DSpider

Mi se pare mie sau s-au cam scumpit biclele ?

Recommended Posts

Ca anul trecut pe sportbikecenter.ro se gasea o frumusete de cursiera (Merida) cu echipare Shimano Ultegra, portocalie pe la vreo 47-48 mil (maxim 5000 RON, na).

Acum ce vad la banii astia sunt echipate cu Shimano 105 ???? WTF. Ce-s cu preturile astea frate ! In loc sa le scada (cu criza asta).

Trek Madone 4.5 la PlayBike

105, frana Tiagra... LA BANI AIA ??? 8500.00 LEI ? VORBESTI SERIOS ? "E Apple, frate..."

E totusi trek madone...probabil cursiera cu cel mai bun cadru (daca ma insel corectati-ma).Bicicletele s-au scumpit ce-i drept, a crescut si euro, dar era de asteptat..si preturile vor creste.

E totusi trek madone...probabil cursiera cu cel mai bun cadru (daca ma insel corectati-ma)

E discutabila chestia cu "cel mai bun cadru" sau "cea mai buna bicicleta". Daca intri pe site-ul fiecarei mari companii de biciclete,fiecare are "cel mai bun cadru" sau "cea mai buna bicicleta". Multi o sa zica : Contador a castigat TDF pe Trek. Pune-l pe Contador pe altceva si probabil tot el o sa castige.Sau mergand pe linia cu TDF,anul trecut Cervelo R3sl era cea mai buna bicicleta ? Si nu e pe lumea asta numai TDF. Intelegi ce vreau sa zic?

Da. Am inteles. Stiu ca e discutabila chestia (ba chiar foarte discutabila) si de aceea am zis "probabil". Deci sunt sanse sa fie sunt sanse sa nu fie. Oricum e cu siguranta un cadru foarte bun.

Pai cu iarna de la noi (mai mult toamna) preturile se vor mentine ridicate;).

Pai cu iarna de la noi (mai mult toamna) preturile se vor mentine ridicate;).

Iarna se mai fac reduceri (nu pt. ca se strica vremea ci pt. ca vin modele noi).

Preturile raman ridicate si pentru ca nu prea e concurenta(de exemplu in zona Galati Braila Vrancea nu exista nici un magazin de biciclete). Oricum preturile sunt cam la fel si prin alte tari.

Unde sunt reducerile alea? Te-ai uitat in afara la reduceri?

Nu e vorba numai de concurenta, ci si de mentalitatea eronata a "patronasilor" de la noi.

Eu caut o furca fixa si crede-ma ca nu gasesc ce vreau in RO.

Ziceam de iarna ca e blanda si lumea mai pedaleaza, deci vanzari vor fi dar probabil fara reduceri.

@DSpider da, un iMAC

Daca-i MADONE [fulger in background] atunci ce cauta Tiagra acolo ? Angrenaj Shimano R-600...

Din cate vad se practica si pe afara asta: Evans Cycles | Colnago Arite 2.0 105 2010 Road Bike | Online Bike Shop

Tot Shimano 105 si tot o caruta de bani (chiar, cat vine £1600 ?). Din poze Colnago arata mai bine si cred c-ar fi o placere extraordinara sa te dai cu asa ceva, cu Shimano 105 cu tot. DAR... Costa !

Ma face sa ma gandesc la Mac-uri (computerele de la Apple). Pe dinafara arata frumos, si pentru un pret foarte piperat iti baga pe gat hardware semi-invechit. Oricum la computere se invechesc piesele dupa cateva luni si iti dai seama ca daca-ti iei hardware vechi acele "cateva luni" s-ar traduce ca un timp MULT mai scurt. Dar macar arata frumos, nu ? Apare acel "shiny" factor. "Gimmie gimmie". Si uite asa iei teapa.

Din cate am citit pe ici pe colo,computerele facute de Apple sunt folosite cam in toate companiile de proiectare,editare video pentru ca au o putere de calcul mult mai mare ca echivalentul lor PC.

Legat de biciclete: s-au scumpit si o sa se tot scumpeasca .Siinca suntem la limita de jos a preturilor,sa vedeti din primavara : modele noi si euro creste.

Din cate am citit pe ici pe colo,computerele facute de Apple sunt folosite cam in toate companiile de proiectare,editare video pentru ca au o putere de calcul mult mai mare ca echivalentul lor PC.

Asa se face din virtutea inertiei. Inainte de 2006, Apple foloseau procesoare Moto/IBM, care erau extraordinare. De cand au trecut pe Intel, avantajul la viteza s-a evaporat.

Facand o comparatie sumara:

Apple iMac 21.5" - 5.260 lei

Core 2 Duo (model nespecificat) 3.06 GHz

4 GB RAM, HDD 500 GB, GeForce 9400M; tastatura + mouse

Acer Santana Z5600 (nume cretin) 23" full HD touchscreen - 5.182 lei

Core 2 Quad Q9400s 2,66 GHz

4 GB RAM, HDD 1 TB, ATI Radeon HD4530; tastatura si mouse wireless

Wi-Fi

In legatura cu ce a spus LuluMOB, tot in treacat: In prima jumatate a lui 2008, 1 EUR = 3.4 lei.

Oricum in Romania de sarbatori nu este ca in alte tari. In loc sa incurajam cumparaturile prin ieftiniri, le scumpim pe toate ca "deh, romanu' cumpara oricum. Hai sa-l stoarcem."

In loc sa incurajam cumparaturile prin ieftiniri, le scumpim pe toate ca "deh, romanu' cumpara oricum. Hai sa-l stoarcem."

Se merge pe principiul : sunt sarbatori si omul trebuie sa cumpere cadouri neaparat ,ca doar nu o veni Mosu' doar cu o ciocolata. In ultimii ani am vazut totusi o tendinta de a aplica reduceri de sarbatori sau la schimbarea colectiilor/modelelor ,dar nu este ceva generalizat.

Intr-adevar la inceputul lui 2008 1 euro era cam 3.7 lei : Banca Nationala a Romaniei (http://www.bnr.ro)

Numai ca dupa calculele mele intre ianuarie 2008 si ianuarie 2009 euro a crescut cu 15% in timp ce bicicletele s-au scumpit cam cu 30%. Deci s-a profitat de cresterea euro in mod nejustificat.

Ca exemplu Cube Aim era 1300 ron la inceputul lui 2008 si 1700 ron in 2009 : 1700/1300=1.3 cu aproximatie. Iar colac peste pupaza Cube Aim de 2010 a fost bagat la 1850 ron in conditiile in care euro e tot in jur de 4.3 ron la fel ca in ianuarie 2009.

Sper sa nu deranjez pe nimeni cu afirmatiile mele dar scumpirile mi se par exagerate, mai ales in plina criza.

Tocmai de aceea unii incearca sa achizitioneze bicle de afara. E ceva mai mult bun simt vis-a-vis de raportul calitate/pret. Nu simti ca esti jecmanit cand vezi ce preturi au cei de afara fata de cei din tara, la aceleasi echipari. Sa vedem dupa sarbatori cat mai tin de preturile astea, daca tot merg unii pe ideea ca fiind sarbatori romanii cumpara.

Tocmai de aceea unii incearca sa achizitioneze bicle de afara. E ceva mai mult bun simt vis-a-vis de raportul calitate/pret. Nu simti ca esti jecmanit cand vezi ce preturi au cei de afara fata de cei din tara, la aceleasi echipari. Sa vedem dupa sarbatori cat mai tin de preturile astea, daca tot merg unii pe ideea ca fiind sarbatori romanii cumpara.

Da, dar trebuie sa platesti si transportul. Plus ca eu nu mi-as lua o bicicleta fara sa ma urc mai intai pe ea :-??

Ma face sa ma gandesc la Mac-uri (computerele de la Apple). Pe dinafara arata frumos, si pentru un pret foarte piperat iti baga pe gat hardware semi-invechit. Oricum la computere se invechesc piesele dupa cateva luni si iti dai seama ca daca-ti iei hardware vechi acele "cateva luni" s-ar traduce ca un timp MULT mai scurt. Dar macar arata frumos, nu ? Apare acel "shiny" factor. "Gimmie gimmie". Si uite asa iei teapa.

voi luati in serios un subiect inceput de un om care scrie urmatorul lucru?

:-??

Cine crede ca sunt mai ieftine in afara sa posteze acelasi model de bicicleta, cu un pret atat in afara cat si la noi.

Si sa posteze cineva o oferta mai mica de 385E pt kona fire deluxe 2009, cat e la noi.

Cand e vorba de bani, nu prea mai e loc de moralitate. Daca comerciantii de bicle au niste preturi care comparate cu cele de afara sunt "nepotrivite" pentru buzunarul romanului (asta asa sa fiu cizelat), mai ales pe timp de criza, mi se pare destul de moral sa alegi de unde este pret mai mic. Partea cu incercatul/testatul este pentru informatia personala, sa stii cat mai mult pe ce dai banii. Sunt banii tai pana la urma, pentru care muncesti; nu ploua si nu ninge cu bani. Hai sa lasam moralitatea deoparte.

dar, daca in afara e o firma serioasa, o sa va intrebe 100 de marimi. Si dupa toate marimile alea, o sa va trimita o bicla care sa va fie potrivita.