danyakuza

Papuci & pedale SPD

Recommended Posts

Uitati-va si la SIDI.... se simte diferenta intre shimano si sidi! www.emmeduesport.ro ... cei mai buni din lume merg pe sidi ....

Nu mă număr printre cei mai buni din lume, deci nu mă deranjează nici Rockrider :P

• Upvote 2

Pantofii vor fi folosiți la MTB, caut o talpă cu rizuri serioase și, dacă se poate, să fie cât de cât flexibili pentru un mers relativ comod; încă fac push-bike destul :(

Poate te ajuta putin la mers sa fie putin flexibila, da iti fura din efort depus de tine in timp ce pedalezi , pana la urma prioritatea cre ca e sa pedalezi cat mai eficient .

Astazi am fost si eu "boboc SPD-ist"

Prin oras sunt un calvar, in special datorita acelor specimene care se intituleaza simplu "pietoni"...din cauza la o astfel de vaca am luat si o cazatura gen "sunt prost", adica mi-a iesit in fata am franat si am uitat ca sunt cu spd-uri si dintr-o data am simtit cum ma las pe stanga http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Anyway, folositi in mediul lor natural sunt geniali, in special pe urcari

Astazi am fost si eu "boboc SPD-ist"

Prin oras sunt un calvar, in special datorita acelor specimene care se intituleaza simplu "pietoni"...din cauza la o astfel de vaca am luat si o cazatura gen "sunt prost", adica mi-a iesit in fata am franat si am uitat ca sunt cu spd-uri si dintr-o data am simtit cum ma las pe stanga http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Anyway, folositi in mediul lor natural sunt geniali, in special pe urcari

Mai uşor cu vorbele grele. Ce cauţi cu bicicleta pe trotuar?

On topic: n-o să-ţi pară rău că ai trecut la SPD, dar în oraş îţi recomand pedale clasice, eventual cu ratrape.

Am fost la Decathlon și - ciudat - deși port Salomon 43, mi-au venit bine Shimano MT32 mărimea 43, și B'Twin 5 mărimea... 42. Made in Romania.

Apoi m-am bântuit prin magazinele online de-afară, ca să-mi fac idee ce să caut, după care m-am băgat prin magazinele românești. Jale și tristețe, slabe șanse să mă pot duce undeva și să aibă-n stoc ce vreau ca să cumpăr pe probatea.

Până la urmă mi-am băgat picioarele și am comandat o pereche Shimano MO76 mărimea 43 la Playbike. Mâine ajung cu curierul la mine, sper să-mi fie buni; dacă nu, brașovenii sunt de treabă și au zis să-i trimit înapoi că mi-i schimbă cu altă mărime.

Rămâne să văd cum leg două perne de mine pentru primele plimbări :D

Salomon are numerele pe alt calapod, cred ca B-twin le are corecte. La Salomon si eu am cu peste un numar in plus (astia au si numere europene care se termina cu 2/3 :) , numarul US e mai mare cu 1/2) si am vazut Salomon nr. 35 care se potrivea numai bine unei persoane care poarta 32, asa ca asteapta coletul si probeaza papucii Shimano si bravo celor de la Playbike ca sunt de acord sa ii schimbe daca nu se potriveste numarul.

Mai uşor cu vorbele grele. Ce cauţi cu bicicleta pe trotuar?

On topic: n-o să-ţi pară rău că ai trecut la SPD, dar în oraş îţi recomand pedale clasice, eventual cu ratrape.

Eu sunt din Brasov si ca sa ajung sa urc in Poiana Brasov trebuie sa traversez orasul. Jumate de drum poti merge pe banda de biciclisti, dar ghici ce, si asta este ocupata de batranei pentru a-si plimba nepoteii, ca doar pentru asta a fost facuta ... Si decat sa risc sa fiu spulberat de X6,Q7,ML -uri prefer sa cad ca prostu' pe trotuar

Nu s-au brodit numerele, 43 de la Playbike mă strâng de-mi ies ochii din cap. În 5 minute de la încălțare, cu ciorapi subțiri, mi-au amorțit picioarele. Or trebui ei să fie ficși, da' nici chiar în halul ăsta... Mâine-i trimit înapoi în Brașov ca să-mi dea 44.

Deci Shimano made in China 44 = Shimano made in Romania 43 = B'Twin made in Romania 42. Ce drăguț.

Eu port 41-42... "de obicei".

Ghetele de la Shimano imi vin bine cu marimea 44. :)

La mine care port 41, la Shimano imi vin 43. Senzatia mea e ca de la latime e mai mult diferenta nu de la lungime.

Vreau sa imi achizitionez si eu niste papuci http://www.surmontbi...cp=115#pret_top si voiam sa va intreb daca exista undeva vreun tabel de marime pentru incaltarile Bontrager ?

Sunt faini, am vrut sa-mi iau si eu dar nu aveau marimea. Ce pot sa-ti spun despre ei e ca sunt ingusti si daca ai piciorul mai lat sau mai, inalt va trebui sa-ti iei mai mare... Vezi ca reducerea la ei din cate stu e pana in februare doar...

Sunt faini, am vrut sa-mi iau si eu dar nu aveau marimea. Ce pot sa-ti spun despre ei e ca sunt ingusti si daca ai piciorul mai lat sau mai, inalt va trebui sa-ti iei mai mare... Vezi ca reducerea la ei din cate stu e pana in februare doar...

Ce zici daca de obicei port 43-44 mi-ar fi buni 44 ?

Sfatul meu este sa nu cumperi pantofi fara sa-i probezi.

In cazul pantofilor respectivi, eu port 44 si nu mi-a fost bun nici macar un 45 ca sa ma simt cat de cat confortabil.

In functie de cum ai latimea piciorului cred ca un 44 ar fi OK dar inca o data, nu cumpara pantofi pe banuite. Sau eventual fa o intelegere cu vanzatorul sa ti schimbe daca nu-ti vin bine.

Conform legii, dacă cumperi ceva online ai dreptul de a returna produsul respectiv în termen de 10 zile (indiferent de motiv) şi să-ţi primeşti banii înapoi.

Dacă pe site-ul respectiv nu apare că ai acest drept atunci termenul se prelungeşte la 30 (parcă) zile.

Produsul trebuie să rămână "ca nou" ca să-l poţi returna.

Transportul va fi pe cheltuiala ta.

Ati incercat sa gasiti pantofi SPD care sa arate mai casual? Sa ii puteti purta si cand iesiti cu treaba in oras sau la intaliniri.

In curand...

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Ati incercat sa gasiti pantofi SPD care sa arate mai casual?

Ce-i aşa de special? Shimano are destule modele.

Eu îi am pe ăştia de la şeseşeseunu:

Imagine postată

te duci intr-un magazin. Ceri pantofii x. Ii probezi. Le promiti ca te intorci. Nu te mai intorci.
  • Upvote 5

te duci intr-un magazin. Ceri pantofii x. Ii probezi. Le promiti ca te intorci. Nu te mai intorci.

Si daca e sa constati ca te strang? :P

Ce-i aşa de special? Shimano are destule modele.

Eu îi am pe ăştia de la şeseşeseunu:

Imagine postată

Cum se pun placutele la astia?
  • Upvote 2

Si daca e sa constati ca te strang? :P

mdea. ce om. imediat te gandisi la furt :D

nu bre. Lasi pantofii la om in magazin

mdea. ce om. imediat te gandisi la furt :D

nu bre. Lasi pantofii la om in magazin

Acum am inteles si eu credeam ca tu ai ganduri d-astea ,cand de fapt eu am fost singurul care se gandea la furt :D