ro_explorer

Avid BB7

Recommended Posts

Daca pleci intr-o tura de 100km A<->B si ai material pe ele nu trebuie sa ai la tine, DAR ... daca am inteles bine te pregatesti sa pleci la o tura mai lunga, de mai multe zile cu multi km. Merita sa-ti strici sesiunea pentru 20g si maxim 100 ron?

în urmă cu 5 ore, Traveller said:

Cuvantul era sinterizate. Sunt placute alcatuita dintr-o carbura interstitiala, aplatizate prin sinterizare (in antiteza cu placutele 100% metalice).

Din cate am inteles, sintered sunt denumite cele metalice.

Cand la celelalte biciclete schimb sabotii din an in paste, desi pun saboti mai moi, normal ca mi se pare cam ciudat sa schimb placutele la urgenta in traseu, chit ca la tandem franele muncesc mai mult. Dar nu e o problema. Maine cumpar o pereche semi-metalice, probabil le voi pune pe fata, si cu ocazia asta vad si cum se schimba, sa nu bajbai prin traseu. Turele mele sunt de cate o zi, nu sunt cicloturistice. Si in concediu, ma mut cu masina intr-un loc nou, ma cazez, fac ture in zona respectiva mai multe zile, dar ture de cate o zi, iar ma mut si tot asa. Singura temere sa zic mai mare,  in ce priveste uzura placutelor, este pe coborarile mai lungi cu serpentine. Si tandemul chiar prinde viteza, pe o coborare dreapta e chiar placut. Cu viraje, placerea e pana la viraj, mai ales cand se aud strigate si tipete din spate.

Semi-metalicele fac zgomot. Urât. Am încercat diverse mărci de plăcuțe, la diverse prețuri și a fost la fel. Vorbim despre frâne XT. 
Acum am niște "orgasmice" ;) (organice voiam să zic) care au ceva peste 2500km, niște coborâri de vis și încă destul de multă carne pe ele. E adevărat că ansamblul biclă+călăreț nu e foarte greu (26"+70kg în viu). Și nici ploi sau noroi nu prea au văzut... 
La cât de băgător de seamă mi-s, am putut totuși constata că astea orgasmice au o modulație mult mai bună. Celelalte erau ceva mai brutale... Și în plus zgomotoase. N-aveam nevoie de claxon.   
Păstrez totuși 2 seturi oarecum uzate din cele semi-metalice în borseta de șa dar doar pt liniștea mea interioară. 

Pe umezeala, cu BB7, in ultima tura cu baietii, am putut sa cant "Melc, melc, codobelc." din frane pentru ca cea fata avea alta tonalitate decat cea spate. Chiar am si facut un duet cu @Traveller.

Lasand la o parte aspectele nostime, la o tura lunga as pleca cu placute noi, rodate cam 10 km iar pe cele vechi le-as pastra sa le folosesc in ture mai scurte.

• Upvote 1

In teorie si la modul general:

(deoarece fiecare producator isi coace propriile retete)

sintered = metalice

Astea franeaza mai bine, si cu performante mai constante cand sunt abuzate, tin mai mult timp.

Ca minusuri: sunt mai zgomotoase, uzeaza ceva mai rapid discurile, mai scumpe, isi fac rodajul mai greu

Deobicei au culoarea galben-rosiatica deoarece ca "ferodoul" sa se lipeasca de suport, acesta ii placat cu cupru (cuprat?)

resin = organice

Mai silentioase, franare mai modulabila, mai ieftine...

Nu franeaza la fel de tare, nu tin la fel de mult, pot pierde din forta de franare daca-s abuzate, etc...

cele semi-metalice sunt intre cele organice si cele metalice (duh!)

Cele ceramice sunt de fapt metalice care au si particole de ceramica. Cat de mult ajuta asta, habar n-am.

Cele cu kevlar sunt organice care au... v-ati prins de idee... La fel, habar n-am cat de mult ajuta kevlarul si daca merita banii in plus.

• Upvote 2

Inca ceva. Cam toti producatorii spun ca placutele trebuie schimbate, atunci cant grosimea totala "a carnii" ajunge la sub 1 mm. Lipesti placutele fata in fata si masori spatiul dintre suportul lor. Daca e peste 1 mm, mai au viata. Sau, ma rog grosimea totala a placutei de sub 3 mm.

Din manualul de service al BB7: "Inspect and measure the total thickness of each brake pad with a ruler. If the total thickness is less than 3 mm, you need to replace both brake pads (not pictured). note: if the backing plate and pad material is thicker than 3 mm, you can simply re-install your brake pads as outlined in step 3 and follow the procedures for pad wear adjustment."

https://sram-cdn-pull-zone-gsdesign.netdna-ssl.com/cdn/farfuture/OI4YGQgqZEcjy_yY3ADfOwZ7ERe_boIouJmwijm2BNs/mtime:1372788192/sites/default/files/techdocs/gen.0000000003513_rev_b_2012_bb7_bb5_service_manual_english.pdf

La Dacie, pe vremuri, daca se uzau discurile de frana exagerat, aparea posibilitatea ca la o uzura nu chiar la maxim a placutelor, sa poata scapa vreuna din locas afara la o franare mai brusca, cu consecinte evident nasoale in trafic. Cand o sa schimb acum placutele la tandem, o sa studiez putin constructia, sa vad daca exista posibilitatea asta. Daca da, inseamna ca grosimea minima specificata de Avid are in vedere eliminarea unei astfel de situatii. Curios daca si alte marici si modele de etrieri au restrictia asta la grosimea minima.

On 6/21/2017 at 8:33 AM, ViorelCapruciu said:

La Dacie, pe vremuri, daca se uzau discurile de frana exagerat, aparea posibilitatea ca la o uzura nu chiar la maxim a placutelor, sa poata scapa vreuna din locas afara la o franare mai brusca, cu consecinte evident nasoale in trafic. Cand o sa schimb acum placutele la tandem, o sa studiez putin constructia, sa vad daca exista posibilitatea asta. Daca da, inseamna ca grosimea minima specificata de Avid are in vedere eliminarea unei astfel de situatii. Curios daca si alte marici si modele de etrieri au restrictia asta la grosimea minima.

Nu scapau placutele la dacie si nici la alte harburi si nu cred ca scapa nici la bicla,problema apare cand se consuma tot materialul de pe placuta si ajunge fier pe fier se poate bloca roata(se incing ,se dilata,fierbe lichidul) la masini iar in cazul cel mai bun zgarii discul de frana

p.s. am mers eu si cu dacie si cu skoda cu placutele harjaind cateva sute de km dar cu grija la franare (dupa aia aveau discurile doar niste santuri elegante pe ele) ;)

A comparat cineva BB7 Road cu manete Shimano si SRAM  ?

Eu am manete 105 5800, care trag mai mult cablu. Din ce am citit pe net, unii spun ca nu ar fi chair in regula, intrucat scade forta de franare.

Multumesc!

@iulian_florea

Hm! Eu am 105 ST-5703 STI 3x10 pe BB5 road si nu mi se pare ca trag prea mult cablu dar nu am termen de comparatie.

Mi-a luat cateva zile pana sa ma prind cum sa reglez franele (fata de BB7 trebuie un pic alta procedura) tocmai din motive de toleranta intre disc (cel de pe fata are o foarte mica ondulare) si placute versus tragere manete.

Franarea e din ce in ce mai buna, pe masura ce le utilizez dar pe coborari ample, indelungate si dificile, la un moment dat tot simt disconfort daca stau pe manete. Asta ar insemna ca ar putea fi loc de mai bine.

Sunt curios daca franarea ar putea fi mai buna. 

In cazul meu exista un factor de eroare: cadrul imi e putin prea lung si ar putea fi o problema legata de pozitia defectuoasa a mainii pe maneta.

Depinde pentru ce tragere de cablu au fost gandite etrierele BB7. Ma gandesc ca au fost gandite sa fie 100% compatibile cu tragerea cablului manetelor SRAM de sosea, care habar nu am cu care dintre standardele Shimano e compatibila (SLR, Super SLR, New Super SLR sau ala mai nou prezent pe Tiagra 4700).

Daca gasesti pe undeva ce tip de tragere au manetele SRAM de sosea sau etrierele BB7 comparativ cu diferitele standarde Shimano, putem afla raspunsul la intrebare. Altfel, 105 ST-5700 si 105 ST-5800 sunt ambele New Super SLR.

SRAM e compatibil  ca si tragere cu manetele Shimano mai vechi, care au camasa de la schimbator pe exterior.

Se inteleg de minune si cu Campa.

Inseamna ca sunt compatibile cu Super SLR. New Super SLR trage mai mult cablu, deci puterea de franare e redusa in cazul combinarii manetelor New Super SLR cu clesti/etriere Super SLR.

Acum, fiind vorba de frane disc, e posibil ca marjele de toleranta sa fie ceva mai mari si, in viata reala, sa nu simti o diferenta majora. Plus ca, bonus, forta mai mica de franare merge mana in mana cu o modulatie mai buna.

• Upvote 1

M-am mai gandit si de fapt e pe dos. Pentru ca trebuie sa trag mult cablu pentru o deplasare mica a placutei, am avut probleme de reglaj a franei.

Da, de modulat moduleaza frumos.