VladG

Comenzi bike-components

Recommended Posts

Am lansat comanda pentru 6 useri: ionutdrg,Ionut81,Dragos1980,bogdans,abuwz si cu mine. Fiecare ce si-a dorit. Cand se va inregistra comanda la bikecomponents voi primi linkul de parcurs cu lista pieselor comandate. Dupa care forward catre cei interesati. Cred ca vom primi piesele cam intr-o saptamana. Trimit PM in ziua primirii si astept beneficiarii in Pantelimon.

Am primit comanda cam dupa o saptamana, pe 19 iulie, am impartit-o la patru dintre useri in primele 2 zile. Un user insa a uitat sa ma mai contacteze si abia azi l-am prins si i-am predat ce a comandat. Per total cred ca a mers bine. De tinut cont pentru comenzi viitoare la acest magazin cu plata prin Paypal, nu calculati transportul 9,5 + 1,5 = 11. Ei au o matematica speciala unde adunarea de mai sus face 17 !!

Vreau și eu câteva mărunțișuri dacă dă comandă cineva. Aștept PM.

Dau eu comanda daca ne strangem minim 2 oameni (eu am de luat ceva care costa 3 euro :) )

De preferat cu statusul ready in stock, fara bulky, doar Bucuresti.

Mă scuzați că n-am apucat să anunț, a trebuit să fac urgent o comandă cu piesele numai din stoc și cu banii ce-i aveam deja în cont, fără să mai pot aștepta după liste. Am trimis-o joi, vineri a plecat coletul, luni a intrat în țară, marți (ieri) deja mi-a fost livrat la ușă, aseară am demontat piesele vechi și am început să le asamblez pe cele noi.

Dar dacă mai stați până mâine seară cu comanda, probabil mă mai bag și eu la un set de service (semeringuri) de furcă Marzocchi Bomber, la care nu mi-e clar modelul, anul sau măcar diametrul tijelor. Sunt vreo 3 modele în stoc, €20ish setul, fac măsurători diseară sau mâine seară și revin cu link complet.

[edit] Cred că-i setul ăsta pentru 30mm, deși furca pare a fi de prin 2003. Confirm la noapte sau mâine.

[edit 2] Da, ăsta e, de 30mm. @@RaduB când trimiți comanda? Dă-mi un cont să-ți trimit mălaiul.

Astept raspuns si de la Poseidon pentru ca s-a aratat interesat.

Cand imi raspunde sunt gata sa dau comanda.

Banii mi-i dai cand primim comnda.

Gata! Am trimis lista de bucate: o legatura patrunjel, doua de marar si niste cimbru! :P

Your order has been completed sucessfully.

Va tin la curent!

Mulțumesc :) Dacă se mișcă la fel de repede ca și în cazul meu, ne vedem marți seară :D

salutare

ma intereseaza urmatorul produs de la ei:

http://www.bike-components.de/products/info/p19624_KryptoLok-2-mit-KryptoFlex-Buegelschloss-.html?xtcr=17&xtmcl=kryptonite

cand mai faceti comenzi?

astept si eu pt o comanda. salariul il iau cam la 5 oct.

referitor la antifurt... cablul nu e necesar decat daca insisti sa legi si rotile. insa poti monta alte strangeri:

http://www.bike-components.de/products/info/p11274_Sicherung-Vorderrad---Hinterrad-.html

(maxima securitate)

http://www.bike-components.de/products/info/p9329_WheelFixed-BQR-03-Nabenschnellspanner-Set-.html

(daca preferi sa fie pe imbus simplu, profil hexagon)

http://www.bike-components.de/products/info/p1733_Schnellspannsatz-mit-Secura-Lock-.html

(asta din urma securizeaza si tija de sa. se aseamana cu primul doar ca e mult mai ieftin si cheia nu e una din 256 posibile ci e o cheie pe pentagon, inclusa in pachet; se poate gasi si in bucuresti cu f. putin mai ieftin dar cu alta eticheta/brand)

din toate astea de mai sus as recomanda pe a doua sau a treia. prima e overkill.

iar ca -Lock recomand:

http://www.bike-components.de/products/info/p19622_Evolution-Mini-Buegelschloss-.html

cu cat e mai mic cu atat mai bine. iata de ce:

te-ai mai putea complica si cu dispozitiv cu alarma. prindere pe disc sau pe angrenaj. asta daca vrei sa ai maxim de siguranta. e buna inclusiv impotriva demontarii pieselor de pe bicicleta (presupunand ca exista hoti care iau de acasa imbusi ca sa iti demonteze piese).

http://www.electronictudor.ro/produs49/XENA-XZZ6---Alarma-&-Imobilizator-Disc.htm

multumesc, adipe

mie-mi trbuie ala ca sa leg doua biciclete in scara blocului, langa usa apartamentului meu (de o teava de calorifer).

mai am doua junghiuri de antifurt de pe la decathlon, plus dulaul de dupa usa, ar trebui sa fie suficient:)

multumesc, adipe

mie-mi trbuie ala ca sa leg doua biciclete in scara blocului, langa usa apartamentului meu (de o teava de calorifer).

mai am doua junghiuri de antifurt de pe la decathlon, plus dulaul de dupa usa, ar trebui sa fie suficient:)

foloseste un lacat zdravan si un lant zdravan (otel dur) si gros atunci. alarma ar putea sa iti produca scandal cu vecinii care nu ar fi convinsi ca zgomotul e produs exclusiv de catre tentativele de furt si ca mai degraba un nevinovat iti atinge in mod accidental, nevinovat, bicicleta. alarma o poti monta prinsa nu de disc ci de foaie. discul se stramba destul de usor. cumparasem din piata acu 3 ani un lacat cu alarma cam la 50 lei, era destul de eficient.

cele mai multe lacate pot fi destul de usor deschise de catre hotii care au studii in acest sens. depinde de profilul cheii (sistemul de inchidere) si de tolerante. deci, atentie.

daca lasi bicicleta legata in acelasi loc zilnic se poate intampla sa fie observat acest lucru si sa isi procure hotul uneltele necesare stiind ca o va gasi in acel loc in fiecare zi.

atentie, cablul impletit poate fi taiat chiar si cu unghiere sau sfic. trebuie doar rabdare.

LE: am citit adineauri ca alarma poate fi facuta sa taca cu un tub de silicon sau spuma poliuretanica.

rog sa nu continuam cu discutia asta cu inca alte posturi pt ca e 'offtopic'.

nimeni, nimic?

eu intre timp am agatat un tren pt o singura bucata lant efteneaua, kmc x8.93 la acelasi pret pe bike24.

daca luna asta ne adunam dincoace (bike-components) vreau sa ma agat de mai multe lanturi x8.99, sunt de maxima calitate si durabilitate (in ce priveste durabilitatea as indrazni sa spun ca sunt mai bune decat lanturile XTR doar ca sunt pt maxim 8v) si costa doar 12.50 E la bike-components.

daca nu luna asta... peste o luna o sa incep sa intru usor usor in criza sa imi fac SSP cu magic gear pe bicla cu portbagaj, sa imi iau foaie de 40 si pinion de 17 (ambele surly) incat sa mai pilesc oleaca, 1mm, din axul butucului ca sa incapa in chainstay de 440mm (fara sa pilesc din cadru) si sa am butuc 'excentric' facut la pila.

of, of, of... mai bine taceam si nu divulgam cheia succesului in viata.

intre timp am mai aflat ceva studiind piata pt antifurturile dumitale: pune un lacat cu alarma sonora (baterii) daca gasesti in vreo piata asa ceva. printr-un fel de minune am gasit eu asa ceva acu 3 ani in crangasi. cu lacatul sa legi un lant de 2cm daca gasesti... si aia e. sau mai bine agata-le de tavan sau de perete etc. oleaca de personificare e buna la casa omului. eventual gandeste-te la un upgrade daca nu 'iubesti' destul bicicletele (deja am inceput personificarea) incat sa le lasi afara din casa.

antifurtul pe care vrei sa il cumperi poate fi speraclit destul de usor. nu se face zgomot, trebuie doar sa opereze un individ cu 'facultate', nu mai mult de 3 minute. exista antifurturi mai bune, am gasit ca abus au cheia cea mai greu de speraclit, sunt la 70 euro alea bune.

U-lock e bun daca vrei sa lasi bicla legata in oras si nu iti permiti sa faci antireclama la biciclete si biciclit si bicliclisti.

Salut,

Nu am mai comandat de mult de la magazinul asta si am o curiozitate: tot cargus face livrarile in tara pentru DHL Packet International Premium? Inclusiv pentru bulky goods?

Merci

Salut,

Nu am mai comandat de mult de la magazinul asta si am o curiozitate: tot cargus face livrarile in tara pentru DHL Packet International Premium? Inclusiv pentru bulky goods?

Merci

RaduB zice ca da.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3752-comenzi-bike-components/?view=findpost&p=607062

Sunt si eu amator, astept o vorba cand face cineva o comanda.