Recommended Posts

Am luat niste roti butuci campa chorus si jenti ambrozio cu 32 spite ,dar fara bloc pinioane. EL este pentru 10 pinioane. COLNAGO 91 super este pentru 9 pinioane. angrenajul meu este unul de tip m-ai vechi[raleigh] cu foi campa de tip vechi. iINTREBAREA ESTE daca intre lant -angrenaj -pinioane exista niste diferente. inainte toate erau fara probleme,dar acum cineva spunea ca pinioanele find 9 la numar necesita un lant m-ai suptire si nu s-ar potrivi cu foile de angrenaj de tip vechi. Eu vreau sa cumpar un bloc de 9 pinioane ,si as vrea mult sa ma sfatuiti care este ADEVARUL ,ca sa nu fac greseli care costa . va multumesc anticipat ----sanatate la toata lumea

Si nu in ultimul rand blocul de pinioane campa mirage este bun s-au i-mi recomandati altceva . Asta era cel m-ai ieftin . ---sa auzim de bine

Nu stiu daca am inteles prea bine, butucul tau are caseta pentru 9 sau pentru 10 pinioane?

Daca e pentru 10 o sa-ti mai trebuiasca un distantier ca sa poti pune grupul de 9.

Daca e pentru 9 cumpara fara grija un grup nou si lant tot nou special pentru grup de 9. Foile conteaza mai putin.

nu stiu daca am inteles prea bine, butucul tau are caseta pentru 9 sau pentru 10 pinioane?

Daca e pentru 10 o sa-ti mai trebuiasca un distantier ca sa poti pune grupul de 9.

Daca e pentru 9 cumpara fara grija un grup nou si lant tot nou special pentru grup de 9. Foile conteaza mai putin.

butucul este pentru 10 pinioane. Distantierul in acest caz se pune unde? Prima de la spite ,s-au ultima langa piulita de strangere. Sanatate si multumesc frumos pentru amabilitate

Intai pui distantierul, apoi pinioanele. Altfel nici nu merge.

Distantierul trebuie sa fie exact cat trebuie, nici prea gros nici prea subtire.

Intai pui distantierul, apoi pinioanele. Altfel nici nu merge.

Distantierul trebuie sa fie exact cat trebuie, nici prea gros nici prea subtire.

Nu-i nici o diferenta intre caseta de pinioane 9-10 (au aceeasi latime).

Au jonglat din latimea pinioanelor si a distantierelor.

Pe roata unde au intrat 10 pinioane campa. intra si 9 campa. fara nici un distantier cu + sau -

Asta-i parerea mea ...

Ia-ti linistit pinioanele pe 9 ca se potrivesc.

Eu am patit-o si cu o caseta pentru 7.

Am scos pinioanele vechi cara stateau foarte bine, le-am pus pe alea noi, am strans lockring-ul la maxim si pinioanele noi aveau joc.

Chiar am patit de vreo trei ori aceasta chestie si am auzit si la altii. Grupurile de pinioane erau Shimano si alea vechi si alea noi.

Nu am stat sa le masor cu micrometrul sa vad unde e diferenta, am pus un distantier si gata.

Daca pe o caseta de 8 merge grup de 9, si pe caseta de 9 merge grup de 10, inseamna ca intre grupurile de 8, 9 si 10 nu e nici o diferenta de latime?

Nici la Campa nici la Shimano?

Atentie! Blocul de pinioane nu are practic nici o legatura cu foile de angrenaj (chiar daca firma spune altfel, ei au alte criterii, ami mult comerciale)

Legatura este intre pinioane si schimbatorul (spate), iar prin acesta, mai departe, cu ergopowere.

Cu alte cuvinte, chiar daca firma spune "ia-ti tot setul!", in realitate trebuie sa tii cont de determinarea: ergopower-schimbator spate-pinioane.

Daca ai caseta de 10, iti recomand setul de 10, dar ai putea lua si pinioane de 9, dar numai daca ai de asemenea schimbator si ergopower de 9.

De ce e asa de important? Chiar daca o saiba se pune usor, intre seturile de 9 - 10 -11, exista o diferenta de pas (masurat ca distanta intre doua pinioane consecutive) si nu vei putea obtine un rezultat satisfacator daca nu tii cont de asta.

Si nu in ultimul rand blocul de pinioane campa mirage este bun s-au i-mi recomandati altceva . Asta era cel m-ai ieftin . ---sa auzim de bine

Setul Mirage este cel mai slab de la Campa pe de o parte; pe de alta parte, oricum un lant -oricit de bun- se uzeaza muuult mai repede decit un set de pinioane (in fond, un lant trage de 8, 9 sau 10 pinioane, e normal pe undeva...)

Daca folosesti un set lant/pinioane pina la epuizarea lantului, vei constata ca schimbind lantul cu unul nou, setul vechi de pinioane nu accepta lantul nou (lantul "sare") si vei fi nevoit sa schimbi si setul de pinioane.

Fiind constient de asta, eu am facut asa: la un set de pinioane (de calitate) am luat 2 sau 3 lanturi (de asemenea de calitate), pe care le-am rulat alternativ: 1.0-2500km, 2.0-2500km, 1.2501-5000km, 2.2501-5000km, 1,5001-7500km, 2.5001-7500km (unde 1. inseamna primul lant, iar 2. al doilea)

In plus, iti dai seama ca durata totala de functionare (km) depinde de calitatea materialului, dar si de cit tragi de angremaje (putere medie dezvoltata) si chiar de stilul de pedalaj (astfel, un pedalaj "rapid" sau cu frecventa mare, este benefic atit pt.genunchi cit si pt.lant!)

Daca pe o caseta de 8 merge grup de 9, si pe caseta de 9 merge grup de 10, inseamna ca intre grupurile de 8, 9 si 10 nu e nici o diferenta de latime?

Nici la Campa nici la Shimano?

Eu ma refer la campagnolo.

Pe un butuc de 8 pinioane campa. nu poti pune pinion de 9. Aici difera canelurile rotorului. La butucul de 9 poti pune caseta de 10 si invers.

Pt. Shimano nu mi-am batut capul ...

La Shimano e aceeasi caseta si pentru 8 si pentru 9.

Cu 10 inca nu am lucrat, daca stie cineva mai bine il rog sa ne lamureasca.

Deci oameni buni cumpar un grup de pinioane campa de 9 ,un lant pentru 9 si cel m-ai important un schimbator de viteza de 9 si am rezolvat problema. Deocamdata am gasit la BIKE XPERT GRUP DE PINIOANE DE 9 LA 105 RON .CAMPA RECORD ESTE 155 DAR ESTE DE 8 SI CHIAR SPUNE PE SITE CA NU SE POTIVESTE CU BUTUC DE 9-10 . M-AI ESTE SI UN CAMPA VELOCE PE 9 .LA 155 RON ORICUM VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU SFATURI SI SARBATORI FERICITE TUTUROR

Nu stiu daca am inteles prea bine, butucul tau are caseta pentru 9 sau pentru 10 pinioane?

SANATATE SI SARBATORI FERICITE . O INTREBARE PENTRU MESTERU.

-LANTUL DE 9 VITEZE POATE MERGE SI LA UN BLOC DE PINIOANE VECHI ATOM-FRANTUZESCDE 6 VITEZE?

-CE FEL DE LANT SA IAU DE 9 VITEZE -SHIMANO ,CAMPA ?

-AM UN SET ROTI CAMPA CHORUS LA COLNAGO CU BUTUC DE 9 SI AM SI UN SET DE ROTI CAMPA RECORD DIN 80-85 NISTE BIJUTERI DAR CARE ARE BLOC ATOM PE 6 PE FILET SI NU STIU DACA AR MERGE PE LANTUL DE 9 VITEZE CARE BANIUIESC ESTE MAI SUPTIRE.

-SI IN FINAL VA FELICIT PENTRU BICICLETA bianchi CARE A-TI EXPUSO LA GALERIA BICICLETELOR ,ESTE CEVA UNICAT ,MAI ALES CA SI PIESELE EI SUNT VECHI SI CRED CA ATI CAUTAT MULT SA LE OPTINETI . LA MULTI ANI

In nici intr-un caz nu merge lantul de 9 pe grup de 6 pinioane. Ia un KMC Z30, costa 10-15 lei, si o sa te tina mult si bine.

NU stiu de care bicicleta Bianchi vorbesti, cred ca ma confunzi.

Si cu cine vorbesti la persoana a III-a? Sper ca nu cu mine;))

bINE nu vorbesc cu tine la persoana 3 ,era o chestie de respect. mersi pentru sfat Eu de aia te am intrebat ca eu am avut numai cu biciclete vechi ,si acum colnago care il echipez este echipata cu butuc de 9 . Eu am un set de roti campa record cu butuc de 6 [sunt niste bijuteri din ani 80-85] si am vrut sa vad daca cumpar un lant de 9 viteze ,daca am sansa sa le folosesc si pe alea vechi. Asta este o sa le folosesc la alta bicicleta. In legatura cu confuzia ,oi fi eu old man but not stupid . IN GALERIA BICICLETELOR ACUM LA PAG 4 APARI TU [LUCIAN THE ONE ] CU UN BIANCHI VECHI CU PIESE ORIGINALE VECHI ,CHIAR SI CU FLUTURI LA ROTI ,SI MA IMPRESIONAT. EU TOTEAUNA AM AVUT UN RESPECT DEOSEBIT PENTRU CEI CARE FAC BICICLETE PE BANI PUTINI CU CHINUIALA SI CU PASIUNE. A CUMPARA CU UN SAC DE BANI O BICICLETA TARE PENTRU MINE NU ARE MARE VALOARE. ORICUM A CUI O FI BICICLETA ,MERITA SINCERE FELICITARI-----------SANATATE SI LA MULTI ANI PE 2010

Galeria cursierelor pag. 4 acum si faci un comentariu zicand ; scot si eu bicicleta asta din formol e.t.c

sanatate

Se pare ca ai memorie mai buna decat mine. Eu am uitat complet de bicla aia.

Dar... bicla nu era a mea, era a unui client care a adus-o la reconditionat. Initial vroia sa o vanda si am vrut sa o cumpar eu, dar dupa ce a vazut cum am facut-o, s-a hotarat sa o pastreze.

Oricum era foarte mica, avea roti de 25''.

Imagine postată

inca o data felicitari pentru frumoasa ta munca,cred ca sunt putini ca tine si pentru acest fapt chiar daca nu faci averi macar sa primesti cea ce meriti pe deplin UN BRAVO.DIN INIMA

INCA O DATA SANATATE SI LA MULTI ANI

o intrebare legata de blocul de pinioane . daca cumpar un bloc de 9 campa ,mi se da sper si piulita lock de strangere ? nu de alta dar vad ca la cumparari de piese este cineva care plange dupa o piulita lock sanatate multa

E obligatoriu sa-ti dea si piulita.

Toate grupurile de pinioane de la orice firma se vand impreuna cu lock ring-ul aferent.

Toate grupurile de pinioane de la orice firma se vand impreuna cu lock ring-ul aferent.

Campagnolo nu gandeste ca tine ... ( la blocul de pinioane )

La roti in schimb .... DA ! ;))

Eu am cumparat doua blocuri de pinioane Campa in perioade diferite si nu aveau in cutia originala piulita de strangere si nici nu era mentionata in carticica cu instructiuni, cred ca acea piulita se cumpara separat.

pana la urma sa inteleg ca nu se da piulita [lock ring] niste magari in cazul asta ,dupa ce dai 150 de roni pe un grup campa veloce .incepi sa cauti lock ringul ,si unde oare il gasesti?

Campagnolo nu gandeste ca tine ... ( la blocul de pinioane )

La roti in schimb .... DA ! ;))

adica daca cumperi roata cu tot cu pinioane ai si ring lock? MA DUC EU MAINE LA MOSILOR [bIKEXEPERT ] SI O SA INTRREB,DESI MI SE PARE CIUDAT SA NU IL DEA CU TOTUL. NISTE BANDITI IN CAZUL CARE NU IL DA ,SI NICI NU AM VAZUT PE UNDE POTI GASI,SAU POATE STITI VOI PE UNDE SE GASESC? SANATATE