danyakuza

Papuci & pedale SPD

Recommended Posts

Pantofii Shimano de la Bikexpert sunt facuti in China sau in Romania? Nu prea agreez magazinul dar la Playbike MT-076 e cu 30 lei mai mult si ar mai trebui sa platesc si taxe postale.

In alta ordine de idei: am pus mana pe niste pantofi Chain Leader dar nu mi-a placut deloc faptul ca aveau crampoane de plastic. La Decathlon pantofii B'Twin MTB 5 mi s-au parut cam mizerabili, cu materiale nefinisate la margini.

Tabelul din link-ul lui Frank nu mai merge asa ca uite altul:

Imagine postată

Pantofii Shimano de la Bikexpert sunt facuti in China. Cel putin cei pe care i-am luat eu. Referitor la tabel - mi-am dat seama (cazul meu) ca e ok sa ma orientez dupa cat port in sistemul american de marimi. Daca m-as orienta dupa lungimea talpii piciorului, Shimano mi-ar fi prea mici, iar SIDI prea mari. Daca iau ca referinta US 10,5 (cat port eu) in ambele cazuri marimea aleasa imi va fi buna - 45 la Shimano si 45 la SIDI. Aceste data sunt relative si depind de forma piciorului fiecaruia. Cel mai bine este sa probati, ca sa nu aveti surprize. Mai jos aveti un tabel comparativ intre mai multe branduri.

Imagine postată

Mi-am luat Shimano SH-M086 marimea 44. Sunt chiar mai mici decat Quechua marimea 42 luati din Decathlon dar imi vin destul de bine la o lungime a talpii de 27.5 cm. Din Decathlon imi veneau B'twin marimea 42 si Shimano(made in Romania) marimea 43.

Eu port 34 in general.Mi-am luat alaltaieri SIDI(mtb),deosebiti,de ocazie de la cineva,marimea 44,si ma tin putin spre varf in latime.

Si nu am piciorul lat !

Mai am o pereche Sidi marime 45 noi,tot de piele.Aceia imi sunt foarte buni,dar parca totusi as fi preferat sa fie putin putin mai lati spre varf...

Astazi am utilizat prima data sistemul SPD.

- dispare "incordarea" si atentia care trebuie acordata tensiunii/presiunii pe care trebuie s-o aplici pe pedala clasica. Muschii sunt mult mai relaxati.

- pedalatul este cursiv. La fel si efortul.

Aceste impresii sunt dupa doar 20-30 de km pe asfalt.

Asta am simtit si eu dupa prima tura, de vreo 10 km, prin oras. Nu mai trebuie sa apas cu atata forta pe pedale pentru ca se compenseaza din restul rotatiei. Cu tensiunea la minim am putut scoate usor pedalele dar inca nu am avut parte de momente de panica. Am cazut o data la o intoarcere de 180 grade cand ar fi fost bine sa scot piciorul din interior. In zone foarte aglomerate am mers preventiv cu un picior scos.

pedalele sunt Shimano M540(cu tensiunea la minim) iar placutele sunt SH-51.

De ieri sunt si eu fericit posesor de spd uri.Am fost la Decathlon de unde eram sigur ca o sa plec cu asa ceva ptr ca port 46 si in magazinele de la noi nu prea gasesti numere asa mari.Am gasit Rockrider redusi de la 389 la 200 de lei(mai aveau 2 perechi 46 si 47).Apropos de marime,nu a trebuit sa iau nr mai mare,s au potrivit din prima(made in Romania).

De abia astept sa pun si pedale si vin cu impresii :)

te asigur ca o sa te simti extra,la acelasi efort depus in pedala,uita-te la ciclocomputer,sigur ai 5km/h mai mult.

Eu chiar azi am luat o tranta dupa ce mi-au intrat rotile de la bicicleta in sinele ude de la tramvai. vroiam sa virez la stanga dar doar eu am virat, bicicleta a mers inainte. Gratie spd-urilor am pupat asfaltul cu soldul. Si eu am tot tenesi Rockrider luati din decathlon cu 160. Sunt foarte buni. Doar pe vreme uscata. Erau bazin de inot cand am ajuns azi acasa.

Salut , vreau sa imi cumpar si eu ceva incaltaminte spd(din decathlon sau ceva pana in 3 mil), ideea este ca as vrea momentan doar adidasii si nu si pedalele, pot sa ii folosesc oare cu pedale tip platforma pana o sa imi cumpar spd ?

Doar pe aia care au "gaura" din talpa acoperita (Decathlon de exemplu au vreo patru modele asa pe site). Altfel o sa calci cam dubios si probabil o sa alunece.

Pe de alta parte, ar fi oarecum pacat sa nu iei niste papuci cu talpa rigida (am impresia ca cei cu locasul placutelor acoperit nu-s chiar toti rigizi) - sunt mai eficienti la deal cand pedalezi din sa.

Vezi ce gasesti.

Am probat azi ceva pantofi, foarte ciudati imi veneau de la 43 la 45 in functie de model

Astia erau singurii care erau sa zicem confortabili si parca aveau si gaura acoperita + talpa destul de rigida, acum nu stiu ce sa fac se merita ceva mai scump?

Pantofi Decathlon

Vreau sa ma duc azi pana la My link

Are cineva idei de pantofi pana in 5 mil, cum am spus deocamdata nu vreau decat pantofii (fara pedale), nu am chef sa cumpar ceva prost dupa aia sa cumpar ceva si mai scump

as vrea ceva sa pot merge si cu pedale normale pana o sa cumpar pedale SPD,

La ce ar trebui sa ma uit? ma intereseaza sa fie aerisiti

trebuie sa aiba crampoane? adica ajuta la noroi?

Ajuta, ajuta, ohoho ! Mai sunt unele modele ce permit montarea a doua crampoane cilindrice optionale in fatza, pentru acele momente in care iei bicla in spate si urci.

De asemenea, sa fie cu talpa rigida (desi modelele de care ziceam mai sus de obicei au si asta).

Am fost si am luat Gaerne G.Electra (erau singurii numar mai mare), talpa pare f rigida, doar ca nu au talpa acoperita

numarul era 44 eu in mod normal port 44.5 , sunt cam ficsi dar ma gandesc ca poate se mai lasa un pic

Am cumparat si pedale Shimano PD-A530 , pe o parte sunt tip spd, pe alta normale,

Oare sa montez placutele?>, sa montez pedalele sau sa raman momentan la cele care le am (tip platforma cu tepi)

Sambata ma duc la maratonul vinului si singura chestie este ca vreau sa pot sa pedalez fara sa imi rup picioarele :)

As zice ca daca vrei sa porti placutele la maraton sa-i dai in prealabil niste ture pe offroad mai tehnic (potecile de pe malurile lacurilor din Cernica sunt adecvate si la indemana, dar cred ca mai gasesti si ceva carari prin parcuri).

Cat sa te obisnuiesti cu ideea ca nu poti lua piciorul de pe pedala chiar asa instant ca pana acum, eventual sa ai loc unde sa tragi cateva trante linistit (pe asfalt mi s-a parut imposibil sa uit ca-s prins de bicla, respectiv n-am cazut amuzant la semafor).

Pe de alta parte, desi nu-ti rupi oasele picioarelor (ca doar sunt legate de bicla si nu pleaca nicaieri http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif) exista riscul sa-ti intinzi niste ligamente - chestie ce te-ar putea incurca la maraton (se trateaza cu mult repaos daca nu le rupi).

Dar si asa, cele mai mari sanse de picat le ai la obstacole neprevazute de genul trebuie sa te opresti ca ala din fatza s-a impiedicat, nu atunci cand ai observat terenul si ti-ai dat seama unde-i riscul.

Mda deci vad cum se comporta pantofii pe pedalele actuale si apoi am tot timpul sa ma joc cu spd urile , sau le montez pe cele cumparate azi si merg pe partea fara spd

Mmm.. papucii de SPD posibil sa nu stea la fel de bine pe pedalele cu platforma. Testeaza SPD-urile si in functie de rezultat alege o combinatie fara compromisuri.

(daca te inveti repede cu SPD mergi cu ele, daca nu mergi cu papucii si pedalele de pana acu')

Sigur e namol pe oriunde ai face testu', deci cu atat mai bine (adica mai usor de aflat rezultatul :P )

Mi-a spus nu de mult cineva cu mai mult creier decât mine, chiar aici pe forum: nu fă experimente în ziua concursului.

Deci dacă până acum nu te-ai mai dat cu SPD-uri (suficient cât să te simți ok cu ele) și nici cu pantofii noi pe pedale platformă ca să știi cum calcă de bine, lasă astea noi acasă și vino cu configurația în care ai mai pedalat.

Mi-a spus nu de mult cineva cu mai mult creier decât mine, chiar aici pe forum: nu fă experimente în ziua concursului.

Deci dacă până acum nu te-ai mai dat cu SPD-uri (suficient cât să te simți ok cu ele) și nici cu pantofii noi pe pedale platformă ca să știi cum calcă de bine, lasă astea noi acasă și vino cu configurația în care ai mai pedalat.

Ai dreptate

Eu mi-am luat pantofii pentru simplu motiv ca nu aveam cu ce sa ma incalt cand mergeam pe bicicleta, am zis ca decat sa iau ceva normal mai bine incerc pantofi de mtb care au si spd

Ps am uitat sa intreb de acele cuie , cam cat ar costa , pot sa pun orice tip de cuie?

Hmmm.. cu d'astea inca n-am dat in caini. Multam de pont :D

• Upvote 2