Drysna

Brand vs dotari

Brand vs Dotari  

12 members have voted

1. 1. Brand vs Dotari

Recommended Posts

De multe ori asta a generat flame acolo unde nu ii era locul.

Daca ar fi excluse brandurile dubioase, "GREUTATEA" ati considera-o la capitolul dotari al bicicletei voi ce ati aprecia mai mult: brandul sau dotarile?

Ati putea specifica pe ce target ati face alegerea: entry lvl, profesionist.

Topicul l-am facut mai mult pt a aduna voturi nu pt a dezbate.

Daca mai exista un topic se poate sterge, eu nu am gasit.

Un brand cunoscut intotdeauna va investi mult mai multi bani, timp si resurse pentru dezvoltarea unu cadru/furci sau framset, decat firmele necunoscute care cumpara cadre la kg.

Asta nu inseamna ca nu pot exista firme necunoscute care sa fie foarte bune, dar sansele sunt destul de mici :)

Eu am experienta doar in entry si mid lvl; legat de cursiere, doar teorie stiu.

offtopic: in mod normal, deschiderea unui topic ar trebui sa coincida cu parerea ta despre acel topic. la fel cum, in mod normal, posturile consecutive ar trebui sa aiba o oarescare distanta in timp, distanta la care un edit ar incurca mai mult.

2 minute nu reprezinta acea distanta temporara.

deci editul la editul meu e degeaba.

Asta mi se pare un topic cu foarte mare potential de flame.

Dar ca sa nu fiu complet offtopic, am votat "brand", deoarece sunt de acord cu Vlad.

Topicul l-am facut mai mult pt a aduna voturi nu pt a dezbate.

Cam aici incerc sa o dreg. Am zis si ca lucrul asta cauzeaza flame in alte parti.

dar trebuie sa intelegi ca pentru un brand serios trebuie sa bagi la greu tricepsii.

Acum. intrebarea se pune "ce inseamna brand cunoscut". Si de aici incepem certurile :D

Brandul ţine la renume vs brandul are prea multi clienti ca sa ii pese de reclamatii . Brandul e discutabil in masura in care e sustinut de cineva caruia ii pasa de ce zic clientii . (Vezi apple . Are o gramada de clienti dar pe pagina oficiala de support e plin de lume care se plange si nu se intampla nimic ) Sunt cel mai fericit daca dau cu 100 lei mai mult pe ceva dar cand am probleme sa se rezolve fara batai de cap vs sa am nevoie de service si sa fie cu plimbari si probleme discutabile . Acum a nu se intelege ca dau 100 de lei pe ceva care sa se strice vs ceva pe care sa dau cu 100 mai putin si sa nu se strice . Daca ma dau ma astept sa se si strice candva . Vorbim de biciclete nu ?

Brand vs dotari tine de produsele noi nu ? Cine isi cumpara sh nu mai cumpara brand .

Dotari bune over brand , dorinta unui candidat de a se impune . Poate sa fie si o incercare buna dar poate fi si una esuata .

Nu am o parere fixa pe problema asta , e discutabil intotdeauna intrucat oricand pot aparea exceptii .

Am votat brand .

Lamuriri la ideea mea de chestionar:

Dubios include DHS, Leader... insa exclude Genesis, Diamondback...

Intrebarea nu e "brandul conteaza?" ci "brandul conteaza mai mult decat dotarile?"

Intre o GIANT/TREK/SPECIALIZED/ORBEA/BIANCHI echipate SORA si o bicicleta Raleigh echipata Ultegra, voi alege intotdeauna Raleigh-ul.

Lamuriri la ideea mea de chestionar:

Dubios include DHS, Leader... insa exclude Genesis, Diamondback...

Intrebarea nu e "brandul conteaza?" ci "brandul conteaza mai mult decat dotarile?"

Stai putin adica intrebi daca e mai bun un tricou cu mâneci vs un tricou fara mâneci pe care scrie Dolce Gabanna :D . Se voteaza _ brand vs dotari _ nu "conteaza mai mult sa scrie cu argintiu "

Trebuie luate in calcul si "dotarile" cu care vine un anumit brand. Cum ar fi geometria foarte bine pusa la punct si garantia pe viata.

De ex., oricand as alege un cadru Calfee in loc de Colnago. (asta pentru garantie si usurinta in rezolvarea problemelor de garantie)

Intre o GIANT/TREK/SPECIALIZED/ORBEA/BIANCHI echipate SORA si o bicicleta Raleigh echipata Ultegra, voi alege intotdeauna Raleigh-ul.

Exact din acest motiv am votat dotarile.

Eu ma gandeam simplu, Trek cu Sora vs. Merida cu 105.:D

Aleg Merida. Este brand. Dar nu la fel de scump.

Sa nu se inteleaga gresit aici...

Probabil un brand este 'supra-apreciat' de catre directorii acelei firme si poate cer pe un anumit produs MULT prea mult fata de cat merita. Dar oricum, firmele 'mari' vin intotdeauna cu inovatii demne de luat in calcul.

Oricum, mai important e sa fim sanatosi sa putem pedala :D

Vlad

Mi-ar placea sa puneti totul si prin spectrul diferentei de pret.

Puneti problema asa: Daca ati avea de ales intre un Trek cu 105 si o Merida cu 105, Trek-ul fiind putin mai scump, ce ati alege.

Puneti problema asa: Daca ati avea de ales intre un Trek cu 105 si o Merida cu 105, Trek-ul fiind putin mai scump, ce ati alege.

Nu are de a face cu topicul :D Asta tine de cati bani te lasa nevasta sa cheltui sau cati bani iti da mama. Considera bugetul egal.

depinde cat e acel putin. eu zic ca merita, mai ales ca trek ca si alte firme investe sume uriase in conceperea, proiectarea, devoltarea si producerea unei biciclete

intrebarea lu drysna e misto. Dar cum ziceam este vag ce inseamna brand.

trekul e mai brand decat merida?

eu, pana acum, am ales "dotarile" de fapt pretul mai mic dat pe cadrul de carbon noname. Cu ala nu m-am pacalit.

la cadrul pentru touring am ales un brand asa si asa pe piata touringelor.

Drysna. Bugetul este unic. nu are cum sa fie egal.

acel "mai scump" este relativ.

Daca este un 3000 ron vs 3500 ron, voi alege bicicleta la 3000 ron, cu 500 ron prefer sa fac un upgrade de roti sau ceva.

In conditiile in care sunt la fel de grele si cu aceiasi echipare.

Multe biciclete sunt mai cunoscute, mai "de firma" dar folosesc aceleasi cadre.

Daca este un 3000 ron vs 3500 ron, voi alege bicicleta la 3000 ron, cu 500 ron prefer sa fac un upgrade de roti sau ceva.

sa inteleg ca raspunsu este "dotari" ?

Dar cum ziceam este vag ce inseamna brand.

Cum ziceam, la cursiere nu am experienta, insa prin brand eu inteleg cadru si uneori furca si alte componente pe care producatorul sa le faca la el in ograda(de exemplu eu am headset KTM parca)

Dupa o scurta cautare am aflat diferenta intre un Trek cu 105 si o Merida cu 105.

Aproximativ 130 de euro.

Daca nu ii am, ce sa fac? Mai las sa treaca o vara pe langa mine, sau ma bucur de ea pe o Merida?

De aceea as alege Merida.

Si totusi, e brand. Doar ca nu are Tururi castigate pe sosea.

Garantie pe viata la cadru are? (este intrebare sincera, chiar nu stiu ce garantie ofera Merida)

Dar la pipa/tija sa/roti? (Bontrager - 5 ani)

Astea se platesc.

La acelasi producator ("brand") exista modele diferite la preturi diferite cu exact aceeasi echipare. Pe care il alegi?

Alt producator are modele diferite la preturi diferite cu exact aceeasi echipare.

Cum compari intre ele modele cu dotari identice de la producatori diferiti? Cel mai ieftin de la producatorul scump (ala cu brandul mai mare) cu cel mai scump de la producatorul ieftin (care o are mai mica - reputatia)?

Te-ar surprinde sa aflii ca sunt produse cu materiale din aceleasi fabrici si se vind cu preturi diferite?

Cum compari astea doua biciclete la preturi semanatoare, intr-o marja procentuala destul de mica? Atentie la echiparea si materialul din care sunt facute.

Bike24 - Colnago Arte 2.0 Road Bike Shimano 105 2x10-speed compact 2010

Bike24 - Isaac Pascal Road Bike Shimano Ultegra SL 2x10 black/white