snowflake

CUBE Fan Club

Recommended Posts

Am vazut un mare scandal legat de Arges Winter Race (20-02-2010). Invit si pe cei prezenti aici spre a participa la aceasta cursa pentru a arata FRCT ca nu este nevoie de birou si functii pentru a face ciclism. Haideti sa dam dovada ca si noua ne pasa ce se intampla cu ciclismul in Romania. Haideti sa aratam celor din federatie ca ciclismul se face pe bicicleta si nu din birou, se face pe traseu nu pe hartie, se face participand la curse nu organizand doar cateva evenimente si alea vai de capul lor.

Haideti sa le aratam ca federatia ar trebui sa se ocupe de toate ramurile ce presupun deplasare pe roti puse in miscare de pedale si aceasta deplasare se poate face atat pe asfalt cat si pe off-road !

Poti sa ii spui cum vrei dar o astfel de strutocamila imi doresc si eu. Inca nu sunt ferm convins ca drumurile noastre sunt facute penrtru a fi suportate de o cursiera asa ca ma indrept si eu catre un ciclocross.

Sa te bucuri de ea !!

Eu am varianta din 2008 care se chema SL-Road si mi s-a parut cea mai tare bicicleta din lume. Cu mici modificari are 10kg, am un rand de roti aerodinamice (de fapt am doua, dar unele sunt mai tari decat majoritatea rotilor de MTB-uri pana in 2.000 lei ) la ea - Mavic CXP-30, pedale SPD PD-M520, alte sei pentru diverse trasee, alte frane (XT pe paralelogram cu saboti koolstop) si pot spune ca m-am bagat cu ea pe unde nu-ti imaginezi ca pot trece biciclete. N-am avut nicio problema cu ea. Mai am si alt cube si inca alte doua cursiere dintre care una e mai de fite, dar cu asta am mers peste tot fara grija. De asemenea mi se pare cea mai misto bicla pentru Transfagarasan dintr-o parte in cealalta, dat fiind atat rapoatele ei, cat si starea drumului. Am vrut sa-i pun ghidon de cursiera, dar dupa un mic impediment am renuntat, in parte ca-mi place foarte mult si asa cum este, dar si de mila cursierei noi pe care urma sa o sacrific pe altarul Cubismului.

Referitor la cursiera, eu in locul tau (cu experienta mea) nu mi-as cumpara cursiera ci un ciclocross (nu trekking asa cum e asta, ci chiar ciclocross) asa cum e Kona Jake, de exemplu. As avea aproape toate avantajele unei cursiere, dar doar cu stresul unui MTB. Alegerea iti apartine si chiar si eu nu mi-as vinde cursierele, dar am o senzatie de teama cu ele mai ales daca n-am mers pe drumul acela inainte cu trekkingul ca sa vad in ce stare se afla asfaltul.

De asemenea, daca era sa raman cu o singura bicicleta, in mod clar ii puneam asteia ghidonul de cursiera si un alt schimbator tripple de cursiera. Pentru adaptarea franelor exista multe solutii, sau se pot inlocui cu unele neliniare. Acest lucru poti sa-l faci si tu daca simti ca te indrepti tot mai mult catre sosea si n-ai mai pastra-o si pe asta asa cum e.

Multumesc pentru sfaturi,m am gandit si eu la varianta cu modificari,e un bianchi in bazar,pe la pag 4,care mi a dat o idee ,mai ales ca mi am descoperit o pasiune anul trecut:triatlonul(amator).

Si eu s-ar putea sa ajung de vineri . Poate ne intalnim vineri dupa-amiaza pe acolo , sa umplem traseul de CUBEuri :-J . Facem un antrenament :D

Si eu dar sambata dimineata ajung

Ar fi misto sa ne facem o poza de grup pe care sa o expunem aici dupa cursa...am sparge concurenta.

Sa raspund oficial, si eu vin la Arges Winter Race si plec cu trenul vineri din Gara de Nord la ora 10h20'(la si 25 pleaca trenul) daca mai sunt doritori ne vedem pe peron. Sau vineri dupa amiaza pe traseu.

Sa raspund oficial, si eu vin la Arges Winter Race si plec cu trenul vineri din Gara de Nord la ora 10h20'(la si 25 pleaca trenul) daca mai sunt doritori ne vedem pe peron. Sau vineri dupa amiaza pe traseu.

S-ar putea sa vin si eu cu acelasi tren , dar nu garantez . Oricum daca e ne recunoastem ( doar o sa avem biclele la noi :) ) .

S-ar putea sa vin si eu cu acelasi tren , dar nu garantez . Oricum daca e ne recunoastem ( doar o sa avem biclele la noi :) ) .

Cred ca ai vrut sa spui ori 9:20 ori 11:20 : Mersul Trenurilor - Bucuresti Nord - Pitesti

Ori au astia trenuri noi despre care nu stiu eu .

Cred ca ai vrut sa spui ori 9:20 ori 11:20 : Mersul Trenurilor - Bucuresti Nord - Pitesti

Ori au astia trenuri noi despre care nu stiu eu .

imi vine sa urlu. Imi doresc f mult sa ajung dar se pare ca totul imi este potrivnic. Initial singura problema era legata de bani (rezolvabila), numai ca au aparut niste crampe musculare asear la bazin de imi venea sa urlu de durere. Nu am mai patit sa fac carcei atat de des dar ce este mai grav, am facut niste contracturi musculare de abia mai stau in picioare acum. O sa bag niste vasilina de picioare dar cred ca trebuie sa ma impac cu gandul cel mai rau.

Fratilor !! Distractie maxima! Se pare ca or sa fie 15 grade si asta ma face sa inebunesc si mai tare.

imi vine sa urlu. Imi doresc f mult sa ajung dar se pare ca totul imi este potrivnic. Initial singura problema era legata de bani (rezolvabila), numai ca au aparut niste crampe musculare asear la bazin de imi venea sa urlu de durere. Nu am mai patit sa fac carcei atat de des dar ce este mai grav, am facut niste contracturi musculare de abia mai stau in picioare acum. O sa bag niste vasilina de picioare dar cred ca trebuie sa ma impac cu gandul cel mai rau.

Fratilor !! Distractie maxima! Se pare ca or sa fie 15 grade si asta ma face sa inebunesc si mai tare.

Haideti Cubistilor, ultima strigare, cine merge miine la Pitesti cu plecare din Bucuresti Nord , avem tren la A1893 cu plecare de la ora 11h20 sa fiti pe peron in jurul orei 11h si va aranjez si cu cazarea (daca nu sunteti multi). Mult succes

Am putea sa reunim fan clubul pe traseu : odata vineri pe la 17 , si inca odata sambata . Sa facem niste poze .

See you all there ! :))

Maine sper ca voi fi acolo. Astazi astept confirmarea de la un prieten ca mergem cu masina - cu trenul imi este peste mana tinand cont ca nu imi permit o cazare si de asta o sa vin in ziua concursului (nu sunt trenuri directe din Ploiesti). Sper sa ne vedem cat mai multi. Singura parte rea este ca nu voi concura din cauza sanatatii. Urmez un tratament si deja ma simt mai bine si nu as vrea sa fortez nota. O sa stau la alimentare. Ah ce as mai fi dat si eu o tura. Incerc sa vin si cu bicicletu, mi-ar placea sa facem o tura de onoare - sa ii spunem "TURA PENTRU TOTI".

5 km pentru a demonstra ca nu trebuie sa fi performer pentru a face un traseu de sanatate.

Ceva proaspat de la Arges winter race:grupul CUBE-istilor participanti

[ATTACH=CONFIG]16311[/ATTACH]

Ceva proaspat de la Arges winter race:grupul CUBE-istilor participanti

[ATTACH=CONFIG]16311[/ATTACH]