csuporj

Politia, aparatoarea noastra

Recommended Posts

... ma opreste politia aveam far, stop, ochi de pisica in afara de vesta sa ma intrebe de ce nu am vesta. Norocul meu ca eram aproape de casa am scapat doar cu avertisment.

La fel mi s-a intamplat si mie, tot in Sibiu.

mai bn sa nai de-a face cu ei ca e mai bn. ca ei orice ar face numa sa-ti ia bani stiu altceva nimic, asa ca prefer sa nu prea ies mai bn seara decat sa mai am treaba cu ei. de bani de pe o amenda mai bine iau ceva la bita si macar stiu ca folosesc eu bani nu altu...

mai bn sa nai de-a face cu ei ca e mai bn. ca ei orice ar face numa sa-ti ia bani stiu altceva nimic, asa ca prefer sa nu prea ies mai bn seara decat sa mai am treaba cu ei. de bani de pe o amenda mai bine iau ceva la bita si macar stiu ca folosesc eu bani nu altu...

Din cauza asta nu mai iesi seara afara? Din cauza politistilor... ciudat. Daca esti in regula, ce amenda sa iei?

Din cauza asta nu mai iesi seara afara? Din cauza politistilor... ciudat. Daca esti in regula, ce amenda sa iei?

Poate pentru siluirea limbii romane? :-O

Poate pentru siluirea limbii romane? :-O

o data sa intamplat sa nu am o vesta, in rest eram ca pomu de craciun si tot ma saltat. nu cred ca sunt singurul pe care il mai apuca seara pe strada si sa fie in regula cu tot. si claxonul e obligatorie din cate stiu si ala trebuie si ziua si nu stiu cati il poarta. asa ca daca vrea sa te prinda cu ceva tot gasesc ei..

o data sa intamplat sa nu am o vesta, in rest eram ca pomu de craciun si tot ma saltat. nu cred ca sunt singurul pe care il mai apuca seara pe strada si sa fie in regula cu tot. si claxonul e obligatorie din cate stiu si ala trebuie si ziua si nu stiu cati il poarta. asa ca daca vrea sa te prinda cu ceva tot gasesc ei..

Pe mine m-au oprit intro seara si s-au interesat sa am pe spate stop; aveam si m-au lasat in pace. Tu ai luat amenda stefy?

PS Esti roman?

Pe mine m-au oprit intro seara si s-au interesat sa am pe spate stop; aveam si m-au lasat in pace. Tu ai luat amenda stefy?

PS Esti roman?

Ma da in Bucuresti de ce nu opreste politia pe nimeni????? Pe astia din oresele cu militie opritoare de ciclisti nu m-ar surprinde sa va dea amenda ca aveti geaca fosforescenta si nu vesta acum iarna:))

Ma da in Bucuresti de ce nu opreste politia pe nimeni????? Pe astia din oresele cu militie opritoare de ciclisti nu m-ar surprinde sa va dea amenda ca aveti geaca fosforescenta si nu vesta acum iarna:))

@Drysna-da sunt roman.

Nu zic ca nu ma duc fara faruri sau alte cele dar uneori se intampla sa nu ai ceva la tine si atunci imediat te opreste. Amenda inca nam luat dar nici nu as vrea.

Referitor la bucuresti is destui pe care sa-i incalte pe acolo de mai multi bani, nu se mai uita la 50-100 lei de la un biciclist.

Ce nesimtire pe politistii astia... auzi la ei, sa te opreasca pentru ca aveai ceva in neregula si sa nu iti dea amenda.

Am mari rezerve referitor la faptul ca politistii ar pierde vremea cu vreun amarat de biciclist. Si asta pentru ca nu este rentabil sa completezi (d.p.d.v. al politistului) tot felul de formulare, procese verbale pentru un punct de penalizare maxim. Ce spaga poate da un biciclist ? 2-5 lei ! Politistii isi concentreaza energiile pe soferi, de acolo curge grosul !

Am mari rezerve referitor la faptul ca politistii ar pierde vremea cu vreun amarat de biciclist. Si asta pentru ca nu este rentabil sa completezi (d.p.d.v. al politistului) tot felul de formulare, procese verbale pentru un punct de penalizare maxim.

mai citeste codul, nerespectarea prevederilor cu privire la circulatia bicicletelor se sanctioneaza intre 6 si 8 puncte de amenda. daca vrea neaparat sa iti faca o bucurie, iti da 6 puncte pentru vesta, 6 puncte pentru claxon, si deja trebuie sa vinzi bicicleta ca sa platesti amenda.

Nerespectarea normelor privind circulatia bicicletelor si mopedelor: min 210 -max 280

Conducerea pe drumurile publice a vehiculelor cu doua roti, fara a se asigura contactul cu partea carosabila pe ambele roti: min 210 -max 280

Lysergo: tu ce ai citit?

cred ca te-ai uitat la legea veche, amenzile acum sunt in puncte nu au specificate valori absolute. iar punctul parca e in functie de salariul minim pe economie (momentan 60 lei)

da bre. Cu singura mentiune ca "ti da 6 puncte pentru vesta, 6 puncte pentru claxon" ar fi ca si cand ti-ar da 6 puncte ca ai lovit usa si inca 6 ca ai lovit aripa.

Deci iti iei 6-8 puncte. Care costa.