bogdan.

Cum arata un hot de biciclete :)

Recommended Posts

Centrul Bucurestiului, in amiaza mare, piata Universitatii, parcarea si intrarea in Universitatea de Arhitectura si Urbanism "Ion Mincu". Era sigur o zi de marti (asta pentru ca in ziua de luni se furasera doua biciclete din acest loc). Cand am ajuns la facultate, cineva i-a parat pe cei doi hoti , care venisera si in ziua precedenta si mi i-a aratat. Unu' statea de sase, rezemat de zidul Universitatii, peste drum de parcarea cu biciclete si masini, iar celalalt, ce urma sa actioneze, statea rezemat de un stalp, cu o geanta mare in fata. M-am luat in vorba cu un amic, prefacandu-ne ca nu i-am vazut. Nu a trecut mult insa , ca individul cu geanta a trecut la actiune. In cateva secunde a taiat un antifurt subtirel si hop! sus pe bicicleta. In momentu acela, ne-am repezit, l-am dat jos de pe bicicleta si am strigat dupa biciclistii ce demult ar fi vrut si ei sa administreze o bataitza unui hot de biciclete. N-a fost nevoie insa, omu' stia lectia: s-a lasat pe vine, si-a pus mainile-n cap si a recunoscut din prima ca a incercat sa o fure.. astfel, a scapat de bataie, ce sa mai dai in el... a stat cumintel, fara sa fie legat sau tinut, pana a venit politia si l-a luat la sectie.

Am facut o fotografie in graba a acestui individ pe care am postat-o mai jos, pentru cei curiosi sa vada cum arata un hot de biciclete.

P.S.1 imi cer scuze ca nu am reusit sa focalizez cum trebuie.

P.S. 2 Sa se uite si cei care cred ca "tiganii, tiganii le fura" ;))

P.S. 3 Daca il vedeti pe langa bicicletele voastre pe acest individ care, probabil , se afla in libertate, sa stiti ca nu e de bine. :)

trebuia pocit un pic la moaca, daca tot nu l-ai predat la politie.

DEGEABA! Nu le face nimeni nimica. Cine stie a cata declaratie este. Am un prieten caruia i s-au furat din garaj 3 biciclete. 2 din ele le-a recuperat singur, una nici in ziua de azi nu a gasit-o. Ca sa incheie dosarul militia romana a gasit cica ''infractorul'' Era unul de 40kg cu tot cu ambalaj, pe care l-au invatat ce sa spuna, dupa care l-au chemat pe prietenul meu sa semneza pt rezolvarea cazului. Cand l-a vazut prietenul si-a dat seama ca amaratul ala nu avea cum sa duca singur 3 biciclete, un ap de sudura, o trusa de scule si mai niste maruntisuri, cu toate ca individul sustinea ca el este hotul. Intrebarea a fost simpla :) Cum ai procedat? ....... hotul raspunde: am spart lacatul, am scos pe rand bicicletele si le-am pus pe iarba in fata garajului. .............. GRESALA!!! ;)).... in fata garajului nu este iarba ...... asa ca nu a semnat pt incheierea dosarului ..... si adevaratul hot tot liber este ....

i-au luat unui tip motorul din curte,si din garaj am impresia.

la politie nu s-a facut nimic,baiatul a trebuit sa dea o groaza de telefoane si pana la urma l-au ajutat niste amici de-ai lui.culmea este ca a dat 500 euro sa isi recupereze motorul.

asa ca Politia...no comment.

bogdane: frumos.

daca il batea-ti puteati avea probleme...

mie daca mi se intampla il pocneam direct

by animaloo: bre...la un minut va vin idei noi?????aveti edit

Trebuia batut bine, dezbracat de haine si apoi legat de picioare si atirnat cu capul in jos . Chemarea politiei i-a fost scaparea nu pedeapsa !

Trebuia batut bine, dezbracat de haine si apoi legat de picioare si atirnat cu capul in jos

dar dece sa ne oprim aici. Sub el facut foc. Cu ardei iute si balega. Sa sufere. Pe urma, cu ajutorul unui cleste trebuia sa il faceti bucatele mici. Pentru o utilizare mai usoara se recomanda incalzirea clestelui in foc.

Omorati-l mama lui. O voi descendenti ai celebrului Lynch

asa

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lynching2.jpg

dar dece sa ne oprim aici. Sub el facut foc. Cu ardei iute si balega. Sa sufere. Pe urma, cu ajutorul unui cleste trebuia sa il faceti bucatele mici. Pentru o utilizare mai usoara se recomanda incalzirea clestelui in foc.

:D

Avand in vedere ca alaltaieri mi s-a furat bicicleta, sincer, asa as proceda acum... Dar noi, romanii, suntem mari maiestrii in hazul de necaz si ne trece repede. Oricum, adevarul e undeva la mijloc. Nici cu bataia nu rezolvi nimic, dar nici cu mainile-n san nu poti sa stai.

bogdane trecand peste toate, ceea ce ati facut voi este corect. De aici ar trebui sa va interesati de rezultatul anchetei.

Cu bataia rezolvati ca pe moment ca calmati nervi. Se gasea un imbecil in jurul vostru care sa va filmeze si sa dea filmuletul la tv. si de acolo, se gasea vrun politist fara prima de craciun sa va acuze. Sau baietasu ala va dadea in judecata.

Si ajungeati sa ii platiti lu ala banii pe bicla pe care inca nu o furase.

cert e ca puteati, asa scurt, sa il controlati sa vedeti daca e cu toti rinichii acasa:D

alaltaieri mi s-a furat bicicleta

nasol

Macar il dezbracau complet si-i dadeau drumul pe strada .

Oooo da, umilinţa funcţionează de multe ori mai bine decât pedeapsa corporală.

Tot l-aş fi pocnit puţin.

Trebuia o poză de grup, cu cei ce l-ați prins, doar să iasă în evidență trofeul. :D

Ce ochi de căprioară! Ce trăsături inocente!

O captură de 200 de puncte! Jos pălăria, dom-le. Jos pălăria.

amu pentru toti care sunteti tristi de lipsa bataii. Voi credeti ca gaborii au venit pana acolo, doar pentru a-l lua si a-l plimba cu masina?

stati voi calmi ca or sa ii faca niste cadouri de craciun

M-am urcat cu el in masina politistului, pentru ca eram martor. Stiti ce m-a rugat individul in masina ? Sa-i dau telefon maica-sii si sa ii spun ca l-au prins :D. Evident, n-am facut asta, acasa la el sunt sigur ca se aflau si cele doua biciclete disparute in ziua precedenta.

De ce spun ca nu rezolvam nimic cu bataia: pentru ca individul mai luase bataie in public, avand in vedere faptul ca a stiut cum sa reactioneze sa nu ia bataie in momentul in care l-am prins. Deci n-a invatat nimic din bataia precedenta.

Edited by bogdan.

In primul post Bogdan a spus ceva esential: bicicleta avea un antifurt subtirel. Nu e placut sa cari un lacat de 2kg dupa tine (pe care ai dat cateva milioane), dar e prea riscant sa-ti lasi bicicleta legata cu un lant de 20 de lei...

Politia accepta spaga pentru "orice". Furtul de biciclete este inclus in "orice".

Şi amărâtu ăla să dea şpagă?

Ce o să facă? O să zică lăsaţi-mă Duminică liber, să mă duc în târg, să vină Moş Crăciun şi la matale, "şefu" (a.k.a domnule ofiţer)

Bravo Bogdane,esti eroul nostru :))

Si eu sunt om cu duhul blandetii,dar merita sa-l prinda un 'hain' ca @ScorpionRider :D,Il calca In picioare pe ticalos.

Prieteni ciclisti ,dupa modelul mai sus prezentat , haideti sa organizam o noua o actiune de prindere a unora dintre acesti hoti de biciclete . Nu o sa-i batem sau sa le facem ceva de care sa fim apoi actionati in instanta . Trebuie vazut daca dezbracarea lor completa ne poate acuza cumva .

Dar important este sa le publicam aici chipurile , uneltele folosite precum si metodele de actiune . Trebuie sa facem ceva deoarece am observat ca in ultimul timp furturile s-au inmultit foarte mult . Putem hotari sa luam legatura cu Politia si sa colaboram intr-un fel . Si mie mi s-au furat 2 biciclete si imi pare rau si acum dupa ele desi nu erau decit calitate medie . Va dati seama ce este in sufletul celui care a pierdut una de buna calitate .

Deci ,cine este hotarit , il rog sa ma contacteze pe pm. ca sa stabilim detaliile a ce si cum . Va rog ca aici sa nu dati amanunte despre actiuni , doar rezultatul lor !

Trebuie vazut daca dezbracarea lor completa ne poate acuza cumva.

De hartuire sexuala ai auzit? Adica vrei sa ii faci omului ceva care sa nu fie in afara legii (adica sa nu te poata acuza in instanta dupa ce il "pedepsesti" tu), dar alegi o metoda pentru care nu tre' sa fii licentiat in drept ca sa-ti dai seama ca e hartuire sexuala O:-)

Eu zic ca e de ajuns sa colaborati cu politia, insa o colaborare ca lumea, adica politia chiar sa-si faca treaba. Asta cu dreptatea facuta de voi mi se pare cam deplasata. Nu ca nu ati avea dreptate, dar, asa cum ziceai, s-ar putea ca in final voi sa fiti cei pedepsiti daca nenorocitii aia depun plangere... Ca asa e la noi... :-??

Luam in considerare toate variantele . In societatea cretina de acum e mai usor sa fii hotz decit prinzator de hotzi .