ovidiu

29.08.2010 - Geiger Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Maraton Geiger MTB Challenge 2010

Club Ciclism si Triatlon Sibiu

RO 48 BACX 0000 0030 2667 6000

Unicredit Tiriac Sibiu

Detaliile platii: Inscriere+Nume/Prenume participant

In zilele urmatoare vor fi adaugate si alte informatii pe site-ul maratonului.

si codul fiscal al beneficiarului?

Cam 50 m.

Sunt doua urcari scurte, in rest doar plat.

Cluburile sportive nu au cod fiscal.

Treci la cod fiscal numarul de inregistrare: 18064333

Am uitat sa spun ca la tura Family taxa este de 30 de lei pentru ambii participanti(parinte+copil). O sa precizam acest lucru si pe site.

Cele 500 de locuri sunt alocate celor care participa la 45 si 92 km. La Family avem 100 de locuri.

Cam care ar fi timpii in care trebuie sa ne incadram pentru a nu fi descalificati? :D

1. Family - fara timp de control

2. 45 km - fara timp de control

3. 90 - ora 14.00 Paltinis, ora 16.00 Calugaru

Traseul lung va fi modificat putin asa ca o sa publicam traseele si profilele doar in 15 Iulie. Sunt sigur ca traseul este deja cunoscut asa ca nu cred ca este o problema ca o sa publicam profilul si track-ul doar cu o luna jumate inainte de cursa:)

Traseul lung va fi modificat putin asa ca o sa publicam traseele si profilele doar in 15 Iulie. Sunt sigur ca traseul este deja cunoscut asa ca nu cred ca este o problema ca o sa publicam profilul si track-ul doar cu o luna jumate inainte de cursa:)

Hmmmm... Putem sa ne mutam de la o proba la alta(45 - 92), daca ne place mai mult profilul celeilalte ? Care ar fi termenul pana cand putem face asta ?

Schimbarile se pot face pana in 20.08.2010, adica ultima modificare se poate face cu 10 zile inainte de start.

De astazi vor fi actualizate zilnic.

Se poate o mica rugaminte? Daca poti, introdu te rog in lista celor inscrisi o coloana cu numarul de ordine, ca sa stim si noi cate locuri sunt deja "ocupate". Momentan e usor de numarat, dar cand vor fi 2-300 nu cred ca o sa aiba cineva rabdare sa numere sa vada cate locuri mai sunt. Banui ca nici nu e f greu sa bagi o noua coloana... Multumesc! Numa' bine! :)

salut,

am fost ieri pe traseul scurt si am intampinat o adevarata problema: dupa ce termini de urcat prin padure si iesi catre magura sunt vreo 2 turme de oi cu cate vreo 10 caini fiecare (foarte rai) ... cu ei ce o sa se intample in ziua concursului?

sper sa nu mai ploua ca nu o sa mai putem cobora bucata dintre prislop si valea argintului decat in fund ... :)

traseul de 45 de km trebuie terminat in 5 ore cumva?

multumesc.

Stanele acelea sunt acolo in fiecare an pana la jumatatea lui August, nu mai tarziu. Nu o sa ai probleme in ziua concursului.

Stanele acelea sunt acolo in fiecare an pana la jumatatea lui August, nu mai tarziu. Nu o sa ai probleme in ziua concursului.

pt. traseul de 45 km este timp limita in care trebuie terminat (adica 5 ore)?

multumesc.

Daca faci un minim efort si citesti cateva posturi mai sus o sa gasesti raspunsul la intrebarea ta.

Daca faci un minim efort si citesti cateva posturi mai sus o sa gasesti raspunsul la intrebarea ta.

citisem mai sus, dar credeam ca era vorba de timpi intermediari, pe care daca nu i faci esti descalificat.

acu e clar, merci.

Precizez din nou pentru cei care nu prea sunt obisnuiti cu sistemul bancar:

Precizati NUMELE SI PRENUMELE + textul TAXA INSCRIERE. Am bani in cont si nu stiu cine a achitat taxa. Cei care au achitat in aceasta saptamana si nu apar validati sunt rugati sa trimita o copie a OP-ului pe adresa mea de mail.

va reamintesc ca doar pana la sfarsitul acestei luni puteti beneficia de taxa de inscriere de 50 lei. Din 1 August taxa va fi 70 lei iar inscrierea la fata locului va fi 85 lei (si nu veti beneficia nici de tricou)

va reamintesc ca doar pana la sfarsitul acestei luni puteti beneficia de taxa de inscriere de 50 lei. Din 1 August taxa va fi 70 lei iar inscrierea la fata locului va fi 85 lei (si nu veti beneficia nici de tricou)

Pai in conditile astea cine se va mai inscrie la fata locului? Inteleg ca cei ce se inscriu la fata locului sa nu mai primeasca tricou dar de ce sa plateasca in plus atat de mult? Sau poate se doreste ca numarul celor inscrisi la fata locului sa fie minim...

• Upvote 1

Din câte mă duce pe mine mintea ideea e ca lumea să se înscrie din timp. La Mediaş a (cam) funcţionat.

Ideea este ca la orice eveniment programat, se face pe un numar de membrii preconizat si estimat, pe baza de invitatie, accept, confirmarea participarii, etc.

In consecinta, toate costurile, si aici intra alimente si bauturi punct control, logistica traseu, personal de traseu si arbitrii, insotitori, amenjari si facilitati zona start-sosire, sunt bugetate dupa numarul de participanti.

Tricourile deasemeni se doresc a fi pe masura utilizatorului sa nu mai vedem situatia hilara in care sta pe unul ca pe gard si pe altul ca pe prezervativ, motiv pentru care la inscriere ti se solicita si masura tricoului.

Toate masurile auxiliare pentru protectia fizica si sanatatii participantilor, respectiv personal medical, personal de securitate, mergand pana la toalete ecologice si desfacere de alimente si bauturi in zona, se fac pentru un numar de persoane cu o marja destul de mica. Una este sa asiguri tot necesarul pentru 200 participanti si alta pentru 500, 700, 1000, sau cum a fost cazul la PE peste 1200.

O alta explicatie ar fi ca la orice concurs la care cronometrajul se desfasoara pe baza de cip, acestea trebuiesc programate si inrolate in evidentele software ale aplicatiei de management si gestiune ale unitatilor, timpi intermediari, finali si clasarea pe actegorii, care dupa cum bine stiti deja se face in timp real, fapt ce permite premierea in timp scurt dupa terminarea concursului. Tine de timpi, si toata lumea are viata personala, program si obligatii si trebuie sa ajunga la concurs si sa participe odihnit si apoi sa plece spre localitatea de resedinta, uneori la sute de km distanta.

Nu in ultima instanta, este o masura civilizata si uzitata in toata lumea unde se practica sport de masa de acest gen sau asemanator.

Mai mult decat atat, la unele concursuri de ciclism exista limita de locuri si/sau interval de inscriere, tocmai din dorinta de a avea un veneminet cat mai bine organizat, si pentru a preintampina orice fel de situatii

Se incearca descurajarea inscrierii la fata locului fara a se exclude aceasta posibilitate, iar modalitatile de descurajare sunt cele cunoscute. Pret mai mare la taxa si lipsa elemntelor personalizate, in acest caz tricoul a carui personalizare consta in masura adecvata.

Dupa cum a precizat si Mihai la Medias a functionat tocmai pentru ca s-a precizat clar si explicit care sunt regulile si ca la locul de start inscrierile chiar si cu suprataxa sunt limitate.

Nici GMC 2010 nu face exceptie, si multumim tuturor pentru intelegere.

Se pot oferi informatii de ce taxa de inscriere e asa mare? Pun intrebarea in idee ca cei care merg frecvent la maratoane pot fi descurajati de taxa asta. Dar nu numai ei.

Ma gasesc printre acestia si pana acum m-au costat mult maratoanele(taxe de inscriere, cazari, drum, geluri si mai ales sute de lei in reparatii). Am fost anul acesta la 6 si voi mai participa la 3-4 pana la acest maraton. Pasiunea si dorinta de a ma da in diverse zone sunt mari. Deja privesc ca pe un efort sa particip. Nici plata de 50 de lei din timp nu e o solutie, nu poti sti cu o luna inainte daca poti fi sigur prezent sau nu. Daca o sa ploua tare nu voi vrea sa particip, am fost anul asta deja la destule maratoane cu ploaie si vaduri de apa cat pt. multi ani, am rablagit bita destul de tare.

Anticipez un raspuns, din 85 de lei, 45 vor fi cheltuieli de concurs si 40 va fi cipul(taxa care e fixa).

-daca se inscriu 500 pe site inseamna ca din 50 de lei, 10 sunt cheltuielile tipice de concurs si 40 cipul. Deci se merge pe ideea ca ar fi necesar doar 10 lei per ciclist cu puncte de alimentare si altele(minim necesar ca sa fie in regula).

-daca majoritatea se inscriu la fata locului inseamna ca diferenta de 45-10=35 lei ar fi doar "bani nejustificati".

Ca simplu participant vad ca ma costa X sa particip, ma astept ca taxa sa fie X, indiferent daca e cu o luna inainte sau in ziua concursului. Aceste calcule grosiere a se vedea doar ca sa scoata in evidenta un contrast intre niste cheltuieli fixe necesare pt. concurs si aceasta metoda de plata variabila.

Puneti in balanta si un eveniment recent, 3Munti(cel mai frumos maraton pt. mine). Mult mai costisitor, fiind pe 2 zile dar taxa a fost fixa. Daca era "variabila" veneau oare mai multi?! Ma indoiesc. Si a fost de 100 de lei pe 2 zile, fara cip!

Un raspuns just mi-ar schimba imaginea pe care o am acum, ca e un concurs cu o taxa nejustificat de mare. Am fost anul trecut si imi doresc sa vin si acum(voi trece pana la urma de bariera materiala).

E o postare serioasa si deja le raspund "agaricilor"(adica cei care sunt tari pe forumuri si invers proportional cu bita, atat fizic cat si ca pasiune, care cred ca e cool sa postezi in nestire toate excrementele de moment ale gandirii si sa disperi pe altii) sa nu se "autodenunte" prin replyurile deplasate pe care le vor face.

cpo,

Nu ştiu - şi nu e treaba mea să ştiu - care-s cheltuielile exacte. Aşa că n-am nimic de comentat dacă 50, 70 sau 85 sunt mulţi sau puţini bani.

Mi-e uşor însă să mă pun în pielea organizatorului. Faci un concurs, îl organizezi din timp. Presupui că vor veni 200 de persoane, dimensionezi tot felul de cheltuieli după socoteala „200 ori X RON pe persoană”.

varianta 1. Cu o zi înainte de concurs se anunţă cod galben de ploaie şi se prezintă 100 de partipanţi. Sumele încasate de la participanţi acoperă doar jumătate din banii cheltuiţi. Pe unde scoţi cămaşa?

varianta 2. Cu o zi înainte de concurs se anunţă vreme superbă, perfectă pentru pedalat. Vin 400 de oameni la înscriere. Tu deşi iei bani de la 400 de oameni ai pregătit „porţii” doar pentru 200. Pe unde scoţi cămaşa?

În contextul ăsta mi se pare rezonabil ca pentru organizator să fie mai ieftin să asigure participarea unuia care s-a înscris din timp şi mai scump în cazul celui ce se înscrie direct la start. Aşa că - după părerea mea, mereu personală şi subiectivă - se justifică o diferenţiere a taxei de înscriere. (Repet, dimensiunea acestei diferenţe nu face obiectul intervenţiei mele, n-am datele necesare).

Din perspectiva participantului...

Un prieten de-al meu spunea că dacă cu ştampila votăm doar la X ani, cu portofelul votăm zilnic. Vrei să-ţi păstrezi libertatea de a hotărî târziu? Ok, te va costa mai scump dacă chiar mergi. Vrei să cheltuieşti mai puţin? Ok, plăteşti din timp dar s-ar putea să plăteşti degeaba.

Vrei să sprijini un concurs anume? Îl sprijini participând la el. Vrei să-l sancţionezi pe altul? Absentezi.

Toţi avem opţiuni. Organizatori, participanţi sau spectatori.

(În ceea ce priveşte „3 munţi”, acolo e altă poveste. A fost dimensionat pentru un alt gen de participare - calitativ dar şi cantitativ. E greu de comparat)

Cheltuielile asimilate ca nejustificate de cpo si poate de altii includ costuri de logistica.

Cum am zis.

Vrei closete publice, si ca organizator esti obligat sa le ai, platesti.

Insotitori de traseu, si ca organizator esti obligat sa ii ai, platesti. Ce? benzina la motociclete, atv etc, si oamenii care le conduc.

Arbitri si oamenii de traseu, care marcheaza sau strang deseurile lasate de participanti. in 2008 eu am dus o remorca cu varf de gunoaie numai din zona de start. Costel cu duba de la Action sport a strans de la toate punctele de alimentare cca 6-7 mc de gunoaie. Anul trecut la fel. Masinile cu care degajezi mizeria, aprovizionezi si/sau reaprovizionezi punctele de alimentare, recuperezi din traseu oamenii cu probleme tehnice sau medicale care nu pot continua traseul sau ajunge in zona de start prin mijloace proprii, nu merg cu apa. Oamenii din traseu nu sunt in traseu numai in ziua concursului. Nu toti sunt voluntari si macar apa si mancare trebuie sa le dai.

AI nevoie de calculator, sonorizare, orice consuma curent, platesti fie inchirierea unui generator fie amortizarea lui, sau Kw consumati de la cel care iti faciliteaza alimentarea cu energie.

Numai fabricarea efectelor, numere, tricouri, alte elemente de suvenir, diplome, orice, costa. Zona de start-sosire, zona de premiere amenajarea si ambientarea ei presupun alte costuri.

In cazul GCM costurile de cronometraj cu cip sunt mai mici ca deobicei, pentru ca sistemul fiind localizat in Sibiu, nu exista costuri suplimentare de cazare, operare ale sistemului cum este atunci cand evenimentul este in alta localitate.

Toate demersurile pentru obtinerea aprobarilor, de locatie, participare salvare medicala, etc, presupun timp si costuri de deplasare, telefonie, etc. Nu ne aflam in tara in care prin sistem informatic sa faci o cerere sa ti se aprobe si elibereze o autorizare.

Aici e cu mers la usa si cu zeci de telefoane. Orice organizator o sa iti confirme.

Invit pe oricine crede ca face cu 10 lei/ participant cu plata facuta la fata locului, sa organizeze el un concurs.

Ceea ce am expus mai sus, sunt costuri si modalitati de instituire a evenimentului sportiv proprii Geiger Maraton Challenge si pot fi similare cu cele ale altor evenimente din gen dar nu identice. Fiecare isi bugeteaza si face cum stie si poate mai bine ca participantii sa fie multumiti.

La orice concurs din Austria sau Germania are taxe in Euro si daca stai sa calculezi ban pe ban cu siguranta cxa nu iese. Pana la urma orice activitate de tip concurs, indiferent cat de atasat ai fi de sportul practicat, trebuie sa aiba si o marja de profit, care poate fi la sfarsit sau care sa acopere si cheltuieli neprevazute.

Mai multe pot sa iti spuna organizatorii pe un topic dedicat taxelor de concurs sau fiecare in pagina lor din competitii nationale. Aici este pagina maratonului Geiger Maraton Challenge de la Sibiu si nu discutam de altceva.

Si cum a zis Egox. Poti sa participi? esti asteptat cu bucurie si se doreste sa iti fie cat mai bine. Nu poti? nu-ti permiti? Asta este. Nu zice nimeni ca-i un sport ieftin ca fotbalul sau aletele in care iti trebuie un maidan si o minge. Echipamente, biciclete, piese de schimb, toate costa, participarea la concursuri de profil la fel, incepand cu taxa si terminand cu cheltuilelie de deplasare, cazare, etc.

Multumesc MBZ si Egox pentru raspunsurile voastre, ele au acoperit aproape tot ce se putea spune. Mai vin si eu cu cateva completari:

50 lei este o taxa corecta care acopera cheltuielile cu materialele oferite(tricou, energizant, numar de concurs, cronometraj, etc). Taxa marita acopera exact acele cheltuieli mai mari care sunt generate de o decize de ultim moment a unei persoane. mai pe intelesul tuturor eu o sa am cheltuieli mai mari daca Vasile se hotaraste in ultimul moment sa vina la concurs impreuna cu alti 200 de prieteni, nu o sa mai pot eficientiza cheltuielile, o sa fiu nevoit sa fac niste cheltuieli anticipate pentru un numar x de participanti(pentru ca nu pot sa aprovizionez in ziua concursului punctele de alimentare si nici nu pot sa pregatesc "logistica cursei" in ultima zi.

Concluzia este ca cei care se inscriu la fata locului platesc mai mult pentru ca organizatorul face un efort mai mare pentru ei. Este asa in toata lumea, la orice concurs mai de doamne ajuta.

Asa cum a spus si MBZ, GMC este un concurs care vrea sa se ridice la un anumit standard si acel standard se obtine cu ceva cheltuiala. Fiecare ciclist are posibilitatea sa aleaga sa participe la GMC sau sa mearga la un concurs cu taxa de inscriere de 30 de lei si sa primeasca servicii de 30 de lei. Daca el este multumit noi nu avem nici o problema.

GMC nu este un eveniment care vrea sa bata recorduri. Daca o sa fie 200 de participanti totul o sa fie ok, o sa avem cheltuieli pt 200 de participanti, daca o sa fie 500 atunci o sa avem cheltuieli pentru 500. Am trecut de nivelul la care ne doream sa batem recorduri de participare, vrem in acest moment sa avem un eveniment de calitate si vrem sa le oferim participantilor ocazia de a participa la un eveniment bine organizat.

Cu asta am terminat discutia despre taxa de participare. Aveti 3 optiuni ( inscriere pana in 31.07 cu 50 lei, inscriere in perioada 01.08-15.08 cu 70 lei si inscriere la fata locului cu 85 lei.

Succes!

Eu sunt curios dece la alte concursuri am fost pacalit de distinsul domn ovidiu in doua feluri:

1. tricou mic, care oricum nu ma incapea, indiferent de punctul 2

2. adus om care sa bea mai mult ca mine

de asemenea nu inteleg dece s-a scumpit berea. Ar trebui si eu sa ii intreb pe cei din baruri, dece costa la ei berea cat costa...

La punctul unu ai raspuns si tu la problemele celor care intreaba de ce nu vrem sa facem inscrieri la fata locului:)

La punctul doi nu pot sa fac altceva decat sa incerc sa organizez si anul asta KING OF THE BEER si sa iti ofer ocazia sa iti iei revansa.

Guest
This topic is now closed to further replies.