VIOREL

20.02.2010 - Arges Winter Race

Recommended Posts

Dar nu te obliga nimeni sa participi :P

Consider ca atunci cand un sportiv devine profesionist, trece la un alt nivel. Nu poti concura cu amatorii care ies cu bicla la plimbare o data pe saptamana.

..................

Tu esti cumva cel nemultumit de faptul ca nu reusesti sa iei premiu si sa te intorci acasa cu bani ? ( Imi cer scuze daca am gresit persoana)...........

Profesionist ? Cine ? Se vede ca ori nu ai citit cu atentie ori nu ai capacitatea de a intelege anumite lucruri spuse de mine.

Si scuze acceptate, ti-am mai spus ca nu fac parte din cei care ti-au scris pt. a cauta scuze ...

Fantastic mod de promova acest sport si implicit de a atrage membrii! Felicitari federatiei!

sunt profund dezgustat ca in tara noastra Romania, asa ca in foarte multe alte domenii, si in sport pestele pute.. de la cap, fireste. un adevar pe care refuz sa-l recunosc intr-un mod devenit deja cu mult timp in urma reflex, mecanic.

Hai Romania!

Hai Biciclisti!

Parrea mea este ca se discuta prea mult pe seama a ce va fi.

Este simplu : O competitie cu un anume regulament, stabilit de catre organizator, si facut public in modul cel mai clar.

Cei interesati sa participe consider eu ca sunt de acord cu acest regulament. Nemultumiti si "nedreptatiti" vor fi intotdeuna, nu ii obliga nimeni sa participe, pot privi pozele de acasa din fata calculatorului. (dar sunt sigur ca si arunci unii vor gasi ceva de comentat)

Haideti sa discutam pe acest forum despre antrenamente, despre cum ne pregatim pentru concurs... pentru cei care nu cunosc traseul sa povestim cum este ... chestii frumoase.

Apropo... "pune-ti mana si pregatiti picioarele" :P

cred ca nu te refereai la Tudi si la noi inca citiva (cite degete la o mana) care ne mai "dam"cu mtb-ul?!peste 30 de ani nici unul dintre noi nu mai face performanta.avem sevicii,familii si...doar pasiune pt bicicleta.

Nu cred ca tu esti indragostit de FRCT:)

@zabriskie

Nu ai dreptate. Foamea e mare si un sportiv legitimat va participa la tura scurta ca sa castige locul 1, unde ia niste bani, in loc sa participe la tura lunga unde daca vine Tudy, Juganaru si Logigan nu are nici o sansa la podium.

Ce sansa mai are un amator?

Nu spun ca este un lucru normal, dar repet, avand in vedere faptul ca Ovidiu boicoteaza competitiile FRC mi se pare o sfidare sa obligi niste sportivi sa-si reprezinte clubul si nu persoana lor.

Nu amesteca ciorba de fasole cu tocanita de cartofi. Eu nu am nici un amestec in organizarea cursei, dau sfaturi (cand mi se cer) si furnizez serviciile de cronometraj.

aaa... si inca o intrbare: daca eu vreau sa fac o miuta cu mai multi prieteni (unii fotbalisti de renume) intr-o sala unde stabilesc cu administratorul ei o zi si o ora cand vreau sa joc CE TREABA ARE FRF-UL cu miuta mea??? Ce treaba are politia cu miuta mea???

fratilor... Ceausescu a murit de 20 de ani.. noi mai scapam de mentalitatile comuniste vreodata???

Edited by aditasse

Cum mai aditasse, pai in legea sportului scrie ca trebuie sa ceri voie:):P:):)(cat de dobitoc sa fi sa interpretezi legea cum vrei tu)

Cand disperarea e mare incerci orice. Voi va dati seama ca un concurs organizat in februarie pe zapada va strange de 10 ori mai multi oameni decat o competitie din calendarul federatiei? Pai cum sa nu te apuce draci si sa incepi sa ameninti(ca nu ii duce capul sa faca ceva constructiv)?

Ma bucur ca in sfarsit apar oameni care realizeaza ce face FRCT. Ma bucur ca discut cu sportivi si ii aud cum spun ca ei vin oricum la concurs, ca le-a ajuns pana in gat tigania facuta de Selejean!

Avand in vedere ca Ovidiu este una din persoanele care contribuie mult la organizarea si promovarea acestui concurs si se afla in razboi declarat cu FRC-ul consider ca s-a gresit in momentul in care s-a hotarat diferentierea in MOD OBLIGATORIU a ciclistilor amatori de cei legitimati.

Vina vostra este ca ati fortat "etichetarea" sportivilor FRC pentru a-i lasa sa participe.

De ce daca tot se vorbeste de "FUN" si promovarea ciclismului in orice fel sa stabiliti VOI niste reguli atat de inflexibile ? De ce sa nu fim toti egali ?

Se stie ca in Romania sportivii care traiesc doar din ciclism sunt foarte putini asa ca marea lor majoritate nu se dedica complet acestui sport. Cum exista si amatori care au un job ce le permite poate sa ii dedice mai mult timp acestui.

Viorel se plangea ca a fost contactat de multi legitimati care doreau sa alerge la FUN ? Ei si ? Care-i problema ? De ce sa OBLIGI un copil de 14-15 ani de exemplu sa participe la un concurs cu 50% mai lung si istovitor decat poate el ? De ce sa obligi oricare alt sportiv legitimat care poate nu a avut timp sa se antreneze cum trebuie, sa participe NEAPARAT LA CE VRETI VOI ?

De ce sa transformati "legitimatia" unui sportiv intr-o povara ? In concluzie aviz amatorilor, in momentul in care incepeti ciclismul de performanta v-ati luat adio de la FUN ! Cam asa suna.

Cu toate ca nu am fost unul din cei care i-au scris lui Viorel cautand scuze, intreb de ce nu pot participa eu la FUN de exemplu, cu bicicleta personala si fara resursele unui club fara a risca sa fiu victima "vanatorii de legitimati" ?

Eu ca multi altii dupa cum am mai spus lucrez saptamanal 40 de ore in fabrica si ma antrenez cand am timp, de ce sa fiu discriminat ? De ce sa trebuiasca sa am un "X" in dreptul meu ? Pt. faptul ca am o legitimatie ?

Sportivii legitimati fac parte dintr-un club care se afla sub patronajul FRC. Beneficiaza de anumite avantaje materiale din partea cluburilor pe care le reprezinta.

Asa ca eliminati aceasta diferentiere, eliminati "x-urile", fiecare legitimat sa vina cu echipamentul si bicicleta de acasa si sa poata participa oriunde pt. ca alearga pt. el insusi, pt. distractie si nu pt. un club (afiliat FRC) cum vreti voi sa-l obligati.

Nu spun ca este un lucru normal, dar repet, avand in vedere faptul ca Ovidiu boicoteaza competitiile FRC mi se pare o sfidare sa obligi niste sportivi sa-si reprezinte clubul si nu persoana lor.

Prietene ciclist legitimat, caci am inteles ca asta esti.

Te rog scuteste-ne de comentariile tale si lasa-ne sa ne facem treaba ca asa sa dam din gura nu ne ajuta cu nimic.

Viorel si cu mine ne straduim sa facem un concurs frumos aici la Pitesti si daca nu vrei sa participi sau nu te multumesc regulile competitiei te rog sa stai acasa si sa te antrenezi mai mult pentru alte competitii.

ASTA ESTE O COMPETITIE PRIVATA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mai departe cred ca toti si-au dat seama de "mesajul tau cu tema" si nu are rost sa mai comentez ca e pierdere de timp.

Nu cred ca tu esti indragostit de FRCT:)

@zabriskie

Nu ai dreptate. Foamea e mare si un sportiv legitimat va participa la tura scurta ca sa castige locul 1, unde ia niste bani, in loc sa participe la tura lunga unde daca vine Tudy, Juganaru si Logigan nu are nici o sansa la podium.

Ce sansa mai are un amator?

Nu amesteca ciorba de fasole cu tocanita de cartofi. Eu nu am nici un amestec in organizarea cursei, dau sfaturi (cand mi se cer) si furnizez serviciile de cronometraj.

Ovidiu chiar nu merita sa raspunzi unui astfel de individ care le spune altora ca n-au inteles nimic dar se pare ca el nu intelege nimic din ceea ce inseamna o competitie privata si regulile ei.

"Eu am fost pe traseu, impreuna cu alti amatori. Nu am o pregatire buna, dar nici...

Eu stiu ca oamenii vor fi opriti in momentul in care primul concuncurent va trece linia de sosire.

Asta inseamna ca, in cazul in care un profesionist va ajunge printre amatori, foarte multi nu vor apuca sa faca macar prima tura.

Ar trebui lasata amatorilor o sansa de a indragi acest sport. Nu-i demoralizati ! Cunosc oameni care au renuntat la ture dupa experiente nereusite in concursuri."

Salut Ombun!

Foarte bine ai sesizat! Tocmai de aceea ciclistii de performanta, sau asa ar trebui sa fie atata timp cat se inscriu la un club, trebuie sa concureze intre ei si nu cu amatori.

Sau poate ca nu mai stiu eu ce inseamna ideea de sportiv de performanta!?! Poate ca acum cineva se inscrie la un club asa doar pentru apartenenta!?! Si nu pentru performanta!?! Sau acum cluburile nu mai sunt pentru performanta ci pentru FUN si DISTRACTIE!?!

Mie sau cuiva ii scapa ceva aici. Daca tu te-ai dus si te-ai legitimat nu e clar ca nu te mai consideri amator ?! Ca ai trecut la un alt nivel ? Atunci pentru ce mai vrei sa te joci cu cei mici, tu insuti ai ales aceasta cale. Tu ar trebui sa nu mai vrei sa participi cu grupa mica...

Mie ca amator aceasta separare mi se pare corecta, nu i-a fortat nimeni pe cei legitimati sa se legitimeze daca ei nu credeau in performantele lor peste medie.

Iar argumentul de competitie privata e final si foarte clar, asta e. Prin prisma asta nu stiu cum s-a ajuns la discutia asta, astea sunt regulile, asta e din nou ...

Cred ca sunteti putin prea infierbantati, si in directia gresita... Pe de o parte are si Florin dreptate, in Romania nu prea avem profesionisti care sa traiasca exclusiv din pedalat, poate maxim 2-3 cu indulgenta. Deci oricat de bun ar fi cineva, e tot un amator mai avansat. Daca tot avem ceva cu federatia, mi se pare normal sa-i ignoram in toate aspectele, inclusiv legitimarile (care stim si noi cum se fac, mai ales la nivel de antrenori :-J).

Delimitarea categoriilor ar trebui sa se faca pe un sistem ceva mai logic si in primul rand PRIVAT (daca tot e asta marea mandrie). Nu cred ca ar mai avea nimeni ce sa comenteze. Nu vad de ce e asa de greu de facut un sistem si de contorizat rezultatele de anul trecut, dureaza maxim o dupa-amiaza cu clasamentele in fata.

Delimitarea categoriilor ar trebui sa se faca pe un sistem ceva mai logic si in primul rand PRIVAT (daca tot e asta o marea mandrie).

Face sens. Cel puţin cât (mă) pricep eu.

"Om bun" fi bun asa cum te stiu si zi ca ai terminat clip promo II versiunea ta

mai sunt 11 zile pana la Arges Winter Race :)

Si inainte de 1989, cand nu existau "profesionisti", delimitarea intre sportivi legitimati si cei nelegitimati se facea destul de clar.

Vad ca ai fost curios sa vezi cum e cu zapada si cu bikla :D

Vreau sa te felicit pentru film, si accept ceaiul !

Super tare filmu! Au fost regizate cazaturile, sau au fost cazaturi spontane?

Super tare filmu! Au fost regizate cazaturile, sau au fost cazaturi spontane?

La ce zăpadă este pe acolo ... spontanele par regizate.

Nu a fost absolut nimic regizat. S-au dat 2 ture de traseu timp in care s-a filmat LIVE. Ii puteti intreba pe participantii la filmari.

Nu am timp si nici nu cred ca este cazul ca postez cei 10 Gb de filmari.

Nu a fost absolut nimic regizat. S-au dat 2 ture de traseu timp in care s-a filmat LIVE. Ii puteti intreba pe participantii la filmari.

Nu am timp si nici nu cred ca este cazul ca postez cei 10 Gb de filmari.

Iertare, Făt-Frumos, am greşit exprimarea :D : nici dacă erau regizate nu ieşeau aşa de bine =D>.

Foarte urat din partea federatiei, asa ca: RUSINEEEEEEEEEEEE federatiei si autoritatilor incompetente si impotente (impotente in a face un lucru bun) si FELICITARI baietilor pentru aceasta initiativa de a mobiliza tineretul lipsit complet de orice fel de activitati recreative.