VIOREL

20.02.2010 - Arges Winter Race

Recommended Posts

Mie unul mi-ar place sa fie primii astia mai profii , ca sa vedem si noi cum abordeaza traseul ... mai invatam si noi cate ceva pana la startul curseei de la altii care stiu cu ce se mananca .

Crezi ca totul e sa vezi ? s-ar naste campioni peste noapte,pune 'burta' pe pedale ;))

Cum e normal In orice sport,leii mari la urma

'Bataie' crunta va fi si la amatori,tot mai multe echipe sau legitimati au 'alunecat' la amatori :(

Daca nu ma Inseala ochiul,concursul asta a adunat elite Intr-un numar fara precedent,sunt cateva nume mari din ciclismul romanesc de sosea In premiera la off road =D>

Acum e acum m/

Dorin sa precizam. Conform regulamentului, sportivii legitimati nu pot participa decat la categoria HERO.

Au existat cateva cazuri in care a trebuit sa-i mutam noi.

Venim si de la Baia Mare o trupa de 3 deocamdată, totuşi am o întrebare, sper ca o sa fie un loc de dat nămolul jos de pe bicicleta si de pe fata ?

Venim si de la Baia Mare o trupa de 3 deocamdată, totuşi am o întrebare, sper ca o sa fie un loc de dat nămolul jos de pe bicicleta si de pe fata ?

Pana la data competitiei o sa gasim o solutie.

Nu-i bai Vio, zapada se ia usor :), mari felicitari pentru cei inscrisi din Baia Mare si alete loc indepartate, tot respectul.

Vio stiu ca este o spalatorie in cartierul trivale in capat, stii la ce ma refer, cred ca se poate negocia cu d-lor pt cei care doresc sa spele bike-ul sa mearaga acolo. Este si aproape de Cornul Vanatorului unde presupun se vor caza cei mai multi, este o idee.

o zi faina

Cu scuzele de rigoare, am mai scris si pe vechiul forum, dar a disparut datorita upgrade-ului.

Surpriza saptamanii trecute :

Vom aveam muzica LIVE prin participarea formatiei FUN din Campulung Muscel.

Roakeri pt. aceasta competitie :))

Speram ca nu veti regreta spectacolul oferit !

intrebare pentru viorel...crezi ca se pote caza toata lumea la complexul respectiv avand in vedere amploarea la care a ajuns concursul? mai aveti un spatiu de cazare de rezerva? multumesc.

Eu am sunat ieri si am rezervat o camera dubla, a fost foarte amabila doamna ştia de concurs si de preţul special, si mai avea liber încă pentru data de 19.02 cu ieşire pe 20.02.

intrebare pentru viorel...crezi ca se pote caza toata lumea la complexul respectiv avand in vedere amploarea la care a ajuns concursul? mai aveti un spatiu de cazare de rezerva? multumesc.

In locatia respectiva se pot caza 150 de persoane. Tinand cont ca cel putin jumatare din cei inscrisi sunt din Arges sau Bucuresti si vor veni chiar in ziua concursului fara a avea nevoie de cazare, eu zic ca este loc.

O sa mai caut o locatie alternativa de cazare zilele acestea .

Am vazut cateva pareri despre conditiile pe traseu si startul; astazi am incercat sa ies si eu putin si opinia mea este, ca daca o sa avem o zapada de peste 10 cm ar trebui sa includeti un tur OBLIGATORIU de incalzire, altfel riscam un duatlon , cel putin in prima sau in primele doua tururi.

Sa nu exageram ! Incalzirea si-o face fiecare, cum stie. Daca esti printre primii 10, zapada iti poate face probleme, dar mici, pentru ca esti printre cei buni. Daca esti de la mijlocul plutonului, o sa ai deja calea deschisa. Daca vei fi in coada plutonului, gandeste-te ca prin fata ta au trecut peste 100 de ciclisti... la prima tura.

Hai sa lasam propunerile fanteziste si sa ne bucuram de traseu, asa cum o sa fie el la acel moment.

Consider, ca forumul este pentru a exprima ideile fiecaruia, deci te rog nu- da indicatii sa exagerez sau nu cu parerea mea. Dar, ca sa demonstrez, cat esti de dezorientat, am gasit un alt reply de al tau privind zapada de 15 cm :

"Trebuie sa fie zapada cat mai mare ! Pentru ca dupa prima tura o sa fie muuuult mai bine (se face carare). Deci, ultima tura va fi cea mai haioasa !

Din pacate, cunoscandu-i pe pitesteni, cred ca vor face multe ture de recunoastere si nu ne vor lasa placerea unui traseu virgin.

"

e clar : habar n-ai ce inseamna sa faci o urcare pe o panta sau o coborare pe o zapada de 15 cm.

Eu unu zic ca nu isi au rostul certurile sau replicile taioase.

Este o competitie sportiva prin care incercam sa incurajam ciclismul.

For FUN !

e clar : habar n-ai ce inseamna sa faci o urcare pe o panta sau o coborare pe o zapada de 15 cm.

Evident ! Dar mai evident este faptul ca tu ti-ai dat seama de asta !

Iti doresti asa mult sa castigi ? Eu doar ma dau cu bicicleta; "concursul" e pentru profesionisti.

Deci, antreneaza-te ! Toata lumea are parte de aceleasi conditii.

Evident ! Dar mai evident este faptul ca tu ti-ai dat seama de asta !

Iti doresti asa mult sa castigi ? Eu doar ma dau cu bicicleta; "concursul" e pentru profesionisti.

Deci, antreneaza-te ! Toata lumea are parte de aceleasi conditii.

Mie imi place initiativa organizarii acestui concurs al carei scop este EVIDENT ( vad ca asta este cuvantul tau preferat ), si.. am incercat sa exprim si eu parerea din experienta mea de la lacul Sfanta Ana pe zapada, ca tu, care numa' dai cu bicicleta si parerea sa ai posibilitatea macar sa urci pe bicla.

SCOPUL nu ere sa-mi creez un avantaj, ci -cred cu tarie- sa ajut cu o idee ca toata lumea sa se simta bine.

Din pacate totdeanua exista cineva - care nu realizeaza ce comic e, daca da cu parerea fara experienta. Prietene, tu nu o sai niciun fan alergand langa bicla ta intro zapada de 15 cm, si garantez ca o sa alerg ( alaturi de mine :)) si in ultimul tur.

Esenta: nu compara muntele cu blocurile din Bucuresti, si stai si tu cuminte si nu ataca oamenii care experienteza - gandesc - si scriu cateva randuri.

Vreti zapada ? Tare mie frica ca o sa se topeasca si o sa fie altfel de zapada... mai alunecoasa ...

Dupa cum spune si numele, Arges Winter Race, ideea acestei competitii de XC a fost ca sa va desfasura pe zapada.

Ziua de 20 feb a fost aleasa tinand cont de faptul ca in Pitesti in ultimii 5 ani a nins in aceasta perioada.

Acum ce a zic, eu bag acatiste la greu ;) SA FIE ZAPADA !

Toti ne dorim zapada, chiar gaseam un lick pe youtube de prin state cu un concurs pe zapada pe care l-am pus si pe ciclism si spuneam ce fain ar fi o tura ca asta, si Vio n-ea indeplinit visul :) dar daca cautam toti in adancul nostru ne-am dori o tura faina de vara, un concurs de vara....hai hai ca se poate.... dar mai avem ceva de asteptam, lasa ca este bine si iarna ca sunt reduceri la piese ;)

o seara frumoasa, va las sa visati fiecare la ce isi doreste....

Dorim sa facem urmatoarea precizare.

Categoriile de participanti au fost stabilite de catre organizatori in baza unui buget si a unui regulament stabilit de comun acord.

In ultima perioada suntem bombardati de telefoane, mess-uri sau e-mailuri cu fel de fel de scuze referitoare la faptul ca nu acceptam sportivi legitimati la categoria FUN.

Ca am 14 ani si sunt junior, ca am 38 de ani si sunt veteran, ca eu sunt legitimat la sosea si nu am nici o treaba cu MTB-ul etc etc.

Intelegem situatia, dar bugetul alocat acestei competitii permite doar categoriile afisate prin regulament in acest an, fara a face diferentiere de varsta.

Iar fortarile dvs de a schimba incadrarea de participare nu vor schimba cu nimic deciziile noastre.

Cu parere de rau trebuie sa spunem ca am ajuns sa verificam concurent cu concurent categoria FUN si au fost cel putin 10 participanti care au fost mutati la categoria HERO datorita faptului ca in urma verificarilor s-a constat ca sunt legitimati la un club sportiv si fac sport de performanta.

SCOPUL nu ere sa-mi creez un avantaj, ci -cred cu tarie- sa ajut cu o idee ca toata lumea sa se simta bine.

Esenta: nu compara muntele cu blocurile din Bucuresti, si stai si tu cuminte si nu ataca oamenii care experienteza - gandesc - si scriu cateva randuri.

Ai dreptate. Tu ne vrei binele si eu nu m-am prins. Vrei sa ne bagi OBLIGATORIU la un tur de incalzire si eu nu vreau. Nu m-am gandit. Fir-ar ! Cum am putut sa ignor experienta ta ! Esti profi, tata ! Te sperii de zapada cu o luna mai devreme ! Eu cred ca o sa pedalam printre flori, in februarie. Si sa stiii: de la mine din bloc, eu par mai sus decat muntii.

Poate bem un ceai impreuna, sa-mi mai povestesti cum e cu pedalatul. O zi buna, relaxata !

Dorim sa facem urmatoarea precizare.

Categoriile de participanti au fost stabilite de catre organizatori in baza unui buget si a unui regulament stabilit de comun acord.

In ultima perioada suntem bombardati de telefoane, mess-uri sau e-mailuri cu fel de fel de scuze referitoare la faptul ca nu acceptam sportivi legitimati la categoria FUN.

Ca am 14 ani si sunt junior, ca am 38 de ani si sunt veteran, ca eu sunt legitimat la sosea si nu am nici o treaba cu MTB-ul etc etc.

Intelegem situatia, dar bugetul alocat acestei competitii permite doar categoriile afisate prin regulament in acest an, fara a face diferentiere de varsta.

Iar fortarile dvs de a schimba incadrarea de participare nu vor schimba cu nimic deciziile noastre.

Cu parere de rau trebuie sa spunem ca am ajuns sa verificam concurent cu concurent categoria FUN si au fost cel putin 10 participanti care au fost mutati la categoria HERO datorita faptului ca in urma verificarilor s-a constat ca sunt legitimati la un club sportiv si fac sport de performanta.

Se pare ca unii nu inteleg ca este o competitie privata cu regulile ei, prin care dorin sa promovam ciclismul si fairplay-ul.

Si nu obligam pe nimeni sa participe.

Imagine postată

Constatatam cu parere de rau ca si in acest sport padure fara uscaturi nu exista ;)

Foame de bani ;).

Ar fi o idee daca ati beneficia si de asistenta medicala ( o ambulanta ca sa stea acolo "in caz ca ...").

Sper sa pot veni si eu pana la urma , succes cu organizarea !