Recommended Posts

La acest craciun vreau un echipament ca a venit iarna si am niste intrebari.

1.Se merita sa imi iau incalzitoare pentru maini si picioare,geaca termica si manusi?

2.In loc sa imi iau incalzitoare pentru maine se poate sa imi iau o bluza sau doua sintetice?

3.In loc de geaca termica se poate lua o geaca normala de iarna groasa?

Incalzitoare pentru picioare si manusi sigur imi iau dar am intrebat de cele lalte ca sa stiu daca merita sa dau banii.

1. Daca pedalezi produci caldura, nu ai nevoie de haine groase ci izolante, indiferent daca sunt mai subtiri. Cu cat sunt mai multe straturi ca atat izolezi mai bine.

2. Daca pedalezi mai si transpiri, hainele care nu sunt respirabile(inclusiv geaca normala de iarna) sunt 'interzise'. Transpiratia e absorbita si eliminata prin haine spre exterior.

3. Daca te opresti din pedalat pentru mai mult timp ai incurcat-o, nu stiu ce sa iti mai recomand. E bine sa pe dalezi si la vale :)

Daca nu ai bani multi nu investi in sintetice/warmers, cumpara ceva ieftin, sintetic,mulat din bazar. Investeste insa intro jacheta si niste pantaloni windproof, izolanti termic si respirabili; asta nu se gaseste prea usor.

Chiar sunt curios daca gresesc undeva pentru ca experienta nu am multa si tre sa gasesc si eu ceva pt iarna.

Ce e mai bine sa imi iau:incalzitoare pentru picioare sau pantaloni lungi?

Pe deasupra pantaloni lungi windstopper, pe dedesupt warmere sau pantaloni mulati sintetici

Daca o sa fac bani de craciun o sa imi iau pantalonii lungi FDJ,geaca termica FDJ,incalzitoare picioare Nalini si manusi poate kelme,ma mai gandesc la model.Si cu tricoul rezolv,luandu-mi 1 sau 2 bluze sintetice,sper ca fac bine.

Eu pentru partea inferioara am legwarmerele astea Echipament Ciclism, Shop online, Magazin pentru Echipament sportiv, Tricouri, Casti ciclism, Casca ciclism, Ochelari de soare, lenjerie sportiva - Incalzitoare picioare Nalini Euler N si pantalonii astia New Mens winter long Cycling Tights Bike F0104 size XL - eBay (item 280400032435 end time Dec-19-09 20:11:25 PST) care au captusala windstopper in partea din fata. din ce le-am testat pe vremea de acum (0-10 grade in brasov), pantalonii sunt prea grosi pentru temperaturi peste 0 grade deci prin urmare cand pedalez prin zona am doar leg warmerele, chiloti clasici(optional), short sintetici si pantalonii de ciclism scurti. pantalonii o sa ii tin la naftalina pana vine zapada. in partea de sus port doar un maieu sintetic, tricou de ciclism si un shell luat din austria de la hoffer (ceva de genul http://www.wiggle.co.uk/images/sombrio-habitat-med.jpg ; -nu am gasit poza cu originalul pe net). am si arm warmers dar pana acum nu a fost nevoie sa le folosesc. acum depinde si de cat de calit e fiecare la frig :))

Multumesc ca mi-ai zis.Eu o sa imi iau incalzitoare picioare Nalini,pantalonii lungi FDJ,geaca termica FDJ si manusi.Cu tricoul rezolv,luandu-mi 1 bluza sintetica sau daca o sa am bani imi iau niste incalzitoare pantru maini.

daca pantalonii sunt flausati (cred ca asta e termenul referitor la puful ala de pe interior) (cum sunt de altfel si incalzitoarele) nu cred ca ai nevoie de amandoua (pantaloni/incalzitoare). la fel si cu geaca. daca tine de cald nu cred ca ai nevoie si de incalzitoare pe dedesubt. insa aici am rezerve caci nu stiu geaca cum arata si cat e de groasa.

ideea e sa ai haine sintetice care sa nu tina transpiratia. in nici un caz haine de bumbac. risti sa tii umezeala langa corp iar daca te opresti si te ia frigul pot sa apara probleme cu raceala si asa mai departe.

Toate le iau de pe bikewear.Vreau sa imi iau incalzitoare deoarece cand o sa se faca mai cald nu pot sa mai merg cu geaca si pantaloni lungi,asa ca incalzitoare si echipament scurt.

Din pacate nu o sa am bani de echipament dar o sa am bani de altceva.O sa imi iau pedale SPD si pantofi MTB si poate manusi cu degete.'

Pedalele Shimano PD-M520 la PlayBike Din ce am citit la intrebari am vazut ca au si placute(asa cred).

Pantofii PANTOFI FILA MTB - Biciclete de vanzare - Bikexpert Nustiu cat de buni sunt dar nu prea imi permit acuma ceva mai scump sau ar mai fi astia: EXPERT 2008 - Biciclete de vanzare - Bikexpert.

Manusile COMP BLUE - Biciclete de vanzare - Bikexpert Vreau sa stiu daca tin calc si cam pana la ce temperatura pot sa merg cu ele.

La pantofi,va rog frumos sa spuneti pro/contra si pedalele daca le are cineva il rog sa isi spuna parerile.

am si eu o intrebare...idioata...."incalzitoarele" pentru picioare nu sunt de fapt ca niste izmene?:D=))

Cum aflu ce mărime îmi trebuie la cască?

Sfatul meu e sa nu o iei dupa numar ci dupa o proba.

In primul rand, sa cumperi una cu marime variabila, ca sa o poti fixa pe cap si cand esti tuns si cand ai un fes gros sub casca.

In al doilea rand, pune-o in cap si vezi daca te deranjeaza. Daca ai cea mai mica jena, incearca alte modele.

LE - Eu recomand modelele cu multe gauri de aerisire.

Mă gândeam să-i zic lu` sorumea să-mi ia din CJ, eventual de la un SH că eu nu am suficienţi bani pt o cască nouă.

intreaba-l pe legstrong, te ajuta el cu ce vrei, el e cel mai bun.

Legat de echipament, cei acre au mai multe randuri cum preferati sa-l pastrati/depozitati? Impachetat sau pe umeras?

Unele articole mi se pare nepractic sa le tii pe raft iar altele nepractic sa le tii pe umeras.

Pentru anotimpul asta dar si in restul sezonului cand vin ud sau noroit ca porcul m-am gandit sa pun ghetele si hainele pe un suport de haine pana intra la dezgalat.

Are careva idee unde gasesc asa ceva?

Imagine postată

Am folosit un pantalong nou, lung pentru prima data si fata de cel de vara (aceeasi firma) pare sa fie bazonul mai subtire, m-a cam jenat ieri... si astazi simt jena, nu-mi convine asta. In esenta doresc sa recomandati un model de chilot cu bazon ca sa-l iau ca "supliment" pe sub pantalon. E adevarat ca nu am mai mers din toamna trecuta insa totusi, dupa 100km sa ma doara asa...

E adevarat ca nu am mai mers din toamna trecuta insa totusi, dupa 100km sa ma doara asa...

daca in toamna nu aveai probleme cu aceeasi sa si aceeasi setare a ei, eu cred ca e vorba doar de "tabaceala" :) Si eu dupa o pauza de doua luni si jumatate am simtit un usor disconfort cu acelasi bazon cu care am mers pana pe 4 Ianuarie.

Nu am mai mers niciodata atit de mult la o tura si apropape fara sa ma opresc, ba si dupa pauza asta... Nici bazonul asta nu a mai fost folosit insa e mai subtirel ca la ala de vara. De asta zic, poate ar fi bun un chilot cu bazon ca nu strica, daca e mai gros e mai confortabil.