Sign in to follow this  
radiohead

expeditie Le Tour 2010

Recommended Posts

care ar vra sa mearga in Le Tour 2010 etapele de munte sa-i vada pe cilcisti (in special Lance) si sa faca si ture pe munti?

cum ma uitam anul asta la tur si ii vedeam pe oameni ba langa bicle , ba langa masina cu o masuta in fata si un pahar de vin :) cred ca e visul oricarui biciclar de sosea :)

Pariu ca tot forumul =:)

dezvolta ideea,suna bine

Aproape sigur toata lumea vrea sa mearga, dar ii numeri pe degete pe cei care chiar si POT sa mearga.

Eu zic sa va faceti de pe acum rezervarile de cazare in zona in care vreti sa mergeti.

Cred ca sunteti constienti ca daca va duceti la ghici, fara cazare rezervata in prealabil nu aveti nici o sansa de cazare in zona, mai ales la etapele de munte.

Oricum bafta si sa ne aduceti si nou poze.

Ma bag si eu la etapele de pe langa Avoriaz adica la partea cea mai apropiata de Italia(nordul ei).

si eu is de acord pe avoriaz, as sta sa prind etapele STATION DES ROUSSES-MORZINE-AVORIAZ-SAINT JEAN DE MAURIENNE-CHAMBERY-GAP (11-14 IULIE)...deci cine se baga? as vrea sa dicutam mai in detaliu, sa ne facem rezervari etc.

In legatura cu cazarea: stie cineva cam cat costa de inchiriat pe zi home-mobil-ele alea de le vedem mereu pe langa sosea la tour? Ar fi o varianta de cazare destul de ieftina, cred. Am impresia ca au si niste pass-uri speciale de parcare pe marginea traseului...

Vezi poate te ajuta asta:

Rent a luxury motorhome or RV in France - Paris, Lyon, Toulouse, Nice, Bordeaux, Marseille, Montpellier, Strasbourg Ajaccio, Corsica, Nimes

Din cate stiu eu (nu am pretentia ca am dreptate) in tari ca Franta, chiar daca ai motor-home, tot in camping te duci cu el.

Adica nu mai ai voie sa stai peste noapte prin parcari sau pe marginea drumului.

Oamenii au punctat bine.

Intrebarea se pune in felul urmator: "Cine NU ar vrea sa mearga in Le Tour 2010?"

Eu personal sunt dispus sa fac un credit bancar pt aceasta frumoasa experienta de a vedea turul LIVE (ca oricum in 2012 ne ducem ... stiti voi unde... in ultimul Tur).

Urmaresc cu interes maxim acest thread si in functie de asta voi depune sau nu actele pt imprumut.

Sanatate. Ne vedem acolo.

poti dormi si in parcari, daca esti cu motorhome, dar doar in cele de pe autostrada, altfel daca te bagi prin oras sau sate la dormit peste noapte, te trezesc oamenii in albastru, si nu sunt cei din filmele cu Luis des Funes.

se poate foarte bine dormi si in cort in campinguri, costa cam 5 euro locul sau 15 euro cu cort cu tot , dar ideal ar fi sa stai la un hostel, acolo va costa cam 8-12EURO de persoana pe noapte si aveti dus, bucatarie ... va las si ceva linkuri pe luni cu aceste hosteluri din zona, sunt la birou intrun sertar....si azi mai bine dau un palti decat sa merg sa la iau

si sa stiti ca in perioada aceea la pensiunile din oraselel mici, sau satucuri, pretul este mai mare ca in restul perioadei anului, tocmai din cauza la le tour, de aceea iesiti mai bine cu cazare la hostel intrun oras mai mare

PS cine are chef sa corecteze scrisul e bine venit-nu ma intereseaza

acum suntem aproape de le tour.....cine merge in etapele de munte? nu as vrea sa merg singur...care mi se alatura?

se poate foarte bine dormi si in cort in campinguri, costa cam 5 euro locul sau 15 euro cu cort cu tot , dar ideal ar fi sa stai la un hostel, acolo va costa cam 8-12EURO de persoana pe noapte si aveti dus, bucatarie ...

aveti la toate campingurile baie, dus, masina de spalat si la unele bucatarie.

intreb a nu stiu cata oara...merge cineva in alpi sau pirinei in etapele de munte?