ash

win7 and tcpip connexion limit ??

Recommended Posts

Stiu ca aici este un forum de ciclisti dar fiind sectiunea "Cafenea" ma gandeam sa duc discutia si in alta directie.

Am o problema dupa cum urmeaza si banuiesc ca multi dintre voi o aveti.

Windows 7 Ultimate x64

voi cum faceti sa nu mai stearga gateway-ul si sa blocheze accesul la internet atunci cand folosim programe gen utorreny, odc etc ..

cu tcpip patcher nu merge se pare ca modifica nr de conexinuni de la 10 la 255 dar treaba tot nu se rezolva.

am mai gasit un driver TCP-Z virtual device cu ajutorul caruia poti modifica nr de conexiuni la tcp-ip manual dar problema tot nu se rezolva.

in concluzie, cand dau jos ceva cu utorent, odc etc , imi da disconect la network si nu mai pot rezolva problema decat dupa un disable enable la placa de retea sau dupa un repair automat sau restart pc.

dupa repair mesajul este:

Issues found

The default gateway is not availableThe default gateway is not available Fixed

The default gateway is a device that connects a local network or computer to the Internet. A broadband modem or router is usually the default gateway. Fixed

Reset the "Local Area Connection" adapter Completed

Investigate router or broadband modem issues Not run

Edited by Niji
texct corectat pe ici-colo

da am un router intr-o retea compusa din 3 pc-uri.

problema nu este de aici pentru ca cele 2 pc-uri merg fara probleme (win vista) problema este de la limitarea conexiunilor pe tcp-ip la 10, intentionat de cei de la microsoft in incercarea lor de a combate retelele de tip peer to peer

exista programele ca acesta http://www.ciclism.ro/forums/attachment.php?attachmentid=11688&stc=1&d=1260034703

pentru modificarea acestei limitari

dar se pare ca odata cu windows 7 implementarea acestei functii chiar functioneaza .... :) deocamdata .