basso

Cum te-ai lasat de fumat ?

Recommended Posts

Ai fost fumator si te-ai lasat ? Cum ai facut-o ?

Metoda ta poate ajuta alt Impatimit al tigarilor sa renunte la fumat.

Am fumat 21 de ani,recent s-a Implinit un de cand m-am lasat,sigur ca nu mi-a iesit la prima Incercare,Insa dupa primul esec mi-am dat seama ca de fapt nu dependenta de nicotina e principala problema,ci gestul reflex asociat cu diverse tabieturi,cafea,suc,stat la taclale sau la sprit cu prietenii,etc.

1- Gestul reflex l-am Inlocuit cu mancatul fructelor,ba chiar taie putin nevoia de tigare,fara seminte,cel putin la mine crestea apetitul pt fumat si ma si Ingrasam

2-am renuntat In prima luna la majoritatea tabieturilor care implicau si fumatul

3-cand nevoia de tigare devenea prea acuta ieseam cu bicicleta[se poate Inlocui cu alergatul],dupa o ora de pedalat hotarat si sa fi vrut nu eram In stare sa fumez

Restul e vointa

Am reusit pana acum sa mai conving patru persoane sa renunte la fumat.

Am fumat si eu vreo 7-8 ani, incepand din clasa a 9-a. Nu am fost fumator inrait, nu umblam cu pachetul dupa mine, imi cumparat cate 2-3 tigari. Uneori nu fumam deloc 2-3 luni. La discoteci si petreceri fumam mai mult. Apoi in armata am luat-o razna rau de tot, fumam tot ce prindeam.

Dupa armata m-am schimbat mult si am hotarat sa renunt printre altele si la fumat.

Intr-o zi am zis "De azi nu mai fumez", si nu am mai tras nici macar un fum dintr-o tigara. Si nici nu am simtit nevoia. Au trecut vreo 10 ani de atunci.

Multi m-au intrebat cum am reusit, dar toti au fost dezamagiti de raspuns.

Pur si simplu ignor tigarile, nici macar nu le vad, pentru mine nu exista. Trebuie sa-ti convingi subconstientul ca tigarile nu exista si mai departe se ocupa el.

De cateva ori am incercat sa vad daca s-a schimbat ceva. Am pus tigara in gura, i-am dat foc, am vrut sa trag un fum si nu am reusit.

Stiu persoana care s-a "lasat" de fumat timp de 8 ani, dupa care s-a apucat iarasi. A recunoscut ca uneori ii mai venea chef de o tigara dar se abtinea. Deci nu s-a putut lasa cu adevarat. Undeva acolo... pe creier.. tot ii ramasese tigara.

Stiu si persoane care s-au lasat cu adevarat. Unul pentru ca a avut probleme la plamani. Al doilea pentru ca i s-a facut rau de la tigari. A incercat mai tarziu sa traga iar din tigara si iar i s-a facut rau.

Si eu sunt fumator, de vreo 6 ani.

Sora mea mi-a adus o carte scrisa de unul care cica te convinge sa te lasi de fumat. Tipul are o metoda interesanta. Iti zice de la inceput sa nu te lasi de fumat pana nu termini de citit toata cartea. Eu am inceput-o dar nu am terminat-o. De aceea inca fumez. :)

Si eu as fi curios de asemenea experiente ale celor care au reusit sa se lase.

Cu cartea aia maicamea s-a lasat. Nu glumesc si ea a fumat cu 7 ani mai mult decat am trait eu.

E "metoda usoara" dupa care ti se pare penibil sa mai fumezi.

Totul tine de vointa.Povestea cu "De azi nu mai fumez" a tinut si la mine ,ptr ca era vorba de vointa mea contra unui viciu.Fara alintaturi sau premii.Pur si simplu .Insa un sigur gand ma roade :suma viciilor ramane constanta...

Am fumat si eu vreo 7-8 ani, incepand din clasa a 9-a. Nu am fost fumator inrait, nu umblam cu pachetul dupa mine, imi cumparat cate 2-3 tigari. Uneori nu fumam deloc 2-3 luni.

Pai Inseamna ca doar faceai fum,nu erai un sclav al pipelor Imagine postată

Sora mea mi-a adus o carte scrisa de unul care cica te convinge sa te lasi de fumat. Tipul are o metoda interesanta. Iti zice de la inceput sa nu te lasi de fumat pana nu termini de citit toata cartea. Eu am inceput-o dar nu am terminat-o. De aceea inca fumez. Imagine postată

Nu ai terminat cartea...'ce convenabil' :))

Citeste cartea man,cine stie Imagine postată

...suma viciilor ramane constanta...

Tot aud chestia asta de cand sunt mic... dar nu cred ca-i asa. Mai degraba cantitatea viciilor e constanta, nu suma (adica numarul lor). Eu nu beau, nu fumez, nu ma droghez. Nu prea vad chestia cu constanta, doar cantitatea la viciul ramas...

suma viciilor ramane constanta

:) tocmai azi mi-a zis-o cineva: el nu bea, nu fumeaza, asa ca are dreptul sa bea un pahar de Cola.

• Upvote 1

M-am lasat de fumat uitand ca trebuie sa mai fumez.

Acum serios, nu am fumat decat ocazional si parerea mea e ca ar trebui sa ma chinui sa devin dependent de tigari,iar din moment ce sunt lucruri mult mai placute pentru papilele gustative spre exemplu, nu vad rostul fumatului. :)

Oricum, am auzit ca s-a facut 10 ron pachetul de tigari (sper ca am auzit bine). Asta cred ca e un motiv bun. Te gandesti ca intr-un an economisesti cat pentru o bitza de carbon echipata decent si cred ca e de ajuns.

Pai Inseamna ca doar faceai fum,nu erai un sclav al pipelor

Am avut perioade in care am fost sclav, perioade in care fumam de plictiseala, sau uneori doar de fiţe, ca sa ma dau mare si tare.

tocmai azi mi-a zis-o cineva: el nu bea, nu fumeaza, asa ca are dreptul sa bea un pahar de Cola.

Sa-i spui ca e mai sanatos sa bei o bere sau un vin decat o cola.

Un ajutor contra fumatului este planta numita pedicuţă.

Renun??m la fumat dac? bem ceai de pedicu??

Pedicuta ajuta la lecuirea dependentei de alcool si tutun

Imagine postată

Eu m-am lasat de vreo 3 ani pentru ca m-a speriat o doctorita. In afara de nicotina mai sunt cateva zeci de substante care se depun pe artere rigidizandu-le si facandu-le mai inguste. Stiu pe cineva care a fumat ca un sarpe, s-a lasat de 7-8 ani si tot mai are probleme cu hipertensiunea de la depunerile astea. Ce se depune pe artere nu e precum colesterolul, de ala mai poti scapa in timp ...

Eu duc dorul tigarii, dar mi-am impus sa nu mai cumpar niciodata vreun pachet, asa ca se mai intampla ca intr-un bar, cu prietenii, sa fumez intotdeauna doar de la altii. Imi place tutunul bun, ala din tigarete de foi, nu rahatul asta de tutun din tigarile obisnuite, dar cum am zis, numar pe degetele de la o mana tigaretele fumate intr-un an.

Alte argumente care te ajuta sa te lasi: mirosul urat care se pune in haine si aspectul financiar (fumam un pachet pe zi, asta ar fi astazi o suma importanta) si m-am lasat brusc.

La mine povestea-i cam lungă aşa încât recurg la cea mai scurtă:

- am intrat în al 16-lea an de nefumător <):)

M-am apucat prin clasa 8-a de fumat , am fumat 3 ani , ajunsesem sa fumez viceroy rosu ca sa fumez cat mai putine.

Dupa a fost un fel de provocare, au incercat sa se lase mai multi prieteni si nu au reusit si am incercat sa vad daca eu pot !

Am trecut si pe la un spital cu oameni cu probleme la plamani , care daca tipai la ei mureau din cauza efortului depus din cauza sperieturii.

Final fericit n-am mai fumat nici o tigare de atunci , in timp ce absolut toti cunoscutii cu care umblu fumeaza !

Eu am fost fumator timp de 24 de ani. Un pachet pe zi ...in medie. M`am lasat brusc de fumat, fara nici o amenintare din partea doctorilor, fara sa ma sperie nimic. Brusc , am spus ca`mi ajunge si din acea zi nu am mai pus tigara in gura. Asta s`a intamplat acum 2 ani. Din acel moment am inceput sa acumulez grasime. Asa am descoperit bicicleta ca mijloc de slabit...ulterior am gasit si o alta parte frumoasa a turelor cu bicicleta. Daca mai exista tigara, nu mai eram pe acest forum :).

da,treaba cu fumatul este destul de serioasa.fiind un fost fumator nu pot decat sa ii inteleg pe cei ce inca mai fumeaza si in acelas timp sa ii compatimesc.am reusit sa renunt la tigari dupa mai multe tentative.cineva spunea :cel mai usor lucru este sa te lasi de fumat!asa este,te poti lasa in fiecare zi,apoi le iei din nou!la mine a fost altceva:pur si simplu nu am mai putut sa termin o tigare,mi-am dat seama ca este momentul potrivit sa renunt si am facut-o.asta se intampla acum vreo 10 ani,de atunci nu am mai simtit nevoia sa fumez,nici macar fumatul pasiv nu ma incanta.daca cineva aprinde o tigare langa mine,usor,usor ma indepartez......

Imi amintesc cu placere de primele tigari (Select si Carpati cu filtru)furate de la taicamiu,pe care le fumam impreuna cu un prieten din cartier,in garajul din curte.Eram in clasa a patra.

O alta amintire din vremurile alea tine de lamaiul de pe o scara vecina(ma mutasem la bloc intre timp),pe care il chelisem de frunze.Cunoscatorii stiu de ce.

Tigarile Carpati fara filtru au fost componenta a vietii mele pana spre 20 de ani cand am trecut la alte chestii mai chinezesti.

In fine,amintiri.

Totul s-a terminat,brusc,acum vreo 7 ani.Cu o radiografie pulmonara in fata.A mea.

Deci,de frica.De aia m-am lasat.E cea mai buna metoda.

o carte scrisa de unul care cica te convinge sa te lasi de fumat

[ame=http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarsit-nefumator]Allen Carr - In sfarsit, nefumator@@AMEPARAM@@/docinfo/6355558?access_key=key-mhxitm1skiwupruigwi@@AMEPARAM@@6355558@@AMEPARAM@@key-mhxitm1skiwupruigwi[/ame]

Si eu am incetat cu ajutorul asta din toamna lui 2008, dupa 9-10 ani de tutunat. Deasemenea alti 3 parca colegi de birou. Am "inchis cartea" si in secunda doi am fugit la Mihailesti la o bere rece sa vad cum e fara sa fumezi ca numai stiam, si bine e <):).

Fumez de 22 de ani. Cate un pachet pe zi. Am incercat diferite metode, nu au dat rezultate. Acum doi ani m-am lasat de fumat. Simplu, usor, efortul de vointa fiind minim (trebuie sa mentionez ca metodele care implicau un efort de vointa ceva mai mare au esuat lamentabil).

Deci, la mine, singura metoda care a fost eficienta a fost Nicorette GUMA. (de fapt nu Nicorette, ci Nicotinell, care e similar insa produs de alta firma). Intrucat la noi nu se gaseau, mergeam sa le cumpar din Ungaria. Abia cand am terminat cele trei luni de mestecat gume, au aparut si la noi pe piata.

Singurul efort de vointa a fost acela de a stabili care anume dintre tigarile fumate va fi ultima. Din acel moment nu am mai aprins tigara si am inlocuit-o cu Nicotinell. Conditia reusitei este sa citesti cu atentie prospectul, unde detaliaza cum se mesteca guma. Daca o mesteci ca pe o guma normala, toata nicotina eliberata ajunge in stomac unde este distrusa si nu are niciun efect.

Mentionez ca niciodata, nici chiar la inceput, nu mi-au fost necesare 8 gume pe zi, cum scria in prospect. Cu 3-4 gume o lungeam toata ziua, apoi a scazut numarul lor, apoi concentratia. Dupa trei luni nu am mai avut deloc nevoie de aport de nicotina.

In toata aceasta perioada nu am simtit niciun fel de stari anormale, nu am avut accese de nervozitate, nu am fost mai irascibil, pentru ca organismul isi primea portia de nicotina (insa fara gudroane si monoxid de carbon si cianati si cianuri si alti balauri care sunt in mod normal in tigara).

Niciodata nu am scapat insa de dorinta de a insoti cafeaua cu o tigara. Am fost si sunt un fumator pasional, un fumator de placere. Imi place sa savurez o tigara, iar de chestia asta nu am scapat niciodata.

In consecinta, un an de zile nu am fumat. Dupa un an de zile am inceput sa fumez cate o tigara pe zi, si numai Ultra-Mega-lights (din alea cu 0.1 miligrame de nicotina, in loc de 0.8-1 mg, cat au tigarile full-flavour). De la o tigara la cafeaua de dimineata, am adaugat una si la cafeaua de pranz. Apoi am inmultit cafelele, fiecare insotita de cate o tigara. Apoi am inmultit tigarile. Acum fumez un pachet pe zi, insa numai si numai ultra-lights. Daca as incerca sa fumez o tigara full-flavour, mi se face rau.

Cam asta este experienta mea cu metodele de a ma lasa de fumat.

Mentionez ca in ultima vreme am incercat plasturii Nicorette. Nu am simtit absolut nicio diminuare a poftei de tigara. Cu gumele a fost complet altceva, dupa ce mestecam de cateva ori, nu mai vroiam tigara. Cu plasturii nu e asa. Altii s-au lasat cu plasturi, pe mine chiar nu ma satisfac in vreun fel.

Probabil ca in cateva saptamani va voi putea povesti cum decurge din nou lasatul de fumat cu gume, dar nu as paria pe asta... pur si simplu nu imi vine sa zic "asta e ultima".

Succes celor care se lasa, felicitari celor care s-au lasat.

de cand cu topicul asta mi-e frica sa mai intru pe forum. o sa ajungeti ca un stol de maici cu panze de paianjen in locuri umbrite si cu capul plin de calarie.

Si eu m-am lasat de curand (septembrie) dupa cca 10 ani in care fumam in general 1 pachet pe zi. Eu am terminat de citit cartea "In sfasit nefumator" a lui Allen Carr. Este interesanta abordarea psihologica a autorului cartii. Merita lectura. Oricum primele trei zile nu le voi uita curand: m-am izolat in apartament si am facut tot posibilul sa nu ma gandesc la tigari. Am si zugravit sa treca mai repede timpul. M-am lasat odata cu sotia, ne-am certat in trei zile cat in ultimii 5 ani la un loc. Intre timp m-am ingrasat cu 9 kg. si cu toate astea consider ca a fost unul dintre cele mai importante lucruri pe care le-am facut vreodata. Stiti de ce: este incredibila senzatia de libertate, este incredibil de relaxant sa nu mai fi suspus unui viciu. De kg. in plus voi scapa cu o usoara dieta si cateva ture sanatoase cu bicicleta dar satisfactia de a nu mai sclavul propriului viciu ....

Eu am fumat timp de 3 ani. De la 13 pana la 16. Si beam foarte mult.

Intr-o dimineata am spus, gata, nu mai beau, nu mai fumez.

Timp de 8 ani nu am baut si nu am fumat.

Acum aproximativ un an am inceput din nou sa beau. Putin cate putin. Curand au aparut si tigarile. Mai ales cand eram prin baruri, discoteci. Cand eram acasa, nu prea fumam. In vara, cand am reinceput sa merg pe bicicleta aproape zilnic, am renuntat. De revelion, iarasi, bautura multa. Am adauagt si o tigara.

Urasc aceasta idee, de a fuma. De aceea, am hotarat sa renunt la alcool. De fumat, nici nu poate fi vorba, in lipsa alcoolului.

Sunt sigur ca, imediat ce ziua va creste, adica sa pot iesi la o tura in fiecare seara, dupa serviciu, va disparea complet tentatia. Abia astept.

Eu fumez mult...pasiv. Din pacate nu pot renunta la acest "viciu" fiindca, in afara de faptul ca prietenii mei ma-mput pe dinautru si pe dinafara, sunt oameni tare simpatici si tin mult la compania lor. Tot din pacate, toti fumeaza fiindca vor, fiindca le place si uite-asa pufaie in nasu' meu. :)>:P

Edited by vera