policetoo20cm

20 ani de la revolutie!

Recommended Posts

pai din pacate , ce au inceput cei din strada, cum a fost la timisoara, bucuresti , sibiu, a fost apoi transformat intr-un macel de cei ce trebuiau sa ajunga, acolo unde sunt si azi, adica sa conduca, sa faca afaceri de milioane de euro.....etc, pacat de familile care si azi, de craciun stau si se gandesc la cei care nu mai sunt acolo cu ei, si mai rau , nici nu stiu de ce au murit.......

Ceausescu a fost executat rapid nu pentru ce a facut, ci pentru ce ar fi fost daca nu l-ar fi trecut in silentio-stampa. Uitati-va ce balci a iesit cu Sadam in Irak, nu am fi fost departe nici noi.

Aveam 12 ani cand a fost revolutia, asa ca mare putere de distinctie intre bine si rau nu aveam, doar ce auzeam prin casa (si eu ca si alt user am fost trimis de urgenta la bunici, la tara), nu stiu cum unii de o varsta cu mine pot sa fie categorici in privinta simtirilor din varsta pubertatii.

Sunt ferm convins ca elementul de spontaneitate a fost luat in calcul in regia acelor evenimente.

Cei cazuti pentru cauza lor, sau dintr-o fatala coincidenta sa se odihneasca in pace!

Rog pe cei care cunosc mai bine acest subiect tabu al revolutiei, sa vina si sa-si povesteasca emotiile de atunci si gandurile de acum. Voi citii cu mare placere...

He,he ,asa fac si eu ,cand prind cate un mos il pun sa-mi povesteasca despre deportari si colectivizare...=))

Totul a fost planificat si executat ca un plan bine pus la punct.

Mai tineti minte afirmatia lui nea Nelu cum ca FSN este emanatia revolutiei? Minciuna!

In noiembrie 1989 se vorbea intr-o scrisoare trimisa Europei Libere de un "front al salvarii nationale", emisiune ascultata cu urechile mele. Ulterior nimeni nu a mai recunoscut asta. Eu eram asa de uimit ca a doua zi mi-am informat colegii studenti ca va pica Ceausescu. Desigur ,eram la un bairam dupa multe pahare, altfel nu prea aveai curaj sa vorbesti ceva.

Revolutia m-a prins in spital cu hepatita, multumita deselor excese bahice la care ne obliga regimul:D, insa pe 23 ma externez si merg ca prostu direct in strada. Fac parte din patrule mixte de studenti si garzi patriotice inarmate, fac rost de steaguri,fac cunostinta cu actuala sotie.

Asa euforie si fericire colectiva intalnesti o data in viata.

Bine...in timpul asta rechinii faceau cartile, Spre seara a inceput sa se traga. Noi ca si majoritatea ne-am ascuns in baie ,timp in care armata a facut curatenie pe strazi. Dimineata ,cateva zeci de civili nevinovati morti.

Restul e istorie.:)

Ceausescu a fost executat rapid nu pentru ce a facut, ci pentru ce ar fi fost daca nu l-ar fi trecut in silentio-stampa.

Am gasit un filmulet interesant zic eu...in care se aminteste si de executarea rapida a "tovarasului"!

inca e devreme pentru a se afla adevarul.mai trebuie sa treaca niste ani si sa mai crape anumiti oameni,politici desigur

Ma tem ca adevarul nu se poate afla niciodata. Exact asta am invatat la "revolutie": nu stii nici ce se intampla la 10 metri de tine, zvonurile sunt contradictorii si nu stii pe cine sa crezi. Depinde in cine alegem sa avem incredere. De obicei nu avem acces la dovezi si aproape tot ce stim, stim ca auzim sau citim.

Consider că sacrificiile umane de atunci cu greu ar mai putea avea loc astăzi; poate și din cauza condiților de trai, a frigului și foamei de atunci. Azi majoritatea ar privi pe net sau la tv la o revoltă/revoluție.

Poate la fel de dureros ca moartea civililor nevinovați împușcați pe stradă este că nimeni nu s-a găsit vinovat pentru crimele respective și manipularea presei și a maselor. După ce vor muri vinovații de moarte bună îi va mai judeca doar Dumnezeu. Noi rămânem doar cu regretele anuale în perioada 15-25 dec. :-bd

RUȘINE ălora care au furat onoarea sacrificiului suprem al celor de atunci și care vor și astăzi să ne conducă.

89-dovada inteligentei umane, cum unii isi ating scopul cu pretul sangelui altora. Smecheria e ca mortii vor fi pomeniti ca eroi tot restul zilelor, sau cel putin atata timp cat va fi societate capitalista in Romania, pe cand cei "bisistemici", care si acum mai zac prin parlament, vor fi blestemati din an in an, la fiecare Craciun.

pe mine m-a prins revolutia pe drum. veneam cu tata de la oradea, a avut o delegatie si m-a luat si pe mine. am mers multe ore pe drum, intr-un tren inghetat cu banchete de lemn. ajunsi in piatra neamt (orasul meu de bastina) era valva mare in fata la consiliu, se arunca mobilier pe geam si carti, care au ars intr-o mare gramada, am cantat desteapta-te romane si ne-am imbratisat cu totii. mare lucru nu am inteles decat atunci cand i-am vazut pe 25 la tvr pe ceausesti impuscati. abia atunci am inteles ca ceva s-a schimbat in viata mea si am inceput si eu revolutia mea, de copil. am rupt foile cu ceausescu din manuale si am plecat cu prietenii in misiune. ziceau la tv de teroristi si am gandit noi ca in podul unei case parasite de pe strada s-ar putea ascunde teroristi. ne-am luat pustile cu dopuri, prastiile, injectoarele cu gamalie de chibrit si tunurile cu carbid. in plus, ne-am umplut si buzunarele cu pietre si am inceput panda. am stat ore intregi pititi dupa un gard si ne-am boldit la lucarnele casei sa vedem vreo miscare. greu ne-am facut curaj. cu inima mica mica de tot si tremurand de emotie, am urcat in pod, unde bineinteles ca nu era nimeni. apoi am urcat pe munte sa cautam buncare si ne-am dus la baraj, ca am auzit ca vrea cineva sa-l arunce in aer. nu s-a intamplat nimic din toate astea dar asa am avut si noi revolutia noastra, in piatra neamt. oricum, in anul acela, tata a taiat porcul in curtea mare, nu s-a mai ferit ca inainte, mi-a placut ca au dat la tvr ferma animalelor, ca programul era mai lung si ca nu mai luau curentul. in plus, am prins portocale si banane la alimentara si de data asta chiar erau coapte. am avut multi musafiri de sarbatorile alea si era asa o euforie, toata lumea vorbea tare, erau veseli si ne lasau si pe noi copiii sa stam cu ei in camera sa auzim ce vorbesc. cam atat imi aduc eu aminte despre revolutie.

acum, dupa cum merg treburile la noi, parca mi-e mila de cei doi impuscati si astept cu nerabdare arestarea lui iliescu, cel mai mare rau pe care a trebuit sa-l ducem.

Ce imi aduc aminte de la revolutie...hmm multe,foarte multe.Multe le-am uitat sau am vrut sa le uit.

Evenimentele de la Timisoara,Europa Libera...cam asta era in capul meu in dimineata de 21 decembrie.Nici nu stiam la ora cand am plecat la servici(lucram la atelierul de bijuterii de argint Arta si Precizie) ce ma asteapta in ziua aia.Practic a devenit cea mai importanta zi din viata mea.La atelier atmosfera febrila,toata lumea nu discuta decat de un lucru.Nu muncea nimeni nimic desi aveam cativa maistrii care se invarteau printre noi iscoditori dar si tematori in acelasi timp.La ora in care a inceput balamucul din piata Palatului(ascultam toti la radio)ne-am ridicat sa plecam acolo.Incredibil seful de atelier a incuiat usa.Poate si pentru faptul ca nu eram prea siguri de ce o sa se intample cu noi,nu l-am batut si am ramas pe loc pana la sfarsitul programului.Eram toti destul de confuzi,parca nu ne venea sa credem si desi sperasem de cand ne stiam sa apara clipa asta,acum parca nu ne venea sa credem ca se intampla.In fine,pe la patru am plecat acasa.

Acolo,Europa Libera din nou si zvonuri de la diferiti vecini care relatau ca in centru se intampla lucruri groaznice.Am stat pana seara la vecinul si prietenul meu impreuna cu familiile tot incercand sa aflam vesti.Pe la noua,ne pomenim cu cumnatul prietenului meu:Ce faceti ma voi,stati in casa si acolo aia omoara oameni?

A fost scanteia care a aprins benzina.Ne-am imbarcat toti trei la mine in batrana Dacie si am plecat spre centru,hotarati sa murim de gat cu macar un militian.Si nu glumesc de loc,aveam fiecare la noi cate ceva in scopul asta.Am lasat masina in spate la Coltea si de acolo pe jos pana la Inter.Cand am iesit pe bulevard deja se vedeau peste cladiri tirurile de trasoare,zgomotul de razboi si mirosul de praf de pusca era din ce in ce mai puternic.Baricada cu masini in flacari si toata privelistea,cu oameni strigand si aruncand peste baricada cu tot felul de lucruri au fost primele imagini.Ne-am incadrat in peisaj,am scandat am aruncat.Mai tarziu lucrurile au luat-o pe panta in jos.Din fata de langa baricada incepeau sa fie aduse trupuri de oameni impuscati,transportati pe brate spre spitalul Coltea.Chiar pe langa mine a trecut un baiat pe bratele unora si l-am vazut clar,impuscat in piept.Sincer,in momentul ala,am inceput sa ma tem.Brusc am inceput sa ma gandesc la nevasta lasata acasa si la fata mea care avea aproape trei ani.Nu credeam ca e gluma atunci cand m-am dus acolo dar ce vedeam depasea imaginatia mea.Era serios,era mortal.Impreuna cu Florin am inceput sa ne retragem pe peluza din fata Teatrului National cam prin dreptul ceasului de acum.Nu am avut timp sa facem mai mult,pentru ca dinspre baricada au inceput sa vina niste zgomote infernale.Un tanc a doborat obiectele in flacari sa a creeat o bresa.Bresa prin care au patruns dincoace soldati inarmati cu mitraliere.Erau in uniforme kaki si casti albe.

Am incremenit cu totii...eu uitasem ca vreau sa plec.In cateva secunde au inceput sa traga.Prima data in sus,dupa care au inceput sa coboare spre multime tevile.Ultima imagine pe care mi-o amintesc este ca aveau pustile la orizontala si trageau in noi.

A urmat o puternica lovitura in mana dreapta,urmata de o arsura de nesuportat.Am cazut,pret de cateva secunde.Frica m-a ridicat.Prietenul meu nu mai era langa mine,nu vedeam decat oameni alergand.Unul s-a oprit.M-a ridicat,m-a strans de bratul care sangera in speranta ca imi opreste hemoragia."Unde e un spital,ma intreaba.Aici in fata(mi-am dat seama ca nu e din Bucuresti),raspund."Nu mai tin minte precis cum am ajuns la camera de garda.Cert e ca am ajuns acolo,baiatul a disparut fara macar sa apuc sa-i multumesc,ca poate,mi-a salvat viata.In Coltea scena de razboi.Eram intr-o anticamera,a trei sali de operatie.Usile deschise,inauntru medici operau,noi,pe jos rezemati de pereti asteptam sa vine cate un medic si sa ne ia pe masura ce se eliberau salile.Atmosfera,tipetele erau de nedescris.Ultimul lucru...era ora unu cand m-am uitat la ceas...dupa care o masca de oxigen mi-a acoperit fata.

Urmatorul lucru...am deschis ochii...un ceas pe perete arata ora sase.O voce ma intreaba,"ce meserie ai?...bijutier,zic...ah,nu trebuie sa isi piarda mana!" Erau vorbele doctorului Lascar de la Spitalul de Urgenta Floreasca.Pentru ca...da,fusesem transferat acolo.Patru ore a durat operatia.La zece zaceam pe un pat in salon.Am reusit sa ma dau jos si sa ma duc la un telefon public si cu o fisa data de cineva am sunat acasa...Eram dat disparut si toata lumea era innebunita.

Ce a urmat nu mai conteaza...Pe 21 decembrie 1989,m-am nascut a doua oara.Cu alte cuvinte azi am 20 de ani.

Nu va bateti joc de zilele acelea si de oamenii care au murit.Faceti in asa fel incat sa nu fi fost degeaba.Povestiti celor tineri pentru ca ei trebuie sa stie.Nu e vorba de recunostinta aici.Noi ne ducem crucea asa cum putem,unii urmasi altii raniti cu urme pentru toata viata.E vorba ca nu trebuie sa lasati sa se piarda ce sa castigat atunci.

Va multumesc.

nu, eu iti multumesc.

Si eu iti multumesc. Trebuie sa stie toti romanii ce s-a intamplat atunci.

Sper sa ne vedem la tura prin Bucuresti si sa iti multumesc personal. Poate ne-am si vazut dar nu stiam ca tu esti unul dintre eroii revolutie. Respect

Eroi,sunt cei care mor.Eu traiesc inca.

Nu as vrea ca topicul asta sa se transforme intr-unul de multumiri.Tot ce am intentionat este,ca "patania" mea sa fie un fel de aducerea aminte pentru cei care uita sau o informare pentru cei care erau prea mici atunci.Ei trebuie sa stie...si de unde sa stie mai bine,daca nu,din gura unuia care a fost acolo.

Aveti cu totii o sarcina mai grea decat a mea,sa nu se piarda ce s-a castigat atunci.

...asta daca nu e deja prea tarziu.

au murit 1.100 de oameni la revolutie. grav e ca 900 dintre ei au fost ucisi dupa plecarea lui ceausescu, cand armata era cu noi si, nu, nu cred deloc in teoria cu teroristii. cine a dat ordin sa fie omorati oamenii aia?

au murit 1.100 de oameni la revolutie. grav e ca 900 dintre ei au fost ucisi dupa plecarea lui ceausescu, cand armata era cu noi si, nu, nu cred deloc in teoria cu teroristii. cine a dat ordin sa fie omorati oamenii aia?

Eu cred ca multi au murit din cauza tampitilor (ca sa nu spun criminalilor) de la TV care urlau "teroristii" si care trimiteau armata sa intervina unde era ... tot armata si chestii asemenea. Trebuia justificata uciderea rapida a Ceausestilor ...

Si dupa aia au inceput sa fure. Si cand tocmai credeamn ca dupa 20 de ani au terminat cu furatul si vor face ceva bun cu/pt.tara asta, am aflat ca m-am inselat:

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-6742272-adriean-videanu-proiectul-rosia-montana-inclus-programul-guvernare.htm

http://gotiu.viataclujeanului.ro/2825/caracatita-aurului-cine-l-a-finantat-pe-basescu-date-socante-despre-companiile-miniere-canadiene/

http://remuscernea.ro/2009/12/rezolutie-privind-rosia-montana-adoptata-de-partidul-verde-european/

Si dupa aia au inceput sa fure. Si cand tocmai credeamn ca dupa 20 de ani au terminat cu furatul si vor face ceva bun cu/pt.tara asta, am aflat ca m-am inselat.

Mircea, exagerezi grosolan.

Basescu este aici sa ne salveze, este un luptator anti-comunist pesedisto securist adevarat si o sa vezi ca tara o sa iasa din criza pentru ca stiu sigur ca are el un plan de salvare a economiei noastre bine pus la punct. Nu ai vazut ca incepem deja relansarea economica din ianuarie 2010? Eu unul nu imi fac griji, sunt un urmas al lui Traian, Traian Basescu si cred in el! Si cine nu e in stare sa se descurce si nu e de acord, muma lui, sa fie ciuruit ca la vot!

Apropo.

In 1981, Traian Basescu a sustinut examenul de Comandant de nava, care a fost o simpla formalitate (inca din scoala a fost racolat ca informator al Securitatii), durand numai cinci minute, dupa care a primit comanda navei Arges. La numai trei ani, in anul 1984, Traian Basescu trecea ca informator in reteaua Centrului de Informatii Externe al Securitatii, in subordinea col. Silvian Ionescu (foto dreapta) din cadrul Directiei a I-a. In aceasta perioada i s-au incredintat misiuni secrete (...)

In 1987, Traian Basescu a fost numit sef al Agentiei NAVROM din Anvers, Belgia, unde si-a desfasurat activitatea sub directa coordonare a aceluiasi Silvian Ionescu, care conducea la acea data Serviciul I din Belgia-Olanda-Luxemburg, din Directia I-a de la CIE. In aceasta perioada, T. Basescu a transmis preponderent informatii economice cu privire la activitatile din porturile maritime Anvers si Rotterdam, dar si informatii referitoare la echipajele navelor care acostau in aceste porturi, precum si despre membrii personalului diplomatic roman din tarile respective.

Dar sunt sigur ca asta este doar o facatura a nenorocitilor de comunisti de la PSD. Huo!

Update din partea lui Trevizes:

In 22 dec 1989 revoluţia l-a prins pe Basescu în funcţia de director general al Inspectoratului pentru Navigaţie Civilă din cadrul Ministerului Transporturilor, din guvernul (comunist) lui Dăscălescu.

Edited by Trevizes

Trebuia ca asa zisa revolutie sa-si ia tributul,sa fim seriosi,daca armata deschidea foc de voie In multime ar fi fost nu 1000,ci 10000 mii de morti,astfel s-ar fi iscat un scandal la scara mondiala,iar pionul principal Iliescu nu ar fi vrut asa ceva,comunismul trebuia sa cada sub forma unei revolutii iar transferul de putere avea loc In cel mai alegant mod,fara prea multa valva.Insa vocea celor care au murit [degeaba as putea spune] Inca rasuna In urechile noaste,a celor care am fost acolo si i-am vazut pe cei de langa noi cazand,unii nici nu au vrut sa fie acolo,au fost scosi din intreprinderi la ordin,ca tovarasul sa-si tina cuvantarea si sa-i asigure ca cei care fac valuri In tara sunt doar niste huligani,scenariul care a urmat Il cunoasteti.

Nu vreau sa fac o teorie a conspiratiei Incepand cu Busch si Gorbaciov

Mircea, exagerezi grosolan.

Basescu este aici sa ne salveze, este un luptator anti-comunist pesedisto securist adevarat si ...

Mda, asta imi aduce aminte ca la revolutie, unul din prietenii mei cei mai buni, coleg de facultate atunci si partener de ture montane, s-a tot agitat ca revolutionar, desigur, dupa 22, si a incercat sa se infiga in fruntea studentimii locale, etc.. Ulterior am aflat, la muuult timp, ca era securist ... Un tip care lucra in acelasi institut cu el zicea ca primul lucru dupa 22 a mers la biroul securistului si l-a spart ca sa vada cine ii turna. Era si prietenul meu, impreuna cu tatal lui, pe lista de salarii ... Acuma sigur, fiind vorba de un institut de cercetare, era nevoie de securitate si e posibil sa nu fi turnat aiurea. Oricum, mie ca prieten bun putea sa-mi spuna, macar dupa revolutie, daca chiar n-avea nimic pe constiinta.

Dupa facultate a devenit seful meu, patron de firma. Am motive sa cred ca unele realizari (licitatii nationale castigate, etc.) s-au bazat, pe langa calitate si ... mita si pe fostele lui relatii ...

Cum ziceam, au murit cativa entuziasti pt.a se imbogati "esalonul 2" ... Sigur ca am avut si noi ceilalti de castigat de pe urma revolutiei, dar nu stiu cat e datorita celor care ne-au condus si cat e datorita progresului politic, economic, stiintific si mai ales tehnologic mondial.

Tot apropo de secu si de acu' 20 de ani: eram la Costinesti in vara lui '89, bausem beri in loc de apa aia clocita (normal, nu?) si, bine dispus, pe plaja, imi zic sa dau si eu o dedicatie muzicala. Ma duc la terasa radio, aleg o piesa faina (Owner of a lonely heart - Yes, cred) si o dedic "tuturor metronomistilor de pe plaja". Tipu' ma intreaba ca ce-i aia. Io zic ca-i o emisiune radio cu muzica. De pe ce post? Pai ... Europa libera. Aha, zice, mai gandeste-te. Io, atins de oarece sudori reci, dar inca anesteziat de bere, zic "pentru Radu Teodor si toti iubitorii de muzica buna de pe plaja". Era dedicatia tipica de la "Metronom by request", Radu Teodor fiind DJ-ul emisiunii de la Europa Libera. A ramas asa si Partos sau cum il chema pe DJ-ul din Costinesti s-a prins (a ras cand a citit) dar n-am patit nimic.

Plus ca auzeam si ziceam bancuri cu Ceausescu in prostie, fara sa pateasca nimeni nimic ... Ba chiar in vara aia era o gasca de-si ziceau Vacanta Mare cu bancuri anti-regim spuse in public. Ii drept ca alea mai dure le ziceau noaptea in padurice, unde am dat de ei in drum spre gazda. Au tacut speriati, dupa care vazand ca sunt inofensiv au continuat "show"-ul.

Ce vremuri. Atunci la 10-11 noaptea se dadea stingerea la toate localurile publice. Mai continuam pe langa "bisericutze" cu chitari, etc.. A, si Compact, Holograf si uneori si Iris si Celelalte Cuvinte dadeau concerte live seara de seara. Iar Divertis, mai ales cu ocazia Serbarilor marii, erau dementiali.

o dedic "tuturor metronomistilor de pe plaja". Tipu' ma intreaba ca ce-i aia. Io zic ca-i o emisiune radio cu muzica. De pe ce post? Pai ... Europa libera. Aha, zice, mai gandeste-te. Io, atins de oarece sudori reci, dar inca anesteziat de bere, zic "pentru Radu Teodor si toti iubitorii de muzica buna de pe plaja". Era dedicatia tipica de la "Metronom by request", Radu Teodor fiind DJ-ul emisiunii de la Europa Libera. A ramas asa si Partos sau cum il chema pe DJ-ul din Costinesti s-a prins (a ras cand a citit) dar n-am patit nimic.

Huh, dar stiu ca ai avut ceva curaj (sau inconstienta) sa faci dedicatia aia. DJ-ul pe care l-ai pus in dificultate (putea fi o provocare) se numeste Andrei Partos , jurnalist, psiholog, realizator sau colaborator la numeroase emisiuni muzicale-Student club, Muzicoteca pentru toti, Radio recording, ca sa amintesc numai pe cele de "dinainte". La Disco-Ring sau VoxMaris Costinesti unde l-am cunoscut si eu in vremurile alea facea furori, adevarat profi in muzica.

Apropo, Metronom se chema emisiunea, rubrica era Music by request si mereu ma intrebam cum reuseau oamenii din tara sa trimita mesajele acolo.

Scuze de off topic.

Smecheria e ca mortii vor fi pomeniti ca eroi tot restul zilelor, sau cel putin atata timp cat va fi societate capitalista in Romania

ce frumos e bre joane, la 21 de ani sa fii comunist. Sa poti sa scrii asta pe un forum fara sa ai vizite vesele acasa.

da. e frumos. tule muma lor de capitalisti imputiti.

Pe mine m-a prins Revolutia la 7 ani la Timisoara, unde am trait primii 14. Imi amintesc insa foarte bine multe lucruri de atunci si chiar mai vechi, dar mai ales pe acestea.

Eram cu bunicul meu la Piata Operei in fata Catedralei cand era mare agitatie. Dupa ce am stat noi pe acolo o vreme, ne-am horarat sa mergem acasa. Nu stiu din ce motiv nu am luat tramvaiul de acolo si am mers pe jos spre Piata Maria ca sa luam 7-le. Am apucat sa trecem podul cand a avut loc macelul de pe treptele Catedralei. Se auzeau focurile de arma de la distanta la care eram.

Zilele urmatoare mergeam prin casa pe sub nivelul pervazului cu fotoliile si pernele in geam si lumina stinsa. Pe stada pe care locuiam, Dambovitei, se trasese destul de mult. Nu asa de mult ca in alte parti, dar oricum. Vecinii stateau de paza cu un automat mare la usa blocului iar ziua culegeam de pe strada munitie trasa si netrasa(nepercutata). Evident ca pe aia netrasa mi-a aruncat-o taica-miu, in afara de cateva proiectile, dintre care unul de mitraliera sau tun de amfibie. Aveam colectie de gloante si cartuse, 5,45x39mm 7,62x39mm plus altele mai lungi de PSL si de automate mai grele.

Am participat la unele din protestele cand erau trase tancuri in fata Operei si magazinului Modern, am vazut cum au tras baietii in niste cladiri din centru iar urmele in ziduri au mai stat acolo multi ani buni. Sange, raniti, ceva cadavre...

Pe un vecin securist care avea o casa frumoasa pe coltul strazii l-a vizitat armata (noua securitate) cu niste blindate si au tras cu tunul automat de pe tab o salva in casa care i-a retezat niste brazi aliniat in fata si i-a taiat putin din perete.

Fetita (de 12-14? ani) unor vecini ai nasilor mei a fost impuscata in cap in casa, prin biblioteca pusa in geamul de la bucatarie in secunda in care a aprins lumina. Alti securisti pe fata au fost impuscati de "teroristi" in casele lor dupa ca s-a intrat peste ei cu forta si gaze lacrimogene.

Chestii din astea s-au intamplat si e greu sa le uit. In plus nici nu vreau asta pentru ca vreau sa tin minte exact pentru ce sper ca Ilisescu sa moara in puscarie.

Ar mai fi si altele de povestit, dar seamana cu ce s-a mai zis pe pagina anterioara.

A... inca o chestie... unii au obtinut certificat de revolutionar, pentru a avea o sumedenie de beneficii si recunostinta nationala. Pe unii ii stiu si au participat, pe altii ii stiu si n-au participat, motiv pentru care taica-miu n-a vrut asa ceva, cu gandul ca intr-o zi se va face dreptate si nu vrea sa fie in aceeasi barca cu toti impostorii. De asemenea, era fericit ca a scapat nu doar viu ci si nevatamat, iar la "Revolutie" n-a mers pentru recunostinta sau scutiri, burse la copii si alte magarii din astea.

Dreptate nu s-a facut iar impostorii sunt mari eroi in viata ai natiunii.

Dreptate pentru cei morti, raniti sau nenorociti pe viata nu se va face niciodata cata vreme criminalii lor ne conduc. Sa nu generalizez, ne conduc si copiii lor.