marcel'85

Marirea si decaderea carbonului !

Recommended Posts

ddidds a explicat foarte clar: Scazi greutatea si pastrezi calitatea, COSTA MUUUULT. Vrei carbon ieftin si prost doar de dragul de a avea carbon sau aluminiu spoit cu plastic, poti sa cumperi si de la piata, dar vor fi foarte grele sau foarte riscante.

piese 100% garantate nu exista!

limita de greutate este data in limita sportului pt care sunt facute, cu alte cuvinte daca au limita de 85kg si sunt facute pt xc , sigur si cu un ciclist de 80kg se va rupe la dh!

"o bicicleta usoara este mai periculosa" de ce? si ce fel de bicicleta? o bicicleta de dh de 15kg, care este mult mai usoara decat una de 22, nu este mai periculoasa !

lupta asta cu greutatea te avantajeaza de fapt in 3 locuri, acceleratie , urcare si control, dar si eu recunosc ca decat sa ai o bicla usoara la care sa te uiti si de care sa-ti fie frica la orice damb ca se poate rupe ceva sau care sa fie foarte elestica , mai bine nu o mai faci usoara!

as mai vrea sa te intreb de cate ori ai mers tu cu bicla cu 100km/h, eu n-am mers niciodata! :)

Nu am zis ca am mers eu, ma refeream la coborarile profesionistilor pe serpentine. Din cate stiu au fost cazuri in care s-a atins 125.

Stiu acum va fi altul care va spune ca recordul este de 225 in spatele camionului pe pista de sare bla bla bla..... . Va place sa rastalmaciti cuvintele !

Sheldon Brown despre biciclete: usoare, ieftine, rezistente-(imposibil)- multumeste-te cu oricare doua dintre aceste calitati.

Sheldon Brown despre biciclete: usoare, ieftine, rezistente-(imposibil)- multumeste-te cu oricare doua dintre aceste calitati.

Este cea mai tare si concisa exprimare a tuturor ideilor corecte de aici. Valabil si pentru eventuale threaduri despre alte materiale. Bravo!

Buna asta, de acord, pana si eu in geniul meu am spus asta cu alte cuvinte ceva mai sus ! Oi fi si eu ruda cu Sheldon . :)

Mai era "unul" aici pe forum de se tot pupa singur pe inteligenta ! :D

Am vazut zilele trecute pe Discovery Science parca, cum se fabrica cadrele de cursiera Trek din carbon.

E multa munca manuala, greu de automatizat, si de aceea e inca scump. Am vazut numai femei de peste 40 de ani, inclusiv la montarea bicicletei si construirea rotilor.

Oricum multe faze ale procesului de fabricatie nu au fost aratate, ca sunt secrete de firma.

Mai oameni buni chestia este mult mai simpla decat pare. Incep printro comparatie cu rachetele de tenis. la inceput au fost rachetele din lemn ,apoi cele din duraluminiu si in prezent aliaje de carbon si chiar titan. Cat ar fi fost batranul lemn de bun si mai ales ca prelua vibratile de lovire bietul de el e demult DEPASIT.Evolutia nu iarta ,asa si in domeniul bicicletelor ,in competiti otelul si aluminiu nici macar nu mai sunt luate in seama. Pentru noi amatori e o alta poveste ,noi avem alte pretenti si posibilitati si de multe ori uitam de asta. Nici prin gand nu vreau sa nu recunosc calitate otelului si istoria minunata care a facuto dar fratilor hai sa fim realisti si sa recunoastem calitatile superbe ale noilor materiale . Adevarat ca ele sunt mai fragile mai rigide mult mai scumpe dar asta nu inseamna ca nu sunt mai bune. Uitativa la documentarul in care este prezentat viata lui COLNAGO. Poate nimeni nu a iubit si apreciat otelul ca el ,dar asta nu inseamna ca nu a realizat ca otelul a murit si incepe o alta etapa a bicicletelor. Probabil ca si acuma prefera sa calareasca o bicicleta de otel facuta in ani tinereti ,dar asta nu inseamna ca nu recunoaste superioritatea noilor materiale.

"Marirea si decaderea carbonului !" Sa fiti convinsi, peste cativa ani se va inventa alt material de doua ori mai usor si vom vorbi de carbon asa cum spuneti acum de otel, corect titlul !

... Probabil ca si acuma prefera sa calareasca o bicicleta de otel facuta in ani tinereti ,dar asta nu inseamna ca nu recunoaste superioritatea noilor materiale.

Si eu prefer sa ma simt bine, nu sa recunosc sau sa ma inchin in fata superioritatii noilor materiale.

Concursul e una si placerea e alta. Chiar si tennis imi place sa joc cu rachete de lemn (doar ca nu mai stiu pe unde sunt).

Ciclistii de performanta sunt in numar mic prin comparatie cu cei amatori si utilizatorii de bicicleta. La performanta inteleg avantajele... la placere, nu. Adica poate sa-mi placa foarte mult sa merg cu bicicleta de titan sau cu bicicleta de otel - e placerea mea si nu e cazul sa ma simt depasit. Afirmatia ca otelul a murit pe plan competitional este falsa. Exista destule exemple mai ales in Ciclocross care dovedesc tocmai inversul.

Imprimantele cu jet de ce se mai fac si mai exista?! Avem laser de 40 de ani, imprimante cu sublimare, etc... mult mai performante si net suprioare tehnologic. Amplificatoare cu tuburi electonice ?! Ce, n-au descoperit circuitele integrate?!

Exemplele pot continua, dar un lucru este clar: daca cineva alege un cadru de otel sau de aluminiu bun (si din pacate scump) nu inseamna ca n-are bani de un carbon ieftin sau ca nu intelege progresul tehnologic si nevoia imperativa de a se alinia cu noile tendinte in moda bicicletelor si a pieselor din carbon.

LA modul cum privesti problema intradevar i-ti dau dreptate ,dar cu precizarea ca la nici un turneu de tenis de amatori sau profesionisti nu o sa mai vezi jucand pe cineva cu cu rachete de lemn,[AICI CHIAR MA PRICEP DEOARECE AM JUCAT SI JOC TENIS ] a incercat acest lucru BORG acum 30 de ani dupa o cariera stralucita si in care a folosit racheta de lemn. Sa retras si dupa ceva ani buni a incercat sa faca un COME BACK. Toti l-au sfatuit macar sa foloseasca rachetele de carbon [numai juca nimeni cu lemn deja] A refuzat si a incercat sa joace cu lemnul . A avut cea mai cumplita dezamagire din viata lui ,iar in privinta bicicletelor cel putin a celor de curse nu o sa vezi vreodata in TURUL FRANTEI[sI NU NUMAI] alergand pe cineva cu bike de otel. Nu de alta dar ar pati cea ce a patit BORG la tenis. In rest sunt de acord cu tine si poate am exagerat cu depasit si ca otelul a murit sanate multa

Am senzatia ca din ce in ce mai multi producatori (re)introduc in fabricatie biciclete cu cadre de otel. Specialized, Radon, Kona...

Pana la urma nu o poti duce cu gogoritele la nesfarsit, mai devreme sau mai tarziu lumea cantareste lucrurile. Eu cred ca totusi nu carbonul este in pragul decaderii ci aluminiul, care nu a adus nimic sau aproape nimic in plus (greutate, rezistenta, confort) fata de otel.

• Upvote 1

Sa fiti convinsi, peste cativa ani se va inventa alt material de doua ori mai usor si vom vorbi de carbon asa cum spuneti acum de otel

Asta nu o mai cred.

Omenirea a ajuns pe culme, s-a iventat tot ce era de inventat, e foarte greu sa fie depasite tehnologiile actuale.

Ce ar putea fi mai usor decat carbonul? Doar nu or sa se inventeze cadre de burete sau pluta...

Asta nu o mai cred.

Omenirea a ajuns pe culme, s-a iventat tot ce era de inventat, e foarte greu sa fie depasite tehnologiile actuale.

Ce ar putea fi mai usor decat carbonul? Doar nu or sa se inventeze cadre de burete sau pluta...

s-ar putea sa fie unii care sa nu creada asta si tocmai aia sa ne faca vreo surpriza...

O trai si-o vedea...sau o vor face copiii, nepotii...

"Everything that can be invented has been invented."** --Charles H. Duell, Commissioner, U.S. Office of Patents, 1899.

"640K ought to be enough for anybody." -- Bill Gates, 1981

"Computers in the future may weigh no more than 1.5 tons." --Popular Mechanics, forecasting the relentless march of science, 1949

"I think there is a world market for maybe five computers." --Thomas Watson, chairman of IBM, 1943

"I have traveled the length and breadth of this country and walked with the best people, and I can assure you that data processing is a fad that won't last out the year." --The editor in charge of business books for Prentice Hall, 1957

"But what ... is it good for?" --Engineer at the Advanced Computing Systems Division of IBM, 1968, commenting on the microchip.

(Still might be asked today...)

"There is no reason anyone would want a computer in their home." --Ken Olson, president, chairman and founder of Digital Equipment Corp., 1977

"This 'telephone' has too many shortcomings to be seriously considered as a means of communication. The device is inherently of no value to us." --Western Union internal memo, 1876.

"The wireless music box has no imaginable commercial value. Who would pay for a message sent to nobody in particular?" --David Sarnoff's associates in response to his urgings for investment in the radio in the 1920s.

"We don't like their sound, and guitar music is on the way out." --Decca Recording Co. rejecting the Beatles, 1962.

"The concept is interesting and well-formed, but in order to earn better than a 'C,' the idea must be feasible." --A Yale University management professor in response to Fred Smith's paper proposing reliable overnight delivery service. (Smith went on to found Federal Express Corp.)

"A cookie store is a bad idea. Besides, the market research reports say America likes crispy cookies, not soft and chewy cookies like you make." --Response to Debbi Fields' idea of starting Mrs. Fields' Cookies.

"If I had thought about it, I wouldn't have done the experiment. The literature was full of examples that said you can't do this." --Spencer Silver on the work that led to the unique adhesives for 3-M "Post-It" Notepads.

"Professor Goddard does not know the relation between action and reaction and the need to have something better than a vacuum against which to react. He seems to lack the basic knowledge ladled out daily in high schools." --1921 New York Times editorial about Robert Goddard's revolutionary rocket work.

"Heavier-than-air flying machines are impossible." --Lord Kelvin, president, Royal Society, 1895.

"Airplanes are interesting toys but of no military value." --Marechal Ferdinand Foch, Professor of Strategy, Ecole Superieure de Guerre.

• Upvote 2

Omenirea a ajuns pe culme, s-a inventat tot ce era de inventat, e foarte greu sa fie depășite tehnologiile actuale.

Fiecare om, în întreaga istorie a omenirii, tinde natural sa creadă asta. Progresul nu e doar infinit, pe deasupra are și o rata de creștere exponențială.
  • Upvote 1

Nu va grabiti cu afirmatiile! Lucian a spus "carbonul", nu "fibra de carbon". Si daca se vor utiliza nanotehnologiile pe baza de carbon in producerea bicicletelor si a componentelor, tot despre carbon vorbim; doar ca este altfel asezat si imbinat.

Aluminiul nu este deloc in impas. Este cel mai raspandit material de biciclete in segmentul mediu de pret, foarte probabil si in cel de pret mic. Intreb si eu, ca-i vorba de materiale si nu de firme anume si modele clare: Ce aduce in plus pentru mine un cadru de carbon de 1.3 kg fata de cadrul de scandiu (aluminiu-scandiu) de 1.2 kg pe care-l am? Intrebarea este aproape retorica, iar daca nu stiti, va spun eu: un pret mai mic - si atat.

Materialele este normal sa se diversifice si sa progreseze fiecare in ritmul sau. Unii se chinuie sa introduca lemnul (bambus) pe piata, in timp ce altii ofera titan. Toti au dreptate si au clientii lor; si acum si pe viitor. La inceput si cadrele de aluminiu erau scumpe, rare si de calitate, apoi au inceput sa fie de toate calitatile, insa cele bune au ramas scumpe (daca un cadru de aluminiu la 2.000 euro este ieftin, sa-mi dati si mie inca unul de pomana). Cu cele de carbon s-a repetat situatia. In mod cert nu se va intampla cu titanul deoarece materialul in sine este scump, nu doar prelucrarea sa. Cadrele de otel de top inca sunt scumpe - in aceeasi categorie de pret cu aluminiul. Cadrele de carbon de calitate care sa depasasca in performanta si greutate Al, si Cr-Mo sunt si mai scumpe decat ele. Daca va uitati suficient de atent veti constata ca pe o scala absoluta a calitatii (grutate+rezistenta+confort) cadrele sunt ordonate indiferent de material. Unele materiale urca pana la o anumita treapta de calitate si pret, in timp ce altele merg si mai sus.

Carbonul de calitate nu va deveni o banalitate prea curand, asa cum nici aluminiul si nici otelul nu au cazut in derizoriu. Calitatea se plateste!

• Upvote 1

Referitor la ce s-a descoperit deja si ce nu, ca o paranteza, acum am citit : "cancerul este de fapt CANDIDA(o ciuperca) scapata de sub control de sistemul imunitar", candida fiind prezenta oricum in organismul uman !!!

Ciuperca e un corp strain iar cancerul este reproducerea necontrolata a unor celule proprii care si-au mutat ADN-ul. Nu poate fi vorba de acelasi lucru.

Cancer=mutatie, ciuperca=organism

Orice poate patrunde in nucleul celular si poate dezordona lantul de proteine este cancerigen (ex. radiatii de diverse feluri, nanopulberi (~50 nm), substante chimice care trec de membrana celulara, etc.).

• Upvote 1

Misto citatele lui LucianLS.

Adauga-mi si afirmatia mea acolo, poate peste cativa ani o sa râdă lumea si de mine. Dar macar de-as ajunge si eu celebru ca aia.

Deocamdata imi mentin afirmatia.

Chiar daca Lulu are dreptate cu progresul infinit (căci totul e infinit in universul asta), momentan omenirea a luat-o pe o panta descendenta.

(căci totul e infinit in universul asta)

"Doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul." :|:D:D banuiesc ca nu trebuie sa scriu pe cine am citat

• Upvote 2