VIOREL

20.02.2010 - Arges Winter Race

Recommended Posts

Dupa cum ziceau si ceilalti cred ca cea mai buna varianta ar sa fi ca aceasta situatie sa fie facuta public la televiziuni mass media... sa vada toata lumea cu ce se ocupa asa zisa Federatia de ciclism sa se prezinte abuzurile pe care le face cum "sprijina"sportivi de performanta prin amenintari, cum sustine sportul de masa prin boicotarea competitiilor sportive ,cum isi dau ei "silinta" cum isi etaleza profesionalismul si competenta in domeniu in organizarea de concursuri "profesioniste" ce fac ei cu banii care vin din buzunarele noastre.

Este pacat ca de atatia ani nu s-a schimbat nimic si este evident faptul ca in continuare se indreapta intr-o directie gresita si cel mai trist este faptul ca mai sunt "oameni" care ii sustin pe acesti incompetenti si primesc si ei partea lor iar cei care nu sunt de acord cu faptele lor sunt pusi la zid,exclusi, boicotati si chiar amenintati dupa cum se observa.

Dupa parerea mea cea ce ne lispeste noua in general ca natiune este faptul ca nu suntem uniti si cand vin altii cu initiativa se gasesc mereu indivizi cameleoni usor de manipulat fara demnitate sau care nu pot sa judece cu capul lor se multumesc si ei cu farmiturile de la altii suficient si iti dea totul peste cap, nesocotind faptul ca vor avea de suferit tocmai din cauza compromisurilor.

Nu cred ca cea mai buna varianta este sa adopta o atitudine pasiva,ignoranta fata de acesata situatie pentru ca ne vom izbi mereu de aceleasi barieri, aceleasi ideologii.

Este greu sa vi cu initiativa mai ales intr-un loc unde vin altii si in loc sa te ajute iti taie tot avantul, te astepti ca eforturile tale sa fie apreciate dar in schimb primesti "noroi in fata" pentru ca nu vrei sa accepti compromisuri.

Bafta Viorel in organizare!

...:| bafta e faptul ca Vio e un tip extrem de ambitios, cu atat mai mult cu cat gaseste aici sprijin macar moral in a lupta pentru cauza dreapta.

bafta e ca federatia se simte cu musca pe caciula si asta sigur ii taie elanul si nu in ultimul rand bafta avem toti ca exista aceste mijloace de comunicare care ne informeaza, ne intalnesc si ne unesc!

trebuie sa iasa bine aceasta poveste altfel se creaza un precedent

Ca sa canti imnul tarii nu-ti trebuie autorizatie si nimic altceva.

Poate ar fi misto niste sute de ciclisti sa cantam "Desteapta-te romane" vreo doua ore in fata FRCT. Sa ne intrebe presa si televiziunile si le dam raspunsuri; in schimb nu scandam nimic altceva.

Ce ziceti? Va place ideea?

In afara de faptul ca nu are logica ce scrie reprezentatul FRCT in email, tot nu inteleg ce le-a casunat tocmai acum pe evenimentul asta! Au mai fost astfel de evenimente si anul trecut inclusiv winter race. Ce au avut toate pina acum si aceasta nu are?

Din Statutul lor...

CAPITOLUL XIX – MIJLOACE FINANCIARE SI MATERIALE

j) încasari de la manifestari sportive, prestari servicii;

de altceva nu poate fi vorba ...

Ia sa se duca dracu cu federatia lor de cacat cu tot. Mai bine ne-ai spune Viorel cum se prezinta starea traseului, mai ales dupa ninsorile si ploile din ultima vreme.

Nu imi place sa recunosc, dar mi se pare ca ombun avea dreptate cand zicea ca o sa trecem printre flori. M-am uitat la un forecast

Vremea Pitesti Vremea in Pitesti Meteo Pitesti ( constant peste 0 grade )

si nu mi-a placut ce am vazut. Trebuie sa recunosc, ca dupa ce am vazut entuziasmul organizatorilor, nu prea imi pasa daca va fi noroi sau zapada, voi fi bucuros ca am posibilitatea sa particip la acest eveniment.

Deci, ne intalnim acolo, ORICE s-ar intampla.. ( cu vremea ).

Cine are 2 locuri - pt un adult 70 kg si un adolescent 60kg si pt 2 biciclete cadru aluminiu - in masina pentru Pitesti in 20 feb. cu plecarea din Bucuresti.

Mai este, a nins destul. Am vrut să fac WE ăsta o tură, dar m-a prevenit unul din ciraci că e mai bine să-l fac pe jos.

Impracticabil, parerea mea. Am incercat azi, am renuntat :(

Hehe. Macar de-ar fi ceva temperaturi sub 0, sa se mai intareasca zapada/mazga/noroiul (presupunand ca e mult noroi).

Sfatul meu e sa veniti cu biciclete usoare. :( Sigur va fi si noroi si zapada. Daca da si putina ploaie... o sa fie o adevarata provocare pentru cine participa. Ma refer la amatori, desigur.

Parca in 2008 a fost o cursa la TG Mures unde noroiul a fost cat casa:)

Au iesit niste poze extraordinare (trebuie sa le caut) si toata lumea era inebunita la final de cat de frumos a fost. Eu nu am participat dar va pot spune ca auzeam injuraturile participantilor prin padure asa ca am impresia ca la un concurs greu atmosfera este ca la armata, injuri in timp ce o faci dar la final iti aduci aminte numai de lucrurile frumoase!

Era clar ca un concurs organizat in Februarie nu poate sa fie ca un concurs organizat in August. Pana la urma satisfactia va fi cand o sa poti spune ca ai participat la o cursa de mtb in iarna si ai reusit sa o termini. In rest vorbim vorbe!

Sigur va fi si noroi si zapada.

Eu zic ca sigur va fi noroi si noroi. Zapada se va duce garantat! Pana sambata sunt sanse foarte reduse sa mai fie temperaturi sub 0. Deci si zi si noapte pozitiv, ceea ce inseamna ca zapada (care si asa este mica - in jur de 15cm din datele de la INMH) se va duce rapid. Cred ca pana joi, cel tarziu vineri, zapada se va topi complet.

Concluzia: pregatiti-va de o baie cu namol "terapeutic" din Trivale. Sanatate curata... :(

Numa' bine!

Impracticabil, parerea mea. Am incercat azi, am renuntat :)

Nu aveai aderenţă, fugea zăpada cu biclă cu tot că te dădeai la deal sau la vale ?

Nu aveai aderenţă, fugea zăpada cu biclă cu tot că te dădeai la deal sau la vale ?

Noroi, zapada, fleoscaiala. Imi derapau si bocancii.

Faine pozele fratilor, nu am mai verifcat de ceva vreme net-ul si am ramas uimit de comentariile vostre si informatiile atat de Federatie cat si altele.

Ma bucur ca suntem o echipa si nu dam inapoi, Vio noi venim orice ar fi si am incredere si in cei legitimati ca ne vor sustine sunt oameni de calitate.

Se pare ca se aproprie cu pasi repezi ziua concursului sincer niciodata nu mi-am dorit sa vina asa repede ziua de 20 feb si ce zi frumoasa va fii.

Pentru cei care vor sa faca un ultim antrenament, verificare traseu imi doresc sa mai inca o data pe traseu,vin cu bike-ul la munca pe masina dupa care dupa ora 16 sa ajung pe traseu, daca mai sunt doritori cred ca vineri ar fi cel mai indicat asa mai putem ajuta si echipa la una alta pentru traseu.

o seara faina

Hai, ca ne ajutam unul pe celalat si o sa mearga... acum chiar nu stiu ce sa fac cu cauciucurile....

Cred ca pe fata o sa pun un ice spiker, iar pe spate un dirty dan. Confuz la maxim :))