Sign in to follow this  
QSD

Fotografii din parcul Sprinfield-east London(Hackney)

Recommended Posts

Am facut aceste fotografii in plimbarile mele prin acest parc.Sper sa nu plictisesc si sa va placa.

Si drumul spre casa,cand s-au rupt norii.Noroc cu "MM", ca m-am mai amuzat si eu dupa asa udatura.

sincer, slab parcul. mult mai bine arata parcurile din Bucuresti.

pacat ca nu avem voie sa ne plimbam prin ele cu biclele.

sincer arata foarte bine. cand veti vedea si in bucuresti astfel de parcuri va fi un pas inainte.

Ce n-as da si eu sa avem si noi niste parcuri de astea ,pe unde sa poti sa te dai in voie cu bicla.

Springfield Park officially opened as a public park in 1905 and comprises the grounds of three private houses of which Springfield House (White Lodge) remains. Springfield Park is about 40 acres (16 hectares) of both formalised garden and conservation areas within a heavily urbanised inner city borough, and gives extensive views across Walthamstow Marshes.

Amenities

• athletics track (seasonal)
  • bandstand
  • bowling green
  • cafe
  • children's playground
  • conservation area
  • cricket pitch
  • rugby pitch
  • dog free area
  • emergency telephone
  • fountains
  • pond
  • ranger office
  • tennis courts
  • toilets
  • river
Springfield Park Café

The Springfield Park Café is open Monday to Sunday from 10am to 6pm.

Voi incerca sa descriu acest parc.Este un parc ce se intinde pe 16 ha,care este traversat de un rau(LEE),care are alei asfaltate,alei de iarba,3 poduri,o mlastina(ce poate fi traversata pe alei tunse in iarba mlastinilor),terenuri de tenis,rugby,crichet si este populat de rate,gaste,garlite,vulpi,veverite(pe care nu le vaneaza nimeni),este luminat noaptea si face legatura(o pista de asfalt de aprox. 6 km) cu un gigant teren de golf si 30 de terenuri de fotbal,un teren de echitatie si un patinoar,aflate si ele pe LEE River.Tot pe terenul parcului se afla si reteaua nationala de biciclete(adica nu se merge chiar pe unde vrei!).se practica mult jogging,ciclism de relaxare,plimbari de catei.Cam asta este parcul.Care se afla la cam 25 minute de mers cu bicicleta de Podul Londrei!Adica o zona verde si salbatica in plin oras!Este mult,cu mult peste orice parc din Bucuresti(si eu sunt nascut in Bucuresti!!!!!adica daca ma tai la mana,curge Bucuresti din mine!!) atat ca asezare cat si ca aspect(nu vreau sa va obosesc povestindu-va cum se aspira frunzele uscate sau cum se pune coaja de copac tocata pe drumeagurile din padure pentru ca biciclistii si pedestrii sa poata merge mai usor!!).nu mai vorbesc de cei care se distreaza si respira in acest parc.

Stiu ca va fi greu in ochii unui public critic si pretentios dar incerc si eu sa va prezint doua parcuri mai slabe. In cel mai mare sat din Germania, orasul München, exista unul dintre cele mai mari „parcuri de oras“ din lume; „Englischer Garten“ (Gradina engleza):

http://de.wikipedia.org/wiki/Englischer_Garten_(M%C3%BCnchen)

http://www.gis.bv.tum.de/~haller/Englischer-Garten/Index-Englischer-Garten.htm

http://images.google.de/images?hl=de&source=hp&q=englischer%20garten&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

Citeva rute de cicloturism se afla in imediata apropiere:

http://87.234.63.51/bfr/rw/rw_33.htm (Isarradweg, Ammersee-Radweg, Panoramaweg Isar-Inn, Mangfall-Radweg)

Artisti in Eisbach:

[ame=

]
[/COLO"]YouTube- Impressions of the surfers on the Eisbach river wave in Munich, Germany.[/COLO"]YouTube- Impressions of the surfers on the Eisbach river wave in Munich, Germany.[/COLO"]YouTube- Impressions of the surfers on the Eisbach river wave in Munich, Germany.[/ame]

[ame=

]
[/COLO"]YouTube- Surfing in Munich @ Eisbach[/COLO"]YouTube- Surfing in Munich @ Eisbach[/COLO"]YouTube- Surfing in Munich @ Eisbach[/ame]

Citeva date : 4,17 km², 78 km retea de drumuri dintre care 12 km pentru calarit, 8,5 km riulete, peste 100 de poduri si podulete, peste 50 “soiuri de pasari”, … nu e mar brinza de el, multi tarani cara n-au gusturi si nu se compara cu ceea ce ofera alte orase europene.

Tot in acest sat e situat si „Schlosspark Nymphenburg“

[ame=http://de.wikipedia.org/wiki/Schlosspark_Nymphenburg]http://de.wikipedia.org/wiki/Schlosspark_Nymphenburg[/ame]

http://images.google.de/images?hl=de&q=Schlosspark%20Nymphenburg&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

Pacat ca aici nimeni nu s-a gindit sa construiasca blocuri inalte su frumoase in jurul parcurilor. Edilii oraului s-au concentrat la substanta arhitectonica clasica si veche; de aceea aceasta imagine de sat uitat de lume (*).

He he... ce amintiri placute am de acolo, dl Frank :-) in afara de Englischer Garten, m-am dat cu bicla fericit prin Nymphenburg - pardon acolo am lasat-o la poarta parca nu era voie cu bicla ? am dat roata la tot orasul pe unul din Ring-uri, impresionat de infrastructura creata pentru biciclisti si prin parcul olimpic de vis-a-vis de uzinele BMW - si rastelul imens de bicle de la poarta uneia din sectii... sper sa mai ajung poate la un Oktoberfest (*)

frumos parc QSD.Daca tot ai deschis acest topic o sa va arat si eu cateva poze dintr-un parc tot din Anglia-Birmingham(King's Norton)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

foarte frumos Frank...asa le mai deschizi ochii oamenilor. 8->

multumim qsd pentru fotografii.

Am fost prea zgircit pentru banca "mahagon" si tabilta "titan" fiindca m-am bazat pe donatii si chete ... deci, daca exista interes incercati sa ma contactati pe PM.

De mic copil mi-au placut cartile si filmele SF. Le devoram pur si simplu si imi imaginam cum ar fi sa existe in realitate unele din chestiile alea. Tin minte ca pe la vreo 15 ani am vazut intr-un film un soi de telofon mobil si m-am minunat foarte tare.

Iata ca la 15 ani distanta toata lumea are telefoane mai avansate decat cel din SF-ul respectiv.

Poate odata, candva, imagini si peisaje ca cele din Germania si Anglia, care acum mi se par SF-uri, sa devina o realitate si in Romania.

P.S. - Tare placuta lui Frank! Mai trebuia adaugat "Hairy Legs & Sharp Tongue" :D