ro_explorer

Avid BB7

Recommended Posts

Salut,

Cum spuneam mai sus, am trecut la combinatia BB7, FR7 si G3 185mm

Problema este ca nu prea tin. Am deja 30km cu ele si forta de franare mi se pare mica in comparatie cu ce aveam inainte.

Aveti idee daca trebuie "rodaj" sau ceva de genul ? Era sa ma infig in masini oprite la semafor , obisnuit fiind cu franele vechi .....

La a mea a durat un pic pana sa-si dea drumul. Trebuie insa reglata sa calce bine si fara o cursa lunga, altfel parca strangi mana cu Udrea :D (moale si degeaba)

Salut,

De calcat calca toata placuta. Cursa moarta nu am, cursa lunga nici atat... mai astept.

Eventual le forjez putin :)

Nu este necesar sa le forjezi, vezi cateva recomandari aici (solving other potential issues).

Si eu am iesit sambata ptr prima data cu BB7 si, intr-adevar, la inceput simteam ca ma opresc in spatele masinilor. Mai apoi incep sa se pasuiasca placutele iar acum e in regula, doar ca am mers ceva mai mult.

Ma asteptam sa am si eu problema asta la inceput, dar n-am avut-o. Au tinut foarte bine de la prima actionare, chiar m-am mirat. Si asta pe tandem!

Am discuri de 203mm si manete Shimano LX model vechi de prin 2000. In plus am pus camasi cu fire longitudinale.

desi e topic BB7, am o problema cu BB5-ul din dotare: placuta mobila calca perfect pe disc la actionare, dar cand se retrage nu mai e paralela. O parte ramane mai aproape de disc pe cand cealalta se departeaza cum ar fi trebuit. Am scos placutele, am curatat etrierul, puse din nou si fac la fel. Freaca atunci cand nu e actionata frana, iar daca le distantez destul cat sa nu atinga nu mai am forta de franare, maneta ajunge la grip/manson fara sa blocheze roata (pe loc). Ca si cand clema (arcul) dintre placute ar prinde prea inafara, prea pe marginea placutei. Dar am scos-o si pus-o de cateva ori, pare ok.

Stie cineva de unde pot cumpara din Romania o frana BB7 model 2011, cu disc G2 Clean Sweap?

Am neaparata nevoie de o astfel de frana cu disc de 185, pt fata. Am gasit doar 2 magazine online care se pare ca ar vinde asa ceva (asta si inca unul, dar care nu are produsul in stoc), insa informatiile oferite sunt mult prea sumare sau contradictorii pt a-mi da seama daca ei vand ceea ce vreau eu.

Nu mai am nevoie de vreo informatie pt ca mi-am rezolvat problema.

Si un filmulet cu BB7:

Sunt minunate franele astea!

Azi mi-am dat drumu' de la Balea si au franat la fel de bine ca fostele mele hidraulice cu care am fost anul trecut pe Transfagarasan (Magura Louise). La inceput au scartait ele, dar dupa ce s-au rodat placutele nu le-am mai auzit. Nu stiu de ce spune despre ele ca nu ar avea modulatie pt ca nu e deloc asa. Fiind mecanice le poti regla cum vrei astfel incat sa obtii modulatia dorita. Singurul inconvenient mi se pare "feeling-ul" pe care il lasa maneta (Speed Dial 7), care e cam moala fata de cea de la hidraulice, desi opreste bicicleta la fel de bine. Oi vedea eu in timp cum o reglez.

Un alt lucru pe care l-am observat este greutatea franelor per ansamblu. Desi se spune despre ele ca ar fi mai usoare decat cele hidraulice mie nu mi s-a parut deloc asa. Am comparat la mana etrierul de BB7 si frana Magura Louise cu etrier, camasa si maneta si mi s-a parut ca doar etrierul mecanic ar avea aceeasi greutate ca a ansamblului hidraulic, daca nu chiar mai mare.

Şi eu sunt f mulţumit de ele, nu am nimic de reproşat atât dpdv utilizare, cât şi mentenanţă.

Am folosit si eu cam 2 ani BB7,inainte de a trece la hidraulice.Parerea mea este ca sunt ieftine si bune,mult mai bune decat BB5.N-am avut niciun fel de probleme cu ele, singurele dezavantaje : greutatea mare fata de cea a unui set de hidraulice si discurile roundagon cu care veneau pe vremea aia....nu mi-a placut deloc cum se comportau pe coborari lungi.

Fiind o frana actionata prin cablu se poate monta cu maneta de frana pe care o ai acum.

Da, poti. Initial asta e combinatia pe care am avut-o si eu dar am trecut destul de repede la manete avid speed dial sl. Se simte clar diferenta dar pana la urmatorul upgrade care va trebui sa includa si manete de schimbator te descurci fara probleme.

Exact asa am avut si eu o vreme, BB7 + manetele mixte cu care a venit Focus-ul si m-am descurcat foarte bine in combinatia asta,

Cand am luat franele am avut si manetele avid incluse, dar nu aveam manete pt schimbatoare, de aceea am mers o perioada cu cele mixte.

Multumesc pentru raspunsuri.

Se pare ca trebuie sa schimb si butucul rotii pentru ca nu are suport pt disc. Deci trebuie facuta si respiţare, ceea ce nu-mi prea place. Probabil trebuie o spiţare speciala pentru frana pe disc.

Cele mai bune frane mecanice pe disc. Si eu am avut,si am fost satisfacut de ele.Simplu,rezistent,forta de franare buna.

E un pic mai grea decat Elixir-urile Hidraulice de la Avid.

NU prea necesita service.

am folosit si eu mai multe modele de frane mecanice-disc.pana la urma am ajuns la concluzia ca BB-7 sunt cele mai eficiente ,si la un pret convenabil.

Scurt si la obiect:

Ce placute folositi la BB7 ?

Cele originale avid sau alte marci ?

Trebuie sa fac schimbul cat de curand si nu stiu ce sa aleg.

Eu am schimbat pana acum doua randuri de placute si la prima schimbare am pus de la Brake Authority (sintered parca) si nu am vazut o diferenta sesizabila fata de cele originale asa ca a doua oara le-am cumparat pe cele originale care erau mai ieftine cu vreo 20RON per set (fata/spate).

Ca sa reinviu un pic topicul, mie BB7-urile mi-au placut mai mult decat Hayes Stroker Ride-urile cu care a venit bicicleta noua (asta acum doi ani). Asa ca le-am schimbat intre ele si acum sunt pe deplin multumit. La BB7 nu vad decat un minus. Rotitele rosii de ajustare a distantei placutelor sunt din plastic si este posibil ca la o incalzire puernica a etrierului sa se topeasca, in rest numai de bine!

Asta inseamna ca poti sa faci un ou ochi pe etrier si o friptura pe celalalt ;))

Plasticul din rotitele rosii mi s-a parut foarte rezistent si etrierul ar trebui sa se incinga bine de tot pt a-l topi...ceea ce nu cred sa se intample vreodata.

Plasticul din rotitele rosii mi s-a parut foarte rezistent si etrierul ar trebui sa se incinga bine de tot pt a-l topi...ceea ce nu cred sa se intample vreodata.

LucianTheOne pe tandem a avut frane similare si s-au incins pana la topire. E adevarat ca pe coborare un tandem cam solicita franele oricare ar fi ele. Eu unul nu am avut nici o problema cu BB7-urile desi s-au incalzit simtitor in destule randuri dar nu cred sa fi ajuns nici macar la jumatatea temperaturii care putea topi plasticul ala.

Tandemul prezinta greutate aproape dubla in ceea ce priveste bicicleta + calareti si daca mai ai si bagaje deja se complica lucrurile.

Eu unul n-am observat niciodata o supraincalzire a etrierului sau a discului, nici dupa coborari lungi si abrupte. Bine, acum nici n-am stat sa pun limba pe ele sa vad daca frig :P si am doar 65 de kg. Singura chestie e ca pe trasee ude se aude cand cobori de zici ca trece trenu' (dar din cate aud se poate remedia schimband placutele/discurile stock).

Eu am avut discuri G2 si G3 pe fata, si nu am avut probleme, dar pe spate am disc shimano si ala scartaie destul de tare pe ploaie si noroi.

Placute am luat Jagwire organice si is foarte ok (24 ron setul). Numai Fibrax dezamagesc complet.

Intrebare in legatura cu reglarea franelor: nu reusesc sa imi reglez perfect frana pe spate si nu inteleg care e problema - cred ca imi scapa ceva. Am cautat pe net filme si nu gasesc unul care sa explice toate detaliile, fiecare prezinta o alta modalitate si din fiecare prind cate un detaliu important. Deci, stie cineva niste pasi siguri pentru reglarea franei? (mai exact nu imi iese centrarea etrierului pe disc; suspectez si ca ar fi discul descentrat si poate de aceea nu imi iese centrarea cum trebuie).

Apropo, pentru cine vrea sa mearga si mai departe, un tutorial destul de bun cu pasii minimi pentru curatearea etrierului:

• Upvote 1