Claudiu Moga

Clubul international de cycloclimbing B.I.G. Challenge

Recommended Posts

Salut prieteni,

Va place cicloturismul montan? Doriti sa faceti parte dintr-o familie europeana deosebita si sa promovati numele Romaniei in lume, in timp ce ce faceti ceea ce va place mai mult?

Daca da, atunci va propun si va indemn sa va inscrieti la clubul Challenge BIG

Fie ca doriti sa faceti performanta fie ca sunteti doar pasionati de cicloturism montan, inscrierea la acest club va fi doar in folosul vostru, dragi prieteni.

In acest club la ora actuala sunt aproape 2700 membrii din 32 de tari, toti pasionati de cycloclimbing.

Avem deja 53 de membrii din Romania, unii dintre ei pintre cei mai titrati cicloturisti la ora actuala si ii amintesc aici pe Anton Duma si Mihai Udvar care sunt plecati in turul Europei dupa cum bine stiti.

Vreau sa-i felicit pe toti care si-au adus contributia ca Romania sa ocupe deja locul 17 din cele 32 tari, ceea ce nu e rau la nivel european.

In primul rand vreau sa-i multumesc lui Mihai Lesiacu, un tanar talentat prieten de-al meu din Bucuresti care anul acesta a reusit nu mai putin de 31 catarari omologate de clubul BIG in Alpi, intrecandu-ma chiar si pe mine care am facut doar 30 catarari BIG(dintre care 3 pt a nu stiu cata oara, fiind din Romania). Il avem in echipa si pe marele maratonist Nicodin Gheorghe, care este o mandrie pentru Romania, reusind sa se comporte bine in acest an la 2 maratoane de top din Alpi. Tin sa-l felicit si le multumesc tuturor celor care au facut catarari BIG in acest an.

Avem si un cuplu de exceptie:Horatiu si Roxana Campian care au reusit sa faca si cea de-a doua catarare a Europei ca dificultate, teribilul Kitzbuhler Horn cu panta de pana la 23% din Austria. Sincere felicitari!

Sunt mandru de aceasta echipa romaneasca deosebita si sper in anii ce vor veni sa facem cat mai multe ture prin muntii Europei si nu numai si sa dezvoltam cicloturismul si cycloclimbing-ul in Romania. De asemenea ii multumesc si lui Rebrean George, un alt membru de nadejde al clubului care anul acesta a facut catarari BIG in Norvegia, reusind si celebrul Capul Nord.

Speram sa avem un an si mai bun in continuare iar in 21 martie 2010 membrii romani ai clubului BIG ne vom intalni in pasul Bran sa sarbatorim cei 25 de ani de la infintarea clubului.

Oricine este pasionat de asa ceva este binevenit sa ni se alature!

Haideti fratilor sa ne unim fortele pentru a schimba imaginea Romaniei in lume!

Va urez:Sarbatori Fericite si La multi Ani!

Traiasca Romania!

cu respect si prietenie,

Claudiu MOGA

Pasul Bucin SW (Hr)

Praid 508m- Pasul Bucin 1287m

~22 km

Diferenta nivel: 779m

Harghita Bai E:

M Ciuc 660m Harghita Bai 1350m

~21 km

Diferenta nivel: 690 m

Poiana Bv, Cota 1400, etc ??? :)

Auzi ?

Eu nu am intrat inca pe site-ul asta , dar daca Fam. Campian s-a incris , poate e o treaba ... insa cum functioneaza chestia ? Tre' sa ai GPS si sa incarci track-ul pe site-ul lor , sau doar declari pur si simplu ca le-ai facut ? Ca ieu am facut transu' anu' trecut de 11 ori ; anul asta n-am mai numarat , dar am si niste poze si filmulete pe acolo ... :D

Dragi prieteni,

Sa va explic cum stau lucrurile: pe site-ul clubului aveti lista celor 950 catarari omologate de club. Daca aveti in palmares cel putin o catarare din aceea lista va puteti inscrie fara probleme. Merge pe incredere, deci nu trebuie sa aratati neaparat fotografii sau filmulete cu respectivele catarari.

In Romania avem doar 10 catarari omologate si anume: Pasul Balea Lac, Pasul Bratocea, Statiunea Paltinis, pasul Bran, pasul Bicaz, pasul Rarau, statiunea Stana de Vale(recent am hotarat impreuna cu presedintele clubului Daniel Gobert sa inlocuim pasul Predeal cu Stana de Vale, sa avem si-n vestul tarii o catarare BIG), pasul Prislop, pasul Ciumarna si pasul Tihuta.

Oricine a urcat pe bicicleta macar una din aceste catarari se poate inscrie fara probleme si fara nici o obligatie la club. Inscrierea este gratuita. In plus puteti posta poze cu voi pe site. Important e sa aratam ca si Romania a evoluat si ne interesseaza cicloturismul montan, adica miscarea la superlativ.

Pt Costi, mi-au placut mult filmuletele tale. Ai suflet mare. Abia astept sa ne reintalnim. Te rog sa te inscrii la club. Avem o gasca selecta deja la acest club, te asteptam sa ni te alaturi.

Pt Marius, felicitari pt catararile realizate si sper sa te avem coleg la club.

cu prietenie,

Claudiu MOGA

Salut prieteni,

Avem si un cuplu de exceptie:Horatiu si Roxana Campian care au reusit sa faca si cea de-a doua catarare a Europei ca dificultate, teribilul Kitzbuhler Horn cu panta de pana la 23% din Austria. Sincere felicitari!

Si prima catarare ca dificultate din Europa care este?

Zoncolan, Angrilu sau alta?

Poate vorbesti cu prietenul tau presedinte de club si bagati pe lista si pasul Umbrail (2505 m altitudine, pe grantita intre Italia si Elvetia, langa Stelvio).

Eu cel putin nu l-am gasit pe lista.

... (recent am hotarat impreuna cu presedintele clubului Daniel Gobert sa inlocuim pasul Predeal cu Stana de Vale, sa avem si-n vestul tarii o catarare BIG), ... Claudiu MOGA

De ce sa inlocuiesti , si sa nu adaoge ca si asa mi se par prea putine pasuri in Romania omologate , ma intreb de ce nu e Transalpina , de exemplu , ca e grava rau , si frumoasa tare , redutabila , ce mai , si inca atatea altele ...

Chiar vroiam sa intreb daca e si Raraul in lista si cand colo chiar este, desi nu ma asteptam.

Spre surprinderea mea am trei pasuri la centura: Rarău, Ciumârna si Bicaz, toate facute cu bicla incarcata cu bagaje. Alina m-a insotit la toate.

Transul nu l-am facut complet dar ma revansez la anu.

in 2010 va fi si o intalnire a membrilor clubului :D pe rucar bran

Merge pe incredere, deci nu trebuie sa aratati neaparat fotografii sau ...

Un site asemanator care poate concura cu http://www.challenge-big.eu/ este acesta: http://www.quaeldich.de/; facut de cursieristi pentru cursieristi (dar si pentru altii).

Contine:

2402 pasuri (descriere, poze fantastice, harta, comentarii, ture, literatura, clasificare, profil, tracuri, highscore)

http://www.quaeldich.de/paesse/

Un exemplu, Col d’Agnel:

http://www.quaeldich.de/paesse/col-d-agnel/

315 ture

http://www.quaeldich.de/touren/

Un exemplu, tura de pasuri tari din Elvetia :

http://www.quaeldich.de/touren/tour-der-harten-paesse-der-schweiz/

493 regiuni

http://www.quaeldich.de/regionen/

Un exemplu, Liguria

http://www.quaeldich.de/regionen/ligurien/

140 hoteluri

187 maratoane

Planificator ture offline

Planificator ture online

etc.

Profilul / palmaresul unui membru inregistrat:

http://mein.quaeldich.de/Rieslingpower/palmares

P.S. Multe informatii utile (in germana), in special pentru regiunea Alpi si Pirinei.

Si aici merge pe incredere, si aici se poate inscrie cine vrea si sa promoveze ce vrea :D.

Pt Gibonu, Nebelhorn cu o panta de pana la 30% in zona Allgau din Alpii Bavarezi, este prima catarare ca dificultate la ora actuala pe drum modernizat din Europa. Era una si mai dificila, Malga Palazzo in Italia dar a fost interzisa ciclistilor de cam un an. Zoncolan vine pe locul 3.

Voi vorbi cu Daniel despre propunerea ta, dar nu depinde de mine, eu sunt cam mic deocamdata in acest angrenaj.

Pt UrsP2Roti, lista a fost facuta in urma cu multi ani, cand Romania nu avea nici un membru, iar tarile dezvoltate unde ciclismul este un sport important, au avut prioritate. Desigur Romania ar merita sa aiba mult mai multe catarari omologate. Pasul Predeal a fost inlocuit pt ca este prea periculos datorita traficului. Toate catararile omologate trebuie sa fie pe drum modernizat, iar Transalpina inca nu este modernizata pe vreo 20km. Da recunosc sunt multe pasuri in Romania care ar mai merita sa fie trecute pe lista dar nu eu am facut lista, se pare ca in urma cu 9 ani Radu Mititean a colaborat cu Daniel Gobert, el sugerandu-i cele 10 catarari BIG din Romania.

Pt Drysna, da este si o limita pe tari, inse tarile bogate din vest au fost clar privilegiate si avantajate.

Pt Animaloo, felicitari, te rog sa te inscrii daca vrei

Pt LiciantheOne, felicitari, ma bucur mult sa aud ca deja ati facut 3 catarari BIG. Te rog frumos sa te inscri impreuna cu Alina. Mai sunt cateva cupluri in Romania care au facut niste catarari BIG si care sper ca se vor inscrie si ei la Club. Abia astept sa ne intalnim si scuze ca uneori am dat raspunsuri cam taioase sau arogante.

Pt Han, abia astept sa ne vedem la anul pe Rucar-Bran si sper sa vina cat mai multi, va fi un chef pe cinste.

Pt Frank, mersi mult de link, foarte interesant, pacat ca nu e si-n engleza. Imi cer scuze daca te-am mai suparat uneori cu atitudinea mea stupida si nepotrivita.

Multumesc frumos celor care s-au inscris recent si tuturor membrilor BIG romani le doresc tot binele din lume!

Sa traiti frati ciclisti!

Claudiu MOGA

Salut prieteni,

Propun ca pe acest topic sa discutam cei interesati de clubul BIG Challenge. Majoritatea membrilor romani sunt inscrisi pe acest forum.

Deci vreau sa discutam despre planurile voastre de pe anul acesta si nu numai. Ce catarari BIG aveti de gand sa faceti in acest an, ce ture.

De asemenea sa vedem cine va participa in perioada 20-21 martie la intalnirea BIG Challenge.

Vreau sa-l felicit pe Gigi Nicodin care a inceput anul furtunos, cucerind pasul Bran pe 9 ianuarie. Exceptional! Challenge BIG

El a acceptat o provocare dificila, de a urca pasul Bran de 25 ori in acest an, astfel ca pasul ii va purta numele pt clubul nostru BIG Challenge.

Abia astept sa ne intalnim in martie!

cu prietenie,

Claudiu MOGA

Salutare

M-am inscris si eu si pot spune ca sunt surprins ca sunt catarari, unele mai grele decat multe din lista, pe care nu le vad acolo..

Ce ziceti de Ranca?? Mie mi s-a parut mult mai grea decat Paltinisul sau Cheia...

Ce ziceti de Ranca?? Mie mi s-a parut mult mai grea decat Paltinisul sau Cheia...

Listarea BIG e , IMHO, mai mult decit deficitara; pentru mine unul din motivele de a nu ma inscrie.

P.S. Performanta pentru performanti ;) (eu sint doar "boshorog", a zis unul performant :)

Cred ca intentia era sa bage doar pasuri in lista si Paltinisul a fost o exceptie. Diferenta de nivel multa pe drum asfaltat mai este intre Voineasa si Curmatura Vidrutei (se urca pana la 1575 m).

Bun venit Catalin si felicitari noilor membri BIG din Romania printre care l-am observat si pe Alien Marius, te salut si te imbratisez, mi-a placut mult de filmele tale, ma bucur ca pedalati si iarna (Salutari ciclistilor din Zalau, abia astept sa va revad)

Da sunt si eu de acord cu Frank si cu Catalin. Da asa e, nu eu am facut lista. totusi Frank ai putea sa te inscrii macar pt Germania, caci e o tara mai puternica si poate mai aproape de sufletul tau, considerand ca ai trait mai mult acolo si probabil ca ai avut satisfactii mai mari.

Clubul este totusi important si ca un liant intre oamenii de diferite nationalitati care au in comun aceasta pasiune minunata muntele si bicicleta.

Sper sa vad cat mai multi romani facand cicloturism prin muntii Europei, va fi de bun augur pt imaginea Romaniei.

Pt csuporj, da ai dreptate, cunosc pasul Curmatura Vidrutei, l-am facut si anul trecut si la Ranca am fost de cateva ori. Ar fi meritat desigur sa fie in lista clubului, dar repet nu eu am facut lista ci Radu Mititean, presedintele Clubului de Cicloturism Napoca (el a facut lista pt pasurile din Romania in urma cu vreo 8 ani)

Claudiu MOGA

OFF TOPIC

... totusi Frank ai putea sa te inscrii macar pt Germania, caci e o tara mai puternica si poate mai aproape de sufletul tau, considerand ca ai trait mai mult acolo si probabil ca ai avut satisfactii mai mari.

Caludiule, avind in vedere ca eu ma simt mai mult european decit roman, german sau ce stiu eu (cui bono ce scrie in pasaport sau certificat de nastere ?) si in ciuda faptului ca am trait mai multi ani prin strainatate decit prin Romania ambele tari mentionate de tine imi sint la fel de aproape asa ca n-am sa ma inscriu nici pentru o tara nici pentgru alta.

ON TOPIC

Motivele principale pentru care nu ma inscriu:

- listarea pasurilor e foarte deficitara si n-am dibuit logica si principiul

- nu exista o modalitate de control

- prea imi miroase a umflat palmaresul, performanta si competitie (nu ma intereseaza nici una nici alta, fac ce fac din placere si in timpul meu liber n-am nevoie de competitie fiindca viata de toate zilele e tot o competitie m/

despre rarau este bine de stiut ca se poate ajunge pe trei drumuri diferite:

- campulung moldovenesc 622 m -> rarau 1600 m ditanta 16 km

- pojorata 680 m -> rarau 1600 m distanta 18 km

- chiril 720 m -> rarau 1600 m distanta 14 km

momentan nici unu nu este accesibil cu biciclete de sosea. peste cativa ani poate or sa fie finalizate lucrarile la drumul prin pojorata si atunci o sa fie accesibil si cu cursierele, dar pana atunci nu este recomandat.

cred ca suntem cativa pe aici pe forum care stim cam cum sunt aceste catarari de aici din bucovina.

nici cele pe asfalt nu sunt de negljat cum sunt ciumarna, prislop, tihuta.

Multumesc Frank ca m-ai lamurit, iti apreciez decizia. Trebuie sa recunosc ca ai dreptate.

Pt john2. Bun venit in clubul BIG! Da stiu si eu pasul Rarau, l-am facut de 2 ori: in 2004 dinspre Chiril spre Campulung Moldovenesc, atunci l-am facut cu un DHS si drumul mi s-a parut destul de bun pana la Rarau, coborarea fiind pe alocuri cu multe cratere in sosea si in 2008 l-am facut tot dinspre Chiril spre Campulung Moldovenesc, atunci l-am facut cu o cursiera Peugeot de aluminiu cu roata de 20mm, la coborare a trebuit sa merg pe alocuri pe langa bicicleta sa nu-mi rup roata in gropi inumane.

Superb e pasul Rarau oricum.

Asi vrea sa te intreb daca ai facut si celelalte pasuri BIG din Bucovina pe care le-ai mentionat: Tihuta, Ciumarna si Prislop. Daca da te rog sa le notezi pe siteul BIG. Le poti revendica, te duci la triunghiul galben din stanga sus a ecranului, acolo scrie claim a new BIG si alegi catararea BIG realizata, deci e usor.

Sper sa ne intalnim pe 2 roti!

Claudiu MOGA

Claudiu, ca sa-ti fac o bucurie, tocmai am descoperit ca am si eu doua catarari BIG la activ, e vorba de Spania si ambele fac parte din traseul de pelerinaj spre Santiago de Compostela , cred ca astea-s numele pasurilor 419 - Orzanzurietasi 384 - Puerto de Foncebadón.

Nu o sa ma inscriu inca, astept sa adun 10 intrari pentru a sari peste "lista de asteptare", desi traseele pe care mi le voi alege pe viitor nu vor avea niciodata ca scop abordarea uneia din catararile big.

Ma bucur Bogdan. Sper sa te inscrii si tu pe viitor. Vreau sa formam o adevarata familie a ciclocataratorilor romani.

Sper ca nu te-ai suparat pe mine ca insist atat cu clubul asta. M-am atasat mult de club si mi-am facut cativa prieteni de treaba la acest club si de aceea imi doresc sa vad cat mai multi romani inscrisi la club si sa si facem cat mai multe catarari BIG pe viitor.

Claudiu MOGA

Vreau sa formam o adevarata familie a ciclocataratorilor romani.

Claudiu MOGA

cred ca mult mai fain ar fi ca aceste catarari sa fie facute de catre romani in Romania, probabil ca sint multi care au deja multe la activ insa nu le-au inscris la BIG.

mi-a placut sa vad o fata cu vreo 8 catarari BIG, toate fiind in Ro, cred ca mai repede se face cunoscut ciclismul ro, as pune cat mai multe poze pe situl big, detalii despre fiecare din aceste catarari, deci nu-i neaparata nevoie sa iesi din ro pentru a forma acea familie de ciclocataratori romani.

L.E. tocmai am intrat pe site sa vad pasurile noastra si am ramas placut surprins sa gasesc acolo destule poze, unele extrem de faine, o buna reclama :-, desi la pasul Bratocea nu vad rostul prezentei unei poze in care apar doua tiruri, cam strica frumusetea peisajului si ucide dorinta de a face acel traseu.

Si eu imi doresc ca romanii sa pedaleze si sa faca catarari BIG cat mai mult si in primul rand in Romania si apoi sa faca si-n alte tari. Iar apoi sa atragem tot mai multi cicloturisti straini iar noi sa mergem sa descoperim alte tari pe 2 roti.

Clubul are deci si un rol intercultural, prin care sa comunicam, sa ne cunoastem mai bine si sa ne facem auziti in Europa.

Da m-am uitat si eu pe pozele de la catararile BIG din Romania de pe site. Foarte faine. Uite un mod de a ne promova frumusetiile tarii. Pacat ca eu nu ma pricep sa pun poze acolo.

Claudiu MOGA

am vazut ca primul clasat pe big, cu 843 catarari, peste 150 in Franta (hai Claudiu, baga mare ca sa-l prinzi din urma!) are si 6 pasuri in Ro ;))