Claudiu Moga

Clubul international de cycloclimbing B.I.G. Challenge

Recommended Posts

Da il stiu de pe net pe Eric Lucas. Mare om! Dar este cu 16 ani mai in varsta decat mine, deci a avut timp sa colectioneze BIG-uri.

Am avut bucuria sa corespondez putin pe net cu Etienne Mayeur, cel de-al 2-lea ciclocatarator BIG care chiar azi implineste 47 de ani.

Deocamdata personal m-asi multumii sa ma apropii de primii clasati din Polonia si Ungaria ca e greu sa te pui cu occidentalii din punct de vedere material desigur.

Dar voi lupta, drumul va fi lung si greu, satisfactiile sper ca vor fi pe masura.

cu prietenie,

Claudiu MOGA

Salut prieteni,

Vreau sa va dau ultimele detalii despre clubul BIG Challenge.

La ora actuala avem 66 membrii din Romania, iar tara noastra ocupa locul 16 din cele 32 tari participante. Membrii romani au urcat in total 350 catarari BIG si suntem la diferenta de doar o catarare de Austria care are 351 catarari BIG.

Fac apel la romanii care au catarari BIG in palmares sa se inscrie sa intrecem Austria.

Pe acest thread va invit sa discutam si despre planurile voastre cicloturistice din acest an care sper sa includa si catarari BIG.

Multumesc anticipat,

Claudiu

Incearca asta:

Climbbybike.com - the cycling source on cols, tours and cyclo's to climb by bike

Mi se pare interesant, cu multe informatii utile, clasamente ale catararilor dupa altitudne maxima, dif.de nivel, etc, impresii ale celor ajunsi pe acolo. Mi se pare mai bine construit decit challenge-BIG, in schimb "BIG" are un aer mai familial, de club. mai multe poze, etc.

Subscriu si eu la ceea ce a scris giginic.

Climbbybike mi se pare un site excelent, cel putin din punct de vedere al profilelor catararii.

Cu profilele printate de pe site am fost pe Mortirolo, Stelvio si Umbrail si au fost fosrte exacte, fara erori.

http://www.quaeldich.de/[/url...nu sunt multi care stiu germana...poate mai stii vreun site asa bun in engleza, frank?

Eu am impresia ca exista mult mai m ulte informatii utile referitoare la pasurile din Alpi in franceza, italiana si germana decit in engleza.

Aici citeva linkuri interesante sper (nu m-am obosit sa vad care dintre aceste pasuri sint pasuri BIG si care nu):

http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Alpenp%C3%A4sse

ÖAMTC - Der Österreichische Automobil-, Motorrad- und Touring Club

TOP 50 Alpenpässe für Motorradfahrer - Italien, Frankreich, Schweiz und Österreich

Die 10 schönsten Alpenpässe für Cabrios in Österreich und Italien von Alexandra Haack - ZEHN.DE

Rennradtouren in den Alpen

Virtual Alps

:::: File of the slopes of Europe ::::

Die Alpentouren V9.0

www.schymik.deÂ*Â*Â* Die Transalp Homepage

rennradschlag.de - Tourenübersicht (Rennrad, Touren, Pässe, Radmarathon, Training, Trainingstagebuch)

rennradschlag.de - Pässeübersicht (Rennrad, Touren, Pässe, Radmarathon, Training, Trainingstagebuch)

Cycling the French Alps : Cycling Challenge

Velolandrouten - Cycling in Switzerland

Va multumesc mult pentru linkuri. Sunt foarte utile si interesante pentru cei ce vor sa pedaleze prin Alpi.

Personal din toate cluburile de ciclocatarare din Europa eu il prefer pe B.I.G. Challenge, desi sunt membru si la Unione Internationale dei Cicloscalatori si voi fi si la Club des Cents Cols.

Semnalez aparitia in presa scrisa franceza a unui articol despre clubul BIG Challenge, scris de un respectabil membru BIG, din Franta.

Va dau link-ul: http://bigascensions.free.fr/nordeclair-bigday.jpg

Si va rog sa veniti pe data de 21 martie la intalnirea membrilor BIG din Romania care va avea loc pe pasul Bran.

Daca nu v-ati inscris deja in club, va rog sa o faceti, macar de dragul Romaniei.

cu respect,

Claudiu

Semnalez aparitia in presa scrisa franceza a unui articol despre clubul BIG Challenge, scris de un respectabil membru BIG, din Franta.

Va dau link-ul: http://bigascensions.free.fr/nordeclair-bigday.jpg

Si va rog sa veniti pe data de 21 martie la intalnirea membrilor BIG din Romania care va avea loc pe pasul Bran.

Daca nu v-ati inscris deja in club, va rog sa o faceti, macar de dragul Romaniei.

cu respect,

Claudiu

Poate facem o repetitie pt. "BIG day" cu una sau doua saptamini inainte de 21 martie, in functie de evolutia vremii, amatori?

Oricum, mie mi se pare ca s-au inscris cam putini la "BIG day" dintre membrii BIG din Ro, macar cei care sintem mai aproape de Bran-Rucar sa ne mobilizam, cred ca ar fi o experienta frumoasa!

Aspecte tehnice: de curind (vara - toamna lui 2009), partile cele mai rele ale drumului au fost refacute, acum se poate rula omeneste pe traseu.

Ar fi super sa facem o repetitie. Din pacate eu sunt prea departe de Bran- Rucar si nu-mi pot permite sa vin, dar sper sa se stranga cat mai multi membri BIG.

Claudiu intalnirea din pasul Bran va avea loc la iesire din Fundata ?

Deci ziua oficiala a evenimentului e 21 martie(duminica) cand trebuie sa fim in pasul Bran. Eu propun sa ne intalnim pe 20 martie intre orele 12-14 la Bran vizavi de Cetatea Bran sa fie locul de intalnire , de acolo sa incepem sa urcam spre Fundata, desigur facem la Fundata o pauza la birtul lui Ghiorghita, un amic de-al meu pt niste ciorba de burta, mici si bere sau ce vrea muschii vostrii si sa vorbim si sa ne cunoastem, apoi putem continua si propun sa ne cazam la cabana Dealul Sasului care e la cateva sute de metrii de altitudinea maxima a pasului Giuvala (Bran) 1290m. Alta varianta ar fi sa coboram spre Podul Dambovitei, acolo il cunosc inainte de intrarea in sat pe marele dramaturg Paul Everac ( sper ca mai traieste si e sanatos - i-am promis personal ca voi reveni si ca voi recita poeme in amfiteatrul sau circular din curtea conacului sau). Am putea si acolo sa dormim la o pensiune iar pe 21 sa ne intoarcem in pas si popasul si distractia, cheful sa fie la cabana dealul Sasului ca e situata cel mai aprope de pas si la cea mai mare inaltime in zona, in plus mai si cunosc eu o duduie roscata frumoasa pe Dariana, ospatarita(daca nu s-o fi schhimbat).

Astept sugestii si propuneri!

Treaba cu cazarea e valabila pt.cei care vin de mai departe, pe mine ma intereseaza programul zilei de 21 martie.

Eu stiu ca trebuie sa urcam de doua ori, astfel incit sa acumulam cel putin 1000m dif.de nivel, iar la fix 12 sa fim toti in pas, pt.o poza care ar trebui trimisa prin MMS la Ch.BIG. It's just that simple!

Restul, chefuit, baute, ii privesc pe fiecare personal, de exemplu o masa si niste povesti intre noi m-ar interesa si pe mine, dar nu chefuri monstru, pina dimineata, etc.

Punctul cheie e, de fapt, sincronizarea la sosire, la ora 12, in pas, dupa cei 1000m.

Treaba cu cazarea e valabila pt.cei care vin de mai departe, pe mine ma intereseaza programul zilei de 21 martie.

Eu stiu ca trebuie sa urcam de doua ori, astfel incit sa acumulam cel putin 1000m dif.de nivel, iar la fix 12 sa fim toti in pas, pt.o poza care ar trebui trimisa prin MMS la Ch.BIG. It's just that simple!

Restul, chefuit, baute, ii privesc pe fiecare personal, de exemplu o masa si niste povesti intre noi m-ar interesa si pe mine, dar nu chefuri monstru, pina dimineata, etc.

Punctul cheie e, de fapt, sincronizarea la sosire, la ora 12, in pas, dupa cei 1000m.

Giginic, eu iti respect optiunea. Te apreciez ca esti un ciclocatarator sportiv, disciplinat fara vicii si cu mari calitati. Ai dreptate asa ar fi programul oficial. Insa nu putem sa obligam pe nimeni sa se tina de el. Eu personal asi vrea pe 20 martie sa urc in varful pasului si neaparat vreau un chef care poate fi si mai decent adica de cateva ore si fiecare consuma ce doreste, nu trebuie sa ne imbatam ca porcii, desi recunosc eu sunt o fire mai petrecareata din cand in cand. Acum ar fi un moment potrivit pt asa ceva. Putem face si un foc de tabara, sa frigem niste gratare eventual. Aproape de cabana aia cunosc un prosper cioban pe nea Puiu, cu care am petrecut in 2004 si 2005, iar pt cine nu-si permite cazare la pensiune sau casuta, putem dormi cu cortul. Stiu eu locuri adecvate in zona. Va fi multa distractie, numai sa veniti.

Sper ca nu ma lasati sa vin singur, adica sper ca pe 20 voi avea cu cine sa petrec. Pe 21 la ora 12 ramane intalnirea oficiala in varful pasului.

Giginic, eu iti respect optiunea. Te apreciez ca esti un ciclocatarator sportiv, disciplinat fara vicii si cu mari calitati. Ai dreptate asa ar fi programul oficial. Insa nu putem sa obligam pe nimeni sa se tina de el. Eu personal asi vrea pe 20 martie sa urc in varful pasului si neaparat vreau un chef care poate fi si mai decent adica de cateva ore si fiecare consuma ce doreste, nu trebuie sa ne imbatam ca porcii, desi recunosc eu sunt o fire mai petrecareata din cand in cand. Acum ar fi un moment potrivit pt asa ceva. Putem face si un foc de tabara, sa frigem niste gratare eventual. Aproape de cabana aia cunosc un prosper cioban pe nea Puiu, cu care am petrecut in 2004 si 2005, iar pt cine nu-si permite cazare la pensiune sau casuta, putem dormi cu cortul. Stiu eu locuri adecvate in zona. Va fi multa distractie, numai sa veniti.

Sper ca nu ma lasati sa vin singur, adica sper ca pe 20 voi avea cu cine sa petrec. Pe 21 la ora 12 ramane intalnirea oficiala in varful pasului.

Apropo, la intalnirea oficiciala de la Oberstdorf, in ultima seara de la hostel a avut loc o petrecere, unde Romania fiind reprezentata de mine a ocupat primul loc la categoria anduranta la chefuri. I-am imbatat pe toti, s-au dus la culcare si eu am mai ramas sa consum 1 litru de cidru si o berica data naibii din aia cu alcool mult. A 2-a zi era sa mor pe coborarea de la Nebelhorn, au cedat franele. Viata este o vesnica poveste nebuna, dolenta si duioasa.

20 martie fiind simbata, e foarte posibil sa fiu si eu prin pas, dar in afara de o scurta intilnire la crisma lui Gheorghita, pt ceva de mincare si eventual detalii organizatorice pt.a doua zi, pe mine nu prea poti conta. Asta-i situatia, sint cam ocupat si nici chefurile nu-mi plac.

E bine si asa, sper sa urcam pasul impreuna pana la crasma lui Ghiorghita macar. Sper sa vina si alti ciclisti.

V-asi ruga sa va anuntati care veniti sa stim pe cine putem conta.

Sunt foarte dezamagit de acest site chalenge-big.eu si am sa va povestesc si de ce! Ma dun in vacanta in Italia si ce zic eu ca proaspat inscris pe clubul cataratorilor sa mai fac un pas-doua si cand colo ce sa vad; imi notez frumos de acasa unde tre sa ma duc pregatesc masina, bicicleta si fac un pas. Toate bune si frumoase. Cand sa il mai fac unul din apropiere acum ca am vazut zona si am habar un pic de localitati vad descrierea pasului: 19 km de urcare 1040 de m diferenta de nivel, si baza catararii la peste 50 de km si peste 2000 de m diferenta de nivel. Nu este posibil sa se faca o asemenea eroare cand se da si pozitia exacta prin gps plus ca sunt sute dde pasuri care au diferenta de nivel de doar 50 m da ati auzit bine 50 de metri adica un fel de podul Grant urcat de 2 ori. Incep sa ma razgandesc in privinta cuceriri altor pasuri de pe aceasta lista.

Si eu sunt dezamagit... in tari precum cele din Benelux sunt zeci de "catarari" pe fel de fel de dealuri. Pai cei din zona (Belgia, Olanda, Luxemburg) se inscriu si intr-o luna-doua pot face cateva zeci de "dealuri" incluse in lista si apar in clasament mult mai sus decat un roman de exemplu, care se chinuie sa urce cele (doar!!!) 10 pasuri din Romania. Daca tot includ in lista orice delusor, ar trebui ca Romania sa aiba mii de BIGs. Luxemburg are 13 BIGs. 13!!! Cum e posibil ca o tarisoara mult mai mica decat un judet al Romaniei si cu altitudine maxima de 560m sa aiba 13 BIGs?!? E penibila faza! Adica la ei baga orice urcare de cateva zeci de metri diferenta de nivel, iar la noi nu au loc zeci de pasuri serioase din Carpati... Sa fim seriosi! Ca au Austria si Elvetia atatea BIGs inteleg. Franta, Italia, Spania, Germania - iar inteleg! Dar tari fara pic de munte cu zeci de BIGs nu inteleg... nu am ce sa inteleg!

In fine, dezamagire maxima! Probabil e un club pentru cataratori pe dealuri! Vine un nene din Vestul Europei care face 20-30 de catarari cu diferenta totala de nivel de 3-4000metri si e muuuult mai sus in clasament ca altul care are 3-4 BIGs, dar diferenta de nivel totala peste 4000 de metri! Te bufneste si rasul!

Numa' bine! ;)

Probabil lista a fost facuta de cei din benelux pentru cei din benelux. Si tu daca ai face o lista cu catarari pentru romani ai include catarari de 500 m diferenta de nivel din Romania si nu ai include altele de 1500 de metri din Pakistan sau Columbia.

Pai inscrieti si voi toata Dobrogea in BIG. E numai dealuri cu inaltimi intre cativa si 400m. Mergi o plimbare de la Tulcea la Isaccea si ai facut deja 5 BIG-uri in 35 km (iar acolo chiar e si o urcare mai neplacuta pe dealul Somovei unde masinile mari incarcate urca cu 5 km/h). Campioni mondiali la dealuri se fac aia din Dobrogea.

Tulcea, ca si Roma si Iasi e amplasata pe 7 coline. O gramada de oameni ar face 2-3 BIG-uri zilnic in drum spre servici si inca o data la revenire acasa. Sa vedeti voi atunci cum iese Romania locul I la BIG, fara sa mai vorbim de zona cu adevarat muntoasa.

Si eu sunt deasemenea dezamagit ca nu sunt trecute pasuri importante din Romania, dar in schimb sunt "catarari" :

Challenge BIG - BIG - Cte de Munshausen

Challenge BIG - BIG - Gaizinkalns

Challenge BIG - BIG - Dzaržhynskaya Hara Дзержинск

Challenge BIG - BIG - Bălanesti Dealul ???

Challenge BIG - BIG - Aukstojas ???

Plus multe altele, mai bine am face un thread cu catarariile (inclusiv off-road) din Romania. Anul asta sper ca se va terminat de asfaltat Pasul Musat (care face legatura dintre Tg Secuiesc si Focsani.

Eu imi dau unsubscribe de la "chalenge small hills".

Edited by Marius