ro_explorer

Avid BB7

Recommended Posts

Foarte bun acest topic, merci si eu de mult ma gandesc la aceasta frana am vazut ca pe departe este cea mai ok pt tipul mecanic si privind la pret cea mai buna oferta gasind-o aici Avid BB 7 la PlayBike cred din ce in ce mai mult in aceasta alegere fiind si mai aproape privind trecerea de la V la Disc fiind obligat de imprejurari sa trec pe disc.

Acum intrebarea mea este sa investesc in frana hidraulica sau sa raman la alegrea mea BB7 (o frana hidra avand pretul dublu)

merci fain

un weekend frumos si calduros

Daca slabesti suruburile CPS, etrierul are un mic joc stanga-dreapta. Cu suruburile CPS slabite, aduci in contact cu discul ambele placute (folosind reglajul de la rotitele rosii), incercand sa obtii pozitionarea optima a etrierului fata de disc (1/3-2/3). Fara sa slabesti placutele (discul de frana sa fie strans intre placutele de frana), strangi suruburile CPS si doar dupa aceea departezi placutele de disc rotind 2-3 click-uri fiecare rozeta rosie (interioara si exterioara).

Gata am inteles ce spui tu, si cred ca doar jumate este adevarat. Jumatatea adevarata este aceea ca placutele vor fi perfect paralele cu discul si nu vor mai calca stramb cum se intampla la mine in cazul de fata. Stiu ca m-a macinat cateva zile chestia asta, dar mi-am spus lasa ca se tocesc ele si or sa prinda cum trebuie. Na ca nu mi-a dat prin cap sa strang placutele pe disc. Dap...asa este abia astept sa ajung acasa. Daca gresesc cineva sa corecteze.

Si manualul de la Avid spune tot asa. Metoda permite si o aliniere stanga-dreapta, dar in anumite limite (destul de mici).

Acum intrebarea mea este sa investesc in frana hidraulica sau sa raman la alegrea mea BB7 (o frana hidra avand pretul dublu)

O frana hidraulica nu are pret dublu. Depinde la ce te-ai gandit. Un Avid Juicy 5 este pe la 300-340 lei.

Alt film de la Avid in care se prezinta montarea franelor BB7:

Parerea mea este ca daca vrei sa nu ai batai de cap cu aerisiri, intretinere si gripari de pistoane sa iei avid BB7 (poate cele mai bune frane pe disc mecanice care franeaza la fel de bine ca avid juicy 3 ). Daca nu ai nici pretentii de discipline extreme (downhill, freeride) nu vad de ce ti-ar trebui mai mult. Din cate stiu avid bb7 au discuri G2 si in combinatia disc de 185 mm pe fata (hai maxim 203mm) si 185 pe spate isi fac treaba foarte bine in XC ture si concursuri, chiar si la un all-mountain. Dezavantajele ar fi greutatea (cred ca sunt mai grele decat cele hidraulice) si faptul ca trebuie reglate destul de des. Eu am BB5 si nu ma plang de reglaje (o data la 2-3 luni de mers prin oras le reglez si de fiecare data cand scot rotile).

Avid Juicy 3 la 250 de lei, cu disc cu tot. Atat am dat eu. Si crede-ma, are forta suficienta de oprire.

mi-am spus lasa ca se tocesc ele si or sa prinda cum trebuie

La frane pe disc n-ai nici o treaba cu tocirea, materialul e asa de dur incat o sa se toceasca dupa muuult timp. Deci daca placutele nu sunt paralele cu discul incearca sa le faci :)

La un maraton de MTB poti toci cu usurinta un set nou de placute.

Nu am patit, dar am auzit pe multi plangandu-se.

sunt excelente. am una pe fata cu disc de 185 si inghiata. o am de cel putin un an si am facut transalpina pe ploaie si la coborare am franat extrem de mult, si discul ud si a tinut perfect, placutele nu arata tocite, reglari fac cam la 2-3luni, sunnt superbe

le recomand cu caldura :P

Buna seara! Am o problema la frana de fata ,Avid BB7, cand apas frana huruie discu in ultimu hal , si nu tine bine , daca torn apa pe disc si etrier "ingheata" , si cand se usuca apa nu mai franeaza bine si huruie discu , ce-as putea sa fac sa tine tot timpu si sa franeze bine? Am curatat discu si placutele cu spirt si acetona dar in zadar . Astept raspunsuri

salut. din cate am citit pe site-uri, am inteles ca sunt cele mai bune frane pe disc mecanice si chiar le intrec pe unele hidraulice. in orice caz, daca te hotarasti sa iti cumperi bb7 iti recomand sa mai cauti pentru ca gasesti in alte locuri cu mult mai ieftin. daca te intereseaza da-mi un pm pentru ca nu vreau sa fiu acuzat ca fac reclama, desi firma nu e nici a mea, nici a unchilor, nici a prietenilor.

• Upvote 1

Ieri am testat BB7 cu 185 F/R pe o vreme "de uzură", cu ploaie, glod, nisip, ce împreună au format o pastă-şmirghel, lucru ce m-a făcut să strâng un pic din rotiţe. Sunt curios cât s-a dus din plăcuţe; încă nu le-am verificat.

Frânele au cca. 300 km, dar cred că le-am forjat cât alţii în 2000, apropo de ce s-a menţionat mai sus legat de condiţiile în care sunt folosite.

Vorbind strict de eficienţa la frânare, sunt foarte mulţumit; am adoptat varianta mult-cunoscută BB7-manete SD7.

Am avut de ales între Juicy 3 şi BB7 şi am rămas pe cele din urmă; deci cine nu vrea hidraulice neapărat, cred că aceste frâne reprezintă o opţiune demnă de luat în seamă, cu un raport preţ/calitate bun.

Ca tot a revenit topicul ... pot sa vin si eu cu concluzii personale asupra franelor BB7. Am facut cu ele coborari agresive, am mers pe ploaie ... concluzia: nu regret nici o secunda alegerea facuta. Sunt niste frane excelente. Singura modificare pe care am facut-o setupului original (discuri 185 F/R) este ca am schimbat discul spate cu unul de 160, G2 pentru ca blocam prea usor spatele.

Salut!

O intrebare as avea si eu, legata de manete insa.

Cat de mare este diferenta (putere,modulatie) intre o pereche FR-5 si una SD-7.

Cele din urma observ ca mai in plus au un surub de reglare, insa nu am inteles exact ce se poate regla cu acest surub.

Diferenta de pret intre ele e destul de mare, cam de 60% si s-ar concretiza, din cate inteleg, in acest surub.

Thx!

Din surubul respectiv modifici distanta dintre pivotul manetei si punctul de ancorare al cablului de frana in maneta. Deci modifici bratul parghiei. Rezultatul acestui reglaj este o frana care se blocheaza la o apasare mai mare sau mai mica a manetei de frana.

Am SD-7 cu BB7 la una din biciclete si nu am observat nici o diferenta fata de alte manete bune. Reglajul din acel surub teoretic te lasa sa alegi intre putere si modulare, practic alegi unghiul sub care trage de cablu: daca trage la 0 de grade fata de directia cablului in ghidaj ai putere maxima, la alt unghi (10-20 de grade) ai putere o idee mai mica si asta ar insemna modulatie. In practica nu prea se observa diferenta, e destul de mica mica incat poate profesionistii o apreciaza, amatorii ca mine nu.

Acum doua zile in urma am schimbat placutele de frana[fata-spate] la o bicicleta "SANTACRUZE' echipata cu BB7, folosita mai mult in dirt stradal.Ce vreau sa remarc:1-timpul alocat schimbarii placutelor[20min.] 2-reglatul placutelor[5min.].Una peste alta cele mai bune frane mecanice pe care leam reglat pana acum. Vreme frumoasa pentru biciclisti si "sarbatori fericite".

cnbike, pot sa intreb de ce a durat 20 minute ? :)

Tinand cont de vremea de afara, mi-am permis sa mai arunci si eu 1 ban, 2 bani pentru armasarul meu. Frane BB7 aveam, dar pe manetele dual-control. Acum mi-am luat SD-7, discuri G3 (G2 nu am mai gasit). Abia astept sa ma dau cu ele sa vad cum se comporta cu noile manete.

Frane BB7 aveam, dar pe manetele dual-control. Acum mi-am luat SD-7...

Nu e eficienta combinatia BB7 cu manete dual control? Intreb pt ca eu asa aveam de gand sa-mi pun pe trekking.

E ok sa folosesc disc de 180 la adaptor de 185?

Avid nu are de 180 iar Shimano (centerlock) nu are de 185. Stiu ca exista varianta unui adaptor centerlock-6 bolts dar sunt curios daca sunt compatibile si se pot regla etrierii pe un adaptor de 185 cu un disc de 180.

Nu e nici o problema. Eu , de exemplu folosesc disc de 180 shimano XT centerlock cu adaptor de 185 si frana Avid Juicy 5. Pe spate am BB7 cu disc tot shimano XTcenterlock de 160mm si sunt compatibile. Atata doar, ca discurile de shimano mi se par un pic mai groase decat avid-urile si mai trebuie sa desfaci un pic placutele etrierului.