LucianTheOne

Mens Sana in Corpore Sano

Recommended Posts

Minte sanatoasa in corp sanatos - asta e titlul noului meu topic.

Este la fel de important sa ne antrenam si creierul nu numai muschii.

Am discutat intr-un alt topic despre cubul Rubik si astfel mi-a venit ideea de a deschide un topic nou despre jocurile mintii.

Aici sunt invitati toti cei pasionaji de jocuri de inteligenta - şah, go, sudoku, cuburi Rubik, teste IQ si ce-o mai fi.

Am sa rog un moderator sa puna aici posturile despre cub.

Care e recordul tau la cub? Inca nu mi-am gasit adversar. Am auzit ca sunt figuri mai complicate, cu mai multe feţe, similare cubului Rubik, dar inca n-am avut norocul sa le incerc.

Uite aici un cub 4x4x4. Sunt si mai mari ofcourse.

Am mai gasit pe net http://www.calormen.com/TwistyPuzzles/Photos/

@luciantheone

Hm, legat de cub, am un record de 37 de secunde si lucrez destul de mult sa invat algoritmi care sa conduca la reducerea timpului de rezolvare. Am un amic care-l rezolva in 10,47 sec. si vrea sa mai coboare.

Legat de forme exista o intreaga gama. Momentan ma mai joc cu cuburi cu 4, 5, 6 si 7 straturi, piramide si alte forme la care nici nu te gandesti. De asemenea imi place sa si construiesc cuburi cu forme ciudate, dar din pacate nu pot sa aloc timp suficient acestor preocupari:

Picasa Web Albums - astileaneduard - colectia mea

Doruk, ai o colectie grozava, unde ai gasit toate jucariile alea? Eu cat am cautat nu am gasit decat 3x3x3. Vreau sa cumpar macar un 4x4x4, poate ma poti ajuta.

Am ramas uimit vazand ce pot face unii. Eu daca am noroc il fac intr-un minut, iar altii sub 10 secunde!!!

pai hai sa incepem, cu una usurica:

Un baiat are frati si surori in numar egal. Sora sa are de 2 ori mai multi frati decat surori. Cati frati si surori sunt in total?

Doi ciobani(ciobanul A si ciobanul B)au fiecare cate o turma de oi:

Daca A ii da lui B o oaie atunci au la fel de multe oi.

Daca B ii da lui A o oaie atunci A are de 2 ori mai multe oi decat B.

Cate oi are fiecare?

Nu se accepta raspunsurile care contin jumatati,sferturi,optimi de oi:D/.

Fiecare oaie e completaO:-).

Intradevar raspunsul corect e 7-5 oi... felicitari!

Sa zicem ca tu esti un sofer de autobuz. In autobuz ai zece oameni. La prima statie se urca sase si coboara opt. La a doua statie se urca doi si coboara patru. La a treia statie nu urca nimeni dar coboara sase. La a patra statie coboara zece si se urca doi. La a cincea statie coboara toti oameni din autobuz cai capat de linie. Ce frumoasa-i iarna.

Esti mecanic de locomotiva cu aburi. La prima statie urca 3 si coboara 10. La a doua urca 15 si coboara 11. La a treia urca 6 ci coboara 7. In ce directie se duce fumul?

• Haha 1

Lupul, capra si varza.

un om trebuia sa treaca un rau impreuna cu un lup, o capra si-o varza. Dar barca era mica si nu putea trece raul decat cu unul dintre animale sau doar cu varza. Omul nu putea lasa doar lupul si capra pe nici unul din maluri, deoarece lupul putea manca capra. Acelasi lucru se intampla cu capra si varza. Daca omul era prezent, totul era in regula.

Cum a reusit omul?

Trece capra. Se intoarce si ia lupul si-l trece si pe el,dar se intoarce cu capra si o lasa pe primul mal. Ia varza si o trece si o lasa cu lupul . Se intoarce si ia si capra si o trece si pe ea.

Maus a facut rost de un bidon cu vin de 12 litri, pe care vrea sa-l imparta in mod egal cu Ovidiu. Insa Ovidiu nu are decat doua vase goale, unul de 8 litri si unul de 5 litri. Cum poate fi impartit vinul in mod egal?

Maus umple vasul de 5 litri al lui Ovidiu,Ovidiu ii bea. Apoi isi umple si el vasul de 5 litri si il bea. Cei 2 litri ramasi ii impart in mod egal, dupa ochi in fiecare vas.

Un mos si o baba aveau o capra. Baba trimite mosul la tirg sa vinda capra.

Mosul pleaca si se intalneste la targ cu doua targoveti. Mosul vinde capra cu 25 de euro. Acestia cumpara impreuna cu cate 12,5 euro fiecare capra.

Mosul se intoarce acasa dar baba considera ca vandut capra prea scump si il trimite sa le duca targovetilor 5 euro inapoi. Mosul nu prea e de acord, merge inapoi la targ sa-i caute pe oameni dar pastreaza 3 euro pentru el, iar celor doi oameni le da cate 1 euro. Cati bani a dat fiecare pe capra? 25 : 2 = 12,5; apoi 12,5-1=11,5 euro. Dar 11,5 + 11,5 + 3 = 26

Unde este 1 euro?

11,5+11,5+2=25

Fiecare a platit 11,5e in care sunt inclusi si cei 3e care sunt la mosu si raman de adunat numa cei 2e pe care -au primit inapoi.

Am explicat foarte urat da asa este:-@

Maus a facut rost de un bidon cu vin de 12 litri, pe care vrea sa-l imparta in mod egal cu Ovidiu. Insa Ovidiu nu are decat doua vase goale, unul de 8 litri si unul de 5 litri. Cum poate fi impartit vinul in mod egal?

1. Se umple bidonul de 8. Deci, in bidonul de 12, raman 4.

2. Bidonul de 8 se varsa in cel de 5. Deci in bidonul de 8 raman 3.

3. Bidonul de 5 se varsa in cel de 12, unde sunt acum 9 litri.

4. Bidonul de 8, unde sunt 3 litri, se varsa in cel de 5.

5. Bidonul de 12, unde sunt 9 litri se varsa in cel de 8. In cel mare va mai ramane un litru, iar cel de 8 va fi plin.

6. Se completeaza bidonul de 5 (unde sunt 3) cu vin din bidonul de 8.

Vinul este impartit: bidonul de 8 are 6 litri, iar celelalte, tot 6 litri.

11,5+11,5+2=25

Fiecare a platit 11,5e in care sunt inclusi si cei 3e care sunt la mosu si raman de adunat numa cei 2e pe care -au primit inapoi.

Am explicat foarte urat da asa este:-@

cred ca nici tu nu ai inteles explicatia asta :-??

de ce nu 11 + 11 + 3 = 25

cred ca nici tu nu ai inteles explicatia asta :-??

de ce nu 11 + 11 + 3 = 25

11,5 + 11,5 = 23 = 10 + (10 + 3) , simplu

dar pastreaza 3 euro pentru el, iar celor doi oameni le da cate 1 euro. Cati bani a dat fiecare pe capra? 25 : 2 = 12,5; apoi 12,5-1=11,5 euro. Dar 11,5 + 11,5 + 3 = 26

Unde este 1 euro?

Cei 3 euro adunati de tine in final sunt deja inclusi in cei 11.5 + 11.5. Deci, adunarea finala este 11.5 + 11.5 (care inseamna 10 + 10 euro de la baba si 1.5 + 1.5 de la mos) + 2 (care i-au primit inapoi) = 25 . Culmea !

1. Se umple bidonul de 8. Deci, in bidonul de 12, raman 4.

2. Bidonul de 8 se varsa in cel de 5. Deci in bidonul de 8 raman 3.

3. Bidonul de 5 se varsa in cel de 12, unde sunt acum 9 litri.

4. Bidonul de 8, unde sunt 3 litri, se varsa in cel de 5.

5. Bidonul de 12, unde sunt 9 litri se varsa in cel de 8. In cel mare va mai ramane un litru, iar cel de 8 va fi plin.

6. Se completeaza bidonul de 5 (unde sunt 3) cu vin din bidonul de 8.

Vinul este impartit: bidonul de 8 are 6 litri, iar celelalte, tot 6 litri.

Bravo, asta e solutia!