bogdan.

Cum arata un hot de biciclete :)

Recommended Posts

Sa vedeti in turcia[...]

Aia mai au niste mici probleme cu niste omuleti de pe-acolo, bombe si alte distractii. Mi se pare logic sa aiba puterea de a impune respect.

Fiti atenti ca pe masura ce somajul si implicit saracia si lipsa de activitate vor creste in 2010 , furturile de biciclete vor cunoaste noi culmi . Politia e posibil sa fie depasita de situatie pe acest segment . Daca nu intreprindem nimic o sa ne fure bicicletele de sub noi . Actionind intr-un mod inteligent se va duce incet -incet vestea ca ciclistii nu sunt niste fraieri care dupa ce le-a fost furata bicicleta se duc repede si cumpara alta care sa o lase pe undeva gata de ai fi furata din nou si tot asa . Nu zice nimeni sa nu plingeti dupa ce ati pierdut , dar dupa aia ridicati-va si faceti ceva . Vin vremuri mari , sa le intimpinam ca niste oameni demni si hotariti , nu ca niste blegi .

• Upvote 1

Poi dacă aţi prinde tot aşa câte-un hoţ prin Bucureşti, poate le trece chefu, sau o să se gândească de mai multe ori înainte să sară pe o bicicletă :))

Daca nu stiati in bucuresti se practica de mult "furtul de sub noi" la modul : o masina de cocalari trece pe langa tine, te depaseste, la cateva sute de metri unul coboara si te asteapta pe bordura. Cand te apropii, din senin iti trage un pumn direct in mufa ! Au fost mai multe cazuri de pusti agresati astfel si deposedati de biciclete extrem de scumpe, intrebati-l pe Bebe.

Daca nu stiati in bucuresti se practica de mult "furtul de sub noi" la modul : o masina de cocalari trece pe langa tine, te depaseste, la cateva sute de metri unul coboara si te asteapta pe bordura. Cand te apropii, din senin iti trage un pumn direct in mufa ! Au fost mai multe cazuri de pusti agresati astfel si deposedati de biciclete extrem de scumpe, intrebati-l pe Bebe.

asta nu stiam.

stiu o chestie similara,in franta parca,dar referitor la motoare.vin2,3 baieti din astia pe motoare, te "inghesuie "un pic,si "pe nesimtite" te lasa fara mobra

si acum politia e in pseudo greva....cel putin acum recunosc si ei "vom munci mai putin cu 25%", in locul lor faceam exact invers....si ii pazeam bine de tot pe snatori, deputati, ministrii, etc.

toti cei care au hotarat sa imi taie din salariu prezentau actele si cand treceau pe trecerea de pietoni cu semaforul verde pentru ei.

si le gaseam si nod in papura sa le dau amenzi....pac-pac

am vazut si eu un hot de biciclete! pe strada bozieni din capitala, a intrat in scara blocului prin metoda card de credit . adica cu ajutorul cardului a fortat incuietoarea interfonului (sa mai ai incredere in aia). si peste 15 m s-a intors cu un kelly's negru, putin cam desumflat. Era tuciuriu, in varsta..circa 35-30 ani, imbracat sport si destul de cocalaresc. Trebuie sa rescunosc ca m-am prins ca a furat bicla d-abia dupa ce s-a carat. Si a mai schimbat si vitezele pe loc. Imi pare rau sa o spun dar cei care-si lasa bicla pe hol o merita.

o zi buna!

• Upvote 1

ce bine ca ne-ai zis cum arata un hot de biciclete. ce e foarte prost e ca nu ai facut nimic sa-l opresti. felicitari, esti un roman autentic, adevarat, gigea, perfect.

• Upvote 2

si mie mi s-a furat o bicicleta,am intrat 30 sec intr-o alimentara,si cand am iesit....bita a disparut ca in ceata,m-am dus acas am luat masina,nervos,daca il gaseam il calcam fara scrupule....din fericire nu l-am gasit,atunci,probabil acum eram la puscarie.....dar l-am prins dupa vreo trei luni,in asa hal arata bicicleta,nu o mai puteai recunoaste(de la distanta)...dar stiam profilul cauciucurilor ,am sarit jos din masina,am lasat-o in mijlocul intersectiei,pe bicicleta era un tiganus de vreo 12-14 ani,pic,pricajit,iar bicicleta in ce hal arata...mi-a fost mila sa il bat... din pacate pentru mine natentia de 30 sec,m-a costat o bicicleta de 10 mil(mana a doua),bicicleta nu am mai luato inapoi fiindca arata oribil! aveti grija de biciclete si nu va prea bazati nici pe incuietori... un profesionist,face fata orcarei incuietori! o zi buna,spor la pedalat si la cat mai putine momente de acest gen

Stau si ma minunez de ce citesc pe aici, zau de-as prinde unul, cred ca ar regreta neam de neamu` lui, pana la sobolan.

ce bine ca ne-ai zis cum arata un hot de biciclete. ce e foarte prost e ca nu ai facut nimic sa-l opresti. felicitari, esti un roman autentic, adevarat, gigea, perfect.

E, dupa cum am zis d-abia dupa ce s-a carat m-am prins ca a furat-o. Ce-as fii putut face in cazul ala, mai ales ca nu stau in zona si n-am prea mult chef sa interactionez cu politistii?
  • Upvote 1

Si in cazul in care iei atitudine, faci pe bunul samaritean si-ti da ala cu o ranga in cap, mai simplu, un pumn in gura si dai cu capu de astfalt si dupa doua zile te deconecteaza medicii de la aparate.

Sa nu te f_ti pe ea bicicleta?

• Upvote 1

Dai tu primu' daca simti ca-s sanse sa o iei. Si nu trebuie sa fi prea patrat ca sa-i dai unde trebuie sa faca nani :D

A-ti pus problema cum arata un hot de biciclete,

V-a dau un exemplu de hot de biciclete ad-hoc adica speculeaza momentul la maxim.

Totul sa intamplat in parcarea de la mag. Billa.Hotul intra in mag.dar in spatele geamurilor privind in parcare la bicicleta lui care nu este legata asteptandu-si victima linistit fara nici-un stres cu un pachet de cumparat din magazim.

Intr-un tarziu apare si victima care vorbeste cu gardianul ca nu are nimic de legat si i-l roaga sa se uite si la bicicleta lui cat intarzie in mag.

Hotul sesizeaza discutia celor doi si dupa ce victima intra in mag. interpeleaza gardianul inventeaza ceva de genul ca sar fi intamplat ceva in mag. si ca trebuie sa intervina,acesta pleaca in mag, dupa presupusa interventie,si de aici totul este o formalitate ptr. hot.

Din pacate nu este o poveste,i sa intamplat unui prieten de al meu toamna trecuta.

Atentie mare cu cine stati de vorba hotii nu au etichete.

Si in cazul in care iei atitudine, faci pe bunul samaritean si-ti da ala cu o ranga in cap, mai simplu, un pumn in gura si dai cu capu de astfalt si dupa doua zile te deconecteaza medicii de la aparate.

Sa nu te f_ti pe ea bicicleta?

Dai tu primu' daca simti ca-s sanse sa o iei. Si nu trebuie sa fi prea patrat ca sa-i dai unde trebuie sa faca nani :D

Aşa e ! Dă-i în amaru` lor de fraieri, dacă nu-s în stare să-şi păzească bicicletele la ce să-ţi rişti tu viaţa pentru fiarele lor. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

revin dupa ceva timp. Hotii nu sunt talhari.

Daca se punea problema unei rangi in cap, pumn in gura sau bordura in frunte nu te mai astepta sa iti legi bicicleta, ci te percuta din mers. Lua si bicla si telefonu, si ceasu' si tot. Hotii sunt fiinte oportuniste - lasi, opereaza sub anonimat . Daca strigi politita sau urlii la ei sunt mici sanse sa mai stea prin zona.

• Upvote 2

In primul rand , eu nu vad ca ati observat , dar hotii de bicle sunt toti micuti de inaltime si cu putine kilograme , ca sa scape repede si sa fuga . Eu nu cred ca vre-un burtos cu ceafa groasa se baga sa fure vre-o bicla si apoi sa dea de nebun la pedale vre-o 20 de km . Daca hotul este tigan , trebuie sa ai grija ca de multe ori are cel putin un shus / cutit sau ceva de "asigurare" si sa fii sigur ca tiganii in vre-o situatie in care si-o pot fura rau ( bataie ) pot sa fie animale si sa sara la gatul tau si nu sa stea ghemuit dupa ce a fost prins . Pentru ala , cel mai rau lucru care i se poate intampla , este sa ajunga la Politie , in catuse , dar pana atunci , orice clipa va incerca sa o foloseasca pentru a fugi , sa nu fie prins de Politie .

Eu cand eram mic am patit o faza cu un vecin care fura TOT ce prindea , fara nici cea mai mica frica de nimeni . A furat de pe scara cel putin 6 sanii , 5 biciclete , 2 roti de rezerva de la vecini din portbagaj ( stiti ca la vechile Dacii portbagajul se cam deschidea cu orice cheie ) , benzina din rezervor , pana si presurile de la usa si ghivecele de flori .

Eu am patit cu sania si cu presul de la usa . Cand am auzit de masini si eu si tata ne-am pus antifurt la rezervor si la portbagaj ( din filtru de ulei si un lant gros ) si le-am gasit cu portbagajul deschis , dar cu lantul prins , ca nu a reusit sa-l desfaca . Vecinii ii gasisera 3 bicle inghesuite in boxa lui si au chemat Politia , ocazie folosita pentru a face si o mica perchezitie si in casa ... toti si-au facut cruce cand au vazut ce era acolo . Tipul poate ca la inceput fura ca sa vanda , dar apoi oamenii si-au dat seama ca avea boala , pt ca toata casa era plina de lucruri furate . Toti vecinii si-au recuperat obiectele , respectivul s-a ales cu dosar penal , amenda si cam atat . In rest ... toti pastrau distanta fata de el si de fiecare data cand se mai fura ceva cuiva , normal ca-l banuiam pe respectivul .

Referitor la bicle ... eu NU ma gandesc ca bicla mea ar putea fi legata de ceva , pur si simplu consider ca NU exista aceasta varianta . Saua , rotile , lantul , majoritatea componentelor au quick-release , iar accesoriile se fura si mai repede . Deci faptul ca o legi , NU inseamna ca o asiguri sa nu fie furata . E ca si cum ai lasa in masina , la vedere , vre-un portofel , detector de radar , GPS sau alte chestii interesante . Geamul masinii NU este o piedica pentru hoti !

Atentionare!

Astfel de clipuri cu tratamente aplicate minorilor nu doresc sa vad pe acest domeniu.

Multumesc.

Pt sechestrare se face puscarie....daca se sesizeaza politie e grav

Și totuși, sunt 3 forumiști care au dat plus    :-??

Este foarta multa lume care nu intelege principiul protejarii minorului(de orice fel, natie, apartenenta sociala) si mai putin care inteleg ca legea de protejare a minorului nu are aspecte civile. Absolut toate sunt penale.

In cazul de fata in afara de sechestrare mai este, teroare, claustrare, amenintare cu violenta.

Pentru cei care se confrunta cu astfel de situatii se procedeaza asa.

1. Se retine minorul intr-un loc luminat si aerisit.

2. Se aseaza pe un scaun si este supravegheat permanent.

3. Se anunta in primul rand Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului de pe raza localitatii. Toate au un departament de interventie de urgenta.

4. Se anunta politia si este solicitata deplasarea acestora la locul unde se afla minorul.

In majoritatea cazurilor abuzul altcuiva, de incredere, forta, amenintare, este cel care determina activitatea infractionala a minorului si nu acesta in mod direct.

Printr-o atitudine ca cea din clip se obtine doar o alta trauma a acelui minor.

Pentru cei care abereaza cu ''bataia este rupta din rai'', aflati ca este valabil doar la corectiile minore aplicate de MAMA acelui minor si de nimeni altcineva. Si asa este ilegal sa il educi prin bataie, dar corectia aplicata de mama, in caz minor nu este pedepsita in sensul legii.

Repet, daca cineva mai posteaza asa ceva aici va fi exclus permanent din membrii acestei comunitati.