danyakuza

Papuci & pedale SPD

Recommended Posts

Te sfătuiesc și eu să nu începi experiențele cu spd tocmai la maraton. Ce-am remarcat (la mine și la câțiva cunoscuți) e că tinzi să cazi nu strict la început ci fix când începi să crezi că te descurci. Să-ți propui să te scoți piciorul din pedală e relativ ușor. Mai complicat e prima dată când vrei să te oprești pur și simplu, ocazie cu care, din reflex, vei trage de picior în direcția naturală. Și nu-ți va ieși :)

În plus călcatul în noroi (ceea ce, mă tem, nu va lipsi la Maratonul Vinului) complică puțin lucrurile. Vor intra mai greu papucii-n pedale. Și, uneori, vor ieși mai greu.

Sau... poți să mergi cu spd-urile dar să faci din asta scopul principal al zilei :)

Până să-mi iau pantofi și pedale SPD, nu scârțâia nimic pe bicicletă :) Acu` îmi scârție/cârâie pantofii, chiar și când merg pe jos. Am dat pe plăcuțe cu spray-ul de lanț, așa puțin ... dar ține fix până dau prima dată de apă. O soluție mai de durată?

Eu mi-am luat asta : http://www.bikexpert.ro/catalog/flight-shoe-2008-p-923.html

Port 45.5 si mi-am luat 46. M-au batut un pic la inceput la calcai dar s-au lasat repede si acum imi vin turnati. Au talpa rigida si sunt aeristi bine (nu-i recomand pe temperaturi mai scazute ci numai vara). Ce nu imi place e ca dupa 1 an de folosire arata obositi rau (dar sunt in perfecta stare de functionare)

Eu port 45 1/3 la adidasi si am luat 44 , ma cam tin adica am mers ~20 km cu ei azi pentru prima data si imi cam amortesc picioarele in ei, nu ma bat dar sunt ficsi, sper sa se lase

http://www.hypersport.ro/ro/1/6430/pantofi-bicicleta-gaerne-g-electra-mtb---negru-gaerne-gaerne-electra-mtb-negru-40.php?g406=

I-am atins deja in varf....

Din pacate pe pedalele care le am acum cam aluneca , chiar daca au tepi si in plus din cauza ca au talpa rigida nu prea imi dau seama unde pozitionez piciorul pe pedala (care nu sunt foarte late)

Talpa rigida este bestiala, parca apas cu totul altfel in pedala , de abia astept sa pun si pedalele spd

Mi-am luat si eu o pereche de Shimano MT-33 si niste pedale Shimano PD-A530. Inca n-am apucat sa ma dau legat de pedale, dar am incercat sa merg cu pantofii pana la serviciu. Sunt putin inconfortabili, datorita talpii foarte tari, dar ma incurca mai mult pe strada, la serviciu nu m-au deranjat. Vreau sa-i iau pe drum spre serviciu cand merg cu bicileta (daca s-ar opri si ploile astea...).

Am o intrebare legata de pozitionarea placutelor pe pantof. Stiu ca trebuie reglate dupa specificul fiecaruia, dar nu stiu de unde sa incep. Stie cineva cum ar fi mai bine sa le pozitionez initital, ca punct de plecare?

Mi-am luat si eu o pereche de Shimano MT-33 si niste pedale Shimano PD-A530. Inca n-am apucat sa ma dau legat de pedale, dar am incercat sa merg cu pantofii pana la serviciu. Sunt putin inconfortabili, datorita talpii foarte tari, dar ma incurca mai mult pe strada, la serviciu nu m-au deranjat. Vreau sa-i iau pe drum spre serviciu cand merg cu bicileta (daca s-ar opri si ploile astea...).

Am o intrebare legata de pozitionarea placutelor pe pantof. Stiu ca trebuie reglate dupa specificul fiecaruia, dar nu stiu de unde sa incep. Stie cineva cum ar fi mai bine sa le pozitionez initital, ca punct de plecare?

Pe mine ma incanta faptul ca este talpa rigida(in mers), doar ca atunci cand cobor de pe bicicleta nu prea stiu sa merg (din cauza ca nu flexeaza) , in plus zangane

Ai mers cu pedalele PD-A530? cum sunt pe partea fara spd?

Hmmm.. cu d'astea inca n-am dat in caini. Multam de pont :D

Esti crud, sper ca glumesti.

Pe mine ma incanta faptul ca este talpa rigida(in mers), doar ca atunci cand cobor de pe bicicleta nu prea stiu sa merg (din cauza ca nu flexeaza) , in plus zangane

Am eu PD-A530 partea fara spd e cam alunecoasa, cu pantofi normali e ok, cu spd nu prea sta piciorul in ele, eu le-am pus niste pini de la alte pedale ca sa am aderenta, mai ales pe ud sau noroi.

vezi aici, chiar ieri am mai pus încă un pin si le-am revopsit

Imagine postată

Esti crud, sper ca glumesti.

Când vine javra să sară la gleznă, nu cred că se numeşte cruzime - e autoapărare. Şi da, cred că ar fi foarte eficiente :D

• Upvote 2

Ba glumesc, e suficient orice papuc pentru descurajare, chiar si un "tenes" chinezesc.

Atata doar ca n-am sa ma opresc sa dau jos crampoanele in caz de probleme d'astea. Dar nici n-o sa ma incerce vreo placere deosebita :)

Scuze de offtopic, sa-mi fie rusine http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

Am eu PD-A530 partea fara spd e cam alunecoasa, cu pantofi normali e ok, cu spd nu prea sta piciorul in ele, eu le-am pus niste pini de la alte pedale ca sa am aderenta, mai ales pe ud sau noroi.

vezi aici, chiar ieri am mai pus încă un pin si le-am revopsit[...]

Foarte buna ideea, cum ai dat gauri? ca parca nu sunt default

Edited by Shiva
Biig quote

Am dat găuri cu un burghiu de 3 si pe urma cu tarod de 4 am făcut filet, treaba de 10 minute, acum mai au un pin si pe mijloc in exterior.

Pai eu am mers pe ei fara bicicleta, de asta nu imi placea talpa fixa. Sunt convins ca ajuta la pedalat, dar cand i-am luat in reviewuri scria ca se merge foarte usor in ei pe jos. I-am luat sa merg cu ei la serviciu pe bicla, si asta inseamna sa merg si pe jos cu ei prin birou, la masa, etc.

Nu am apucat sa merg. Le-am montat aseara si vroiam sa dau o tura, dar pana m-am miscat eu a inceput furtuna si m-a calmat Imagine postată

Le poziţionezi ochiometric după care mergi puţin -> le mai ajustezi, mai mergi puţin -> le mai ajustezi...

După ce ţi-ar reglat placuţa pe un pantof te apuci de celălalt.

Când crezi că-i ok faci o tură mai lungă (minim un 20km) şi dacă nu simţi să te jeneze ceva pui "loctite" pe şuruburi.

Cel mai important e sa le reglezi la fel pe ambii pantofi.

Le poziţionezi ochiometric după care mergi puţin -> le mai ajustezi, mai mergi puţin -> le mai ajustezi...

După ce ţi-ar reglat placuţa pe un pantof te apuci de celălalt.

Când crezi că-i ok faci o tură mai lungă (minim un 20km) şi dacă nu simţi să te jeneze ceva pui "loctite" pe şuruburi.

Si eu trebuie sa le montez / reglez , loctite adica gen superglue?

Io n-aș pune Loctite sau alt fel de lipici, fiindcă am avut nevoie să le demontez ca să curăț pantofii și, mai ales, ca să scot pământul adunat în găurile alea din pantofi. Dar am avut grijă să le las mai moi cât timp le-am probat, și de-abia după ce am găsit poziția potrivită să le strâng tare; așa au rămas urmele clare în plasticul tălpii, și acum sunt ușor de poziționat la loc.

Ergon face o sculă pentru poziționat plăcuțele SPD cu precizie, poți măsura și ajusta poziția față-spate/stânga-dreapta/rotație pentru strângere pentru ambii pantofi. La noi o găsești la Magazinul de Biciclete.

• Upvote 1

Nici nu are ce cauta loctite acolo, vaselina ca altfel nu le mai scoți, ultima data cu bormașina a trebuit găuresc șuruburile sa pot schimba plăcutele, acum le-am pus cu vaselina multa și strâns la maxim, după o tura doua mai strâng din nou dacă trebuie ca se mai lasă.

• Upvote 1

Cel mai important e sa le reglezi la fel pe ambii pantofi.

Doar dacă eşti perfect simetric.

Si eu trebuie sa le montez / reglez , loctite adica gen superglue?

Loctite adică zamă din aia pe care o pui pe filet ca să nu se desfacă şurubul de la vibraţii, etc...

http://en.wikipedia.org/wiki/Thread-locking_fluid

Dacă preferi de la Bison eu nu am nimic împotrivă.

... xerox, adidas, drujba, rigips, kevlar...

Io n-aș pune Loctite sau alt fel de lipici,

Eu am păţit-o, am pierdut unul dintre şuruburi cam la începutul turei aşa că vreo 100km am pedalat cu unul dintre picioare necuplat.

Am facut o mica boacana (sper) am pus placutele si nu le-am strans (se misca pe pantof) apoi am prins pantoful in pedala , acum nu mari reusesc sa scot pedala din pantof :)

cum masa se scoate>?, pedala nu e pe bicicleta

Am facut o mica boacana (sper) am pus placutele si nu le-am strans (se misca pe pantof) apoi am prins pantoful in pedala , acum nu mari reusesc sa scot pedala din pantof :)

cum masa se scoate>?, pedala nu e pe bicicleta

Prinde pedala in ceva (chiar pe bicicleta sau intr-o cheie franceza)si trage tare in lateral ca ies pana la urma

Trage tare in lateral ca ies pana la urma

De calcai in dreapta corect? faza e ca se misca placuta nefiind stanse suruburile

Incearca sa bagi de deasupra/dintr-o parte, cumva, o surubelnita cu varf drept, cu care sa incerci sa casti clema mobila care fixeaza placuta (studiaza cealalta pedala ca sa-ti dai seama, sau partea de jos a celei blocate). Sau eventual cu un cleste cu varf subtire (depinde cum le poti baga). Asta daca ai SPD-uri de MTB. La alea de sosea nu stiu cum e mecanismul. Daca reusesti sa casti arcul putin, ar trebui sa iasa mult mai usor pantoful cu tot cu placuta.

Ideal ar fi sa bagi varful surubelnitei intre capatul clemei mobile si mijlocul pedalei si sa indrepti capatul de surubelnita pe care tii mana spre clema. Practic faci o parghie cu care ridici clema. Cu grija sa nu zgarii pedala (partile de aluminiu vopsite).

De calcai in ce parte vrei (st sau dr) . Iese in orice parte. Daca prinzi pedala in pedalier iese imediat.Asa ,in mana, nu ai parghie destul de mare.