basso

Cum te-ai lasat de fumat ?

Recommended Posts

Io astept cu nerabdare toppicu " Cum m-am lasat de baut?"

Coane,cred ca e mai greu cu bautul,sigur,pt astia care sunt gospodari,cu tarie si alte greutati

Un bun precen care s-a lasat de fumat Inaintea mea [intre timp s-a reapucat],a facut prinsoare cu mine ca se lasa de spritz,ca doar nah,de

fumat nu s-a lasat ?Daca l-am crezut ca se lasa de fumat,pasta cu bautul n-am crezut-o,speram sa-l ambitioneze si mai mult neIncrederea mea

la intentia lui,din pacate tot a pierdut prinsoarea

Cred ca alcoolul dus la rang de cariera e urmatoarea treapta peste tutun,si ca nocivitate si ca dependenta

Un fost dependent de heroina zicea ca a reusit sa se lase de droguri dar de fumat nu... concluzia este ca fumatul este drogul cu adictia cea mai mare si pe deasupra mai e si legal.

Eu m-am lasat de fumat atunci cand am renuntat sa mai stau in preajma fumatorilor, am luat pauza de vre-o 2 luni de cluburi/baruri locuri unde se fumeaza industrial.

Si pentru cei care vor sa se lase de fumat pot sa le spun ca primele 2 luni trec al naibii de greu; oricum cine nu incearca nu stie ce pierde :)

bine spus ;nu stie ce pierde; revin mai cu inceputul topicului [lasate de fumat si ai sa vezi ca peste 2-3 luni o sa te gandesti la XTR sau la SUPER RECORD] ...DOAMNE AJUTA

Nu stiu daca s-a mai scris, ca nu am citi, dar asta e irelevant - la mine a functionat cartea lui Allen Carr si chiar foarte usor si bine. Tipul sistematic ingenuchia prin logica orice motiv pentru care ai fuma. O minte ageara a zis candva ca daca eliminam toate ipotezele imposibile, ceea ce ramane, oricat de putin probabil ar fi, este adevarul. Si rezultatul lecturii era NU AI NEVOIE DE TIGARA. Asta ar trebui sa ramana inradacinat in creier care trezit de impulsuri tabagice le va refuza pe motiv de neadevar.

Deci ajunsesem sa nu mai fiu nevoit sa fumez (nu am renuntat la fumat, asta ar implica din start ca tutnul e un lucru pozitiv). Ieseam oriunde prindeam ocazia, in baruri, in cluburi etc. Pentru ca tot Allen spunea ca nu trebuie sa te feresti, nu trebuie sa-i invidiezi ca fumeaza, ba sa-ti fie mila ca sunt sclavii tigarii, iar intrebat daca vrei o tigara vei raspunde "nu mai am nevoie sa fumez".

Din pacate, dupa ~2ani am descoperit ca e "fun" sa fumezi o tigara la 1-2 saptamani ca sa fii "high" pentru 1-2minute. Si asta s-a transformat in 4-5 luni intr-un pachet pe zi. Dar o sa mai incerc cu lectura, imediat ce se sedimenteaza putin lucrurile prin jurul meu - stiu, asa zic toti fumatorii :)))

La mine a fost simplu: "de azi nu mai fumez.." in pachet mi'au ramas 2 tigari, si le-am lasat p masa 2 luni. Deci...simplu: Ambitie !

• Upvote 1

La mine a fost simplu: "de azi nu mai fumez.." in pachet mi'au ramas 2 tigari, si le-am lasat p masa 2 luni. Deci...simplu: Ambitie !

Ai perfecta dreptate.

Cu cartea aia maicamea s-a lasat. Nu glumesc si ea a fumat cu 7 ani mai mult decat am trait eu.

E "metoda usoara" dupa care ti se pare penibil sa mai fumezi.

am citit si eu jumatate din acea carte,era ceva foarte interesant,un fel de spalare a creierului.

am luat nu stiu ce virus de pe net si a trebuit sa-mi formatez calculatorul.dupa aceea am realizat ca am pierdut si cartea

Poate daca mai are cineva acea carte il rog din suflet sa-mi trimita si mie pe e-mail: un_greu@yahoo,com

am citit cartea ieri, nu in cateva zile ci in vreo 2 ore, sarind din cand in cand peste pasajele de umplutura. Cartea e plina de clisee dar e o lectura interesanta mai ales prin prisma exemplelor si analogiilor cu alte tipuri de dependente. sincer daca as fi fumat nu m-as fi lasat dupa ce am citit cartea dar poate ca citind-o din gramada de idei ce ti se ofera pe tava se gaseste de cele mai multe ori una care sa actioneze ca motivatie pentru a te lasa de fumat, motivatie pe care aproape toti fumatorii o cauta.

Eu de lasat m-am lasat cam acum vreo 3 luni dupa o noapte de baut in care am fumat aproape un pachet si jumatate de tigari. a fost simplu, a doua zi nu am mai aprins tigara (nu mai aveam nici un chef sa fumez) si apoi am continuat sa nu mai fumez. M-a ajutat foarte mult si faptul ca sotia s-a last si ea cam la 2 zile dupa mine. A fost greu in prima saptamana si sincer mi-am modificat un pic si programul la munca, acum nu mai ies asa de des in pauza afara 4-5 min pe care le petreceam la tigara indiferent de vreme. asta cred ca e singurul lucru pozitiv pe care il aducea fumatul, din pacate acum petrec mult ami mult timp la munca fara pauza de relexare.

sper sa nu ma apuc iar, mai am momente cand imi doresc sa simt iar gustul de tigara, cred ca e totusi doar ceva psihic, destul de usor de combatut. Nici betii asa crunte nu am mai tras dar am realizat totusi ca din fericire nu simt dorinta de a fuma cand mai beau un pahar in plus.

A mai scris cineva pe aici , bautul de apa ajuta foarte mult in perioada de sevraj

bafta si sper sa ramaneti in continuare nefumatori , eu cel putin imi doresc asta,

la multi ani !

Salutare tuturor,

As vrea sa va povestesc pe scurt cum a fost la mine cu chestia asta...

Aveam 17 ani cand sub influenta prietenilor mei am incercat sa fumez prima data, la inceput numi placea dar cu timpul a ajuns sa devina o necesitate, nu a durat mult cam jumate de an, dar in acest timp am reusit sa devin foarte legat de fumat desi nu fumam f des totusi simteam nevoia sa fumez macar o data pe zi... In tot acest timp faceam si sport la sala. Cand plecam acasa de acolo imi placea f mult sa fumez o tigara parca ma improspata... O data fiind acasa am privit pe Discovery un film despre Lance Armstrong si se spunea ce plamani mari are el si aceasta ii permite sa faca eforturi fizice nemaipomenite, deodata miam dorit si eu sa am asa plamani dar am constientizat ca fumatul nu ma ajuta deloc din contra ma incurca f tare. M-am speriat f mult atunci si mi-am zis ca cu orice pret trebue sa ma las, caci imi iubesc f mult plamanii, si m-am lasat.

Totusi dupa o perioada de jumate de an de fumat plamanii mei dovedisera sa se strice destul de mult, asta ma ingrijora destul de mult, si am hotarat sa incep sa alerg in fiecare seara ca sa-mi refac plamanii. Alergam la inceput cate 10-15 min prin oras. Cu timpul am inceput sa alerg cam o ora in fiecare seara prin oras, apoi am inceput sa alerg in afara orasului cate 20 de km. In acest timp am descoperit Le Tour de France, l-am vazut pe Armstrong, era ultimul tur la care el participa, am ramas uimit de ce am vazut. Am luat in mine hotararea puternica ca trebue sa ma fac ciclist...

M-am dus la piata si miam luat prima mea bicicleta pt antrenamente un Rambo Bike facut in turcia sau in china de vreo 20 de kg. Pe atunci nu stiam nimic despre biciclete. Si am facut in prima zi cu el 90 de km, a fost destul de greu pt mine desi aveam ceva pregatire fizica, dar cu asta am inceput... Saracul vanzator i-a parut rau ca mia dat garantie un an la bicicleta, in fiecare zi aproape eram la el ca sa-mi repare ceea ce mi se strica la bicicleta, totusi cu bicicleta aceea am facut sigur nu mai putin de 2000 de km...

Dar m-am dus prea departe asta e alta istorie, dar ceea ce am vrut sa arat este modul cum un lucru rau se poate transforma in bine...

Si ca citat as vrea sa aduc acest vers din biblie: "Voi, negreşit, v-aţi gândit să-mi faceţi rău: dar Dumnezeu a schimbat răul în bine, ca să împlinească ceea ce se vede azi, şi anume, să scape viaţa unui popor în mare număr. " Geneza 50:20

Am fumat vreo 8 ani . In varful de performanta ajungeam la un pachet pe zi. Marea majoritate a timpului un pachet la doua zile. M-am lasat brusc dupa ce am vazut ca nu mai aveam gaz sa alerg dupa autobuz, sa joc baschet si alte d-astea. Am bagat in primele doua zile cam 3 pastile de Nicorette ca sa trec de mancarimea de piele si dupa aia doar vointa . Ideea e ca am pus si 12 kg pe mine care d-atunci nu le-am mai dat jos( sunt 10 ani de cand m-am lasat)

Imagine postată

eu am fumat cam 8 ani...recunosc ca nu treceam de un pachet pe zi (cam doua in 3 zile)...m-am lasat de fumat exact in 1 ian 2008 dupa seara revelion, pur si simplu, fara pariuri sau alte chestii..

nu este greu...vointa sa ai.

succes!

Eu m-am luat de fumat prin liceu, mai mult pufaiam cu colegii cite o tigara, apoi in facultate m-am luat serios, ajunsesem la un pachet pe zi de Lucky Strike fara filtru. Dupa ce nu s-au mai gasit alea am fumat Lucky Strike normale. In Iunie 2003 dupa citeva beri in plus si doua pachete de tigari, dimineata nu prea imi mai gaseam locul prin pat si cind m-am intins dupa tigara am constatat ca nu am si atunci am luat decizia: ma c..c pe ele de tigari. Si m-a tinut pina in Nov. 2010 cind am divortat. Nu divortul in sine m-a determinat sa ma reapuc de tigari ci doar plictiseala si faptul ca nu aveam ce face in casa. Treaba asta m-a tinut pina in Octombrie 2011 si de atunci iar nu mai fumez.

Ambele dati m-am lasat brusc de fumat, fara pariuri (cum zicea si colegul de mai sus). Ies cu prietenii prin cluburi, terase(cind e cazul) si nu simt nevoia de nici un fel sa fumez, nici nu ma deranjeaza. Probabil ce m-a ajutat sa ma las usor a fost faptul ca in casa nu am fumat niciodata, tot timpul numai pe balcon (nici macar la bucatarie cu geamul deschis)

Ce-i drept, e greu sa-ti tii miinile ocupate, am tot timpul cite un reflex: fie bat cu degetele in masa, fie ma joc la telefon :)

Am fumat 18 ani, in ultimii 10 cate trei pachete pe zi, din 2001, oriunde eram angajat, aveam "norocul" sa pot fuma si la birou, acum daca ma gandesc, nu fumam, de fapt mancam tigarile si cafelele, daca prindeam un chef, nunta, botez ajungeam chiar la 4 pachete. M-am lasat de tigari pentru ca m-am saturat, eram probabil aproape intoxicat cu tutun, simptome multe nu prezenta doar ca imi era greata din cand in cand, mai ales dupa un chef, nu fumam o zi pana imi trecea raul, dupa care din nou 3 pachete. Cel mai greu a fost sa iau hotararea ca nu mai fumez, precizez ca nu aveam probleme de sanatate in afara de greata, dar asta se remedia cand stateam in casa, in casa nu am fumat niciodata, repet cel mai greu a fost sa iau hotararea ca nu mai fumez, hotarare pe care nu stiu de ce nu am luat-o nici in 2000 cand a murit bunicul meu in 15 aprilie chiar de ziua mea (cancer pulmonar), nici in 2005 cand a murit tatal meu in 24 decembrie de Craciun (in chinuri groaznice si constient pina in ultima clipa- cancer la gat)

Am reusit, nu mai fumez de doi ani, m-am lasat, fara pastile, fara seminte, fara plasturi, fara psiholog, fara biserici, fara vraji, fara cosmaruri cum povesteau altii, fara sa "mor" daca nu fumez, nu m-am lasat de frica, chit ca si frica ar fi un motiv bun daca ai reusi sa nu mai fumezi. Totul e vointa si respect de sine, un om slab, vesnic va gasi scuze si motive pentru a nu se lasa de fumat repet oamenii slabi nu se lasa de fumat, pentru ei este un subterfugiu pentru dracu stie ce...

Nu e nici o vrajitorie, totul e vointa si respect de sine.

Va salut si spor la o viata mai buna

• Upvote 3

citind ce-a scris colegul ciprian mai sus adaug si eu ca am reusit de curand (aproape o luna) sa ma las de fumat.

Nu fumam mult, cam un pachet la doua zile in medie si mereu imi spuneam ca nu fumez asa mult cat sa-mi fie greu sa le las, si asa a fost.

Am mai avut o tentativa pe principiul "nu mai cumpar alt pachet" si a functionat fix o zi. La birou m-au convocat la cafea colegii, si-au aprins cu totii tigarile si eu....ce sa fac?! :)

De data asta stau cu 2 pachete in casa si nu ma ating de ele. Recunosc faptul ca mai trisez; in ultimele 3 saptamani am fumat de 3 ori :) : la un chef au fost 5 tigari in loc de 25; la o bere si la un vin cate una.

Oricum, ca sa nu mai bat campii, asa cum spune colegul ciprian, toata treaba tine de vointa proprie si cat de mult iti doresti asta; cred ca uneori tine si de constientizarea riscului fumatului. Cam ca si la mancare: nu mananci zilnic ciolan cu varza si ciorba de burta ca stii ca te ingrasi DAR cu toate astea, te trezesti intr-o zi usor deviat de la normal :)

@CRM mult noroc, e un pas mare faptul ca ai reusit sa reduci de 5 ori numarul de "cuie", dar fa treaba ca un om serios, pana la capat, lasa draku de TOT mizeriile de tigari

LSD-ul pare un inlocuitor bun pentru tutun :))

@ciprian asta tintesc sa fac; deocamdata socul e imens: fara beri; fara tarii (si tocmai imi intregisem rezerva de rachiu bulgaresc); far carnuri ori mancaruri grase; fara tutun...mai trebuie sa raman si fara ..femeie... si tacamul e complet

Edited by CRM

vin si tarii poti sa bei cu masura, daca sunt naturale, berea a ajuns sa fie de rahat, nu se mai respecta retetele vechi si timpii astfel ori e apoasa, pisacioasa ori e acra, ori mai fermenteaza inca o data in tine