VladG

Comenzi bike-components

Recommended Posts

Suntem 7 oameni.Nu se face nimeni capitan?Eu m-as face dar sapt viitoare nu sunt in oras decat luni si vineri, iar urmatoarea sapt plecat din tara.

Deci au fost 7 viteji in cautarea unui capitan, s-a gasit capitanul dar s-au ratacit vitejii !! Mai astept !

Am primit mesaj PM de la tine. Clare instructiunile si conditiile.

Ca la Romania, intervin mereu deturnari bugetare care pun in asteptare chestiunile legate de bike components...

Nu am renuntat la idee dar sa vad pe unde scot camasa :D

Raman oricum doar doua din cele trei, respectiv:

produs 2 (2.25)

produs 3 (2.25)

Multumesc de intelegere.

Deocamdata suntem 3: eu, MBZ si ionutdrg. Mai astept pana miercuri. 

mă bag şi eu doar dacă ajunge coletul până la jumătatea săptămânii viitoare.

Data de sosire este estimativa, poate fi la 1 - 2 saptamani dupa comanda, asa ca nu pot garanta conditia lui Ionut81.

se comanda doar piese cu livrare imediată sau şi cu livrare 2-7 zile?

Deci, s-au adunat foarte multi amatori, asa incat precizez:

Obiectele comandate sa fie disponibile in 24 de ore, cele cu termen 2-7 zile lungesc comanda cu o saptamana si nemultumesc restul participantilor. Cu parere de rau se exclud. Comanda se lanseaza maine dupa ora 17. Amanunte PM pentru cei care mi-au trimis mesaje.

Lansarea unei comenzi cu atat de multi participanti este o treba mai grea decat anticipam

Fac unele precizari:

Cine depune la ING nu plateste comision.

Cine prefera ne putem intilni azi miercuri in oras, cum procedeaza un user

Comanda o lansez abia maine joi 11 iulie fiindca transferul bancar s-ar putea intinde pe 24 de ore

Ultimul termen de depus banii ramane miercuri

Am lansat comanda pentru 6 useri: ionutdrg,Ionut81,Dragos1980,bogdans,abuwz si cu mine. Fiecare ce si-a dorit. Cand se va inregistra comanda la bikecomponents voi primi linkul de parcurs cu lista pieselor comandate. Dupa care forward catre cei interesati. Cred ca vom primi piesele cam intr-o saptamana. Trimit PM in ziua primirii si astept beneficiarii in Pantelimon.

am verificat acum la Cargus si pachetul a, ajuns in Bucuresti

ar trebui in cursul zilei de azi sa o livreze la destinatar

asteptam comfirmarea de la "gelus"

salut, va rog anuntati-ma si pe mine cand mai faceti comenzi.

Multumesc!

Pachetul cu comanda de joia trecuta a ajuns azi la Otopeni prin DHL, dar va ajunge la mine abia maine vineri 18 iulie prin Cargus.

In consecinta am trimis PM cu detalii de contact.

un sfat pt cei care mai dau comenzi online, fara niciun fel de intentie de reclama: eu folosesc un card visa-electron in lei de la BT care are comisioane zero, inclusiv cand platesc cu el pe internet in alta valuta. Schimbul valutar se face la cursul visa cu comision 0, curs apropiat de cel bnr care poate fi verificat pe visa-europe.com

Singura buba cu el, din perspectiva comenzilor colective, e ca tb sa dai un comision de 4.2 lei cand primesti bani prin OP electronic. DAR daca participantii la comanda alimenteaza contul la ghiseul bt nu se percepe niciun comision.

povestesc despre acest card pt ca ma aflu in neplacuta situatie sa constat ca platile facute cu paypal se comisioneaza cu 3,4% o plata facuta cu paypal in valoare de ~300euro a fost comisioanta cu ~13euro :(

un sfat pt cei care mai dau comenzi online, fara niciun fel de intentie de reclama: eu folosesc un card visa-electron in lei de la BT care are comisioane zero, inclusiv cand platesc cu el pe internet in alta valuta. Schimbul valutar se face la cursul visa cu comision 0, curs apropiat de cel bnr care poate fi verificat pe visa-europe.com

Singura buba cu el, din perspectiva comenzilor colective, e ca tb sa dai un comision de 4.2 lei cand primesti bani prin OP electronic. DAR daca participantii la comanda alimenteaza contul la ghiseul bt nu se percepe niciun comision.

povestesc despre acest card pt ca ma aflu in neplacuta situatie sa constat ca platile facute cu paypal se comisioneaza cu 3,4% o plata facuta cu paypal in valoare de ~300euro a fost comisioanta cu ~13euro :(

Eu stiam ca Visa Electron de la BT se poate folosi doar pe teritoriul Romaniei, tocmai pentru asta eu mi-am facut si alt card Mastercard, pentru plati online in afara. Comisionul de intrare este perceput de BT pe cont, nu conteaza ce card ai.

Dan

Mi-au trebuit urgent niște chestii săptămâna asta și am făcut comandă la bike-components, plătind ca de obicei cu cardul în lei MasterCard de la ING. Comerciantul a trimis suma în € către procesator (ING), așa că ING a făcut conversia €->lei, rezultând cursul de 4,4971 lei/€, fără nici un alt comision. În aceeași zi, cursul de referință al BNR era de 4,4232 lei/€. Profitul intermediarului (ING) vine din diferența de curs valutar, neexistând alt comision fix sau procentual per tranzacție evidențiat ca atare. În cazul meu, diferența față de cursul de schimb de referință a fost de 1,67%. Aceeași situație este și la două plăți făcute cu același card la Amazon.de în aceeași zi.

Ca să demonstrez diferența dintre cursul de schimb al băncii și alte comisioane, ieri am scos EUR numerar de la unul din puținele bancomate ale ING-ului care eliberează valută. Conversia s-a făcut la cursul băncii de ieri (4,492 lei/€ la ING față de 4,4339 lei/€ la BNR, adică 1,31% în plus de data asta), la care s-a adăugat și un comision de extragere numerar de 0,5%, comision impus de BNR tuturor băncilor pentru penalizarea operațiunilor cu cash, evidențiat separat pe extrasul de cont.

În aceeași zi ca mai sus am plătit prin PayPal, folosind același card MasterCard de la ING, o comandă la DealExtreme. Hai să vedeți aici complicăciune din cauza conversiilor multiple de monedă, fiecare cu niște mici penalizări cauzate de diferența de curs valutar:

• Comerciantul (DX) a trimis procesatorului (PayPal) suma în dolari americani, ca monedă proprie de referință, și PayPal a făcut o conversie $->lei la cursul de 3,5294 lei/$ (față de 3,3933 lei/$ la BNR, adică cu 4% mai mult) fiindcă știe că adresa mea e în România și asta e moneda națională.
  • După aceea, procesatorul (PayPal) a cerut băncii (ING) plata prin card. Însă cum PayPal nu există în România și nu poate accepta tranzacții în lei, PayPal cere ING-ului plata în EURO, făcând o a doua conversie a sumei lei->€ la cursul de 4,4324 lei/€ (încă 0,2% față de BNR).
  • ING face o a treia conversie €->lei la cursul propriu de 4,4971 lei/€ (încă 1,67% peste BNR), pentru a-mi lua în cele din urmă banii din cont.

Net, dacă e să compar suma de plată în USD și suma finală în lei ce mi-a fost trasă din cont, îmi iese un raport de 3,5809 lei/$ față de cursul BNR de 3,3933 lei/$. Prin toate aceste conversii am plătit în plus 5,53%, doar fiindcă am avut PayPal intermediar.

Culmea este că nici la DX nu pot schimba moneda din $ în €, nici la PayPal nu pot opta să lucreze doar în $ sau doar în €, fără alte conversii în lei. Prin urmare, de câte ori voi face tranzacții în care PayPal e intermediar, trebuie să mă împac cu ideea că voi plăti cu 5-6% mai mult doar prin conversiile multiple între monede, în loc de numai 1,ceva% al băncii la plata directă în €, fără a avea un comision explicit niciunde.