danyakuza

Papuci & pedale SPD

Recommended Posts

am si eu o problema cu papucii acestia....marimile sunt aceleasi ca la brand-urile de papuci??adica pt un 45-46 cam ce marime imi trebuie??

La produsele Shimano e indicat sa iei 1 - 2 numere mai mare decit la incaltamintea pe care o porti normal.

Aici cineva a pus un tabel :

Schuhgrößentabelle

La mine datele din tabel si marimea "papucilor" Shimano din dotare corespund. Prima coloana contine lungimea labei in cm ia a doua marimea Shimano necesara.

De recomandat e sa incalti papucii si sa te plimbi 10 - 15 min pentru a nu avea nici un fel de surprize.

Papuci? :-??

Nu bade , m-apuci de chiele sau de Shimpanski ... :(

eu port la "papucii" normali 44, iar la cei de ciclism am Shimano marimea 45 si sunt exact cat trebuie. Tipa de la magazin mi-a spus ca asa sunt marimile, si in plus incaltamintea tre sa fie fixa (nu se aplica regula aia ca la "papuci" sa fie putin largi). cel mai sigur, probezi la magazin..

adica pt un 45-46 cam ce marime imi trebuie??

Eu in mod normal port incaltari marimea 45. Cu greu am gasit niste pantofi Shimano marimea 46, care ma cam strang, adica imi tin piciorul putin mai incorsetat decat ceea ce as numi in mod normal un pantof "fix". Dar asta este, uneori nu e chiar un avantaj sa traiesti pe picior mare ;)

adica pt un 45-46 cam ce marime imi trebuie??

Eu in mod normal port incaltari marimea 45. Cu greu am gasit niste pantofi Shimano marimea 46, care ma cam strang, adica imi tin piciorul putin mai incorsetat decat ceea ce as numi in mod normal un pantof "fix". Dar asta este, uneori nu e chiar un avantaj sa traiesti pe picior mare ;)

ca tot se vorbeste despre pantofi spd m-ar interesa sa achizitionez o pereche de acest gen,de sosea nu de mtb ...mentionez ca la pantofii obisnuiti port marimea 41,nu sunt din bucuresti dar mai fac drumuri ocazional pana la bucuresti si m-ar interesa in ce magazine sa intru,situate prin ce zone a bucurestiului pt. a achizitiona o astfel de pereche de pantofi sau eventual a proba pt. a determina marimea exacta,bugetul alocat fiind pana in 300 lei...astept recomandarile voastre si va multumesc anticipat

ca tot se vorbeste despre pantofi spd m-ar interesa sa achizitionez o pereche de acest gen,de sosea nu de mtb ...mentionez ca la pantofii obisnuiti port marimea 41,nu sunt din bucuresti dar mai fac drumuri ocazional pana la bucuresti si m-ar interesa in ce magazine sa intru,situate prin ce zone a bucurestiului pt. a achizitiona o astfel de pereche de pantofi sau eventual a proba pt. a determina marimea exacta,bugetul alocat fiind pana in 300 lei...astept recomandarile voastre si va multumesc anticipat

Daca intentionezi sa folosesti placute SPD pe pantofi cu talpa dreapta de sosea, iti mai trebuie si un adaptor pe care, din pacate nu il gasesti in Romania. http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=12839;page=1;menu=1000,4,136,137;mid=0;pgc=0

M-am lovit de aceeasi problema si am renuntat, pe moment la SPD. Am cumparat ceva asemanator care are placute si adaptoare.

Pedale http://www.bikexpert.ro/catalog/quattro-sl-p-532.html , plus placute http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=6236;page=1;menu=1000,4,136,137;mid=0;pgc=0

multumesc mult baieti pentru raspunsuri si thor am inteles ca in romania pantofii de sosea sunt vanduti doar impreuna cu placute fara acele adaptoare,dar care este practic rolul acelor adaptoare de la pedalele spd?banuiesc ca fara acele adaptoare nu pot fi montate placutele sau nu este asa?

Rectific,pedalele sunt vandute cu placute incluse(majoritatea,nu toate din cate am vazut eu) dar pentru fiecare tip de placuta spd trebuie folosit si acel adaptor sau doar pentru anumite modele?

multumesc mult baieti pentru raspunsuri si thor am inteles ca in romania pantofii de sosea sunt vanduti doar impreuna cu placute fara acele adaptoare,dar care este practic rolul acelor adaptoare de la pedalele spd?banuiesc ca fara acele adaptoare nu pot fi montate placutele sau nu este asa?

Placutele SPD sunt folosite de obicei cu pantofi de MTB. Adica aceia cu crampoane pe lateral.

Daca pui placute SPD pe pantofi de sosea, adica cu talpa dreapta, iti fuge aiurea piciorul in timp ce mergi pe jos. Poti sa faci ceva la glezna sau pur si simplu sa aluneci pe metalul ala. Adaptorul ala ii da stabilitate stanga dreapta si te impiedica sa aluneci, plus ca protejeaza si placuta de uzura exagerata la contactul cu asfaltul.

Rectific,pedalele sunt vandute cu placute incluse(majoritatea,nu toate din cate am vazut eu) dar pentru fiecare tip de placuta spd trebuie folosit si acel adaptor sau doar pentru anumite modele?

Acel adaptor se foloseste doar daca vrei sa folosesti pantofi de sosea la placute ( implicit pedale ) de MTB . Pantofii de sosea au 3 gauri in talpa pentru placute SPD-SL , iar pantofii pentru MTB au 2 gauri , alungite , pentru SPD . Exista si pantofi la care se pot monta ambele tipuri de placute . Important este sa fii hotarat ce fel de pedale vrei sa folosesti si abia pe urma sa cumperi pantofii potriviti .

salut baieti, am si eu cateva intrebari

1. Papucii trebuie sa fie stransi pe picior, sau trebuie sa fie cat de cat de larg?

2. Ce Firma imi recomandati, ca eu am unii shimano dar imi sunt mici si as vrea sa iau unii SIDI

Bagati si voi yo_al_no1 sa ne mai sfatuim unu pe altu ;)

• Upvote 1

1. da, pentru concurs mai ales.

2. Shimano, Sidi, Northwave am folosit şi au fost OK.

2. Ce Firma imi recomandati, ca eu am unii shimano dar imi sunt mici si as vrea sa iau unii SIDI

La Shimano trebuie sa iei numarul de la pantofi+1. Daca ai luat acelasi numar iti sunt mici.

Daca iti permiti poti sa-ti iei ThermoFit. Astia sunt bagati la cuptor, se incalzesc si apoi incaltati se pun intr-un sistem de sca vacumatic si sunt termoformati pe piciorul proprietarului. De aici reiese ca este perfect sa fie cat mai bine conturati pe morfologia piciorului, cat mai ferm mulati, dar fara sa stranga.

ThermoFit nu merge cu oricare, decat cu cei inscriptionati de fabricant ca ar fi compatibili cu acest tip de formare.

Eu mi-am luat nr.fix pe picior, am Shimano, SIDI si Specialized. De toti am fost multumit, pt.ca toti au fost nr.exact. Cu SIDI-urile n-am nimerit-o din prima, noroc ca am putut sa-i schimb, acum am nr.potrivit.

La SIDI de ce nu a mers din prima?

Si acum numarul potrivit este identic cu cel de la incaltamintea obisnuita?

Eu am vrut SIDI si n-am reusit sa ma impac cu absolut nici un model.

Mai aveam sa probez colivii de pasari, ghivece de flori si gentute la raionul geamantane.

Depinde foarte mult de morfologia piciorului. Eu spre exemplu am laba piciorului foarte ingusta, lunga si pe deasupra mai am si platfus. Care sunt buni deobicei la lungime imi sunt largi si stransi la maxim. La pantofii cu sireturi zici ca sunt incaltat din pomeni, partile capsate prin care trec sireturile se petrec una peste alta :D :D

Intamplator am probat Shimano M300 modelul 2008

Imagine postată

Si imi veneau bine. Sunt scumpi ca dracu dar nevand alta posibilitate i-am luat pe astia. Mi i-a format Tudy pe picior si ma simt excelent in ei. Insa masura este 44 desi obisnuit port 43.

De regula meseriasii de genul lui Al Bundy(adica pantofarii) recomanda ca odata incaltat, se impinge la maximum in fata piciorul si un pantof potrivit trebuie sa permita introducerea degetului aratator(foarte fest) intre calcai si caramb.

De la Shimano mai am MT 21 care deasemeni sunt 44.

Imagine postată

Tabelul supus atentiei de Frank aici este foarte exact. Dar depinde si de calapodul fabricantului.

Pentru picioare si ochi este bine sa nu te zgarcesti sau sa faci pe economul. Sa iei ce este mai bun, confortabil si potrivit piciorului si ochiului tau. Oricum ii tii ca adult cativa ani daca sunt ingrijiti(chiar si cu utilizare intensa) si se justifica si un pret mai consistent.

Eu am Shimano pe MTB şi Northwave pe cursieră şi e un număr diferenţă, în sensul în care Northwave sunt 42 (numărul meu la toţi pantofii, dealtfel) şi Shimano sunt 43. Ambii îmi vin perfect. Şi pe Bike24 scrie la pantofii Shimano să iei un număr mai mare pentru că sunt calapod mic.

Am gasit intamplator acesti papuci, si m-am indragostit instantaneu. SUnt waterproof, breatheable si destul de ieftini.

Are cineva papuci Lake?

Imagine postată

Astazi am utilizat prima data sistemul SPD.

Impresii:

- am ales ghetele de la Shimano MT90 (marimea 44... tabelul din link-ul lui frank este corect. tabelul se gaseste si pe cutiile cu pantofi shimano).

- pedale Crank Brothers Mallet 2 (nu cunosc anul)

- dispare "incordarea" si atentia care trebuie acordata tensiunii/presiunii pe care trebuie s-o aplici pe pedala clasica. Muschii sunt mult mai relaxati.

- pedalatul este cursiv. La fel si efortul.

Aceste impresii sunt dupa doar 20-30 de km pe asfalt.

M-am obisnuit instantaneu cu ele. Am cazut de doua ori, de pe loc.

Le consider utile in cazul calatoriilor lungi. Dar doar daca iti permiti sa investesti in asa ceva.

Precizez ca am fost (si mai sunt) foarte speriat de ideea de a fi prins de pedale. :P

• Upvote 1

Trebuie să-mi iau și eu pantofi cu prindere SPD. Îmi puteți recomanda ceva magazine din București unde să găsesc o ofertă cât de cât variată și mai bună calitativ? O să merg la Decathlon să probez niște Shimano doar ca să-mi dau seama ce mărime mi-e bună, că altfel modelele lor sunt destul de entry-level (vârful de gamă în București e B'Twin MTB5 și Shimano MT 32, ori aș prefera de la MTB7/MT42 în sus).

Pantofii vor fi folosiți la MTB, caut o talpă cu rizuri serioase și, dacă se poate, să fie cât de cât flexibili pentru un mers relativ comod; încă fac push-bike destul :(

In materie de echipament si pantofi mi se pare oferta destul de mica per magazin, oricare ar fi el. Unele au asemenea produse probabil doar ca sa zica si ei ca au, ca sunt doar trei lulele. Asa ca ai de alergat. ca sa gasesti un model sa-ti placa si sa se si potriveasca pe picior. Daca mai pui si "serviabilitatea" anumitor vanzatori e si mai nasol. Deci fa-ti timp, inarmeaza-te cu rabdare si ia magazinele la rand. Daca nu esti un tip comod sau grabit e norocul tau. Nu te baza neaparat dupa oferta de pe site-uri ca la fata locului e altceva, ca produse si poate si ca pret. Spor.

Pai ai Bikexpert Pantelimon unde poti proba mai multe modele si pe N Caramfil vis-a-vis de Pireus Bank un magazin de bicle unde poti proba si Pearl Izumi. de Sidi nu stiu exact unde dar este un magazin si cu d-astea.

Dupa ce probezi si identifici modelul si marimea ti-i comanzi de pe Bike 24.