bogdan.

Cum arata un hot de biciclete :)

Recommended Posts

Probabil asa a aparut si Auschwitzul, cu legi de protejare asemanatoare inainte. Pana cand rabdarea a ajuns la final. O sa fie mai bine cand izbucneste corectia dintr-una. Sau cand peste 50 de ani ne trezim exclusi din Schengen, cu hotii repatriati, si jumate din tara hoti ( www.youtube.com/watch?v=LGDj0B5WQaA ).

• Upvote 3

Care  Schengen? :))

Probabil asa a aparut si Auschwitzul, cu legi de protejare asemanatoare inainte. Pana cand rabdarea a ajuns la final. O sa fie mai bine cand izbucneste corectia dintr-una. Sau cand peste 50 de ani ne trezim exclusi din Schengen, cu hotii repatriati, si jumate din tara hoti ( www.youtube.com/watch?v=LGDj0B5WQaA ).

Eu spun cam ce zice legea.  Restul sunt consideratii la un cico. Fiecare e liber sa reflecte la asta cum doreste, in libertate sau dupa gratii.

@MBZ: avem legi pt orice rahat si servicii de asemenea dar toate au "portite" si nu se face nimic. Cu tiganii am incercat cu vorba buna si nu a mers niciodata. De ce? Pentru ca au smecheria aia genetica, vrajeala care in ochii unora ii face niste carismatici.

Am patit la Universitate, acum cativa ani, un tiganush deasta a venit si s-a pus in fatza mea punand mainile pe ghidon si incepand sa imi puna intrebari cautand sa imi ia ce apuca de pe ghidon (kilometraj, far). Pana nu m-am dat jos sa ii trag una nu s-a potolit.

E frumos cu legea, cu drepturile raselor / oamenilor dar in realitate situatia nu e asa clara.

• Upvote 2

eu nu inteleg ceva...tiganii au smecheria aia genetica....nemtii au munca in sange.....dar romanii ce au?ei cum sunt?chiar asa drepti sunt toti?

Noi porumbeii... btw oare pe cine am mai da vina daca n-ar exista tiganii?

cam asa e

orice roman care doarme intr-o rulota cu 5 copii si e mai nespalat e direct tigan....daca e drogat si tatuat e tigan blond....si tot asa

Cine și pentru ce dă vina pe țigani? Criză economică? Poluare? Că n-ai bani de carbon? 

Ce vină se aruncă asupra lor?

Problema, cum o văd eu, e simplă: niște ONG-uri se prefac că luptă pentru integrarea țiganilor și iau o grămadă de bani. Dacă-i integrează, nu le mai rămâne nimic de integrat, deci rămân fără sursa de venit.

Pe de altă parte, țiganilor așa le place. Să stea în cocioabe, să fure, să cerșească. E mai ușor. În filmulețul pus de csuporj, erau unii pe acolo de se lăudau că fură să își facă palat în România. Cum zicea și primarul ăla, al Romei parcă, țiganu stă și joacă cărți și-și trimite nevasta la cerșit copiii la furat. Cum să-i explici ăluia ce-i aia muncă? De altfel, de ce ar fi prost să muncească? Când puradelu dă câte o lovitură la bancomat de câte 500 euro.

Țiganii se luptă să iasă din mizeria în care trăiesc? NU.

Care au vrut altceva, să facă o școală, să muncească, au reușit.

• Upvote 4

Ca sa nu deraieze firul discutiei de la subiectul topicului, cu urmarea de a fi inchis:

"am rupt un surub la pedalier, cum repar situatia" incepe o discutie pe aici de obicei;

sau

"ce bicicleta sa aleg pentru scopul ..."

am gasit un hot, minor, cum procedez? Il stalcesc in bataie pentru ca e/banuiesc eu tigan?

Il terorizez pana da in epilepsie? Il leg de calorifer in beci si-l infometez pana se invata minte?

Ce am postat eu, este un scurt indrumar cu ce ai de facut legal, moral si principial in cazul in care te confrunti cu situatia de a depista un hot(delicvent) minor.

Evident in cazul in care tu ca persoana ai niste principii de viata, o baza morala si ai pretentie ca legea sa guverneze viata sociala.

O procedura simpla de urmat, asa cum am postat si in topicul cu ce trebuie sa faci daca esti accidentat de o masina in timp ce esti pe bicicleta.

Reamintesc, topicul nu este depre tigani, alte nationalitati si etnii, criza economica samd.

Cel intitulat generic 'hot' exista din perioada Cambrian, de cand unele organisme isi insuseau mica agoniseala alimentara a altui organism.

Deci nu tine de rasa/specie umana, si nici nu va disparea vreodata.

In plus educatia stabila si lectia de viata a unui copil nu se obtine printr-o scatoalca sau un moment de corectie. Lectia se invata in urma unui proces educational, iar tu ca pasager daca vrei sa il educi pe acel minor sa NU mai Fure, va trebui sa il iei la tine acasa si sa-i arati ca exista si alte optiuni si posibilitati. Daca nu esti capabil sa il educi, atunci nu ai de ales decat sa il lasi in educarea si supravegherea de catre altcineva, respectiv niste institutii.

Restul disertatiilor sunt doar excese de testosteron si adrenalina provocate temporar de organismul potentialului pagubit si nu au nici o legatura cu educatia.

• Upvote 3