MAEHD

CANNONDALE Fan Club

Recommended Posts

Am facut cateva modificari la bicicleta.Am schimbat angrenajul am pus ultegra 6700 ,2010(pentru ca ce aveam inainte era de 1,75 si era mai greu de invartit la inaltimea mea,acum am de 172.5)si manetele tot ultegra 6700 pentru ca am rupt o maneta.Voi reveni si cu ceva poze

waaaw...intr-adevar superba...sai ai grija de ea sa ramana cat de cat in aceeasi stare

Am decis sa vand bicicleta de mai sus. Pretul e 1200 de lei discutabil.

Chiar imi pare rau ca o dau...dar e pacat sa abuzez de ea la concursuri. Sper sa ajunga la un proprietar grijuliu

Intru si eu in club cu un cannondale F8 disc :D

Poze: post-10076-0-57162400-1303399119_thumb.jpg

Este echipata cam entry level. Dar lista de upgradeuri este luunga, sper ca pana sezonu viitor sa reusesc sa achizitionez macar jumate din ele :)

Intru si eu in club cu Scalpel 3000-ul meu, e din 2003 bicla, stare impecabila, nici o zgarietura. :D Rush-ul ala argintiu e 2008 si e al unui prieten, insa cred ca saptamana viitoare facem schimb de cadre, ca al meu e marimea lui, al lui e marimea mea.

Configuratia biclei mele e asa:

Cadru: Cannondale Scalpel 3000, bascula din carbon

Furca: Headshock Lefty Carbon Si with ELO

Shock spate: Fox Float RL

Frane: Magura Marta

Schimbatoare: Shimano XTR

Manete: Shimano XTR

Sa: Fi'zi'k

Butuci: DT Swiss HuGI 240 / Cannondale SI

Jante: Mavic Crossmax

Imagine postată

• Upvote 1

Felicitari pentru rize-ul tau, cum se comporta, amortizare, confort, pozitie etc.

Felicitari pentru rize-ul tau, cum se comporta, amortizare, confort, pozitie etc.

L-am vazut la vanzare pe bazar , deci nu cred ca i-a placut .

@adi83: Bicla se comporta impecabil, mai ales pe partea de amortizare, cat despre comfort si pozitie, e chiar ok.

@CristiC: Am avut o oferta pentru un alt Cannondale, insa din pacate am ratat-o, asa ca nu-mi mai vand Rize-ul. :D

@CristiC: Am avut o oferta pentru un alt Cannondale, insa din pacate am ratat-o, asa ca nu-mi mai vand Rize-ul. :D

Cred ca era vb de aceiasi care am ratat-o si eu :)) .

Era vb de un scalpel alb cu rosu care avea niste roti xcr 1.7 si pedalier fsa afterburner ?

@CristiC: Nu, nu era vorba despre aia. Era vorba despre un Flash, care nu era postat nicaieri pe internet.

@k3ny: Frumoase rau, ce mi-ar place si mie un Bad Boy pentru oras. Pacat ca suntem prea putini cu Cannondale-uri pe forum.

Intr-una din saptamaniile ce urmeaza(pana in aprile), tre' sa dau o fuga cu bicicleta la service sa-mi faca o revizie si un needle bearing reset la furca.

Am un cannondale F7, o am de 1 an si jumatate, am 2800 km.Imi place ca e solida, compacta, singura schimbare mai importanta a fost un butuc spate Novatec.

Butucul a cedat probabil pt. ca o mai bag si pe drumuri de tara cu noroi, praf.

Am vazut pe forumuri ca nu sint singurul care are probleme cu saua cam tare la ture lungi, da' n-as renunta la ea ca e frumoasa si e "de acolo" :P :))

Mi-am schimbat si eu Cannondale-ul, am pus o poza mai jos. Imagine postată

Cam putini "Cannondale-isti" pe-aici. Imagine postată

Stiu ca e o intrebare pusa cam tarziu dar:De ce toate Cannondale MTB au jumatate de furca?

@alternator

Absolut splendida bicicleta. Cadrul zici ca a fost fabricat ieri...parctic este imun la trecerea timpului.

Salutare tuturor,

Am un Prophet din 2006, de fapt sunt la al doilea. Sunt "vrajit" de acest brand, dar am o problema cu caseta, si am vazut ca mai sunt posesori de Lefty pe aici si sunt curios daca are cineva un set de roti de vanzare sau poate o roata spate.

O sa revin cu poze de indata ce il scot de la vopsit.

Stiu ca e o intrebare pusa cam tarziu dar:De ce toate Cannondale MTB au jumatate de furca?

Video explicativ:

Salutare am si eu un Cannondale Flash carbon .. si am o problema cand am vrut sa ma duc sa ma plimb cu el am desfacut roata sa intre in masina si a sarit un surub cu un arc ( arcul este praf facut ) nu stiti cum pot face rost de arcul acela .. original neoriginal dar sa fie bun :)

Va multumesc astept raspunsurile voastre:)

post-12168-0-26591100-1343725247_thumb.jpg

Dupa ce i s-a furat un KTM Caliber 45, userul Someone else si-a luat un Cannondale Moto; i-l postez eu aici fiind purtatorul lui de cuvant:

Imagine postată

Salutare 

Iata ca ma alatur si eu clubului CANNONDALE cu un F1000, chiar daca cadrul e fabricat ceva mai demult, ramane un cadru superb ca geometrie, greutate si finisaje.

Echipare, cred ca se vede din imagini:

88976023.jpg

46952948.jpg

57512532.jpg

94055996.jpg

50318726.jpg

82541606.jpg

22236367.jpg

33305248.jpg

59432621.jpg

• Upvote 1

Salutare, din cate am remarcat din catalogul Cannondale 2014 ,cadrele de 26' pentru gama XC full suspension si XC Hardtails nu se mai fabrica.

E posibil asa ceva !?

Am tot cautat pe net informatii despre productia de cadre 26' pentru gamele respective si nu am gasit nimic.