bogdan.

Cum arata un hot de biciclete :)

Recommended Posts

legea in romania e foarte permisiva cu hotii, le ofera foarte multe portite de scapare, asta "datorita" parlamentarilor nostri ce au multe case de avocatura ce trebuie sa traiasca si ele, nu? In acest caz, in care hotii nu patesc nimic daca sunt dati pur si simplu pe mana politiei, e corect sa te gandesti la mai multe variante, inclusiv cele considerate ilegale. O:-)

din intelesele mele de la un individ, parent se pare ca hoti de bicle ar fi si unii care monteaza fibra optica pe stalp.

De ce?

au scule, au duba, au autorizatie sa lucreze in zona...

apoi acest amic a vazut recent o duba de la niste depanatori d-astia, d-aia cu scara pe stalp, duba in care erau si 3 biciclete. Depanatorii erau doar doi la numar.

si mi se pare logic. Noi legam bicla de stalp, astia opresc in dreptul ei, se fac ca verifica un fir doua, verifica si antifurtul, pa si pu...la revedere bicla!

faceti tot posibilul sa luati bicla cu voi unde mergeti. nu o lasati pe strada. nu incepeti sa ma contraziceti ca stiu argumentele si eu am bicicleta si ma lupt cu oamenii sa imi permita sa intru cu ea oriunde merg. este foarte dificil sa te accepte. dar si sa cumperi alta noua este dificil cred.

Din păcate, și haiducii atârnă alături de hoți. Ciocoii fac legea. Și cine împarte parte-și face.

Meseria de haiduc este mai riscantă decât cea de hoț.

Hoțul strigă ”Hoții” mai tare decât oricine și are avocat mai scump...

Hoțul te poate da în judecată, bașca și câștigă, pentru motive pe care un om cinstit nici măcar nu-și le poate imagina.

Edited by yo6ial
gramatica asta afurisită...

De-aia nu vin eu cu bicicleta la facultate. Idiotul ala responsabil cu securitatea la intrare, nu te lasa sa bagi bicicleta inauntru.

Si astfel, facultatea de arhitectura are o frumusete de "parcare" plina cu biciclete, care mai de care mai scumpe, agatate de gardurile de afara , o invitatie gratuita pentru hoti.

personal, as fi chemat politia intr-o situatie ca asta..

da, intr-adevar, s-au furat multe biciclete acolo, la arhitectura. si mie dealtfel mi-au furat una de acolo acum un an si ceva , insa nu am plans prea mult dupa ea pt. ca era ieftinuta.

In privinta hotului, repet, a fost dat pe mana politiei, sectia 1, unde am fost impreuna cu un alt martor si am dat declaratie. De acolo misiunea mea s-a incheiat, dar mai departe, ce i-o fi facut politia, nu stiu , insa banuiesc ca nu prea i-a facut cine stie ce.

foarte bine ca ati mers la politie.

nu citisem decat primul post :) uitandu-ma la fotografia lui, nu l-as fi banuit niciodata ca s-ar ocupa cu asa ceva.

Ca asa e la noi

in lumea civilizata.

Ce vreti voi se cheama legea junglei. Imaginati-va un caz in care un om chiar isi taie singur lantul de la bicla (motive diverse). Si voi, ca niste justitiari adevarati, veniti si ii spargeti moaca.

din acest motiv s-a inventat un sistem in care oamenii nu AU DREPTUL sa isi faca singuri dreptate, la genul asta.

Deci treaba-i clara. CEI CARE SUNT INDREPTATITI SA APLICE LEGEA, TREBUIE SA O APLICE. (punct) Este cel mai civilizat mod de a face dreptate, problema este coruptia la rang inalt, care e mai presus decat legea.

Orice ati incerca sa face-ti se poate intoarce impotriva voastra. Un ex putin off-topic. Mergi cu masina pe un drum cu preoritate, te acroseaza cineva care vine de pe un drum fara preoritate....la testul de alcolemie iti gaseste o cantitate de alchool peste cea admisa TU esti devina, din varii motive, ti le gasesc ei, nicidecum cel care nu a acordat preoritate ..... la fel si in cazul hotilor, ei scapa si cu dovezi clare impotriva lor,dar mai daca au ei ceva impotriva ta/a noastra.

Un ex putin off-topic. Mergi cu masina pe un drum cu preoritate, te acroseaza cineva care vine de pe un drum fara preoritate....la testul de alcolemie iti gaseste o cantitate de alchool peste cea admisa TU esti devina, din varii motive, ti le gasesc ei, nicidecum cel care nu a acordat preoritate ..... la fel si in cazul hotilor, ei scapa si cu dovezi clare impotriva lor,dar mai daca au ei ceva impotriva ta/a noastra.

Nu e deloc cum zici tu! Esti de vina tu din start, nu tre' sa gaseasca/inventeze ei motive! De ce? Pentru ca tu nu aveai ce sa cauti pe un drum public la volanul unei masini in acel moment (erai baut). Asa zice legea, nu tre' sa inventeze ei. Asa ca exemplul tau e total aiurea. Si mi se pare firesc sa fie asa. Legea e lege: ai baut? NU te urci la volan! nu ai ce cauta pe sosea! :D

@animaloo

Cand am zis "ca asa e la noi" ma refeream la altceva. Ma refeream ca la noi politia tine cu hotii, iar daca tu incerci sa-ti faci singur dreptate (o prostie de altfel) tot tu vei avea belele. In sensul ca hotu' va deveni victima in ochii lu' Garcea, care nu va mai tine cont ca in prima faza TU ai fost victima!

Edited by Biciclaru

Pai stiu asta man, stai chill..... dar ziceam asa numa, in sensul ca te gaseste vinovat,(pe buna dreptate) chiar daca accidentul s-a produs PRACTIC din vina altcuiva.

La fel in cazul hotului de biciclete. Daca incerci sa-ti faci dreptate singur, prin orice mijloace, tu vei fi devina, pt ca nu ai voie. daaaaa :D

Oameni buni , nu intelegeti ca doar ii prindem , nu ii batem sau alte chestii sau nici sa-i prinzi nu ai voie ?

Edited by vera
fara k

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/21.gif

asta e spiritul romanului, de a fi gica contra tot timpul.

Dealtfel, atunci cand prindeti un hot, situatiile sunt imprevizibile. Nu va puteti gandi de la inceput ca-l prindeti cu o vorba buna, ca il tineti de maneca o jumatate de ora pana vine politia iar el sta cuminte langa tine. exista posibilitatea ca el sa-ti traga un pumn in gura imediat, sau , Doamne fereste, sa scoata un cutit (mai ales in cazul drogatilor care sunt disperati). NU ai cum sa-ti faci astfel de planuri inainte de a-l prinde.

Cred ca nici sa il prinzi nu ai voie. Se poate incadra la privare de libertate, sechestrare de persoane, etc. Vezi cazul lui Becali.

Tot ce ai voie sa faci e sa suni la 112 si sa stai sa te uiti cum pleaca cu bicicleta.

Cred ca solutia este totusi sa il bati bine de tot. Ok, te alegi cu dosar penal. Si? Daca ai de gand sa lucrezi prin armata, politie, sri... da, te afecteaza, dar in rest...

Noi toti traim cu "frica" asta de politie. Dar politia ar trebui sa lucreze in slujba noastra, nu sa ne inspire frica. Da, stiu, e o utopie la noi. Dar nu mi se pare deloc ok ca noi, cei care nu suntem infractori sa avem frica de politie in timp ce infractorii nu ai nici cea mai mica jena.

Cred ca nici sa il prinzi nu ai voie. Se poate incadra la privare de libertate, sechestrare de persoane, etc. Vezi cazul lui Becali.

Tot ce ai voie sa faci e sa suni la 112 si sa stai sa te uiti cum pleaca cu bicicleta.

Cred ca solutia este totusi sa il bati bine de tot. Ok, te alegi cu dosar penal. Si? Daca ai de gand sa lucrezi prin armata, politie, sri... da, te afecteaza, dar in rest...

Noi toti traim cu "frica" asta de politie. Dar politia ar trebui sa lucreze in slujba noastra, nu sa ne inspire frica. Da, stiu, e o utopie la noi. Dar nu mi se pare deloc ok ca noi, cei care nu suntem infractori sa avem frica de politie in timp ce infractorii nu ai nici cea mai mica jena.

Bine spus Florine, si toate acestea din cauza ca noi, oamenii de rand, nu cunoastem legile. Hotii le cunosc foarte bine si stiu ca nu au ce sa pateasca. Asta din cauza ca legile nu sunt cu ''punct'' la capat, la noi fiecare lege are alte sup-puncte, fiecare sub-puncat alte aliniate si asa mai departe ....cu alte cuvinte o gramada de portite de scapare, si culmea, toate in favoarea hotului .....de ce? ....e simplu ......de o gasca de hoti suntem condusi, legile sunt pentru binele lor , dar se pot aplica si la cei mai mici in bransa :))

Bine spus Florine, si toate acestea din cauza ca noi, oamenii de rand, nu cunoastem legile. Hotii le cunosc foarte bine si stiu ca nu au ce sa pateasca. Asta din cauza ca legile nu sunt cu ''punct'' la capat, la noi fiecare lege are alte sup-puncte, fiecare sub-puncat alte aliniate si asa mai departe ....cu alte cuvinte o gramada de portite de scapare, si culmea, toate in favoarea hotului .....de ce? ....e simplu ......de o gasca de hoti suntem condusi, legile sunt pentru binele lor , dar se pot aplica si la cei mai mici in bransa :))

La noi frica de politie ?!

Sa vedeti in turcia, armata in primul rand, apoi politia si la urma guvernul, cam asta e ordinea puterilor in stat. Daca din intamplare commandantului armatei i se pare ca ceva nu-i in regula pe la guvern, il cheama pe seful statului si ii cere demisia pe loc.

Referitor la politie aia te bat de te kk pe tine doar daca nu le place figura ta, nimeni nu-i intreaba nimic apoi !

La noi frica de politie ?!

Sa vedeti in turcia, armata in primul rand, apoi politia si la urma guvernul, cam asta e ordinea puterilor in stat. Daca din intamplare commandantului armatei i se pare ca ceva nu-i in regula pe la guvern, il cheama pe seful statului si ii cere demisia pe loc.

Referitor la politie aia te bat de te kk pe tine doar daca nu le place figura ta, nimeni nu-i intreaba nimic apoi !

si asta e o treaba buna?

si asta e o treaba buna?

De cele mai multe ori da ! Pentru ca nu le casuna aiurea pe cineva, ci ala chiar trebuie sa fi facut ceva antisocial. Personal nu cred ca daca ai merge tu sau eu pe bulevard uitandu-te prin vitrine te va batea politia. Trebuie sa faci ceva ca sa ti-o ceri/furi. La noi faci orice, inclusiv crime si nu patesti mimic, cunosc caz concret.

Edited by vera
fara sh

De cele mai multe ori da ! Pentru ca nu le casuna aiurea pe cineva, ci ala chiar trebuie sa fi facut ceva antisocial. Personal nu cred ca daca ai merge tu sau eu pe bulevard uitandu-te prin vitrine te va batea politia. Trebuie sa faci ceva ca sa ti-o ceri/furi. La noi faci orice, inclusiv crime si nu patesti mimic, cunosc caz concret.

Edited by vera
fara sh

@ Marcel '85 : Antisocial poate fi considerat de politie si o manifestatie spontana fara aprobare impotriva guvernului ! Si atunci e normal,nu-i asa,sa te calce in picioare ?!?

Eu (cred ca) inteleg furia celor lasati pietoni si fereasca Sfantu' sa prind pe cineva ca se aproprie de bicicleta mea (sau de orice lucru al meu) cu ganduri necurate. Ideea e sa dai fara sa lasi (prea multe ) urme ! :)) Dar sunt constient ca nici un fel de "actiune obsteasca" nu-i va opri pe hoti (de orice fel ) sa mai fure. Numai asta stiu sa faca si din asta traiesc.

@ Marcel '85 : Antisocial poate fi considerat de politie si o manifestatie spontana fara aprobare impotriva guvernului ! Si atunci e normal,nu-i asa,sa te calce in picioare ?!?

Eu (cred ca) inteleg furia celor lasati pietoni si fereasca Sfantu' sa prind pe cineva ca se aproprie de bicicleta mea (sau de orice lucru al meu) cu ganduri necurate. Ideea e sa dai fara sa lasi (prea multe ) urme ! :)) Dar sunt constient ca nici un fel de "actiune obsteasca" nu-i va opri pe hoti (de orice fel ) sa mai fure. Numai asta stiu sa faca si din asta traiesc.