danyakuza

Papuci & pedale SPD

Recommended Posts

10 hours ago, Mookyama said:

Sidi Dragon 5

Cu cat i-ai luat? Chiar ieri si-a luat un prieten acelasi model de la Maros bike parca la 1000 lei. Pe bike24 sunt 1200 plus transport.

10 hours ago, Mookyama said:

Cucu...si pupaza cu comenzile online.

Eu 90% din cumparaturi le fac online, de la mancarea pisicii pana la geaca de piele. Ca si medie, undeva la 30% fie nu imi vin fie nu imi plac. Ori returnez, ori le vand chiar si in mica pierdere uneori si aia e. O marja acceptabila comparativ cu avantajele cumparatului online.

Sa mai merg in magazine sa imi cumpar chestii mi se pare un calvar, cu mici exceptii, si o mare pierdere de timp, pe care as putea sa il folosesc mai placut, de ce nu, chiar pe bicicleta.

• Upvote 1
  • Confused 1
  • Sad 1

8 hours ago, Invitat special said:

Cu cat i-ai luat? Chiar ieri si-a luat un prieten acelasi model de la Maros bike parca la 1000 lei. Pe bike24 sunt 1200 plus transport.

Eu 90% din cumparaturi le fac online, de la mancarea pisicii pana la geaca de piele. Ca si medie, undeva la 30% fie nu imi vin fie nu imi plac. Ori returnez, ori le vand chiar si in mica pierdere uneori si aia e. O marja acceptabila comparativ cu avantajele cumparatului online.

Sa mai merg in magazine sa imi cumpar chestii mi se pare un calvar, cu mici exceptii, si o mare pierdere de timp, pe care as putea sa il folosesc mai placut, de ce nu, chiar pe bicicleta.

225, 210 pantofii si 15 transportul. Si eu la fel. Dar uite ca iei 45 mari si cand iei 44.5 sunt mici. Oh, well...

Sa nu mergi tu prin Mall, draga, pai cum vine asta?! Nu esti la moda :))

LE. Exista avantaje sa mergi in Mall...o cafea, un film, o plimbare de testat chestii si cam atat. O data la un secol e okish  ;)) Apoi le cauti online si pe pandesti la reducere.

LE2. La Maros nu sunt deloc Dragon. Si au doar modele vechi. Nu ca ar fi vreo problema, insa varianta 5 e modelul nou, mai simplu ca design decat precedentul. Eu dat Drako 1 (18 logo pe un pantof apropo le-am numarat :D ) si am luat Dragon 5. Intreaba-l ce model a luat si cu cat...

Erau de la Sportguru, incurcasem eu.

16 hours ago, Mookyama said:

18 logo pe un pantof

Asta nu am inteles-o nici eu. Am vazut o cursiera Canyon la un moment dat pe care era scris de 4 ori pe fiecare parte nu doar brandul ci tot numele site-ului. Practic nu vedeai cadrul din cauza textului.

Astia de la Trek au dus obsesia de branding la nivelul urmator. Scriem o data sa se vada de pe luna si inca de 2-3 ca sa fim siguri ca stie lumea despre ce brand e vorba. Bicicleta nu e urata deloc dar cam agresiv logoul ala.

Tot mai bun Specialized-ul meu, scrie o data brandul si o data modelul. Curat.

MadoneSLR9eTapD_20_28486_A_Primary?$resp

Uuuu, nice! Poate le fac o vizita maine. Sincer, mi -a trecut prin cap, desi am gasit preturi bune uneori la ei. Ar veni 211euro, eram la e in shop in special ca aveam posibilitatea sa ii probez. Da' cumva parca incep sa inclin spre altceva, Gaerne, Fizik... Dragon arata minunat in poza, dar in realiatate, mmm...Dunga aceea neagra de pe mijloc parca arata ca o fofo pe pantof :D

LE Dar nici ca si la Cannondale, scrie mic de tot, clasic...amu nu stiu daca e bine sau e rau, cred ca ne-am obisnuit vizual cu toate astea, caci nu am avut de ales.

On 7/27/2019 at 1:35 AM, Mookyama said:

Booon, comandat Sidi Drako 1 - 45, vandut Sidi Drako caci erau mari. Comandat Sidi Dragon 5 - 44.5, au venit astazi. Bucurie mare, rosii, model nou, mai simplu, mai ... Ma uit la ei ochiometric si zic "fu...i, sa vezi ca mi-s mici". Mno, shai ca am avut dreptate?! Cucu...si pupaza cu comenzile online. Trebuie sa ii trimit inapoi. Si-s mai urati in realitate, desi pe rosu par misto. Da mno, a fost reducere de 40euro si am zis hai sa ii iau. 

Una peste alta, trebuia sa imi vina perfect. Am masurat talpicul si e mai mic decat in chart cu vreo 2.5mm. Adica nu 277mm, ci vreo 250mm. Daca aveti intrebari legat de model, dati un semn pana nu pleaca inapoi la BD.

Intre timp mi-a scapat mana si ochiul pe ceva de la Fizik si Gaerne, tot cu rosu. Este timp, momentan sunt in a 3-a zis de kineto, ma misc ca o baba, vedem ce o sa fie. Daca erau de sosea, era mai simplu - Specialized Torch. Simpli, curati, faini.

Sidi este cel mai infect fabricant de incaltaminte in legatura cu marimile din tabel, nu stiu ce chior masoara si cum masoara dar nu se potrivesc neam

Am avut si eu fix aceleasi dileme ,  Sidi Dragon 4 de Mtb , prima mea pereche cu talpa de carbon , nu mai tin minte dar parca erau 45 , ma stangeau ca dracu dupa 2 ore de pedala, in rest veneau super misto , i-am vandut 

Ulterior acum cateva luni mi-am comandat Sidi Shot 45.5 , practic acelasi calapod doar cu cativa mm mai lati , mi-au venit turnati , nu am avut probleme , doar ca am reusit sa ii stric (s-a busit un filet din talpa), pe langa asta pareau f bine facuti fata de altii, talpa si upperul 

Ce era un pic ciudat, sistemul de strangere , cam greu de nimerit in mers, rotitele fiind in partea superioara, 

Aici cred ca o sa inchei epopeea Sidi 

1 hour ago, Mookyama said:

Uuuu, nice! Poate le fac o vizita maine. Sincer, mi -a trecut prin cap, desi am gasit preturi bune uneori la ei. Ar veni 211euro, eram la e in shop in special ca aveam posibilitatea sa ii probez. Da' cumva parca incep sa inclin spre altceva, Gaerne, Fizik... Dragon arata minunat in poza, dar in realiatate, mmm...Dunga aceea neagra de pe mijloc parca arata ca o fofo pe pantof :D

LE Dar nici ca si la Cannondale, scrie mic de tot, clasic...amu nu stiu daca e bine sau e rau, cred ca ne-am obisnuit vizual cu toate astea, caci nu am avut de ales.

ultimile variante de Sidi (sub cele de top) arata f nasol , nu mai stiu ce varianta a luat un amic de-al meu dar arata nasol rau , fara strangerea la calcai , iar upperul pare ieftin  , din vinil sau musama :)

Salutare, as vrea sa fac trecerea de la pedale normale(platforma) la spd-sl. Ideea e ca nu am folosit nici SPD nici SPD-SL pana acum. Am si mtb cu care ma duc la ture/competitii si cursiera. Sincer, vreau clipless doar pe cursiera, nu si pe mtb (ciudat, ar fi trebuit sa fie invers, insa ma simt confortabil cu platforme pe mtb).

La cursiera am niste pedale cele mai basic, cred ca sunt vreo 50-70 lei si vreau sa le schimb de mult timp.

Asadar, pedale:

Am pus ochii pe Ultegra PD-R8000 deci spd-sl.

Pantofi: 

https://www.bike-discount.de/en/buy/mavic-cosmic-elite-vision-cm-road-bike-shoes-647790

As avea nevoie de putin ajutor cu alegerea marimii, avand in vedere ca nu am mai avut incaltaminte dedicata pana acum, presupun ca o sa fie greu sa nimeresc din prima. 

Piciorul stang are 285mm cel drept 288-289mm.

Ca ideea, va spun marimile pe care le am la cateva perechi de incaltari:

Adidasi sport, 2 modele: EUR 44, US 10, UK9, 28cm

Alt model: EUR 45, 11US, 10UK, 29cm

Bocanci munte: EUR 45, US 11.5, UK 10.5, 28.8cm

In size chart-ul de la mavic la marime de 290mm se potrivesc nr 46, oare sunt prea mari? Nu de alta, dar 45 nu au pe stoc, cei de la bike-discount :)

Salut, am scris despre Mavic daca cauti putin in urma, atat despre Mavic sosea, cat si mtb. Ca o observatie, daca porti 280mm la adidasi si talpa ta este peste 285mm, ceva nu este in regula :)

Pe scurt, eu port 44, 278mm, masurat perpedicular. In general pantofii de ciclism se iau cu 1/2 sau 1 mai mari. Vad ca esti din Bucuresti, ai 2 variante. Poti trage o fuga pana la mine sau te duci la Magazinul de Biciclete (Giant). Au si reduceri acolo in perioada asta, poate iti gasesti ceva ok si probat.

Talpa am masurat-o cu contur pe foaie, am tras linie din degetul mare pana in mijlocul calcaiului, deci putin oblic, sa zic asa... posibil sa nu fie cea mai buna modalitate de a masura, sau am facut eu gresit conturul.

In fine,cum spui si tu, cel mai bine ar fii sa probez mai multe modele sa vad despre ce e vorba. O sa dau o fuga pana la Giant. Multumesc!

30 minutes ago, Tony Alexandru said:

Salutare, as vrea sa fac trecerea de la pedale normale(platforma) la spd-sl. Ideea e ca nu am folosit nici SPD nici SPD-SL pana acum. Am si mtb cu care ma duc la ture/competitii si cursiera. Sincer, vreau clipless doar pe cursiera, nu si pe mtb (ciudat, ar fi trebuit sa fie invers, insa ma simt confortabil cu platforme pe mtb).

La cursiera am niste pedale cele mai basic, cred ca sunt vreo 50-70 lei si vreau sa le schimb de mult timp.

Asadar, pedale:

Am pus ochii pe Ultegra PD-R8000 deci spd-sl.

Pantofi: 

https://www.bike-discount.de/en/buy/mavic-cosmic-elite-vision-cm-road-bike-shoes-647790

As avea nevoie de putin ajutor cu alegerea marimii, avand in vedere ca nu am mai avut incaltaminte dedicata pana acum, presupun ca o sa fie greu sa nimeresc din prima. 

Piciorul stang are 285mm cel drept 288-289mm.

Ca ideea, va spun marimile pe care le am la cateva perechi de incaltari:

Adidasi sport, 2 modele: EUR 44, US 10, UK9, 28cm

Alt model: EUR 45, 11US, 10UK, 29cm

Bocanci munte: EUR 45, US 11.5, UK 10.5, 28.8cm

In size chart-ul de la mavic la marime de 290mm se potrivesc nr 46, oare sunt prea mari? Nu de alta, dar 45 nu au pe stoc, cei de la bike-discount :)

Eu am avut 46 mavic,  la adidasi de alergat am 45 1/3 sau chiar 46

Intradevar dreptul e mai mare ca stangul cu cativa mm 

Din ce vad aia par cam de toamna, nu par respirabili mai deloc

E mai bine sa ii ai o idee mai mari (dar nu sa flencane) decat ficsi 

On 8/20/2019 at 4:48 PM, krazyeone said:

E mai bine sa ii ai o idee mai mari (dar nu sa flencane) decat ficsi

Se umfla laba piciorului de la caldura, macar juma de numar este necesar fara doar si poate.

On 8/20/2019 at 4:31 PM, Tony Alexandru said:

Talpa am masurat-o cu contur pe foaie, am tras linie din degetul mare pana in mijlocul calcaiului, deci putin oblic, sa zic asa... posibil sa nu fie cea mai buna modalitate de a masura, sau am facut eu gresit conturul.

In fine,cum spui si tu, cel mai bine ar fii sa probez mai multe modele sa vad despre ce e vorba. O sa dau o fuga pana la Giant. Multumesc!

Depinde cum tii markerul. Din gresala poti pune mai mult sau mai putin cu cel putin 5mm. Ideal ar fi calcai apropiat de tocul usii, fara sa apase, apoi, cu o rigla, pusa in varf, ca sa formeze un L pe parchet si trasa o linie. Asa ai avea spate-fata marigini perpendiculare. Apoi masori oblic, intr-adevar.

O treaba gresita ce o facem adeseori e sa luam talpicul de la alti pantofi si o masuram. Cat are? 278mm. Apare pantoful luat online, dupa cateva zile, zbeng, ma strange...Treaba aia e doar orientativ, ca si cum te-ar intreba un amic cat porti la adidas, 44.

Eu, care port 47 la adidași, n-am înțeles niciodată această dezbatere cu jumătăți și sferturi de număr, cu arta de a trasa conturul tălpii cu markerul colorat etc. 

La adidași 47, rezultă că la încălțările de ciclism trebuie cu un număr mai mare. Deci 48. Și gata. Fără atâtea complicații, simplu pe doi.

Dar da, probabil că pentru unii mare parte din farmecul cumpărării de încălțări pentru ciclism îl reprezintă această etapă de întrebări existențiale, de zbateri repetate și de nopți nedormite în căutarea sfântului Graal.

31 minutes ago, crystale said:

rezultă că la încălțările de ciclism trebuie cu un număr mai mare

Asta e vreo regulă general valabilă sau cum?

Eu nici nu știu cât port la adidași/pantofi. Când cumpăr ceva mă uit pe size chart, iau mărimea corespunzătoarea pentru dimensiunea de 27.5cm. Fără adăugiri/scăderi ”ochiometrice” de numere.

44 minutes ago, crystale said:

Eu, care port 47 la adidași, n-am înțeles niciodată această dezbatere cu jumătăți și sferturi de număr, cu arta de a trasa conturul tălpii cu markerul colorat etc. 

La adidași 47, rezultă că la încălțările de ciclism trebuie cu un număr mai mare. Deci 48. Și gata. Fără atâtea complicații, simplu pe doi.

Dar da, probabil că pentru unii mare parte din farmecul cumpărării de încălțări pentru ciclism îl reprezintă această etapă de întrebări existențiale, de zbateri repetate și de nopți nedormite în căutarea sfântului Graal.

Ahaaam, nu va suparaț, nu generalizaț...Personal te pot contrazice din 3 miscari, chiar si cu poze si video si masuratori si markere si liniare, cum preferi tu :))

Un exemplu rapid - Drako 1 45 mari, Dragon 5 44.5 mici, Mavic Elite road 45.3 ok, Mavic Elite mtb 44.7 ok. Intru si la Specialized daca vrei si alte marci. 

-

LE. Daca am avea si piata de desfacere, la preturi omonesti, ce bine ar fi....cate nopti scapate de griji si cautari pe forumuri si masuratori si comenzi online si retururi si pierderi la curs valutar si asa mai departe. De te-ar auzi Sfantu Graal...

Iti dau un exemplu ar fi Castelli. Astia nu ar schimba marimile la cele corecte nici batuti cu fieru de calcat...Da-o in spanac, nu vorbim de o firma de colt de bloc. Iar italienii tot europeni sunt, nu le au cat ouale de strut astfel incat sa difere asa de mult marimile fata de cele standard. Si nu sunt singurii care o dau in bara cu marimile. Este foarte deranjant. Daca exista un croitor care va da marimile conform designului, le poate trece intr-un tabel specific acelui produs, nu unul general, adica ce ar merge la sosete merge si la geaca de ploaie.

Edited by Mookyama
later edit

Băi domnilor, m-ați convins; am trăit degeaba și am avut un noroc chior că toate încălțările cumpărate online mi-au fost bune, deși m-am ghidat doar după număr, fără să fi avut habar de lungimea precisă a tălpilor propriilor picioare :D

• Haha 1

In dorinta de a trece la pedale SPD, dupa ce am parcurs TOT topicul, am trecut la cautari si achizitii.

Am gasit noi, la un pret foarte bun (olx), pedale Shimano XT 8020.

Apoi dupa cateva incercari, am gasit la decathlon incaltaminte Shimano ST34, am probat modelul de dama, si am comandat o pereche ratacita prin tara: marimea 42,desi eu am incaltaminte 41. 

Am slabit pedalele, am incercat pe loc clipsarea si declipsarea si mi-am facut curaj. Am dat o tura scurta de 30minute prin parc, simuland situatii...si SUNT FOARTE INCANTAT!

pd8020-500x500.jpg

140110_1.jpg

Va multumesc tuturor pentru experienta impartasita.

Mentionez ca vin dupa aceste pedale, care au fost ca un lipici fata de cele venite cu bicicleta.

1351236_big.jpg

• Upvote 1
  • Like 1

Una peste alta, Mavic Crossmax Elite inlocuiti cu 44 3/4 de la 45 1/3, cat aveam si la cei de sosea, au inceput sa ma stranga putin de la o vreme cand ii tin in picioare mai multe ore. Nu stiu cat se umfla picioarele de la caldura asta, dar acolo, in varful degetelor se formeaza o durere acuta; incet, incet chiar insuportabila de la o vreme. Anul trecut nu imi aduc aminte sa fi fost asa.

Are cineva Gaerne Kobra intamplator sau cunostinte de cum sunt marimile lor?

Am achizitionat ieri niste northwave razer (429 lei) am prins un discount bun ca era oferta exact la masura necesara 47, plecasem sa iau un northwave origin plus la 377 insa pe site apareau in stoc insa fizic in magazin nu mai erau. Acum e momentul sa ma uit si de placute si pedale, la pedale sa vad exact ce model aleg duale sau full spd (stiu ca duale sunt mai ciudate insa pt moment la inceput e posibil sa mai umblu si cu adidasi normal la cursiera asa ca de aceea ma gandesc la ele), din ce am inteles eu pedalele noi vin cu placute tip sm-sh51 care permit o rotatie intr=un singur sens, se merita sa imi cumpar pentru inceput un tip de palcute separat de tip sm-sh56 care au eliberare multi mod, (nu doar stanga dreapta ci si in sus) ca din ce am inteles asta e singura diferenta intre ele, si pt moment pana sa imi iau pedalele sa ma obisnuiesc cu pantofi cu spd la orele de cycling in sala.

Cred ca depinde de firma pedalelelor, eu am unele duale de la RFR pe MTB si aveau placute multi.

Vizavi de pedale duale, da, pe cursiera se vad cam aiurea, eu asa am, si sunt si un model nasol si vechi dar nu ma incomodeaza si am uitat de ele. Sunt foarte practice cand merg cu incaltari normale, desi rar.

O sa ma motivez sa le schimb sezonul asta.