VIOREL

20.02.2010 - Arges Winter Race

Recommended Posts

In data de 20 Februarie 2010 o sa organizam la Pitesti in parcul Trivale un XC Winter Race dupa modelul lui Vlad de la Cluj.

Am tot urmarit prognozele meteo din ultimii 5 ani si in aceasta perioada de obicei a nins.

Detaliile concursului vor fi postate in maxim 2 saptamani (traseu, premii , categorii ) pe site-ul :

MTB Maraton - Powered by WARP SOFT

1. Premiile pentru fiecare categorie in parte sînt:

Locul I 10 milioane
Locul II 8 milioane
Locul III 5 milioane

Cele mai importante produse oferite la tombola vor fi :

1. O bicicleta Avalanche 3.0 Disc
2. Un cadru NS SOCIETY
3. Un cadru CUBE LTD

2. Traseul are 5 km si numarul de ture va fi urmatorul :

- HERO Masculin – 6 ture ( 30 km )
- FUN Masculin – 4 ture ( 20 km )
- EROINE – 3 ture ( 15 km )

Harta o puteți găsi la adresa:

Arges Winter Race 2010 - Cross-country skiing - Everytrail

3. Cazare:

Complexul Cornul Vanatorului are 3 stele si se afla la 500 de metri de locul de start. Numarul de camere disponibile este de 52.

Pretul negociat pentru aceasta competitie este de 80 RON pentru o camera single si de 100 RON pentru o camera double.

O precizare, am vazut camerele.
Paturile sunt mari (martimoniale) asa ca intr-o camera single pot sta 2 persoane ( 40RON / persoana), iar intr-o camera dubla pot sta 4 persoane ( 25 RON / persoana )

Mai multe detalii pe site-ul de concurs la urmatorul link :
MTB Maraton - Powered by WARP SOFT

sau direct pe site-ul complexului :
Hotel

Va rog sa precizari cand faceti rezervarea ca veniti la aceasta competitie.

4. Plata se poate face anticipat prin transfer bancar:

S.C. ROCK BIKE MOUNTAIN S.R.L.
LIBRA BANK
IBAN : RO62 BREL 0002 0002 8623 0100
Telefon 0248 250 191

Pentru Pitesteni direct la magazinul firmei situat in strada Fratii Golesti 29E

Va rugam sa specificati in ordinul de plata Numele, Prenumele si faptul ca este taxa pentru concurs.

Recomandam plata anticipata pentru a evita astfel aglometatia din ziua competitiei.

5. PARCARE MASINI

Parcarea tuturor masinilor care vin la competitie se va realiza in fara locului de cazare stabilit ( Complexul Vanatorilor) .
Rarcarea respectiva se afla la 500 de metrii de locul de start si permite parcarea a minim 100 de masini. In ziua competitiei nu va fi permis accesul in parc pentru masini.
Pentru Argesenii care sunt obisnuiti sa parcheze la Ocolul Silvic dorim sa le comunicam ca zona respectiva este o zona riverana si politia nu le va permite parcarea in acel loc. Va ruagm folositi parcarea de la Cornul Vanatorilor.

Am realizat o harta cu GPS-ul pentru cei care nu sunt din Arges.
Harta pleaca de la jumatatea centurii de autostrada a Pitestiului.
Pentru cei care vin dinspre Bucuresti se iese de de pe autostrada la jumatatea centurii ( nu la intrarea in oras ) si de ajunge la locul de plecare al hartii de mai jos.
Pentru cei care vin dispre Sibiu, Valcea la intrarea in Pitesti se trece prin pasajul de la Bascov, se intra pe centura de autostrada si se coboara la primul nod rutier si de ajunge la locul de plecare al hartii de mai jos.
Pentru cei care vin dinspre Brasov , la intrarea in Pitesti este intersectia cu autostrada edscrisa mai sus si locul de plecare al hartii de mai jos.

Parcare Masini - Driving - Everytrail

Pentru cei care nu detin un GPS va rugan sa intrebati de Complexul Cornul Vanatorilor.

6. INSCRIERI !

In intampinarea celor care fac spam la inscrieri dorim sa aducem la cunostinta urmatoarea modiifcare in regulament :

1. Pentru cei inscrisi online, distibuirea numerelor de concurs, achitarea taxei de participare, semnarea contractului de participare, alocarea cipului etc se va realiza in intervalul orar 08-10.
2. La ora 10 toti cei inscrisi online si neprezentati pentru ridicarea numerelor de concurs isi vor pierde numerele.
3. In intervalul 10:00-10:30 se for face inscrierile pentru cei sositi la fata locului. Edited by Niji
completare informatii

Este foarte aproape de Bucuresti si chiar ma astept la un numar mare de participanti

ar fi o chestie, poate venim si noi de la Zalau :)

Edited by Niji
k=ch

A_lien vezi că de data asta voi putea accepta berea din partea ta ;)

Felicitări pentru iniţiativă.

O mică recomandare de la mine: decât ture mai lungi şi mai puţine, mai bine mai scurte şi mai multe! E mult mai uşor de gestionat un traseu de 2-3 km decât unul de 5 sau mai lung, plus că e mai interesant şi pentru spectatori.

A_lien vezi că de data asta voi putea accepta berea din partea ta :))

trebuie ;) :)

Bravo! O idee foarte buna care va necesita multa munca. Astept cu interes traseul.

PS: Buna ideea cu diferentierea orei de start.

Am si eu cateva intrebari: de ce asa putine locuri? Ati patit si voi ca cei de la Cluj (numar maxim impus de autoritati)? Si de ce nu merge inscrierea? As fi vrut sa ma inscriu chiar acum ca sa fiu sigur ca prind un loc...

Numa' bine! ;)

LE: Acum merge inscrierea. Ma inscriu chiar acum! Sper ca nu e deja prea tarziu... NU pot selecta traseul (deci nu ma pot inscrie) :))

Am rezolvat cu inscrierea, este ok acum (se lucreaza inca la site pt. acest concurs).

Turele vor fi scurte, de maxim 3 km .

O sa merg zilele astea la Primarie sa discut despre numarul de participanti.

Sunt deschis la orice sugestie pentru a incerca pe cat posibil sa multumesc pe toata lumea.

La formularul de înscriere în cîmpul TRASEU ar mai trebui de adăugat categoria FETE.

La formularul de înscriere în cîmpul TRASEU ar mai trebui de adăugat categoria FETE.

Am adaugat, multumesc

in sfarsit am reusit si eu sa ma inscriu... ba merge, ba nu merge site-ul :))

un sfat: bagati mai multe ture, la ambele categorii. altfel va fi un traseu mult prea scurt. chiar si cel de HERO va fi f scurt, daca vor fi 7 ture de maxim 3km.

7 ture a 3 km e OK - maxim 8, să zicem. Dacă traseul nu e foarte tehnic poate că nici 10 nu ar fi exagerate. Dar nu mai mult de atât.

in sfarsit am reusit si eu sa ma inscriu... ba merge, ba nu merge site-ul :)

un sfat: bagati mai multe ture, la ambele categorii. altfel va fi un traseu mult prea scurt. chiar si cel de HERO va fi f scurt, daca vor fi 7 ture de maxim 3km.

Am specificat ca in cursul zilei de azi se lucreaza inca la site .

Pot cu aceasta ocazie sa anunt si premiile.

Pentru fiecare categorie in parte :

Locul I 10 milioane

Locul II 8 milioane

Locul III 5 milioane

Incercam sa discutam cu primaria pentru a ne permite 200 de concurenti.

Numarul final de ture pentru fiecare categorie in parte va fi comunicat saptamana viitoare dupa definitivarea traseului.

Super Vio, asta da veste imediat cand am vazut traseul de la Cluj am zis ca padurea Trivale are potentialul pt un traseu super fain de XC

Daca aveti nevoie de ceva va stau la dispozitie :))))))

mi-ai implinit ziua B-)

Super Vio, asta da veste imediat cand am vazut traseul de la Cluj am zis ca padurea Trivale are potentialul pt un traseu super fain de XC

Daca aveti nevoie de ceva va stau la dispozitie :))))))

mi-ai implinit ziua B-)

Maine daca nu ploua, la ora 15 o sa fiu la Grota in Trivale pentru a stabili variante de traseu. Or sa mai vina cativa prieteni.

premii pt locurile 4,5 nu sunt?:)

Diplome si bafta la Tombola B-)

S-a terminat si lucrul la site, nu va mai crea probleme.

Edited by VIOREL

Excelenta initiativa, nu ma pricep prea tare la curse de iarna, dar am si eu o intrebare: e voie cu cauciucuri cu crampoane metalice (nu ca as avea)? ma gandesc ca reprezinta un mare avantaj, asa ca ar trebui facut clasament separat...

Si inca ceva: chiar e o idee buna ca Eroii sa inceapa dupa doar o ora jumate dupa ceilalti? Daca nu termina toti "Distratii" in acest interval, s-ar putea aglomera traseul.

Succes mult in lupta cu birocratia!

Excelenta initiativa, nu ma pricep prea tare la curse de iarna, dar am si eu o intrebare: e voie cu cauciucuri cu crampoane metalice (nu ca as avea)? ma gandesc ca reprezinta un mare avantaj, asa ca ar trebui facut clasament separat...

Si inca ceva: chiar e o idee buna ca Eroii sa inceapa dupa doar o ora jumate dupa ceilalti? Daca nu termina toti "Distratii" in acest interval, s-ar putea aglomera traseul.

Succes mult in lupta cu birocratia!

Cu birocratia s-a rezolvat :) ( PCR = pile, relatii, cunostinte )

Cu timpul aferent "Distratilor", am sa fac calculul ducand un prieten "Distrat" pe traseu sa vad cat face :)

Despre cauciucuri nu am idee, o sa-i intreb pe cei avizati si revin cu un raspuns.

In principiu nu vad care ar fi problema, acum ce sa facem , facem categorii separate in functie de furci, cardre, frane, pinioane, S.P.D-uri etc ?

Am acordul de principiu al primarului deja, am modificat numarul de participanti :

100 Hero

100 Fun

20 Fete

Am acordul de principiu al primarului deja, am modificat numarul de participanti :

100 Hero

100 Fun

20 Fete

Sfat: 220 de locuri... Distributia se face in functie de inscrieri... Se inscriu 120 de fete ? Foarte bine ! Se inscriu 50 la fun ? Foarte bine ! Care se inscrie primul ! Asa o sa ai o distributie a locurilor in functie de interesul participantilor si nu in functie de niste estimari...

Data limita: o saptamana inainte de concurs. Asa o sa ai timp sa pregatesti totul in functie de numarul de participanti. Plata odata cu inscrierea (o saptamana mai devreme)