ovidiu

29.08.2010 - Geiger Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Nu prea are legatura cu Geiger MTB Challenge toata aceasta pledoarie pentru segregarea amatorilor in amatori +, amatori standard si amatori -

Nu am mai citit acest subiect de cateva zile si deja vad ca discutia privind sistemul de clasare al participantilor a devenit extrem de stufoasa.

Am citit si sistemul folosit la triatlon si mi se pare cam complicat pentru cineva care participa la un concurs-doua pe an, pt distractie.

Eu veneam cu sugestia, acum vreo 4 zile, ca atat la tura scurta cat si la cea lunga sa existe hobby si elita.

Astfel, ORICARE amator se va putea inscrie la tura scurta sau cea lunga, la ORICE categorie - hobby sau elita. Deci nicio restrictie asupra niciunui concurent amator.

Doar ca daca se inscrie la categoria elita, va avea niste limite de timp mai stranse, pe care le accepta din start cand se inscrie aici.

Daca vrea sa faca tura lunga cu un timp mai permisiv si nu se simte totusi la nivel de top 25 in Romania, se inscrie la tura lunga - hobby.

Astfel, podiumurile vor fi separate, iar fetele vor avea ocazia sa termine si tura lunga.

SINGURA restrictie va fi in sensul ca un concurent legitimat la un club de ciclism nu va avea voie sa se inscrie la o categorie de hobby, tura lunga sau scurta.

Deci nu decide nimeni ca x concurent e un amator mai spre elita iar altul e mai spre hobby, fiecare decide unde se inscrie, doar ca sportivii legitimati nu au ce cauta la hobby. Simplu.

Nu poti face nici o categorie doar pt cei legitimati pt ca la noi, din pacate, sunt prea putini. Si cum sunt amatori (care au alt serviciu) foarte bine antrenati si ambitiosi, se vor regasi in proportie de 90% la categoria elita.

Asa cum am promis atasez rezultatele finale la Maraton si Semimaraton. In aceasta lista sunt inclusetoate persoanele inscrise la Geiger MTB Challenge.

Am atasat si rezultatele la Family.

GMC2010_clasament_final_family.pdf

GMC2010_clasament_final_maraton.pdf

GMC2010_clasament_final_semimaraton.pdf

Wow...Sincere felicitari celor 2 de la semimaraton care au incheiat cursa in 10 ore. Bravo, nu v-ati lasat batuti si ati avut ambitie sa terminati.

M-am tot uitat in imaginile de la premiere si nu reusesc sa-l identific pe dl Mormaus care a iesit pe locul doi la semimaraton http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Mormaus e primul pas in clonarea lui Morcov cu Maus, cu alte cuvinte incercarea de a crea ciclistul perfect :P

• Upvote 1

Imagine postată

Familia care mi-a plăcut cel mai mult!!! Felicitări!!

• Upvote 1

eu ii multumesc baiatului care mi-a dat si mie un Corny Big pe cand impingeam la bicicleta pe magura, mersi inca odata :D

Cu placere, sper sa-ti fi fost de folos!

Multa bafta si sper sa ne mai vedem si la alte concursuri!

Pacat ca din cei ce compun podiumul foarte putini impartasesc din experienta lor, atat in pregatirea pentru concursurile din sezon sau in special pentru unul anume, cat si opiniile si experientele lor din timpul parcurgerii traseului. Mi s-ar parea cele mai importante si determinante ca toti cei ce sunt pe podium sa faca o scurta poveste despre asta. Greu de crezut ca se va intampla.

Felicitari organizatorilor si tuturor participantilor!

Geiger MTB 2010 a fost pentru mine unul din cele mai grele concursuri la care am participat.

Singurul meu gand a fost sa ma incadrez in limitele de timp si sa termin in siguranta maratonul.

Multumesc organizatorilor ca m-au acceptat (locul 29) impreuna cu Stefan (locul 30) in clasament.

Am terminat tura de maraton ultimul, insa consider ca am castigat, pentru ca mi-am atins obiectivul.

Cateva poze de la tura lunga si jurnalul meu de antrenament 2010:

http://btudor.blogspot.com

Felicitari Tudor. Organizatorii nu te-au acceptat in nici un caz. Ti-ai asumat o incercare pe care ai trecut-o. Cum zice si motoul ai suferit (si nu degeaba) si ai invins.

Inca odata bravo!

Observ cu consternare cum toata lumea lauda maratonul Geiger...din punctul meu de vedere mi se pare umilitor sa stau la coada pentru niste amarate de clatite, sa stau cu orele la coada ca sa-mi spal bicicleta deoarece nu exista decat un singur furtun, mi se pare chiar suparator de deranjant cum din cauza unei proaste organizari,- prin lipsa unei statii de sonorizare(se trece atat de senin peste acest urat aspect),sau a unei portavoce(nici macar aceasta)- vinovatii sunt tot concurentii care nu au auzit cand s-a dat startul, fiindca trebuiau sa aibe ceas la ei(probabil trebuia specificat portul obligatoriu al ceasului sau dotare ciclocomputer)...departe de mine de a nu vedea si aspectele pozitive ale evenimentului, dar pentru ceea ce cred ca vrei sa fie acest maraton, Ovidiu, cred ca esti pe o pista gresita...nu cred ca e normal ca pasurile concurentilor sa fie catalogate drept niste discutii lesinate, asta denota o lipsa de apreciere fata de cei care au facut eforturi sa vina la acest maraton, au platit sa paticipe, deci au tot dreptul sa-si spuna fiecare nemultumirea,... nu mi se pare din nou normal ca sa fii descalificat din concurs atat de usor, sa ti se ia numarul de concurs, iar multora odata cu asta si poate jumatate din placerea de a continua acest traseu,(cu toate ca multi descalificati au terminat inaintea celor ramasi in concurs)... nu mi se pare din nou normal sa nu se tina cont de conditiile atmosferice si sa nu se mareasca timpul de 8 ore, nu e normal sa se bucure de premiere numai acei ciclisti profesionisti, ca fetele, efectiv sa fie excluse prin timpii obligatorii impusi...ok, stiu ca s-a muncit la aceasta organizare, problema este ca eficientizarea acestei munci lasa de dorit,iar tratarea participantilor cu mai mult respect ar trebui rezolvata...am intervenit fara nici o umbra de aversiune, chiar te simpatizez si-mi place foarte mult ceea ce faci sau incerci sa faci, sunt convins ca un tip inteligent ca tine, chiar daca nu-i place sa fie criticat(mai ales cand stie ce munca titanica a depus), va fi destul de intelept de a cerne si pastra acele semnale constructive care dealtfel stau la baza acestei interventii...ca o concluzie ,daca acest maraton se vrea varful icebergului, mai este mult de trudit!

• Upvote 1

te rog sa citesti tot topicul si dupa aceea sa postezi. Tot ce ai spus tu a fost discutat si rasdicutat. Au fost semnalizate problemele, am dat explicatiile pe care le consideram necesare.

Este normal sa existe oameni multumiti si oameni nemultumiti. Intentia mea este sa fie un eveniment frumos pentru majoritatea oamenilor. Niciodata nu o sa fie toata lumea multumita de un eveniment.

LE: Ca sa lamurim inca odata problemele ridicate de tine

1. Am avut probleme cu sistemul de sonorizare care a fost adus la fata locului asa ca nu am putut anunta nimic la un microfon. Startul a fost anuntat aproape din minut in minut de la ora 9.30 pana la ora 9.45 asa ca cei de la tura lunga care nu au fost prezenti cred ca nu erau acolo nici daca anuntam prin boxele de la un concert U2.

2. Spalatul unei biciclete dureaza intre 2 minute si o jumatate de ora. La majoritatea maratoanelor se formeaza cozi din cauza unor indivizi care vor sa isi faca bicicleta luna si stau cu furtunul in mana un sfert de ora.

3. Clatitele sunt un bonus oferit de organizator. Clatitarul face 120 de clatite pe ora deci 450 de clatite se fac in maxim 3 ore. Aici tine din nou de bunul simt al participantilor care trebuie sa inteleaga ca nu pot comanda clatite pentru toata familia. Au fost oameni care au vrut sa il ia de gat pe omul care facea clatite pentru ca nu vroia sa ii serveasca numai pe cei care aveau voucher. Rezultatul a fost cel vazut. Am decis ca anul viitor sa renuntam la clatite si sa servim altceva(paste sau gulas)

Am mai spus ca nu ma deranjeaza critica constructiva dar iti sugerez sa analizezi problema corect.

te rog sa citesti tot topicul si dupa aceea sa postezi. Tot ce ai spus tu a fost discutat si rasdicutat. Au fost semnalizate problemele, am dat explicatiile pe care le consideram necesare.

Este normal sa existe oameni multumiti si oameni nemultumiti. Intentia mea este sa fie un eveniment frumos pentru majoritatea oamenilor. Niciodata nu o sa fie toata lumea multumita de un eveniment.

LE: Ca sa lamurim inca odata problemele ridicate de tine

....

Eu nu m-as mai obosi sa raspund a 2-a sau a 3-a oara unora a caror singure probleme la concurs au fost ca au stat la coada dupa sosire.

Am vazut si oameni care au plecat cu bicicletele murdare pe masina(asa as fi plecat si eu daca nu stateam in Sibiu) si nici nu era greu sa iei o sticla de 2 litri si sa cureti angranajele mai importante daca chiar nu mai puteai astepta pana acasa.

Trebuie sa fii antisocial sa comentezi ca nu ti-a placut sa stai la coada cu oameni cu care nu ai apucat sa povestesti pe traseu(de fapt tinand cont de oftica probabil ca era naspa sa stai la coada dupa unii care au terminat inaintea ta si daca e asa pot intelege comentariile critice datorate faptului ca mai trebuia sa suporti si impresiile unuia care a fost mai bun ca tine:) )

Cat despre numarul luat si timpul impus eu nu as modifica orele care permit intoarcerea pe lumina si as incerca sa ii fac sa constientizeze ca singura varianta de intoarcere e pe asfalt. Sunt multi care continua in afara timpului si daca nu isi dau seama ca se pot accidenta pe un traseu pe care nu pot fi gasiti ev decat dupa o zi sunt inconstienti mai mult decat isi inchipuie(caz ipotetic: la paltinis ti se ia nr dupa 5 minute in afara timpului, dar tu totusi continui si depasesti unul sau 2 pe coborare pentru ca nu mai mergi in stres de concurs, dar cazi pe o panta mai abrupta undeva in afara traseului, te accidentezi suficient cat sa nu te mai poti ridica-nici nu e greu asa ceva- iar cei pe care i-ai depasit trec pe traseu fara sa te vada unde esti- bineteles ca urmatorul check point se inchide in urma lor si nimeni nu te asteapta la sosire?!)

deci criticile neconstrucitve ar fi mai bine de facut persoanei proprii(mai mult antrenament, mai multa atentie, mai multa tehnice, etc).

cam atat

Alex

PS: m-a distrat discutia despre pneuri dinainte de concurs ca sa aflu apoi din comentariile unuia cu pneuri profi si frane pe disc ca a avut probleme mai mari decat mine care am avut v-brake si cauciuc de 23 de lei (asta numai asa nu ca sa generez alta discutie tehnica:)

Asteptam si niste filmulete , am vazut cateva persoane cu camera montata pe casca!

Eu nu m-as mai obosi sa raspund a 2-a sau a 3-a oara unora a caror singure probleme la concurs au fost ca au stat la coada dupa sosire.

Am vazut si oameni care au plecat cu bicicletele murdare pe masina(asa as fi plecat si eu daca nu stateam in Sibiu) si nici nu era greu sa iei o sticla de 2 litri si sa cureti angranajele mai importante daca chiar nu mai puteai astepta pana acasa.

Trebuie sa fii antisocial sa comentezi ca nu ti-a placut sa stai la coada cu oameni cu care nu ai apucat sa povestesti pe traseu(de fapt tinand cont de oftica probabil ca era naspa sa stai la coada dupa unii care au terminat inaintea ta si daca e asa pot intelege comentariile critice datorate faptului ca mai trebuia sa suporti si impresiile unuia care a fost mai bun ca tine:) )

Cat despre numarul luat si timpul impus eu nu as modifica orele care permit intoarcerea pe lumina si as incerca sa ii fac sa constientizeze ca singura varianta de intoarcere e pe asfalt. Sunt multi care continua in afara timpului si daca nu isi dau seama ca se pot accidenta pe un traseu pe care nu pot fi gasiti ev decat dupa o zi sunt inconstienti mai mult decat isi inchipuie(caz ipotetic: la paltinis ti se ia nr dupa 5 minute in afara timpului, dar tu totusi continui si depasesti unul sau 2 pe coborare pentru ca nu mai mergi in stres de concurs, dar cazi pe o panta mai abrupta undeva in afara traseului, te accidentezi suficient cat sa nu te mai poti ridica-nici nu e greu asa ceva- iar cei pe care i-ai depasit trec pe traseu fara sa te vada unde esti- bineteles ca urmatorul check point se inchide in urma lor si nimeni nu te asteapta la sosire?!)

deci criticile neconstrucitve ar fi mai bine de facut persoanei proprii(mai mult antrenament, mai multa atentie, mai multa tehnice, etc).

cam atat

Alex

PS: m-a distrat discutia despre pneuri dinainte de concurs ca sa aflu apoi din comentariile unuia cu pneuri profi si frane pe disc ca a avut probleme mai mari decat mine care am avut v-brake si cauciuc de 23 de lei (asta numai asa nu ca sa generez alta discutie tehnica:)

Nu-mi vine sa cred ca pot citi asa ceva!

Intrebare subiectiva si malitioasa: Tu de partea cui esti?

Sa inteleg, dupa tine, ca trebuie sa vin la concurs, unde am platit niste bani importanti, concurez, se intampla sa fiu descalificat, imi pun bita plina de noroi pe masina pt ca matematic nu se pot spala sute de biciclete in cateva ore la un furtun, stau ofticat la o coada sa primesc ceva oferit de organizatori pt. ca stiu ca sunt slab si n-am trecut finishul printre primii si la sfarsit tac sau daca am ceva de zis, sa fie numai laude.

Ma astept ca Ovidiu(in calitate de organizator de concursuri) sa nu fie de acord cu tine, opinia ta e complet subiectiva si interpretabila, si mai mult, e o insulta la opinia lui irriducibil, opinie prezentata cat se poate de constructiv.

• Upvote 1

Asteptam si niste filmulete , am vazut cateva persoane cu camera montata pe casca!

filmele au aparut de mult :)

"am uploadat filmuletele de pe traseu. cautati pe youtube dupa geiger maraton 2010 postate de bogusila.

din pacate dupa cum am spus ce am depasit 2 Gb sunt fisiere corupte.

have fun

"

multumiri bogus !

Nu-mi vine sa cred ca pot citi asa ceva!

Intrebare subiectiva si malitioasa: Tu de partea cui esti?

Sa inteleg, dupa tine, ca trebuie sa vin la concurs, unde am platit niste bani importanti, concurez, se intampla sa fiu descalificat, imi pun bita plina de noroi pe masina pt ca matematic nu se pot spala sute de biciclete in cateva ore la un furtun, stau ofticat la o coada sa primesc ceva oferit de organizatori pt. ca stiu ca sunt slab si n-am trecut finishul printre primii si la sfarsit tac sau daca am ceva de zis, sa fie numai laude.

Ma astept ca Ovidiu(in calitate de organizator de concursuri) sa nu fie de acord cu tine, opinia ta e complet subiectiva si interpretabila, si mai mult, e o insulta la opinia lui irriducibil, opinie prezentata cat se poate de constructiv.

am incercat doar sa fiu un "pic" sarcastic pentru a sublinia cat se exagereaza pe anumite teme si nu se pricepe importanta altora. dar daca tu asta ai inteles din mesajul meu ai cam citit pe diagonala.

Alex

am incercat doar sa fiu un "pic" sarcastic pentru a sublinia cat se exagereaza pe anumite teme si nu se pricepe importanta altora. dar daca tu asta ai inteles din mesajul meu ai cam citit pe diagonala.

Alex

Eu vreau sa descurajez astfel de opinii. Nu ajuta! La fel cu cele acide si aruncate din burta.

...

Am mai spus ca nu ma deranjeaza critica constructiva dar iti sugerez sa analizezi problema corect.

Ovidiu,regret ca ceea ce am obiectat eu a mai fost discutat, nu am citit tot topicul, imi cer scuze, probabil fiecare are dreptatea lui, sunt de acord ca nu este normal ce fac altii cand monopolizeaza singurul furtun, totusi, daca erau mai multe furtunuri, acest aspect nu mai conta, iar daca exista o portavoce, din nou nu mai conta prea mult faptul ca statia de sonorizare s-a defectat, sunt niste planuri de rezerva pe care un organizator ar trebui sa le ia in calcul, cat priveste bonusul cu clatitele, din punctul meu de vedere ma simt umilit sa stau la o asemenea coada pentru o clatita- din nou trebuia luat in calcul cati concurenti sunt, ce ingramadeala se poate produce, faptul ca unii luau mai multe si pt. familie mi se pare normal, doar nu era ca sotia mea sa stea sa se uite cum mananc eu, normal sa-i iau si ei-,...si da, o buna organizare nu inseamna numai alegerea traseului, marcarea lui de calitate,etc., ci si aceste detalii de dupa terminarea maratonului, atunci cand concurentii vin obositi si si-ar dori sa fie cat mai bine tratati , nu pusi sa stea ore intregi la cozi...eu am avut placuta ocazie de a participa si la maratonuri in strainatate, in Italia, Germania, Franta, Ungaria si fara sa vreau, fac comparatii, poate nu e tocmai indicat, dar de ce sa nu ne aliniem si noi din punct de vedere al calitatii organizatorice?...crede-ma , dupa ce am terminat concursul, nu numai ca n-am stat la nici o coada, ci chiar mi s-a spalat bicicleta gratuit,evident...si cu asta cred ca n-are rost sa continui si sa escaladez subiectul, daca vrea sa se ia in considerare parerea mea,bine, daca nu...nu-mi ramane decat sa evit astfel de evenimente, fiindca sa ma obisnuiesc cu ideea ca asa trebuie sa fie la noi, nu ma voi obisnui...sper sa nu se inteleaga intr-un mod eronat ca nu am vazut decat aspectele negative, din contra, au fost si multe lucruri frumoase, atat doar ca aceste mici detalii, cum ar spune unii, pe care le-am semnalat, nu fac altceva decat sa umbreasca un eveniment care s-a vrut si se vrea unic, un superlativ al maratoanelor... sper ca anul viitor sa fie mult mai bine...cat priveste la ce a spus ip_alex21...ce sa raspund?...probabil 21 este numarul anilor pe care ii are si n-a avut timp sa descopere ce inseamna sa fii antisocial...eu nu particip sa fiu printre primii, ci exclusiv din placere, nu ma intereseaza locul pe care am sosit, problema este ca venind obosit dupa traseu, este foarte aiurea sa vezi ca mai trebuie sa stai ore intregi la coada sa speli bicicleta, cand era de datoria organizatorilor sa-mi asigure conditii decente pentru acest lucru, mai ales ca unii aveau drum lung de facut spre casa...atat am avut de spus, cred ca m-am facut inteles, si sper ca spusele mele sa nu fie rastalmacite sau modelate dupa interpretarea fiecaruia...

Recunosc, eu n-am avut aceste probleme:

- startul s-a dat la ora anuntata... eu am intarziat la start ca nu pleca gps-ul

- Bicicleta am spalat-o la pensiune.

- bonul de la clatita l-am donat unei fete, ca eu n-am avut rabdare sa stau la rand.

Totusi, toata admiratia pentru modul in care irriducibil a sintetizat problemele pe care le-a intampinat. Mi-a placut si tonul normal, fara rautate, cu care a sesizat problemele. Nu cred ca cineva ar trebui sa se simta ofensat pentru cele sesizate. Ii impartasesc opiniile: micile detalii fac diferenta. Mai ales ca aceste mici detalii nu implica cine stie ce efort financiar sau uman.

Totusi, avand in vedere dezvoltarea spectaculoasa (in opinia mea) a acestui sport (printre amatori), eu pot trece cu vederea aceste mici scapari.

In viitor, ele vor face diferenta.

LE - Am uitat sa amintesc insa de marile realizari ale concursului, din acest an:

- CURSA FAMILY - mi se pare o idee foarte buna ale carei roade le vom culege peste doar cativa ani. Nu stiu cum s-au descurcat copiii pe traseu (daca le-a placut), dar sper ca acest exemplu sa fie copiat si de alte concursuri...

- Startul decalat - aici nu a contat modul de realizare... apreciez insa "ideea". Sper ca si aceasta "inovatie" sa fie copiata.

Edited by ombun

Clatite? Nu-mi plac :) In schimb m-am simtit minunat la coada discutant cu organizatori sau concurenti despre competitie !

Startul decalat o idee execelenta, poate ar trebui marit intervalul de timp, altfel iti dozezi efortul cand stii ca ai de parcur 92 de km.

Guest
This topic is now closed to further replies.