ro_explorer

Avid BB7

Recommended Posts

Pt a centra etrierul pe disc eu il las putin slab din suruburi.

apoi strang de rotitele acelea pana nu se mai misca roata cand tragi de ea, apoi usor usor strang suruburile, cate putin pe fiecare, fara sa fortez prea tare,

apoi nu ramane decat sa slabesc rotitele putin cate putin, astfel incat discul sa nu mai atinga de placute cand invart de roata.

Daca discul este stramb normal ca nu vei reusi asa usor sa centrezi la fix etrierul si intotdeauna va atinge discul de placute.

• Upvote 1

Cand mi-am montat franele m-am folosit de sfaturile date aici, vezi sectiunea "setting up the pad distance on the Avid BB7."

• Upvote 1

Si eu sunt foarte multumit de BB7-urile mele. Singurul dezavantaj este frecarea cablului prin camasi :).

Si eu sunt foarte multumit de BB7-urile mele. Singurul dezavantaj este frecarea cablului prin camasi :).

Nu si daca ai camasi si cabluri jmechere. Pe bicla veche-veche am BB7 pe fata si, pentru ca nu-i frecare intre cablu si camasa, la etrier am slabit complet arcul de revenire. Maneta (STX-RC, vintage) e si ea foarte moale, per total a rezultat o frana bestiala. Se apasa fix ca Elixir CR-ul de langa ea (care-i pe alta bicla ce sta rezemata de asta veche-veche, ca cea veche e in alta camera).

Reglata bine, cu cabluri si camasi bune, cu disc de 18 pe fata, BB7 e super.

Daca vrei sa ai o modulatie foarte buna respecta pe cat posibil reglajele recomandate de producator. Documentatia pentru BB-uri o gasesti pe site-ul lor. Poti regla distanta dintre placute si disc cu ajutorul a doua lere (auto sau manufacturate). Dupa care strangi suruburile de fixare a etrierului pe cadru sau furca (ma rog, procedura standard). Din cand in cand, ca sa compensezi uzura placutelor va trbui sa le reglezi pozitia prin intermediul celor doua rotite rosii.

Nu si daca ai camasi si cabluri jmechere. Pe bicla veche-veche am BB7 pe fata si, pentru ca nu-i frecare intre cablu si camasa, la etrier am slabit complet arcul de revenire. Maneta (STX-RC, vintage) e si ea foarte moale, per total a rezultat o frana bestiala. Se apasa fix ca Elixir CR-ul de langa ea (care-i pe alta bicla ce sta rezemata de asta veche-veche, ca cea veche e in alta camera).

Reglata bine, cu cabluri si camasi bune, cu disc de 18 pe fata, BB7 e super.

Reglate bine sunt, camasile sunt shimano si cablurile bontrager. Se simte totusi ca este un cablu, cel putin pe spate unde am pus camasa completa.

O combinatie de

Cand mi-am montat franele m-am folosit de sfaturile date aici

si

apoi usor usor strang suruburile, cate putin pe fiecare, fara sa fortez prea tare,

se pare ca au fost castigatoare in cazul meu. Am reusit sa centrez bine frana, chiar si cu discul nu-tocmai-drept. :D Suspectez ca in momentul in care strangeam la loc suruburile CPS ("caliper positioning system" cica), strangandu-le complet si pana la capat, o data pe unul, apoi pe celalalt, se descentra etrierul.

Multumesc mult baieti, v-as da mai multe plusuri daca as avea voie mai mult de unul :)

Eu am renuntat la frane hidraulice Avid Elixir CR in favoarea BB7, reglajul lor extrem de usor de facut oriunde m-a facut sa nu imi doresc nici o alta frana.

Am uitat sa mentionez ca am facut aprox 5000 de km cu placutele originale si inca nu e cazul sa le schimb :)

La plăcuțele de frână nu contează câți kilometri ai parcurs cu bicla, ci câți kilometri ai frânat. ;)

Am o nelamurire. Dupa alinierea etrierului si reglarea distantei dintre placute si rotor pe principiul 1/3 si 2/3 este normal ca placuta exterioara sa stea mai in interiorul spatiului dintre pistoane decat cealalta? Cum nu pot acum sa fac o poza sper ca am reusit sa ma fac inteles.

Radu - eu cred ca e ok, avand in vedere tolerantele foarte (foarte) mici prezente in zona aia. Atata timp cat discul nu freaca etrierul, ar trebui sa fie ok.

Eu tot nu reusesc sa tocesc setul de placute cu care au venit franele :| Sunt metalice, au vreo 3000 km si dupa fiecare tura pe munte simt ca s-au tocit si mai dau o data de rotite, dar cu toate astea dupa Geiger inca mai am 1-2 mm de material in placute. Asta masurat ochiometric si comparat cu placutele noi pe care le am de rezerva; o sa-mi iau o scula de masurat ca sa fiu sigur.

Ca tips and tricks pentru posesori, va recomand calduros sa va luati un imbus de 5mm in "T" si un Torx de 25 in "T" (gen: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=10216) si un cleste pentru discuri. Mie mi-au prins foarte bine pentru reglare/intretinere/fine tuning pe ansamblul frana-disc, inainte ma chinuiam cu un multitool si indreptam discul cu mana :)

E prima oara cand am ceva rau de spus despre BB7. La o plimbare lejera prin parc am simtit niste vibratii puternice in ghidon si cand m-am uitat la frana am vazut cum o placuta se desprinsese de pe suport. De fapt, nu placuta ci pilitura metalica.

Sunt placutele originale, uzate cel mult 50%

A mai patit-o cineva?

A iesit placuta cu totul din etrier sau ti s-a desfacut placuta in 2 (bucata de material care se freaca efectiv de disc s-a separat de "rama" care o fixeaza in etrier)?

Oricum ar fi, e dubios, dar as vrea sa clarific problema.

bucata de material care se freaca efectiv de disc s-a separat de "rama" care o fixeaza in etrier

Asta s-a intamplat.

La niste cautari rapide pe net, nu am gasit nimic asemanator. E o problema cam specifica si orice cautare as face, gasesc doar review-uri sau magazine online care vand BB7 :P. De 3 ori ura pentru comert.

Poate avem membri care sunt activi pe forumuri din afara si au auzit de chestia asta (pe aici pe forum nu-mi aduc aminte sa fi auzit ceva)...

La niste cautari rapide pe net, nu am gasit nimic asemanator. E o problema cam specifica si orice cautare as face, gasesc doar review-uri sau magazine online care vand BB7 :P. De 3 ori ura pentru comert.

Poate avem membri care sunt activi pe forumuri din afara si au auzit de chestia asta (pe aici pe forum nu-mi aduc aminte sa fi auzit ceva)...

Da, nici eu nu am gasit nimic. Oricum, sper sa fie un accident nefericit.

Inca nu divortez de BB7. Dar sunt cu ochii pe ea.

O sa pun zilele astea o poza.

Asta îi problemă la plăcuţe, nu la frâna în sine.

Sunt placutele originale asa ca pot sa spun ca e o problema cu produsul "BB7" in sine.

Dar repet, sper sa fie doar un caz izolat. Poate a intrat vreun obiect ascutit, poate am facut eu vreo prostie.

Eu am patit ceva de genul dar din cauza mea oarecum. Aveam pe fata un disc noname care se strambase si imi atingea constant o placuta.. In timp placuta respectiva s-a uzat neuniform si intr-o zi la o franare mai brusca, discul mi-a agatat arcul care tine placutele distantate. Amnadoua placutele au fost compromise in totalitate dar fara alte defectiuni. Eu de 2 ani folosesc BB7 si alte probleme n-am avut.

Sunt placutele originale asa ca pot sa spun ca e o problema cu produsul "BB7" in sine.

Dar repet, sper sa fie doar un caz izolat. Poate a intrat vreun obiect ascutit, poate am facut eu vreo prostie.

Oarecum... Placutele sunt comune cu seria Juicy, daca retin bine, deci problema e strict la placute.

Ori ai avut parte de o placuta cu probleme, ori s-a intamplat ceva acolo fara sa stii (cum zici si tu, poate a intrat un obiect strain, etc.)

Cred ca am gasit vinovatul. Sau mai bine zis, am un portret robot.

In partea de jos a imagini unde e ciobita placuta, pe acolo si-a gasit loc ceva sa intre.

Cand m-am oprit, am crezut ca a fost ciobita de disc, dupa ce s-a desprins, pentru ca am gasit ceva urme pe el.

Dar mi-e destul de clar acum ca vreo pietricica a produs pagubele.

BB7.jpg

E prima oara cand am ceva rau de spus despre BB7. La o plimbare lejera prin parc am simtit niste vibratii puternice in ghidon si cand m-am uitat la frana am vazut cum o placuta se desprinsese de pe suport. De fapt, nu placuta ci pilitura metalica.

Sunt placutele originale, uzate cel mult 50%

A mai patit-o cineva?

Acum cativa ani am patit si eu acelasi lucu. Interesant e ca tot la frana de fata, tot cu placute Avid si in timpul unei plimbari lejere prin oras. In cazul meu placua era foarte putin uzata de la franare - inlocuisem de curand placutele la ambele frane - si partea consumabila a placutei, cea care s-a desprins, nu presenta ciobituri sau alte urme de lovituri de la pietricele sau ori ce alt ceva care putea sa ajunga acolo.

Eu am pus incidentul pe seama placutei care, cel mai probabil, a avut un defect de fabricatie. Folosesc BB7 de prin 2007 si asa ceva am patit doar o singura data pana in prezent.

Singurul lucru care nu-mi place la franele astea este ca le scade putin eficienta atunci cand se incing mai tare.

Cu niste discuri bune n-ar treui sa se incinga. Si sunt curios daca testat cineva placute ceramice..

Hai ca m-am dat pe BB7 cu disc de 18 (XT) ani buni, placutele originale n-au fost nici bune, nici proaste, schimbarea mare n-a fost cand am pus alte placute mai premium ci cand am trecut la discul de 18.

Scuze, scriam de pe o cazatura de telefon care o luase razna.

Mi-au intrat paduri intregi intre disc si placute, mai am sa scot caprioare de-acolo, am venit cu discuri strambe si toate alea, frana merge in continuare, nicio problema.

Bicla e spalata cu furtunul in curte, rar (cam la luna), fara detergent sau alte chestii. Daca se simte ceva nisip la placute, e lasat acolo fiindca iese singur la franare (sau se macina, nu stiu, cert e ca dispare).

Singurul incident l-am avut cand am uitat sa bag sarma aia (care asigura placutele) inapoi si m-am trezit ca a plecat una angrenata de disc. Nicio problema, s-a cautat printre frunze, s-a bagat inapoi si gata, m-am intors cu ea mergand.