MAEHD

CANNONDALE Fan Club

Recommended Posts

E posibil. A inceput trecerea la 27.5, cu inlocuirea 26. Sunt producători care merg agresiv pe ideea asta. Pe la altii si pe la second o sa mai tot găsim 26.

Intru și eu în fan club, la peste 1 an jumătate de la ultima postare :D, cu a mea nou-nouță Trail 7 - 29". Sper ca faptul de a nu se fi postat tot acest timp, să nu însemne că n-au mai apărut "membri" fan club Cannondale.

Cndl_T7acc.jpg

murga.jpg

Dragilor, tehnologia aceea SAVE @ Cannondale își face treaba sau e doar marketing? Interesantă, totuși, ideea cu ușoara deformare a cadrului în zone cheie, unde se acumulează tensiuni mari, în caz de șocuri, vibrații etc., ce ar putea depăși limitele de rezistență (la rupere, torsiune, oboseală etc.) ale aliajului din care este făcut cadrul. Din punctul acesta de vedere (al tehnologiei amintite), constructiv, cadrul de la bicla mea pare a fi o "operă de artă", să-l citez pe un amic ce a spus aceasta pe alt forum.

Synapse.jpg

La modelul care il detin Flash 29er se simte "flexul" si tija de sa are un flex in ea . In primi km facuti pe asfalt, la pedalare in forta , chiar ma deranja , dar acuma nu mai sesizez asta , ramane doar confortul in plus.

Mă uitam la clipul postat de un rusnac și parcă nu văd mare lucru. E adevărat, camera aia pare relativ "steady", dar nu știu dacă să pun asta pe seama SAVE sau pe seama faptului că n-a dat în prea multe gropi, fiindcă numai teren accidentat nu se poate numi acela pe care a mers Ivan. De asemenea, ceva-ceva flexare parcă s-ar vedea, dar nu sunt sigur că nu e de vină jocul de lumini și umbre.

Sistemul se refera mai degraba la atenuarea vibratiilor de amplitudine mica si frecventa mare, atat off-road cat si pe sosea. Nu cred ca ai ce observa cu ochiul liber.

Si cred ca e valabil mai mult la carbon, desi ei se lauda ca e si pentru aluminiu.

In orice caz, Cannondale a facut mult timp niste opere de arta, manual, in State. Calitatea cadrelor presupun ca se pastreaza si acum, chiar daca au mutat fabrica in Taiwan.

Îhî, în acest caz, pare că funcționează chiar și la aliaj de Al, cum se vede și-n filmul rusului: camera n-are deloc tremurături. Foarte interesant!

Salut baieti, ma gandeam sa imi achizitionez un Flash 29 si nu sunt foarte sigur de marimea care mi s-ar potrivi la 181cm cu inseam 83cm. As vrea sa particip si la concursuri cu bicicleta deci as vrea o pozitie mai de racing pe bicicleta. 

Aveti ceva sfaturi pentru mine?

Multumesc,

Bogdan

@@vlad, știu că tu te dai pe Cannondale. Știi cumva ce BCD are un angrenaj Cannondale Hollowgram Si BB30 XX1 32 T? E de pe un Scalpel 2, model 2015. Pe cel de 2016 am văzut că au pus varianta cu spider, ăsta e pe șuruburi.

Cred, dar nu sunt sigur, că e 76 BCD.

Salut @@jerry

scuza-mi raspunsul intarziat, din anumite motive ce nu tin de mine n-am putut sa iti raspund mai repede.

BCD-ul e 76, ca la orice placa XX1. 

Vrei sa schimbi placa, vezi ca sunt alte variante mai ieftine decat cea Sram :) si cel putin la fel de bune

După 2-3 luni de așteptări și răzgândiri asupra ce să iau, am intrat și eu în rândul cannondale-iștilor cu un F-SI Carbon 4 care a primit direct upgrade la frâne XT. 

13164232_1308626922485137_38451123914482

13151636_1308626959151800_77585730782545

13133095_1308626979151798_76851184000918

Urmează tijă și ghidon de carbon, iar la anul alte roți (poate carbon). Momentan are 11.4 kg.

• Upvote 3

Incepand de astazi am intrat si eu - partial involuntar - in acest Fanclub.

Spun "involuntar" pentru ca niciodata nu am fost un admirator al acestui brand din nici un punct de vedere. Ba chiar il gaseam anost, fara personalitate, fara traditie in lumea ciclismului, complet neatragator oricum il priveam. Pina si logoul brandului mi se parea destul de neinspirat.

Ma visam mereu avand bicicleta Merckx sau Pinarelo, ceva  clasic in cursele europene de ciclism. Am inteles insa ca acele modele ofera mult prea mult fata de ceea ce pot face eu cu o bicicleta, asa ca am decis sa raman cu mintea limpede si sa caut ceva potrivit mie si nevoilor mele.

Dupa ani buni in care am incercat sa ajung la o forma fizica acceptabila si in care m-am luptat sa transform o bicicleta de fitness/trekking intr-una de sosea, am decis ca e momentul sa ajung, macar la varsta asta, sa-mi iau o bitza de sosea adevarata. Inca de la 4 ani ii spuneam tatalui meu ca vreau o cursiera, vrajit fiind la vremea aia de cursierele rusesti de otel care se gaseau pe la noi. El imi explica ca aia e pt oamenii mari si sa am rabdare sa cresc, cu traditionalul Pegas. Apoi a venit Revolutia si au aparut primele MTB-uri, ceva nemaiintilnit, nemaivazut in Romania. Chiar daca nu am gustat niciodata offroadul, felul in care aratau acele biciclete cu roti groase si suspensii m-a cucerit pe loc, facandu-ma sa uit pentru moment de cursiere. Apoi, in prima tinerete am ajuns la o greutate considerabila, peste cea fireasca pt un road bike.

Si iata asa, dupa mai bine de 30 de ani, traiesc si eu ziua primei cursiere. Un Cannondale CAAD12 2016. 

Reviewurile excelente, feedback-ul unor cunoscuti in care am mare incredere si faptul ca a ajuns sa ia premiul Bike of the Year 2016 m-au facut sa-mi indrept atentia spre aceasta marca / model care imi era aproape antipatica. Inca de la primul contact cu ea simteam cum parerile mele se schimba radical. Dupa nici 150 de km de teste in primele 24h am ajuns la concluzia ca imi vine ca o manusa, ca un costum facut pe mine de croitor. Nu ma laud cu o experienta debordanta in lumea cursierelor, dar am avut citeva ocazii sa incerc niste modele de top full carbon, adevarate OZN-uri de mii de euro (multe mii!). 

Mi se pare absolut incredibil si fascinant ca o bicicleta de aluminiu de numai 1500 de euro nu e cu nimic mai prejos; nu e neaparat o frumusete sau ceva dupa care iti intorci capul pe starda, dar are 8.1 kg,  un angrenaj hollowgram de mare geniu, un grup Shimano 105 care merge mai precis si mai fin ca orice Ultegra pe care am pus mana si o manevrabilate uimitoare pe viraje. E prima data cand inteleg cu adevarat ce inseamna ca o bizta sa exceleze in abordarea rapida a virajelor, as fi jurat ca asta tine doar de indemanarea celui care o foloseste. Nici pe departe! E o senzatie greu de descris, pe care as fi jurat ca nu o poti trai decat pe modele care costa cat 2 Loganuri.

Asadar, pot spune cu mandrie ca sunt cel mai nou (si neasteptat) membru al fanclubului Cannondale. 

• Upvote 5

Chemare în service pentru furcile 2014 - 2017 LEFTY HYBRID (1.0), LEFTY 2.0, SUPERMAX, OLAF

PKmxXaZ.png

All Lefty Hybrid (1.0), Lefty 2.0, SuperMax and Olaf forks on model year 2014-2016 Cannondale bicycles, and model year 2017 Cannondale bicycles that do not contain the decal depicted in the image above, contain an air spring system called Solo Air. Certain Solo Air systems have exhibited inconsistent performance in managing the exchange of air between the negative and positive air chambers. If this happens, travel, ride height and/or spring rate can be affected, resulting in an unusual or inconsistent spring feel.

Detalii aici