danyakuza

Papuci & pedale SPD

Recommended Posts

Si pe mine ma intereseaza niste pedale SPD. Fac un scurt review pt cine nu este hotarat:

- M540 - 185 lei; - 352 grame;

- M520 - 110 lei; - 380 grame.

Din punctul meu de vedere nu greutate ar trebui sa fie un factor decisic pt aceste pedale. Daca am ajuns la nielul la care 28 de grame fac diferenta intr-o tura, inseamna ca suntem tari. Deci, conteaza doar service-ul acestora si putin pretul. Reglajul se face la fel la amdoua? Sau ai nevoie de vreo scula neinventata inca? :P

Reglajul da. Pentru service ai nevoie de o scula speciala la 520 (are o piesa de plastic cu caneluri). La 540 e din Al si merge desfacuta cu o cheie normala. Edited by LucianLS

Multumesc! M-520 va fi. Maine merg dupa ele.

Vad ca e din Cluj, deci de pe undeva din zona probabil. Eu le-am gasit cu 110 lei in Bucuresti.

ma interesau 540. Da-mi pe pm unde le-ai vazut la 185, te rog

Tocmai ce am primit o pereche de pantofi Diadora X-Contry 2MTB Shoes comandata pe CRC. Am constat ca marimea 46 la Diadora este cu cel putin 1/2 de numar mai mare fata de Shimano, atat in lungime cat si latime, contrarar unor tabele compartive/parari gasite pe net care ar spune ca sunt marimi similare.

Sper sa fie utila informatia pe viitor celor care vor mai comanda Diadora pe nv...

Cat despre mine, sper sa gasesc curand un doritor altfel voi face retur... :(

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=55915

de unde le iei?

Nu am o preferinta anume. Pretul sa fie corect doar. :)

mda..corect e greu de zis - cand afara le gasesc la 33 euro - parca nu imi vine sa dau mai mult pe ele (si nici nu o sa dau :D).

In alta ordine de idee - am drum prin miercurea ciuc - cine stie magazine ce au pantofi SPD in miercurea ciuc si pe stoc. Am vazut ca zona asta are preturi mai rezonabile decat bucurestiul iar la pantofi nu imi vine sa iau orbeste. Momentan magazinele din bucuresti cam dorm - isi revin dupa sarbatori.

Adica, la decathlon pedalele M-520 is 180 lei .Atata nu dau pe ele, din moment ce cu banii astia pot lua M-540. Intelegi ce zic? :), si pot lua aceleasi pedale la 120 de lei.

Deja le-am luat . Maine le probez putin.

Am si eu o intrebare pentru cei care detin pantofi de la Mavic. Este vreo diferenta de numar/picior ca la Shimano. Spre ex.eu port 41 dar la Shimano imi vine marimea 43.

A-si vrea sa cumpar o pereche de pantofi pentru MTB de la Mavic si nu vreau sa risc sa nu-mi fie buni. Multumesc anticipat pentru cei care vor raspunde.

eu la chestii de aste ii pun sa-mi masoare dimensiunea brantului si ii compar cu ceva ce am deja si ma simt bine.

asa am facut si cu adidasii de alergare si nu am dat gres.  bafta!

Am si eu o intrebare pentru cei care detin pantofi de la Mavic. Este vreo diferenta de numar/picior ca la Shimano. Spre ex.eu port 41 dar la Shimano imi vine marimea 43.

A-si vrea sa cumpar o pereche de pantofi pentru MTB de la Mavic si nu vreau sa risc sa nu-mi fie buni. Multumesc anticipat pentru cei care vor raspunde.

eu la shimano am nevoie de un numar mai mare iar la mavic este cu 1/2 numar....

Nu generalizez din asta pentru ca fiecare-i cu piciorul lui....

Daca le iei de pe net, de regula, au calculator sau echivalent pentru marimi. Intr-adevar astea difera de la producator la producator.

Saptamana viitoare o sa fac o comanda pentru pantofi de sosea si placute.

Poate cinevasa ma lamureasca si sa-mi spuna care e diferenta dintre aceste modele inafara de cea privind pretul si float-ul? 12 si 3

Multumesc anticipat!

(daca conteaza, pantofii vor fi Sidi Laser si pedalele Look Keo Classic)

Cred că Delta şi Keo nu sunt compatibile!

Recomandati-mi va rog o pereche de pantofi de MTB , ma intereseaza sa fie usori si aerisiti si nu foarte scumpi :)

Ce înseamnă nu foarte scumpi?

Mavic Fury?

Weight: 335 grams (size 42 2/3)

Am gasit specificatiile, pentru Mavic fury, greutatea este pe pereche sau per bucata?

E greutatea pe bucată.

Nu ştiu... dar cu siguranţă Fury au cam 750g perechea (aşa scrie pe bike24). Cred că şi Shimano ai mei sunt muuult mai grei.

Nu ştiu... dar cu siguranţă Fury au cam 750g perechea (aşa scrie pe bike24). Cred că şi Shimano ai mei sunt muuult mai grei.

perechea de Fury approx. 670 gram (per pair size 42 2/3)

Dar de ex

Shimano SH-MT23 Touring Shoe

Weight:

approx. 611 gram (per pair at size 40)

si costa 54 Eur

Iar eu port 45 :)