ovidiu

29.08.2010 - Geiger Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Felicitari organizatorilor, pot doar sa banuiesc cat de greu e sa organizezi asa ceva, cu atat de putine minusuri.

As vrea sa fac o sugestie care, sper, e din categoria celor constructive.

Problemele legate de traseu ar putea fi rezolvate asa: se face categorie elite si categorie hobby.

Pt. traseul lung, de exemplu, oricine se poate inscrie la elite, daca se simte potent, pe propria raspundere, si va avea limita de timp 8 ore.

Tot la traseul lung sa existe categoria hobby, la care se inscriu cei care vor sa parcurga intregul traseu, sa mearga umar la umar cu elitele, sa-si testeze limitele, dar aici limita de timp sa fie 10 ore, iar podiumul - separat.

La hobby nu vor avea voie sa se inscrie sportivii legitimati si nici cei care in anul precedent au ocupat unul dintre primele trei locuri la vreuna din categorii (19-29, 30-39, 40+ etc)

Acelasi lucru poate fi valabil si la tura scurta.

@ hcampian

Salut,

Am tot asteptat sa faci recenzia despre Geiger pe blogul tau, dar nu mai pot astepta sa ti MULTUMESC. Multumesc ca m ai infectat cu virusul bicicletei. Acum un an si ceva in timp ce butonam pe net despre snowboard off piste am dat peste blogul tau. Dupa am citit si recitit toate turele din tara si culminad cu Austriai mi a incoltit in minte : cum ar fi daca as merge si eu la un maraton ? Acum pot sa raspund : A fost SUPER !

Pot sa ti mai spun ca te am vazut cand ai terminat tura si ma uitam la tine exact cum se uita copilul din mine acum 22 ani la Bölöni si Lacatus atunci cand au venit la noi la antrenamente.

Abia astept urmatorul maraton.

Multumesc

'ovidiu' date='31 August 2010 - 19:

""In poza de mai jos este un copil de 4 ani care a terminat cea mai lunga cursa din viata lui. A trecut raul Sevis si a traversat toate noroaiele din padure fara sa se planga ca a plouat, fara sa comenteze ca a fost coada la clatite, fara sa se planga ca e coada la spalat bicicletele. El a venit pentru ca a vrut sa participe la un concurs si a fost fericit ca a avut ocazia sa participe.

Respectele mele pentru toate familiile care au participat la tura Family. Pentru voi va fi cu siguranta un Geiger MTB Challenge 2011 ""

Da Ovidiu.....ca de aceea a primit premiul pentru cel mai mic raider...no comment..:(

Intotdeauna,dar intotdeanu sunt,si vor fi discutii pro si contra.Si eu am simtit unele probleme dar am preferat sa tac,ca stiu ca nu am cu cine "sa ma lupt".

Oricum si eu raman pe parerea ca traseul de maraton a fost in oarecare masura cam "stramt" la nivel de timpi intermediari.

Ce m-am uitat pe liste si am observat,este vorba de traseul de semimaraton (45 km),si vad ca sunt timpi de peste 8 ore....8 ore la traseul de 45!Ceck rezultatele si face-ti si voi niste calcule.

Ma repet,traseul este exeptional,felicitari organizatorilor,pentru alegerea traseului,dar si pentru frumoasele zone care le au pe acolo...:)

Ce m-am uitat pe liste si am observat,este vorba de traseul de semimaraton (45 km),si vad ca sunt timpi de peste 8 ore....8 ore la traseul de 45!Ceck rezultatele si face-ti si voi niste calcule.

Da. Pot sa fie si de 10 ore la traseul de 45, care e problema? Fiecare merge in ritmul sau. Aici totul tine de autoevaluare si trebuie sa iti asumi alegerea pe care o faci. Daca stii ca te tine sa termini traseul de 90 in limita de timp te bagi la ala, daca stii ca te tine sa il termini pe cel de 45, te duci acolo. Sunt oameni care probabil s-au inscris sa simta atmosfera "competitiei" si au mers lejer, admirand peisajul, bucurandu-se de traseu si astfel au ajuns in 10 ore...

Odata ce te-ai inscris la o tura inseamna ca te-ai autoevaluat cum trebuie si ca ti-ai asumat rezultatul. Nu merge cu datul vinei pe organizatori. Au fost si nelegitimati care au terminat traseul mare in timp, deci se poate.

Toate felicitarile pentru atitudinea lui Horatiu, asa trebuie facut, tras tare pana in ultima clipa... Cum se zice, nu s-a terminat pana nu canta tanti aia grasa sau pana nu ti-au scos cipul de pe bicicleta.

Bafta si spor la anul.

PS: Multe felicitari pentru toti cei mici care au participat pe o asemenea vreme. Poate din ei se vor alege in anii care vin niste viitori campioni...

Doi oameni care merita respectul si admiratia tuturor iubitorilor sportului cu pedale, domnii Csaba Sarig si Marius Nichiforescu, singurii concurenti peste 40 de ani care au reusit sa treaca linia de sosire a turei lungi a GMC, in timpul impus de organizatori, nu au mai apucat sa urce pe podiumul de premiere datorita faptului ca nu s-au putut prelucra la timp timpii lor, insa au fost premiati de organizatori intr-un cadru restrans fapt ce nu le stirbeste catusi de putin performanta!

Respectele mele domnilor!

Imagine postată

• Upvote 1

Toata admiratia pentru ei. Marele premiu este insasi reusita lor.

La fel si pentru toate fetele inscrise la tura lunga(maraton). In special pentru Adriana care a avut insistenta si vointa de a merge pe tura lunga desi conditiile esrau foarte grele. Daca ar fi beneficiat de vreme buna si de un teren mai practicabil sunt convins ca am fi avut podium de fete la tura lunga.

Odata ce te-ai inscris la o tura inseamna ca te-ai autoevaluat cum trebuie si ca ti-ai asumat rezultatul. Nu merge cu datul vinei pe organizatori. Au fost si nelegitimati care au terminat traseul mare in timp, deci se poate.

Toate felicitarile pentru atitudinea lui Horatiu, asa trebuie facut, tras tare pana in ultima clipa... Cum se zice, nu s-a terminat pana nu canta tanti aia grasa sau pana nu ti-au scos cipul de pe bicicleta.

Teoria lui Horatiu e buna, dar practica nu e tot timpul asa. Deci nu schimbi timpii intermediari.

Ai gresit => corectezi la anul nu in timpul concursului. ...desi stiu ca numai din buna-intentie s-a adugat 1/2h la Paltinis.

Pentru ca mai sunt si din astia care nu aplica teoria lui Horatiu, si dupa ce trece timpul limita oficial poate se opresc la poze, sau la o gustare in CP fara sa stie ca s-au schimbat timpii si mai au o sansa.

Si pt. Goofy: in cele 5 ore (care de fapt am aflat in Paltinis ca erau 5.15 h) s-au incadrat 16 baieti, deci nu ma lua cu teorii ca fetele nu sunt pregatite ca se pare ca nici baietii nu sunt. Sa cred ca e o tara de incompetenti? Ma indoiesc mai ales ca dupa cei 16 e o lista de baieti "jos-palaria" care nu s-au incadrat...

Cu timpii se poate dezbate un an dar mi se pare normal ca daca pui un timp in care termina 25% din participanti macar sa recunosti ca Ovidiu "Tura lunga de la Geiger este o chestie elitista." Nu incerca tu sa-l faci un concurs banal doar ca suna mai bine sa contrazici.

Pana la urma e nevoie si de un concurs ca asta care sa te motiveze sa te antrenezi mai mult si unde sa nu ai siguranta ca il termini.

Deci bravo pentru organizare si odata inceput concursul nu mai schimbati nimic la timpi!

Spor la antrenamente pana la anu',

Elena

Nu am zis ca nu sunteti pregatite. Am zis ca tine de autoevaluare. Voi stiti cel mai bine ce si cum si cat tin curelele. Aici e adevarat ca a intervenit si factorul vreme care nu a putut fi "autoevaluat" din timp (poate daca nu era ploaia, ati fi trecut de acei timpi intermediari).

Si nici un concurs banal nu e. E un concurs foarte dur. Insa am vrut sa subliniez faptul ca s-au incadrat in timp si amatori, nu doar Elite, deci se putea. Greu, foarte greu, dar se putea.

Poate ar fi util sa se faca o diferentiere intre timpul limita pentru baieti si cel pentru fete, nu stiu, e o idee. Ovidiu va decide daca este de luat in seama sau nu.

Spor la antrenamente si bafta, iar la anul sa te vedem pe podium la tura mare.

Eu consider o mare realizare startul diferentiat, pe curse.

A fost un sprijin enorm, pentru cei inscrisi la tura lunga.

Ecartul a fost bun dar in opinia mea nu suficient.

As fi dat 9:30 tura lunga maraton, 9:45 seria I din tura scurta (Race) si 10:00 seria II. Asa ar fi fost in primele randuri cei care trag la podium mai bine asezati pentru start. Tura Family oricand dupa aceea.

Nu este foarte complicat nici in cronometraj sa faci asta. In tura scurta de la nr 1 la 150 intrau in seria I si restul de 150 in seria II.

O singura precizare, clasamentele sunt provizorii!

Lucram in acest moment la clasamentul final. Vrem sa ii eliminam pe cei care nu au luat startul (un om care nu ia startul nu poate sta alaturi de o persoana care a incercat sa termine cursa dar nu a reusit). O sa anunt aici cand o sa publicam lista finala.

Nu au fost acordate la festivitatea de premiere doua premii. Basso si Tudy au ajuns primii pe Magura asa ca o sa primeasca prin posta premiul.

Celor care au venit cu o critica constructiva le multumesc si le promit ca anul viitor o sa tinem cont de sugestiile lor.

Salut,

Din pacate am trecut linia de start pe la ora 11, sper sa nu fie un motiv pentru eliminare.

Am regasit traseul de 45 mai amuzant decat in 2009 si cu o ora-doua de antrenament saptamanal as putea obtine un timp mai bun anul viitor... Mai vedem.

Felicitari pentru munca depusa si rezultatele obtinute! (organizatori si participanti) Meritati!

-Gabriela (362), mai jos gasesti foto promise:

http://picasaweb.google.com/napa.gm/Geiger2010#

LE ... M-am mai ratacit pe magura, din cauza cetii. Multumim colegului care ne-a directionat (a strigat in ceata, si ne-am ghidat dupa vocea lui). Tin minte ca anul trecut m-am ratacit iar doi colegi, care vazusera ca am gresit drumul, nu m-au strigat... Tocmai de aceea vreau sa amintesc si de gestul celui care ne-a strigat. Si sa-i multumim... (Eram 3 persoane care cautam marcajele)

Eu am strigat... nu stiam ca ai fost si tu in grupul de rataciti (cred ca tu deja erai putin mai departe decat primii rataciti, erai undeva pierdut in ceata). Erau vreo 2 oameni care o luasera aiurea + alti cativa rataciti in ceata (printre care se pare ca si tu), asa ca am zis sa-i aduc pe "calea cea dreapta", sa nu se rataceasca pe munte prin ceata aia deasa. :)

O alta editie Geiger superba. Din pacate la fel de "uda" ca cea din 2010. Noroc ca am avut ocazia sa parcurg intregul traseu scurt vineri, asa ca am putut sa vad cum arata pe uscat. Sincer as fi preferat sa fie uscat si in ziua concursului, dar a fost o experienta unica si asa cum a fost, pe "unoroiala". Organizare ca la carte, cum de fapt cred ca toti se asteptau. Singurele minusuri s-au mentionat deja, nu mai intru in detalii: cozile la clatite/spalat biclele. Ce mi s-a parut foarte tare au fost medaliile primite la final. Un gest simplu, dar foarte frumos. Concluzia mea personala pe care am tras-o la final: daca o luna de zile lasi antrenamentele de ciclism si te antrenezi la halbere se simte... mai mult decat ai crede! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Numa' bine! si sa ne vedem sanatosi in 2011, poate atunci o sa avem parte de o editie pe uscat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 2

"Teoria lui Horatiu e buna, dar practica nu e tot timpul asa. Deci nu schimbi timpii intermediari.

Ai gresit => corectezi la anul nu in timpul concursului. ...desi stiu ca numai din buna-intentie s-a adugat 1/2h la Paltinis."

Si eu sunt de acord cu cele scrise mai sus de Elena, mai ales ca au fost voci care au facut observatia asta inainte de cursa, pe forum de exemplu. Ca observatie suplimentara: din cei 16 sau 15 care s-au incadrat la primul timp intermediar (Paltinis), o parte nu se puteau incadra la Calugarul! Asa a spus si Ovidiu, ca aceia care ajung la limita la Paltinis, trebuie sa fie grozavi in rest (gen Logigan), ceea ce e cu totul improbabil. Tragand tare, au luptat sa treaca in timp de Paltinis, ca si cum cursa s-ar fi terminat acolo! Deci finalistii corecti trebuiau sa fie, ma gandesc, cam 12. Si bravo celor de peste 40 ani (cei doi), dar care, apropo de timpi: primul a terminat in 7h56min (oare s-a incadrat in timp la Calugarul?) si al doilea in 8h32min.

Oh... frumos ! Ne-ai adus pe calea cea buna. :)

Multumim !

O cursa de ciclism nu este o stiinta exacta. Nu am prelungit termenul pentru ca am vrut sa treaca cat mai multi linia de sosire, am luat acea decizie pentru ca mi se pare normal ca pe vreme nefavorabila sa compensezi cu ceva problemele de traseu(noroi, derapaje, viteza de deplasare mai mica)

Indiferent de care ar fi fost decizia mea, persoanele care concureaza trebuie sa se gandeasca ca trebuie sa ajunga la punctele de control in timpul limita comunicat. Cei care renunta nu sunt facuti din materialul necesar pentru a termina tura lunga de la Geiger sau trebuie sa se antreneze mult mai serios ca sa termine in anul urmator.

Pentru 2011 o sa ne gandim la niste timpi limita putin mai accesibili dar sa nu va ganditi ca va fi o diferenta foarte mare. Tura lunga de la Geiger poate fi terminata doar de anumiti oameni. Cei care o termina trebuie sa fie diferiti, trebuie sa fie cei mai buni.

Ps: Respect pentru cei doi "batrani" care au terminat tura lunga. Trebuie sa ai ceva cohones ca sa reusesti la peste 40 de ani sa termini un asemenea traseu. Inca odata, RESPECT!

Da,intr-adevar felicitari pentru cei care au conceput traseul turei lungi...am vazut toate comentariile despre tura de 92km ....eu am ales-o tocmai pentru ca este una grea, frumoasa si tehnica....nu mi-a pasat de timpul limita impus si nu am stat sa ma intreb de ce? am ales sa merg la tura lunga ...asa ca la o tura obisnuita ....am fost la Paltinis la ora 16.00 acolo am primit vestea maririi timpului limita (oricum nu ma incadram si daca stiam de la inceput)....la Calugaru nici nu m-am mai uitat la ceas...iar la finish am venit dupa 9ore si 20 min....ca e mult sau putin habar n-am ...mentionez ca am 39 ani si juma' si sunt o amatoare in acest sport....INSA ...dupa concurs cand am inceput sa gandesc si din punctul de vedere al altor competitori si am vazut si clasamentele cu cei foarte putini care s-au incadrat in timp ....am realizat unele neajunsuri....

1. la inscriere am platit 85 de lei - nu m-am inscris online fiindca nu stiam sigur ca voi putea veni, dar nu am primit tricou-orice explicatie as primi (le-am citit pe toate) vreau sa zic ca m-am simtit ciudat cu atat mai mult cu cat tricoul nu este unul tehnic ci unul ieftin.

2. ca organizator as tine cont de faptul ca la tura lunga nu exista podium la feminin-asta e adevarul- nivelul in Romania este scazut, dar asta nu inseamna ca nu sunt fete in stare sa termine aceasta cursa sub 9 ore daca ar avea sansa aceasta! sau trebuie sa asteptam sa se nasca unele fete mult mai antrenate? sau eu care voi avea peste 40 ani la anul sa ma gandesc din start ca nu am ce cauta la tura lunga fiindca sunt prea batrana?

3. daca tura lunga se vrea una "speciala" doar pentru cei tineri si antrenati(cu conditia sa nu faca nici o pana) - foarte bine, atunci noi, cei care nu avem nici o sansa am putea participa in afara concursului ca si asa nu beneficiem nici de tricou, nici de aplauze la sfarsit si nici de incurajari...

4. daca tot va inspirati din organizarea altor concursuri - indigene sau nu ....(am fost si eu la cateva)...observati ca se pune mare accent pe multumirea competitorilor...ca dincolo de faptul ca au devenit un fel de afacere aceste concursuri se organizeaza in primul rand pentru a incuraja practicarea sportului respectiv, pentru a crea o atmosfera placuta, pentru a aduna cat mai multi la start , fiecare concurent e aplaudat , rasplatit pentru efortul depus...iar atunci cand ambele parti sunt multumite -atat organizatorii cat si concurentii- putem vorbi despre un concurs reusit !

Lasand toate acestea undeva in spate - sunt convinsa ca "Geiger Mountain Bike Challenge " va fi unul dintre cele mai frumoase si mai ravnite concursuri din Romania si va avea cu siguranta podium la feminin - la proba de 92km!

Andreea Dan

In final, trioul Geiger - Iron Bike - 3 Mountains ar fi un motiv suficient sa incepem antrenamentul, chiar de acum. Eu cred ca asta este morala sezonului: trei provocari pentru care merita sa lupti. Celealalte vin inserate printre ele. Sa speram ca o sa beneficiem si la anu' de acest trio de exceptie.

@andreea

Esti o persoana care merita raspuns la intrebari, tocmai pentru ca ai fost singura fata care a ajuns pana la final la tura lunga.

O sa raspund punctual.

1. Din acest an am decis ca nu facem tricouri decat pentru cei care se inscriu online pentru a fi cat mai eficienti in cheltuieli. Tricourile se fac in cca 2 saptamani si ca sa dam la toata lumea trebuia sa facem o estimare care ar fi generat cheltuieli inutile. Pe viitor o sa pastram aceasta regula. Am incercat ca din banii economisiti sa cumparam lucruri care nu necesita o estimare(la tricouri trebuie sa sti atat numar de tricouri cat si marimi) asa ca am cumandat medaliile pe care le primea fiecare concurent.

2. In 2011 o sa regandim cursa lunga. Poate ca o sa fie un start de la ora 8 dimineata, cu acelasi timp de control.

3. Exista oameni care se supraestimeaza(nu este vorba de tine) si care nu vor ajunge in termen nici daca o sa fie limita de 12 ore. Este normal ca cei care ajung peste limita sa nu fie primiti cu aplauze, ei au terminat cursa in afara termenului stabilit de organizator. Cred ca terminarea unei curse cu un nivel ridicat de dificultate este in primul rand o satisfactie personala.

In plus, pentru 2011 o sa ne gandim la un premiu simbolic pentru toti cei care termina cursa lunga in timpul alocat. Pentru mine toti cei care termina tura lunga de la Geiger merita un acel ceva care sa le reaminteasca peste ani ca au terminat o cursa foarte dificila. O sa ma gandesc pana anul viitor ce va fi acel "ceva".

4. Ai dreptate dar chiar daca am gresit in unele locuri am incercat sa ne corectam in fiecare an. Competitiile de la noi inca nu au devenit afaceri dar cred ca si daca vor ajunge sa fie afaceri nu vor rezista decat atunci cand o sa reuseasca sa ii multumeasca pe participanti(clienti).

Sper sa te vedem si in 2011 la linia de start si sper ca anul viitor o sa resuesti sa termini si eu o sa am ocazia sa iti inmanez un premiu.

Este normal ca cei care ajung peste limita sa nu fie primiti cu aplauze, ei au terminat cursa in afara termenului stabilit de organizator.

Aici cred ca este o exprimare nefericita. In opinia mea, toti cei care termina un traseu dificil, indiferent de termenele limita, trebuie (ar fi bine) sa primeasca aplauze.

Cred ca starul la ora 8.00 ar rezolva (pe viitor) acest neajuns.

LE - ca sa nu lungim topicul...

Din punct de vedere al concurentului "amator", organizatorul nu trebuie sa faca cine stie ce. Mai precis, trebuie sa creeze doar "cadrul" pentru ca lumea sa se simta bine la sosire (finish). Cel mai bun exmplu este ceea ce s-a petrecut la Sfantu Gheorge si la Prima Evadare (din acest an), cand sosirea fiecarui concurent a fost un adevarat eveniment. Tin minte si acum ca in timpul premierei (la PE) mai soseau concurenti care erau aplaudati. Chiar si dupa premiere, cand poarta de sosire era demontata, a mai sosit un concurent... Ea a fost "sprijinita" pentru ca si acel concurent sa poata trece prin poarta.

Daca urmarim comentariile acelor concurenti, o sa vedem ca toti s-au simtit EXTRAORDINAR in acel moment si au uitat de toate greutatile de pe traseu sau alte neajunsuri legate de organizare.

Ideea este ca poti face niste oameni FERICITI fara prea mult efort... Nu organizatorii sunt cei care trebuie sa ii aplaude pe concurenti; exista destui prieteni care asteapta la finish. Dar organizatorii sunt cei care, prin modul cum gandesc sosirea concurentilor, pot face un adevarat eveniment pentru acestia... si pentru toti concurentii la un loc.

O sa editez imaginile de la finishul Primei Evadari... Poate se nasc idei.

Foarte multumesc ...pentru tot....stiu cat de greu e sa organizezi un concurs(am un exemplu foarte aproape de mine) e mult mai greu decat sa participi la el ...si mai stiu ca Geiger MTB Challange va fi unul deosebit , frumos si greu asa cum am mai spus...sa ne vedem sanatosi in 2011 ...si nu numai...

Andreea

@ombun

Incepem o polemica inutila daca analizam din doua puncte de vedere (participant/organizator) cele scrise mai sus. Organizatorul face un concurs in care stabileste un termen limita pentru sosire. In momentul in care un participant depaseste termenul limita el este atentionat, ii este luat numarul si cipul si este indrumat spre sosire pe sosea sau pe un traseu sigur. Daca un concurent ignora indicatiile arbitrului de traseu atunci face o greseala. Timpul limita impus a fost gandit pentru a permite concurentilor sa ajunga pe lumina la sosire.

Nu imi poti spune ca trebuie sa il intampin cu aplauze pe un concurent care a ignorat instructiunile arbitrilor de traseu. Pana la urma daca acel concurent pateste ceva organizatorul raspunde in fata autoritatilor.

Cred ca putem dezbate problemele acestea la o bere, la urmatorul concurs. Sa lasam topicul pentru impresii si sugestii legate de concurs.

Pana la urma daca acel concurent pateste ceva organizatorul raspunde in fata autoritatilor.

Chiar daca el a semnat ca e pe propria raspundere si e practic in afara concursului (nu mai are nici numar nici cip)?

Pai cine da cu subsemnatul sa ii explice la un cap de creta ca omul este in afara concursului daca nu are numar si cip?

Pai tu si arbitrii de traseu care i-au explicat ce si cum... Oricum hartia semnata la inceput ca esti pe propria ta raspundere (sper ca asta am semnat si nu ca iti dau casa :) ) ar trebui sa te absolve in mod normal, nu?

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.