VIOREL

20.02.2010 - Arges Winter Race

Recommended Posts

Intradevar, superbe poze, de-abia astept :)

Si voi astia din Pitesti, nu mai trisati prin exersarea traseului :)

O mica avanpremiera inainte de aparitia promou-lui 2 :

De incalzire :)

Edited by VIOREL

Eu m-am descurcat ”bine” după cum se vede :)

Țineau frînele, dar sincer nu cred că e recomandabil să le folosești :P

pai eu am fost cu V dar trec pe disc :) prima parte a coborari mai de loc iar spre sfarsit se blocau si am XT pe fata :P dar te vei descurca nu treb sa faci sacrifici acum. Bafta mare

Super tare secventele Vio deja dau pedale pe sub-birou :D si ma ca doare un genunchi :)

Yeeeeeeeeeiiiii abia astept acuma am terminat de pus niste Maxxis Advantage de 2.1 sper sa tina dacă o sa fie vremea la fel.

E o portiune (secunda 9) in mini-promo in care cineva aluneca de pe bicicleta si in fata lui e un pom; reuseste sa-l evite, in cele din urma.

Mie mi se pare ca renunta la gidon si imbratiseaza copacul... oricum sunt cateva sarituri destul de spectaculoase... inclusiv cea a lui Viorel, Fain domn'e, fain! :)

Chiar si-asa, de-abia astept :). Mici modificari la bicicleta, dupa ce vine comanda bike24, si apoi gata de pedalat.

sorin a renunțat la bicicletă și a îmbrățișat pomul. iar la spectaculos, vio m-a luat, clar :)

sorin a renunțat la bicicletă și a îmbrățișat pomul. iar la spectaculos, vio m-a luat, clar :P

Eram sigur ca o sa iau locul 1 la impresie artistica :)

A aparut si Promo 2:

Il asteptam cu nerabdare si pe cel al lui OmBun :)

@Niji - da, te-am vazut de cateva ori pe jos.

Imi cam fac griji pentru aspectul asta, dar n-o sa le schimb pe unele pe disc decat la anul, probabil.

Am vazut si cateva pe disc intr-o postura destul de interesanta :-), insa.

Franele pe disc chiar daca erau pline de zapada/gheata, tineau. Defapt nu tineau , doar blocau roata si pierdeai controlul , ca aluneca cauciucul.

Eram sigur ca o sa iau locul 1 la impresie artistica :)

Pacat ca nu au prins si cazatura mea pe film , poate iti faceam concurenta.

Edited by Sulebeb
greseli gramaticale

Yeeeeeeeeeiiiii abia astept acuma am terminat de pus niste Maxxis Advantage de 2.1 sper sa tina dacă o sa fie vremea la fel.

Pai tocmai a anuntat cartita Phil ca mai avem 6 saptamani de iarna ... asa ca..Viorel e in grafic...!

Am vazut pe cativa cu frane vbrake... cum v-ati descurcat cu ele pe traseu? De asemenea, ce frane aveti?

:) Si eu am fost cu frane pe v-brake- insa eu am hidraulice MAGURA HS 11 sunt impecabile, tin foarte bine si pe udatura am saboti kool stop . Sunt foarte bune chiar in conditii extreme pt ca nu blocheaza asa de violent cum fac cele pe disc .

Vio, te rog o intrebare, pun intrebare pe topic poate si alti au aceiasi situaitie.

Am mai multi prietenii cu care am vorbit despre Arges Winter Race, prieteni fotografi care sunt foarte interesati sa faca poze voluntar la acest eveniment uni amatori alti profi, intrebarea mea este daca accesul in padure cat si pe traseu este deschis celor pasionati de foto si daca ai in vedere pt acestia sa faci o mini legitimatie ceva de genul sa-i putem deosebi cred ca i-ar sensibiliza mult acest lucru :) si ar fi benefic pt promovare, stiu bine ca sunt multi implicati in acesta directie dar in plus am zis ca nu strica.

merci fain de raspuns

Si eu cunosc doi fotografi buni, unul dintre ei chiar participa la concurs. Ar fi intersant sa poata fotografia de pe traseu ;)

Si apropo Vio, spuneai de niste trupe live?

Avem in pitesti niste trupe bune de rock, ii stiu de mult timp si mereu au stiut sa intretina atmosfera pe unde au fost. Este vorba de "No Remorse" si "Calm aparent". Au cateva creatii proprii dar fac si o groaza de cover-uri bune. Tineri seriosi, talentati si fara pretentii aiurea. Daca vrei sa-i auzi personal, anunta-ma.

Edited by Endzeit

AMR 15 zile ;))

Revenim cu o precizare si o sa mai reluam acest post :

Rugam concurentii inscrisi si care stiu ca nu vor mai veni sa anunte printr-un mesaj privat acest lucru.

Suntem limitati de "factorii organizatorici" (primarie, jandarmerie, politie) la un numar total de 300 de concurenti.

Intrebarea este: daca vremea va fi in continuare asa, se va mai tine concursul? Drumurile sunt inzapezite si probabil majoritatea vor apela la tren (CFR). Dar daca pe tren vor fi probleme cu transportul bicicletelor?

Mai sunt 2 saptamani, este iarna, este Winter Race. Pe tren poti avea probleme si vara cu bicicleta, cauta la topicul dedicat.

Au fost luate toate masurile pentru ca aceasta cursa sa se desfasoare in conditii normale.

Daca va fi furtuna si vor fi vanturi de 100 de km pe ora atunci cursa va fi amanata(asta se poate intampla si vara).

Momentan nu sunt motive serioase pentru a se decide amanarea!

FRCT boicoteaza Arges Winter Race !

In ultimele zile am tot primit mesaje private prin care mi se comunica ca sportivi legitimati FRC au fost sunati si amenintati de catre secretarul federal Vasile Selejan ca daca participa la aceasta competitie privata neagreata de catre ei vor fi suspendati.

Va anuntam ca nu vom colabora cu FRCT nici la aceasta competitie si nici la alte competitii pe care le vom organiza pe viitor.

O federatie care isi ameninta sportivii ca ii desfiinteaza daca participa la o cursa doar pentru ca asa vrea un om nu poate fi un partener pentru noi.

Nu vom ceda santajului si va rugam sa fiti alaturi de noi la aceasta competitie, pentru a demonstra ca suntem puternici si ca o competitie privata poate face diferenta, atat din punct de vedere al calitatii organizarii cat si din punct de vedere al numarului de participanti

Edited by VIOREL

Am publicat si eu un articol pe aceasta tema:

Arges Winter Race – o cursa sub amenintarile FRCT | Ciclism.ro - biciclete, magazine, stiri, istorie, totul despre ciclism

Va rog pe toti cei care aveti bloguri sa publicati aceasta poveste incredibila. In ultimii doi ani competitiile private au crescut fantastic si acest lucru ii sperie pe cei care sug banul public si isi bat joc de ciclismul romanesc.

In acest moment exista riscul ca maratoane consacrate cum ar fi cel de la Sibiu(Geiger), cel de la Medias(MMM) sau cel de la Resita, sa fie atacate in orice clipa de FRCT doar pentru ca cei de la conducere vor sa faca asta.