dudescu

Carucioare copii

Recommended Posts

Chiar daca are mai mult de 2 roti ma gandesc sa cer un sfat din partea acelora dintre voi care au achizitionat de curand carucioare de copii. Pentru ca o minune este pe cale sa se intample in viitorul apropiat eu sunt in cautarea unui carucior, si recunosc achizitia este mult mai dificia decat pare la prima vedere. La inceput era simplu: vroiam un carucior care sa le aiba pe toate, cu roti mai mari, cat mai usor, care sa se plieze usor. Acum nu mai este asa simplu: chiar daca am facut o concesie si am zis ca voi depasi bugetul alocat cand am gasit caruciorul "abc design turbo 6s" al carui cost de achizitie este de cca 1600 lei la care se adauga si costul scaunelului de masina si a adaptorilor pentru cadru care este de cca 500 lei. Cand am desoperit, de curand, (inainte sa fac comanda) ca mai am nevoie si de sistemul pe care vine prins scaunul de masina (baza) care costa cca 400 lei am zis: "@#$#$%#%##$%^$%&, ce bicicleta mi-as fi luat". Ma uit cu interes si la carucioarele de la chicco, care intr-o suma mai modica - depinde la ce ne raportam (cca 1600 lei) ofera mai toate componentele enumerate mai sus. Ma uit cu interes si la acest produs: http://babydino.ro/shop_artdet.php?s...kk=unas_575025. Problema este urmatoarea: nu stau foarte bine cu nervii in cazul in care un produs nu indeplineste conditiile de functionalitate pe care mi le imaginez eu, si in consecinta ma comport ca atare. Stiti ceva de produsele enumerate mai sus? Voi ce produse din cele utilizate imi recomandati? Va multumesc anticipat!

Am cumparat cadou unui coleg de munca un scaun chico care venea cu tot cu baza, era reglabil destul de mult unghiul de inclinare si a costat cam 400-500 lei.

Am cumparat cadou unui coleg de munca un scaun chico care venea cu tot cu baza, era reglabil destul de mult unghiul de inclinare si a costat cam 400-500 lei.

Bineinteles scaunelele chicco se potrivesc numai la carucioarele chicco. La caruciorul vizat de mine trebuia utilizat (conform specificatilor) un anumit tip de scaunel, rider parca, care costa cca 400, adaptorii pentru cadru 70 si baza cca 500 !!!.

In primul rand... felicitari:)

Un lucru de baza la alegerea caruciorului (l-am aflat pe parcurs dupa ce deja am luat unul) e sa poti rabata manerele de pe o parte pe alta, astfel incat sa poti plimba copilul cu fata spre tine. Eu am luat (acu aproape 2 ani) de la Chicco un combo, cu carucior+scaun masina+ londou la vreo 1500 lei.

Un alt factor important, poate cel mai important, este sa poata fi strans usor si carat cu o mana. Asta iar am aflat-o din mers... Vor fi momente cand iese doar unul din parinti cu copilul afara si trebuie sa fie posibil sa cari intr-o mana caruciorul si intr-una copilul... Apar astfel de momente... Mai ales cand trece de 10 kg copilul, o sa vezi ca devine interesanta distractia. Nu mai zic daca ai norocul meu si mai ai si ceva etaje de urcat pe scari.

In rest, sa stii ca trebuie sa te orientezi la unul care are si ceva spatii de depozitare:) intotdeauna in afara de geanta, pe care e bine sa o poti agata de carucior, vor mai aparea diverse... ba o punga de pufuleti, sacosa cu jucarii etc.

Mersi! Am intradevar si "norocul" de a sta la etajul 3. Spune-mi te rog ai fost multumit pe ansamblu de chicco? Acum daca ai mai achizitiona un carucior ai proceda altfel? Ai utilizat scaunul de masina pentru 0 - 13 kg?

Da, pot spune ca sunt multumit de chicco... atat ca, dupa cum ziceam, nu am stiut cat de important e sa poti tine copilul cu fata spre tine... daca ar fi avut si posibilitatea asta.... ar fi fost 300% ok. Dar, sa stii ca una peste alta isi face treaba... Londoul l-am folosit din plin, scaunelul ala mic, doar o mica perioada, petnru ca a mea fata nu prea voia sa stea in el (singurul scaun din care nu incearca sa sara dupa 5 minute este cel de la bicicleta:) ), dar, a fost ok mai ales la cumparaturi. S-a intamplaty sa se potriveasca pe cosurile de supermarket.

Acum, daca ar fi sa iau altul... M-as uita mult mai atent la greutate si la cum se poate schimba pozitia.

Si inca o informatie - tot din experienta. E bine sa ai manerul de care impingi caruciorul dintr-o bucata - adica sa nu fie 2 - unul in stanga, unul in dreapta - ci unul singur pe toata latimea lui. De ce? Poate vrei sa imipingi cu o mana caruciorul si pe cealalta sa o ai libera - o cola, un telefon, o apa - ceva. Daca imipingi numai cu o maina si manere stanga dreapta caruciorul tinde sa fuga in directia opusa miini.

Mulţumesc de sfaturi. Am fost ieri şi m-am plimbat prin ceva magazine să "simt marfa". Este incredibil ce se întâmplă. O vânzătoare încerca să mă convingă să achiziţionez un cărucior pe motivul că avea frână pe disc ^:)^. Vor urma cele cu frână hidraulică, cei de la merketing au idei multe.....

pe 16 ianuarie fiica mea implineste 1 an, iar problema achizitionarii unui carucior s-a concretizat in nenumarate discutii avute cu sotul meu. Am ales un carucuir de la " Bebe Confort" modelul Loola. A costat 1600 ron fara landou si scaunel pentru masina. Partea buna este ca se domenteaza, practic se desface in 2 piese : scheletul din al, si scaunelul propriu zis ce are 4 pozitii, ceea ce poate face ca bebe-ul sa se odihneasca in decubit dorsal si poate fi asezat si in sezut. Are si un sistem de amortizare pe ficare roata in parte ce isi face treaba dupa ce copilul este mai grelut ( 7-8 kg) sau mai pui ceva sub carucior , fiind dotat cu un spatiu de depozitare . Se cumpara impreuna si cu pelerina de ploaie sau vant.

Dar ce ziceti de asa ceva? Se poate atasa de ORICE bicicleta.

I se poate monta una sau doua roti in fata si folosi ca si carucior normal.

Era unu la bazar.

Imagine postată

Da, asta arata foarte bine, insa pretul e putin exagerat.... Adevarul e ca daca gasesc un carucior de genul asta, care sa fie si rabatabil (impachetabil), clar mi-l trec pe lista de cumparaturi pe anul asta:)

Foarte misto carucio-bicla aia! Sa nu mai zic de mămică.

Am vazut si eu ceva asemanator pe YouTube, dar nu mai stiu exact unde. Am sa caut.

Parerea mea referitoare la carucioare: prima optiune este aceea de a cere/cumpara de la amici, amicii amicilor, vecini. Daca nu ai succes, cumpara un carucior usor, de preferat nepliabil si cat mai ieftin. Este adevat il schimbi la 5-6 luni dar tot nu ajungi la pretul unui carucior Chico si frati de-ai lui.

La primul copil a facut urmatoarea greseala: dupa ce a cedat carutul cel ieftin primit cadou, mi-am spus ca, copilasul meu merita mai mult... astfel in masura posibilitatilor de acum 3 ani am cumparat un carut scump pt noi vre-o 500 RON. A cedat mai repede ca primul carut dar am ramas cu un sistem de pliere inovator... Prin urmare al 3lea carut a fost cel mai ieftin care l-am gasit. Scaunul de masina am fost destul de intelept sa il achizitionez la mana a doua si a fost o afacere.

Pot spune din experienta ca la primul copil vrei ca totul sa fie nou si curat. La al 2lea copil am ascultat de sfatul batranilor care imi spuneau sa nu mai arunc cu banii pe lucruri noi, scumpe si care le folosesc prea putin, prin urmare am acceptat tot ce mi s-a oferit (hainute, carucioare, scaunele, etc). Speli si este ca nou. Norocul a facut sa primesc un carut Chico impreuna cu scoica si landou folosite. Confirm ca sunt foarte trainice si ochioase dar chiar si asa nu as da banii pe ele. Pana in momentul de fata carutul rezista dar inca nu a venit vara sa treaca testul pietei cu 20kg atarnate de manere (preferatul neveste-mi).

Sa va traiasca si sa fie sanatosi prichindeii!

E-1, daca aveam baiat sigur te intrebam de unde as putea sa cumpar asa ceva. Razboinic il faceam, la ce vrenuri traim!

micsunica, meri ca mi-ai impartasit experianta ta,

Salut oameni buni. Uitati ce am gasit: CROOZER International. Au reprezentanta la noi in tara.

Salutare, salutare, daca tot ti-ai gasit propriile produse... poti sa ne dai mai mutle detalii despre croozer kid for 2?

Dar ce ziceti de asa ceva? Se poate atasa de ORICE bicicleta.

I se poate monta una sau doua roti in fata si folosi ca si carucior normal.

Era unu la bazar.

Weekendul trecut am facut o prima iesire cu asa ceva. Am avut surpriza sa nu se poata atasa bicicletei mele (MTB) din cauza franei pe disc pe spate.

Mai concret, sistemul de prindere al caruciorului de cadru atingea discul din spate. S-a rezolvat (am lagat carutul de o alta bicicleta) dar totusi am ramas nedumerit.

Vreau sa cumpar un carucior din asta, dar parca nu mi-as schimba frana (upgrade recent de la V-brake). Am inteles ca sunt modele care se prind de ax, dar nu-mi prea inspira incredere.

Poate stiti de model de caruciur care se prinde de cadru dar nu incurca discul de frana?

Salut, la modelele Croozer (vandute de @tusi) poti prinde suportul de axul rotii. Depinde mult de modelul de prindere... Presupun ca al tau se prindea de cadru direct (am si eu unul pe modelul asta... si e unul din motivele pentru care acuma am 2 carucioare).

Sunt in total cel putin 3 metode de prindere... Trebuie sa faci putina prospectare inainte de a investi... si, din experienta proprie... fereste-te de cele cu roti de plastic, si de cele fara pic de amortizare la roti. In primul carucior, dupa ce mergeam vreo 40 minute, fiica-mea acuza dureri de spate. Asta in regim de mers doar pe sosea si fara viteze prea mari. In Croozer nu are nici o problema.