ovidiu

29.08.2010 - Geiger Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Desigur, organizatorul concepe evenimentul asa cum crede ca e mai bine. Pe mine - pâna una alta - ma mâhneste ca participarea la tura lunga e mai degraba descurajata.

Anul acesta am incercat si eu tura lunga. Mi-am calculat sansele matematic... pante, coborari, viteza medie...

Aveam o sansa. Dar s-a dus si aia, cand a inceput ploaia.

Totusi, am ramas la tura lunga pentru a vedea cum arata si aceasta portiune de munti.

In opinia mea, tura scurta, pe care anul trecut am parcurs-o ca incepator - primul maraton la munte - este accesibila. Tocmai de aceea am crezut ... am sperat...

Dar, nu a fost asa. Intradevar, peisajele la maraton au fost extraordinare. Am "revazut" peisaje care m-au impresionat la alte maratoane: dealurile de la Medias (mai spectaculoase aici), o coborare pe albia raului, asemanator traseului de la Oradea, poteci pline de pietre (ca la Tusnad si Lacu Rosu). In plus, am avut parte de o urcare spre Paltinis... ca la Geiger. Chiar daca panta mi s-a parut mai mica decat pe Magura, bolovanii si terenul nisipos m-au determinat sa fac push-bike. Asteptam ca la fiecare curba de drum sa vad ca ceva se va schimba, la starea drumului. Nu pot estima cati km de push-bike am facut, dar a durat peste 1.5 h.

Recunosc, Ovidiu ne-a povestit despre aceasta zona... dar trebuia s-o vad cu ochii mei. Foarte multi organizatori exagereaza cu descrierea traseului. Insa, Ovidiu l-a descris corect.

Chiar daca am fost intr-o forma buna, nu am reusit sa ma incadrez in timpul limita, la Paltinis.

Nu regret niciun moment ca am ales tura lunga. Chiar daca (in opinia mea, de necunoscator) maratonul poate fi terminat in timpul limita doar de cei experimentati si cei care stapanesc foarte bine un traseu tehnic, nu cred ca termenul limita ar trebui sa revina la 10 h. Cred ca acest traseu trebuie sa ramana un vis accesibil doar celor care muncesc si chiar sunt capabili.

Dar in acealasi timp, recomand celor care iubesc muntele sa aleaga acest traseu, la urmatoarea editie Geiger. Nu sunt de acord cu Ovidiu, cand ne recomanda sa facem traseul in afara competitiei. Pentru ca, de placere, nimeni nu va face atatia km de push-bike...

Mi-a placut si aceasta editie Geiger.

Ce mi-a placut ?

Tot.

Incepand cu noroiul si terminand cu vantul rece de pe Magura; tranta pe care am luat-o in noroi la P1 (alimentare), pana la rostogolul pe iarba uda, undeva pe o panta foarte inclinata.

Felicit organizatorii si participantii pentru daruire.

• Upvote 1

Felicitari Elenei chiar daca a fost peste timpul limita, pentru darzenie si vointa. Va fi la anul momentul tau de glorie. Nu ai nevoie de nimeni doar de dorinta ta, putina sansa de vreme buna si sa fi in forma. Alex poate sa asculte la sosire sau pe drum spre casa povestea despre cum ai terminat Geiger Tura lunga.

Merci fain MBZ de incurajari....pana la anu' poate imi trece frustarea de dupa tragi-comedia "Cum sa pierzi in 6.5 ore".

Si da ai dreptate: la anu' fie vin la tura lunga, fie deloc...desi in viata asta in conditiile de duminica nu o sa intru in 5 ore nici daca mor dupa....

Pana atunci spor la antranamente,

Elena

Nu reusesc sa inteleg doua lucruri legate de organizarea acestui concurs:

De ce a fost micsorat timpul limita? Cand normal ar fi fost sa se mareasca datorita ploii si ingreunarii traseului. Era foarte important ca oamenii de pe traseu sa ajunga mai devreme acasa? S-a dorit descalificarea a cat mai multi concurenti? A fost o masura pentru a accentua elitismul si exclusivismul evenimentului? Din pacate rezultatul a fost ca la feminin nu s-a clasat nimeni pentru traseul lung si li s-a rapit bucuria de a fi clasati celor care au terminat in afara timpului limita si celor care ar fi putut completa traseul dar au renuntat din cauza asta.

De ce elitele, sportivii de performanta care sunt legitimati la cluburi, sponsorizati, etc... au concurat la categoria amatorilor? Asta inseamna ca cine a luat startul la traseul lung a concurat direct impotriva lui Lucian Logigan (campion national) sau Tudor Oprea (participant la Olimpiada). Sau cu alte cuvinte amatorii au participat la o competitie in care primele locuri le erau inaccesibile, fiind rezervate celor din alta categorie.

M-am cam bagat in seama, dar cred ca si altii au aceste nelamuriri.

• Upvote 1

Nu reusesc sa inteleg doua lucruri legate de organizarea acestui concurs:

De ce a fost micsorat timpul limita? Cand normal ar fi fost sa se mareasca datorita ploii si ingreunarii traseului. Era foarte important ca oamenii de pe traseu sa ajunga mai devreme acasa? S-a dorit descalificarea a cat mai multi concurenti? A fost o masura pentru a accentua elitismul si exclusivismul evenimentului? Din pacate rezultatul a fost ca la feminin nu s-a clasat nimeni pentru traseul lung si li s-a rapit bucuria de a fi clasati celor care au terminat in afara timpului limita si celor care ar fi putut completa traseul dar au renuntat din cauza asta.

De ce elitele, sportivii de performanta care sunt legitimati la cluburi, sponsorizati, etc... au concurat la categoria amatorilor? Asta inseamna ca cine a luat startul la traseul lung a concurat direct impotriva lui Lucian Logigan (campion national) sau Tudor Oprea (participant la Olimpiada). Sau cu alte cuvinte amatorii au participat la o competitie in care primele locuri le erau inaccesibile, fiind rezervate celor din alta categorie.

M-am cam bagat in seama, dar cred ca si altii au aceste nelamuriri.

nu comentez nimic de faptul ca elitele concureaza la un loc cu amatorii. Probabil ii si greu sa faci diferentierea care-s elite si care nu. Nu stiu, dar parca Tudy nu mai este legitimat. poate ma insel.

dar despre timpul limita: nu am concurat la tura lunga dar sper ca la anu ma voi simti in stare sa ma bag la ea. Ganditiva aici la cei care au terminat in timpul limita, ei au fost ca si urcati pe podium (acolo ar merge ceva premii pentru finisheri). Mie personal neavand sanse la podium mi-ar placea sa am alta provocare mai accesibila, anume terminarea in timp.

@MBZ: tare asta cu SunFlower. :)) stiu si eu una, cica radacina sampanie. => nu mergeti la cumparat de perdele cu nevestele. ramai cu gura cascata :))

o idee

de pe duatlon Cetatea Brasovului

citat din regulament

"

Primii 5 clasati la fiecare din categoriile Hobby Masculin, Hobby Feminin si Stafeta Hobby de anul trecut vor avea obligatia sa se inscrie numai la categoriile profi in caz contrar organizatorul isi rezerva dreptul de a anula rezultatul acestora. Aceasta masura vine sa incurajeze sportivii amatori care participa pentru prima data la aceasta competitie si totodata sa creasca gradul de competitivitate la categoria profi."

Si a trecut GMC 2010.

Au fost multe momente dificile in zilele astea din urma si fiecare, concurent si organizator am invatat cate o lectie.

O sa incep ca de fiecare data ......

.....

Mi-a placut si m-am bucurat sa ajut pe fiecare in parte cu o incurajare, cu un sprijin, cu o vorba, si din pacate nu am putut asista pe suficient de multi cu decorpertarea pamantului si noroiului de pe biciclete..........

........

Mi-au placut foarte mult aplauzele venite din inima pentru cei doi un baiat si o fata care au sosit in jur de noua din tura, desi zona de sosire era deja stransa.

............

.....

Multumesc fetelor din echipa mea de la PA2 si celor doi soti care ne-au ajutat ca voluntari precum si celor doua fete care incurajau si sustineau concurentii.

Le multumesc tuturor pentru momentul de stupefactie citit pe fata lor cand intelegeau ca traseul continua in sus pe marcaj albastru si nu in jos pe forestier din PA2. Toti au plecat totusi in sus dorind sa ajunga la finish.

..........

.....

Si va asigur ca sa fii in punct pe traseu este de doua ori mai obositor si stresant decat sa fi in cursa pe traseu. Nu ai doar grija ta ci a tuturor celor care ajung la tine. PA nu inseamna doar sa dai o bomboane ci sa dai energie si curaj in orice forma celui care are cu adevarat nevoie de ea.

......

Salut MBZ,

Am raspuns cu qoute scurtand totusi un pic mesajul pentru a nu deveni prea lung. Mi-am dorit sa multumesc cumva in mod public celui care intradevar a facut efortul descris mai sus pentru cat de multi concurenti a putut. Acum, dupa cele citite imi dau seama ca tu ai fost cel care a si-a "belit" degetele printre schimbatorul, cadrul, lantul si pinioanele bicicletei mele incercand sa cureti noroiul si iarba adunate pe traseu, mizerii care nu imi mai permiteau sa schimb pe foaia mica (destul de nasol pentru o urcare). Multumesc tie si colegei care te-a ajutat turnandu-ti apa ca sa clatesti bicicleta mea in timp ce eu ma infrutptam din banane si prajiturele, ma rehidratam si in acelasi timp imi trageam un pic sufletul pregatindu-ma de o noua sesiune de "patinaj artistic" pe noroiul din padure. Organizarea/marcajul au fost excelente si chiar daca exista si nemultumiri pe alocuri (inclusiv ale mele), sunt convins ca fiecare a invatat din greselile proprii si data viitoare se va descurca mai bine. Toti suntem oameni si deci nimeni nu este perfect, chiar s-a vazut ca s-au facut eforturi mari din partea celor care au organziat maratonul si a voluntarilor care i-au ajutat.

Am fost placut surprins cand fetele de la PA2 nu stiau ce sa imi mai dea sa mananc/beau si stateau langa mine cu tava cu prajiturele ca sa ma servesc mai bine. Adevarul este ca imi era foame bine. :P

Multumesc tuturor!!

Poate cineva a observat si faptul ca, in timp ce ultimii clasati la maraton, oameni care au dat tot ce au mai bun sa parcurga toata tura in asemenea conditii, au fost tratati cu spatele, pentru ca premierea incepuse cand ei erau pe ultima parte din traseu si apoi la finis.

Personal am ajuns la ora 16 la PC din Paltinis al 34-lea, dupa Elena cred, care pedala inaintea mea cu o cadenta extraordinara pentru ce indurase pana acolo.Felicitiari!.

Parca mi-as fi dorit, pentru ea si pentru ceilalti care si-au dat silinta sa ajunga la timp in Paltinis sa fie mentionati macar cu DNF in clasament, in ordinea timpilor efectuati.

In rest totul a fost bine.

Respect celor din Punctele de alimentare.

Daca nu turna cu galeata cu 8ore inainte era un traseu perfect (am fost vineri pe el si se zbura pe uscatura) , asa am pedalat ca la Rovine ... nu conteaza , si daca este usor nu mai e distractiv .

La start / premiere se putea folosi o portavoce ori ceva mai puternic decat vocea lui Ovidiu , multi participanti nici nu stiau cand s a dat startul . Bine ca si aici se pot gasi scuze si pot sa spun ca a fost printre putinele concursuri unde s a plecat exact la ora scrisa in desfasurator ... deci este vina participantului ca nu s a aliniat la start in timpul necesar.

Marcarea traseului putin cam ciudata sincer nu prea vedeam benzile alea cu shimano dar facand traseul cu 2 zile inainte l am mai ghicit . Si o rugaminte nu mai atarnati fratilor benziile pe mijlocul cararii ca incep sa am frica de ele dupa ce la Garana pe coborare s a infasurat una pe ghidon si m a trantit jos .

Poate se tine Ovidiu de cuvant si la anul rezeva primele randuri celor care au terminat in primii 10 in clasamente sa nu mai existe probleme .

Un concurs reusit dar nu s a ridicat la nivelul organizarii de la Garana (parerea mea) .

Marcarea traseului putin cam ciudata sincer nu prea vedeam benzile alea cu shimano dar facand traseul cu 2 zile inainte l am mai ghicit .

Esti carcotas, parol :)

Eu eram blana, habar nu aveam traseul, decat ce am vazut pe profil, dar nu am avut niciodata teama ca m-am ratacit. Tot timpul am avut in raza vizuala fie o banda, fie marcajul alb, fie o sageata... Iar unde nu erau, ei bine... nu prea aveai alternative de traseu, deci nu prea aveai cum sa te ratacesti.

• Upvote 1

Esti carcotas, parol :)

Eu eram blana, habar nu aveam traseul, decat ce am vazut pe profil, dar nu am avut niciodata teama ca m-am ratacit. Tot timpul am avut in raza vizuala fie o banda, fie marcajul alb, fie o sageata... Iar unde nu erau, ei bine... nu prea aveai alternative de traseu, deci nu prea aveai cum sa te ratacesti.

perfect de acord!

Traseul a fost bine marcat. Nu m-am uitat aproape deloc pe GPS.

Eu am avut o singura data probleme de directionare, pe traseul lung. Dupa ce am coborat pe albia raului, dupa cruce, vreo 500 de metri n-am mai vazut marcaje. Chiar daca GPS-ul imi arata ca sunt pe drumul corect, m-am intors la ultimul marcaj si am facut cercetari in zona. Am vazut apoi marcaje rupte si aruncate prin tufisuri. Cred ca a fost un ecologist infocat. Dupa vreo 800 de metri, marcajele au reaparut (cu aceeasi frecventa, la 25 - 100 m).

Multumesc celor de CP 2 care mi-au (ne-au) curatat bicicleta (ele). Multumesc si fotografului care a alergat dupa mine, cu rucsacul pe care il uitasem la CP2... :P

LE ... M-am mai ratacit pe magura, din cauza cetii. Multumim colegului care ne-a directionat (a strigat in ceata, si ne-am ghidat dupa vocea lui). Tin minte ca anul trecut m-am ratacit iar doi colegi, care vazusera ca am gresit drumul, nu m-au strigat... Tocmai de aceea vreau sa amintesc si de gestul celui care ne-a strigat. Si sa-i multumim... (Eram 3 persoane care cautam marcajele)

Edited by ombun

Intreabal pe Basso de traseu :)) , si sincer la tura de 45km inainte de coborarea aia imposibila cand treceai prin padure nu prea aveam timp sa merg si repede sa ma benoclez si dupa benzi ... bine ca a fost un baiat cu enduro dupa mine si mi-a corectat o greseala care ma costa cateva minute bune . Nu mai spun ca erau multe portiuni unde depindeai de atentia si prezenta oficialilor pe traseu . Sunt carcotas ca am vazut si marcari mai bune :)

Sunt carcotas ca am vazut si marcari mai bune :)

La XC sau DH? :D

Sincer nu stiu cum a reusit Basso sa se rataceasca...

Singurul meu moment de "ratacire" a fost la PA02, cand speranta ma purta la vale spre coborarea de pe forestier, dar au avut grija repede cei de acolo sa imi indice Golgota :)

Iar lipsa vizibilitatii datorata cetii, la fel ca si ploaia aia de rahat, oricat ne-am stradui, chiar nu pot fi imputate organizatorilor :)

PS: multumiri lui Ovidiu Sopa pentru foto si o intrebare, daca exista vreo sansa in cazul in care as vrea 2 poze la o rez mai mare (cu tot cu watermark pe ele, nu e nici o problema) sa le si capat? :)

Toate bune.

Poate cineva a observat si faptul ca, in timp ce ultimii clasati la maraton, oameni care au dat tot ce au mai bun sa parcurga toata tura in asemenea conditii, au fost tratati cu spatele, pentru ca premierea incepuse cand ei erau pe ultima parte din traseu si apoi la finis.

Ai dreptate, am simtit un gust amar pentru ca la finish mai era doar putina lume care sa ne aplaude pentru performanta realizata in conditiile date. Am ajuns acolo in timpul festivitatii de premiere. Multumesc fetelor care au ramas sa ne dea si noua medalie si o diploma. Totusi am terminat in timp dar am intrat pe usa din spate.

sau mai vitezoman :)

la viteza si oboseala se mai rateaza chestii importante, ca de exemplu traseul care facea stanga la PA2 :)

legat de faptul ca unii au ajuns tarziu si incepuse deja premierea, asta e, nu poate fi impacata si capra si varza intodeauna, eu de exemplu vroiam sa se termine cat mai repede ca sa pot pleca acasa pentru ca aveam de spalat bicicleta (deci dupa cum bine stiti era coada de o ora) si mai aveam de condus vreo 350 de km. Am ajuns acasa la 2 dimineata. :)

ce-ar fi daca in loc sa umble organizatorii timpii limita, sa umbli tu putin pe la capitolul antrenament. daca ai venit din placere, sunt sigur ca ai continuat cu placere pe traseu si fara numar. cum zicea si ovidiu, nu e o plimbare in parc!

Eu aş zice că adevărul e undeva la mijloc. E cam exagerat să compari prestaţia unuia care a terminat Geiger-ul lung în condiţii deloc uşoare (şi cu V-Brake-uri, între noi fie vorba) în 8 ore şi 44 de minute cu o „plimbare în parc”. (L-am asculat cu atenţie pe Ovidiu la şedinţa tehnică, el insista că e o tură lungă şi grea care trebuie abordată serios şi responsabil; ceea ce - după cum zicea MBZ mai sus - s-a şi întâmplat).

Evident că mergem de plăcere. Dar dacă am merge doar pentru plăcerea parcurgerii traseului atunci n-am mai avea nevoie de concurs, nu? Participanţii au nevoie de organizatori pentru a putea merge la concursuri, organizatorii au nevoie de participanţi pentru că nu pot organiza concursuri cu cei 15 oameni care au „umblat puţin la capitolul antrenament”.

@egox ... Mihai , te felicit pt. pasiunea cu care te dai ...foarte putini , constienti fiind ca nu se vor incadra in timpul limita din motive care tin si de vreme , numara 5,4,3,2,1, si ... GO ...urmeaza 90 de km , tura lunga de la Geiger ! ... Bravo tuturor amatorilor de la tura lunga !

Mulţumesc, Tase. Steagul fluturat de tine la sosire a contat mai mult decât lipsa numărului de pe ghidon. Genul ăsta de apreciere e tot ce-mi doresc la capătul unei astfel de ture.

Bravo tuturor şi din partea mea. O menţiune specială pentru cele 3 fete care s-au încumetat la tura lungă. Şi alta, tot specială, celor două fete de la tura scurtă care au terminat după 9 ore, epuizate dar fericite. Am mai spus-o şi altă dată, cei care ajung ultimii sunt în postura asta nu pentru că în ziua concursului le-a fost cel mai lene ci pentru că le-a fost cel mai greu. Bravo!

Ai dreptate, am simtit un gust amar pentru ca la finish mai era doar putina lume care sa ne aplaude pentru performanta realizata in conditiile date. Am ajuns acolo in timpul festivitatii de premiere. Multumesc fetelor care au ramas sa ne dea si noua medalie si o diploma. Totusi am terminat in timp dar am intrat pe usa din spate.

salut,

asta cu premierea la ora 6 cred ca are dea face cu lungul drum catre casa al celor care vin din alte orase. Totusi cred ca poate fi cumva imbunatatit un pic acest aspect, de exemplu premierea sa se fac in zona de finish si cei care vin atunci clar vin in aplauzele tuturor.:)si asa se mai castiga 2 ore de sosiri in public mare.

altfel traseul a fost superb chiar si pe ploaie, ceata, vant si noroi.

Alex

Sau poate face cursele sambata si putem sa ne lungim in noapte cu festivitatea, si asa cum zicea Maus, putem sa ne rehidratam in voie, nemaifiind nevoie sa plecam in aceeasi seara spre casa. Pentru ca, vrand-nevrand majoritatea dintre noi avem un serviciu care nu ne permite sa ne luam liber in fiecare zi de luni dupa concurs.

Personal am apreciat mult cursa de la Harghita, pentru organizare, conditii si pentru faptul ca a fost sambata.

Dar, la fel de bine, organizatorii stiu mai multe decat noi, si noi vorbim vorbe fara vreo acoperire.

Sa treaca mai repede iarna asta si vedem noi ce-o mai fi la anu`... :))

Las' ca pana la anul mai sunt competitii... Ar fi culmea ca prima competitie pe uscat sa o am prin septembrie-octombrie asa, dupa ce toata vara nu am vazut decat ploi si namoale... :)

@Goofy,singur te Intrebi si tot singur Iti raspunzi ;)

In cazul de fata m-am 'ratacit' cu ajutorul unor arbitri usor absenti care m-au Indrumat pe o poteca gresita,ma rog,nu era o problema daca nu mi se strica harbul,a ramas schimbatorul blocat pe pinionul 4 si asa am mers ultimii 11 km,schimband doar foile,nici V-Brake-urile nu m-au suparat,ba chiar m-au ajutat sa cobor mai repede :P

Ce nu Inteleg unii comentatori sau o parte din cei care marcheaza traseul,In primul rand noi nu cunoastem traseul,iar cand mergi mai vioi nu poti sa stai cu ochii doar dupa semne,ti-ai rupe capul,ci trebuie sa le vezi cu coada ochilui,ceea ce trebuie sa recunosc ca s-a Intamplat In peste 90% din traseu,pe alocuri poate chiar s-a exagerat cu semnele,probabil pe unde a fost Ovidiu In control :D :D

Din punctul meu de vedere a fost super,mai putin zonele de carat bicla In carca,fara aceste zone poate ca Geiger ar fi perfect....?

Pai in cazul tau marcajul nu are nici o vina, daca am inteles eu corect. Doar daca am considera si arbitrii ca facand parte din marcaj :D

PS: la tine nu cred ca a fost ratacire, ci putem vorbi de sabotaj :)

Cat despre traseu, ala de semimaraton sigur a fost facut de un maestru al picaturii chinezesti. Dupa coborarea aia nenorocita dinainte de PA2, cand ziceai si tu ca e totul ok si o luai spre vale, guess uat... Ei bine da, urcus.

Apropo, doar la mine pe profil, dupa Magura arata ca e la vale si nu aparea urcarea aia criminala dupa PA02 (de fapt, daca ma uit ce e acum postat la profil pe site, e o micuta cocoasa dupa PA02, dar sa mor de nu am avut un loc unde am urcat-o in 4 labe si a parut mai lunga si abrupta decat in poza :D)

• Upvote 1

PS: multumiri lui Ovidiu Sopa pentru foto si o intrebare, daca exista vreo sansa in cazul in care as vrea 2 poze la o rez mai mare (cu tot cu watermark pe ele, nu e nici o problema) sa le si capat? :)

Toate bune.

Si eu as vrea 3 poze. Si asteptam restul de poze de la tine ;)

Nu a fost sabotaj :D

Mai multi concurenti au fost Indrumati gresit,inclusiv castigatorul de la semi-maraton,care din fericire a participat la marcarea traseului si i-a tras o mustrare acelui arbitru.

Guest
This topic is now closed to further replies.