LucianTheOne

Mens Sana in Corpore Sano

Recommended Posts

Mai pun una si gata =)) :

O camera, doua usi , fiecare usa are un paznic. In camera se mai afla un detinut. Una din usi = scaunul electric. Cealalata = libertate. Evident se apuca sa vorbeasca cu paznicii. Unul din ei minte la orice intrebare , celalat spune doar adevarul ( ordinea paznicilor in functie de usi nu se cunoaste ). Sper sa nu ma insele memoria, dar parca numarul de intrebari era restrictionat la una pentru fiecare paznic. Cum se afla cu certitudine usa corecta? La acelasi interviu.

O cunosc, ai dreptul la o singura intrebare la unul din cei doi gardieni.

Da, o singura intrebare. Ceva de genul "ce usa mi-ar arata colegul tau ca duce spre libertate", apoi alegi usa ce n-a fost indicata.

Da, o singura intrebare. Ceva de genul "ce usa mi-ar arata colegul tau ca duce spre libertate", apoi alegi usa ce n-a fost indicata.

Asa am rezolvat-o si eu ( cu putin ajutor ce-i drept ) , decat ca formulasem intrebarea referindu-ma la usa cu scaunul =))

Aaaa, io am scris rezolvarea la varianta pe care o stiam,...Dar se aplica aceeasi chestie: Daca becu' e aprins, e ultimu' intrerupator. Daca becu' e stins dar cald, e primul intrerupator. Iar daca becul e stins si rece e intrerupatorul de care nu te-ai atins =))

Si daca nu poti atinge becul? Sau daca e din ala rece? :P

Daca e bec incandescent, mai e o varianta, valabila si daca becul e mai sus, dar musai descoperit: intri din start in camera, proiectezi saliva din dotare pe sarmanul bec si apoi iesi si iei pe rand intrerupatoarele, care pot sa fie mai multe ... Cand auzi POC, ai gasit intrerupatorul bun :)

Un test care verifica varsta creierului ...

3. Memoreaza pozitia numerelor pe ecran si click pe cercurile de pe ecran in ordinea crescatoare a numerelor, de la cel mai mic la cel mai mare. ...

Cimpanzeii se descurca mai bine ca oamenii la asa ceva. Am vazut un documentar pe Disc.Science.

Si daca nu poti atinge becul? Sau daca e din ala rece? :)

Io's mai inalt. Daca-i CFL il las mai mult aprins, ca si alea se incalzesc un pic (numai ca nu doare cand pui mana pe ele ;) )

Mi-am amintit si eu una cu o camera buclucasa.

Avem o camera cu patru pereti.

Toti peretii sunt indreptati spre nord.

Pe fiecare perete este cate o fereastra.

Deodata pe o fereastra intra un urs.

- Ce culoare are ursul?

O intrebare mai practica (cine are, poate sa incerce >;): De la ce inaltime poate sa cada pe beton/asfalt/drum pietruit/drum de pamant un gps care rezista la 6 G, astfel incat sa nu se sparga/strice ?

Ok... tough one :))

In primul rand, sa consideram un timp de impact de vreo 0.1s. Lasand GPS-ul sa cada de la o inaltime hmax, el va capata o viteza vmax = sqrt(2*g*hmax) - neglijand frecarile cu aerul.

Astfel, impulsul sau va varia de la valoarea initiala p0=m*vmax la valoarea finala 0 (GPS aterizat pe beton/whatever).

Astfel, vom avea o variatie a impusului deltap = -m*vmax.

De asemenea, forta care va actiona asupra GPS-ului in timpul impactului va fi data de relatia F = dp/dt = -m*vmax/0.1s

Pentru a calcula acceleratia la care e supus accelerometrul, avem F=m*a, deci a = F/m = - vmax/0.1s

Acceleratia maxima = +-6g. Aplicam un modul la formula anterioara si:

6g = vmax / 0.1 s

vmax = sqrt (2*g*hmax)

6g = sqrt(2*g*hmax) / 0.1 s

36 g^2 = 2 * g *hmax / 0.01 s^2

18 g = hmax / 0.01 s^2

hmax ~= 180*0.01 s^2 = 1.8 m

formula generala: hmax = 18g*(dt^2), unde dt = timpul de impact.

Asta e calculat pentru un timp de impact de vreo 0.1 s. Cam atat cred ca e in cazul unui impact cu o suprafata rigida. In caz de impact cu iarba sau ceva mai moale, timpul de impact e mai mare, deci hmax poate fi mai mare. Mai mult, am luat in calcul caderea perfect pe verticala, in care GPS-ul se opreste brusc, nu ricoseaza, nu se rostogoleste, etc. Distanta e realista ;)

Cati oameni vor fi pe pamant in anul 3000, daca continua ritmul actual de crestere (po****tia s-a dublat in 50 de ani) ?

LE: Ce filtru de cuvinte obscene vigilent, po P U L A tia.

Cati oameni vor fi pe pamant in anul 3000, daca continua ritmul actual de crestere (popu'latia s-a dublat in 50 de ani) ?

Pai daca se mentine regula si populatia se va dubla , nu vom apuca 2060 .

S-au facut anumite calcule ale resurselor de pe planeta si s-a ajuns la concluzia ca planeta nu poate tine mai mult de 12 miliarde de oameni ( populatia acutala a globului e aprox 7 miliarde de oameni).

Se dau doua sfori care ard fiecare in exact o ora.

Sa se masoare 45 de minute. stiind ca sforile nu ard uniform.

Mai multe probleme de logica aici.

La ce procent jpeg salveaza Picasa pozele daca selectezi "Image Quality: Maximum" ?

Imagine postată

Imagine ajutatoare:

Imagine postată

Cine o nimereste fara sa se uite de exemplu cu Show/Hide Properties Panel in Picasa pe exif-ul rezultatului unui export de calitate "Maximum", ii tare. :@)

Daca pescuiesti in Apahida (aval de Cluj), cati cacati trec pe langa tine pe minut (pe Somes) ?

Caut o recomandare pentru un cub Rubik. Nu am mai jucat de ani întregi, am avut unul original probabil acum +30 de ani, caut să reiau. 
Nu știam că sunt și magnetice, mai sap legat de informații, eram cu nasol un Softpedia, dar am găsit topicul asta. Am observat ca buget că se învârte între 50-200 lei unul decent spre bunicel. 
Dacă aveți 1-2 recomandări, caut să îl iau pentru mica vacanță ce începe de joi. Deci cât mai repede, mai bine. 

Dacă vă plac puzzle game urile, recomand următoarele. 
Rusty Lake. Majoritatea sunt gratuite, parca 2-3 sunt pe bani (2-5€). Le am pe toate, îmi plac foarte mult. 
Altele ar fi Oculux și Hexio, gratuite de asemenea.