umbra sunt 35-37grade, iar de mergi si pe zonele apropiate litoralului, este si umiditate, bafta

Poate e de folos linkul de mai jos pentru o tura prin Grecia (presupus ca intelegti limba; daca nu, poze pentru visat si facut pofta):

Grecia-Albania-Montenegro-Croatia-Slovenia-Austria:

Balkan 08

(Un klick pe textele albastre duce spre poze)

man...arunca un ochi si aici:

http://www.ciclism.ro/forums/f8/tura-nordul-greciei-1927/

cat despre bani, eu zic sa dublezi suma sau sa reduci timpul, sa ai rezerve de pana la 50 pe zi cazare + mancare. Putine au fost locurile unde am gasit camere ok sub 40.

Noi am fost in mai, in nord si tot ni s-a parut cald...daca te duci in iunie si o sa cobori mai spre sud, sa te astepti la temperaturi mai mari...

drum bun...