danyakuza

Papuci & pedale SPD

Recommended Posts

1 hour ago, LucianLS said:

Pentru ca nu e o problema de alb vs negru (de-aia am folosit mai sus cuvantul "destul" in loc de "necesar"). 

Sunt multi la care nu le place float-ul la pedale (si d'aia prefera shimano in loc de cb, chiar daca astea din urma sunt mai usoare si mai utilizabile pe noroaie)

plus

Float-ul mare intarzie declipsarea (important cand ai nevoie sa pui rapid piciorul jos)

Deci are careva vreo dovada concreta ca se pedaleaza mai bine cu papucii si pedalele de sosea fata de cei de mtb?

@Mladen , eu am si cursiera si mtb, la cursiera totul este despre cum se transfera puterea din pedale pana la roata , SPD-SL ofera o suprafata mai mare de apasare 

Cand am trecut de la SPD la SPD-sl am simtit o diferenta foarte mare , asta daca ai si ceva W in picioare , eu unul simt si cand schimb placutele de la galben la albastru (mai putin float inseamna mai multa putere ) , la sosea nu ai nevoie de 15 grade float decat daca ai o problema medicala la genunchi.

Diferentele incepi sa le simti la sprinturi (peste 53-55 km/h ) , catarari , miscari bruste 

Pantofii de sosea sunt mai light totusi (la acelasi nivel de pret) , 100 grame la picioare in plus pe o distanta de 100 km eu zic ca incepe sa fie sesizabila

Pedalele spd-sl sunt facute astfel incat partea in care clipsezi este mereu in sus , asadar nu am simtit niciodata nevoia sa aiba "doua parti"

Daca esti genul cicloturist si nu te intereseaza catusi de putin viteza sau cum pierzi Watii , atunci niste pantofi de mtb se preteaza perfect.

• Upvote 1

2 hours ago, krazyeone said:

@Mladen , eu am si cursiera si mtb, la cursiera totul este despre cum se transfera puterea din pedale pana la roata , SPD-SL ofera o suprafata mai mare de apasare 

Cand am trecut de la SPD la SPD-sl am simtit o diferenta foarte mare , asta daca ai si ceva W in picioare , eu unul simt si cand schimb placutele de la galben la albastru (mai putin float inseamna mai multa putere ) , la sosea nu ai nevoie de 15 grade float decat daca ai o problema medicala la genunchi.

Diferentele incepi sa le simti la sprinturi (peste 53-55 km/h ) , catarari , miscari bruste 

Pantofii de sosea sunt mai light totusi (la acelasi nivel de pret) , 100 grame la picioare in plus pe o distanta de 100 km eu zic ca incepe sa fie sesizabila

Si atunci de ce nu-s folosite la xco?

Specialized Sport MTB Shoe 2017 - Red/Black - index 60
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=188903

Specialized Comp MTB Shoe - Rocket Red Dipped - index 60
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=144831

Mavic Crossmax Elite MTB Shoe - fiery red - index 40
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=188847

Fizik M5B Uomo MTB Shoe - black grey
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=107693

Giro Cylinder MTB Shoe 2017 - Black
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=200749

sau altceva de la Giro

Sidi Buvel MTB Shoe - black/red
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=181987

Sidi Eagle 5

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=44600;menu=1000,18,58

Ce mi-a atras atentia a fost mavic, spec, sidi...

14 minutes ago, MLADEN said:

Si atunci de ce nu-s folosite la xco?

Nerelevant, pe acelasi principiu ar fi intrebarea: ai vazut pe cineva din ciclismul de sosea prin tururi cu pantofi de Mtb?

Daca pentru o secunda ai pune piciorul jos nici ca ai mai clipsa cu placutele SPD-SL 

Nici la cyclocross nu se foloseste SPD-SL , din acelasi principiu...

Echipamentele sunt gandite pentru fiecare disciplina in parte ,de ex cei de la downhill folosesc un altel de pantofi cu spd si o platfcorma foarte mare

8 minutes ago, Mookyama said:

Sidi Eagle 5

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=44600;menu=1000,18,58

Ce mi-a atras atentia a fost mavic, spec, sidi...

As lua Sidi 

17 hours ago, krazyeone said:

Nerelevant, pe acelasi principiu ar fi intrebarea: ai vazut pe cineva din ciclismul de sosea prin tururi cu pantofi de Mtb?

Daca pentru o secunda ai pune piciorul jos nici ca ai mai clipsa cu placutele SPD-SL 

Nici la cyclocross nu se foloseste SPD-SL , din acelasi principiu...

Echipamentele sunt gandite pentru fiecare disciplina in parte ,de ex cei de la downhill folosesc un altel de pantofi cu spd si o platfcorma foarte mare

Se zice ca papucii + pedalele de sosea > cei de mtb. Bazat pe asta, de ce ar folosi la sosea papuci de mtb?

Eu intreb exact opusul. De ce la XCO (unde nu declipseaza mai deloc in timpul cursei, iar si doar o secunda pe tur castigata din echipament conteaza la podium) nu-s folosite pedalele + papucii de sosea deoarece in acest caz s-ar profita de avantaje si nu a fi limitati de dezavantaje.

Ma refer strict la xco ca acolo traseele sunt scurte si pot fi studiate in prealabil, nu la xcm, enduro... etc...

Diferenta nu e atat de mare la transferul puterii, cred ca mai degraba este vorba cum stau picioarele pe pedale in disciplina X , eu unul as merge cu pantofi de mtb la sosea , dar invers in nici un caz :)

Pana la urma la sosea placuta e de plastic si clipseaza tot pe plastic, la MTB este metal pe metal , 

Btw am cantarit pantofii de mtb vs cei de sosea, diferenta este de 100 grame pe pereche (la numarul 46) in favoarea celor de sosea

Eu unul am o cadenta destul de mare (93-96 rpm ) pe 100 km , cred ca se simt acele grame daca as merge cu pantofii de MTB 

2 hours ago, MLADEN said:

Se zice ca papucii + pedalele de sosea > cei de mtb. Bazat pe asta, de ce ar folosi la sosea papuci de mtb?

Eu intreb exact opusul. De ce la XCO (unde nu declipseaza mai deloc in timpul cursei, iar si doar o secunda pe tur castigata din echipament conteaza la podium) nu-s folosite pedalele + papucii de sosea deoarece in acest caz s-ar profita de avantaje si nu a fi limitati de dezavantaje.

Ma refer strict la xco ca acolo traseele sunt scurte si pot fi studiate in prealabil, nu la xcm, enduro... etc...

Pentru ca XCO nu mai e ce a fost in anii 90. Si chiar si atunci nu era ciclism de strada. Are viraje stranse si switchbacks, are off-camber, are obstacole pe care poate le vezi in ultimul moment si trebuie sa le eviti (poate pentru ca ai fost fortat in afata trasei ideale). Toate astea te obliga sa misti bicicleta cu bratele si picioarele iar pentru asta iti trebuie libertate de miscare inclusiv la labele piciorului, altfel ti-ai stresa excesiv gleznele si genunchii.  As putea detalia mai mult dar n-am nici chef nici creioanele colorate necesare.

14 minutes ago, krazyeone said:

Diferenta nu e atat de mare la transferul puterii...

21 hours ago, krazyeone said:

la cursiera totul este despre cum se transfera puterea din pedale pana la roata , SPD-SL ofera o suprafata mai mare de apasare 

...

:)

Nu am folosit niciodata clipless-uri de sosea, dar am mers cativa ani buni cu din aia de mtb (si cu cei gen ghete de fotbal si cei gen skate shoe).

La pedale fara platforma, cu pantofii gen skate shoes am simtit pedala in talpa. Cu cei gen ghete de fotbal, care au talpa foarte rigida nu am simtit niciodata pedala, deci nu se deformeaza si de aici trag concluzia ca nu se pierde din putere la apasare. Poate au talpa mai groasa decat cei de sosea, sau poate crampoanele situate in stanga si in dreapta placutei maresc integritatea structurala... poate si/si... indiferent, rezultatul ii ca pantoful nu flexeaza si nu se pierde din forta.

Presupunand ca am dreptate si nu exista diferente de transmitere a fortei intre cele de sosea si cei mtb; Eu sigur nu simt diferenta aia de 100g, dar sunt convins ca aia de la elite-ul de la xco (macar unii) ar profita de ea... si totusi niciunul nu o face. De ce?

@LucianLS, daca te dai cu flaturi si cu papuci cu talpa aderenta (fiveten, de ex) nu ai float deloc. Ca sa rotesti putin piciorul pe pedala trebuie complet sa-l ridici de pe ea. (din punctul asta de vedere imi lipsesc spd-urile). Totusi nu am simtit ca asta sa ma tina din manevrarea bicicletei... nici macar weekendul trecut cand fu la Schladming :P

Deci aia nu-i explicatia.

Si las-o mai moale cu trolling-ul, ii chiar mai slab decat explicatia. ;)

Va salut. Vreau sa schimb papucii de cursiera, actualii fiind Shimano tr32, din cauza formei in partea din fata, care este prea ascutita pentru forma degetelor mele. Aceeasi problema o am si cu cei de alergare, aici problema fiind rezolvata cu Merrell si cu Altra, care sunt lati in zona degetelor si au botul rotunjit, cu o raza destul de mare. Poate are cineva idee ce fabricant are modele cu botul mai lat, rotunjit in zona degetelor. Nu ma refer la zona cea mai lata a talpii, unde incep degetele, ci  la varf. Degetul meu mijlociu este prea lung dupa standardul Shimano (si altii) si este presat atunci cand imping, ca si cum as impinge intr-o palnie.

Ce numar porti? eu am niste Shimano Xc61 care sunt cumva prea lati in bot

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Modelele wide cred ca au latime mai mare pe toata lungimea, nu sunt sigur.

Port 43 la pantofi, 44 la alergatori si cei de bici. 

32 minutes ago, tzunoi said:

Exista la shimano (si cred ca si altii au asa ceva) modele wide - au WE in terminatia numelui. Nu stiu daca asta cauti..dar te-ar putea ajuta. 

(https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-sh-rp3we-road-cycling-shoes-wide-570618)

Ai mei au un W dupa model pe eticheta, dar nu stiu daca sunt de la Wide sau de la white :) 

Ori asa este modelul , cumva mai lat in varf

Din poze imi par potriviti cei de la Cube, Pearl Izumi si Specialized. Dar numai dupa poze nu pot sa-mi fac o parere clara, poate ma lumineaza cineva care a folosit si Shimano si una din cele 3.