ordinaru

Echipament Necesar Pentru Ture Mai Lungi De O Saptamana

Recommended Posts

salut,

in vara asta intentionez sa plec si eu cu bicicleta nitel prin europa si as dori sa ii intreb pe cei care au mai intreprins asemenea ture, din experienta lor practica, cam ce ar trebui sa contina pachetul cu care se pleaca de acasa

nu am de gand sa fac cicloturism clasic cu bagaje multe, ci sa plec cu cursiera, bani in buzunar suficienti cat sa imi asigur mancarea si cazarea pe la pensiunile de pe drum, si un rucsac de maxim 5-6 kile in spinare

pana acum, eu m-am gandit la urmatoarele:

- scule de reparat bicicleta (aici daca s-ar putea detalia cam care ar fi cele mai frecvente probleme care pot sa apara, si ce scule sunt importante sa le iau cu mine)

- articole de igiena personala (o periuta de dinti, un sapun, etc.)

- un schimb de haine + pelerina de ploaie

- ceva hrana deshidratata, in caz ca mi se mai face foame pe drum

- cu lichidele sper sa nu am probleme si imi voi lua un rucsac cu camel bag

- trusa medicala de prim ajutor

- un briceag si niste chibrituri

- o harta detaliata a europei si cat mai actuala

- un netbook (nu stiu sigur daca il voi cara dupa mine pe asta, insa cam am nevoie sa fie conectat permanent la internet, si nu prea mi-ar veni la indemana sa dau cate 4-5 euro pe ora de internet; acu stiu ca prin marile orase, se mai gaseste net gratuit pe la diversele institutii cum ar fi bibliotecile sau primariile, insa nu vreau nici sa imi pierd timpul cautand si asteptand pe acolo)

- un antifurt pentru bicicleta

traseul propus este destul de lung, insumeaza aproximativ vreo 30 de zile, iar in medie vor fi cam 200 de km pe zi de pedalat, si mai la deal si mai la vale

de asemenea as dori sa stiu care sunt posibilele probleme care pot sa apara din punct de vedere fiziologic (crampe, intinderi de ligamente si ce remedii se pot lua in acest scop)

si daca ar mai fi si alte recomandari de facut, eventual de ce anume sa ma feresc, unde se doarme mai ieftin (eu ma gandesc la hostel-uri dar stiu ca unele sunt mai rau famate, si nu vreau sa ma intorc pe jos, ca mi s-a furat bicicleta), cam care este bugetul estimat pe zi, si cum si de unde se poate face rost de bani :-)

de asemenea daca este cineva interesat sa mai participe, ma poate contacta pe pm, momentan nu am stabilit prea multe detalii

insumeaza aproximativ vreo 30 de zile, iar in medie vor fi cam 200 de km pe zi de pedalat, si mai la deal si mai la vale

de asemenea as dori sa stiu care sunt posibilele probleme care pot sa apara din punct de vedere fiziologic (crampe, intinderi de ligamente si ce remedii se pot lua in acest scop)

O sa te doara curu sau mainile daca nu mergi cu viteza alora din TDF sa stai putin timp pe zi in sa. Picioarele cred ca se obisnuiesc mai repede daca nu fortezi.

LE: Cel mai bine e sa incerci sa mergi 2 zile consecutive cate 200 km/zi (daca n-ai facut-o deja), eventual cu bagajul cu care vei merge in tura.

Edited by csuporj

Scule.. un multitool cu leviere si presa de lant + trusa de petice + camera de schimb + banda adeziva "gaffer tape" ti-ar rezolva orice problema tehnica cu sanse sa se iveasca la un asemenea drum. Mai ales daca faci o revizie corecta inainte si te asiguri ca ai butucii si monoblocul in stare foarte buna. Daca mai ai si o scula gen Leatherman ia-o si pe aia, un patent si un cutit nu strica la casa omului.

Cel mai tare o sa te doara spatele de la rucsac...

AM mers cu rucsac de 3kg in spate si dupa cateva zile imi venea sa il arunc.

da, si pe mine ma cam sperie ideea cu rucsacul, mai ales ca ma cam rupe de sale la drum lung si fara sa merg cu rucsac

probabil ca voi renunta la majoritatea bagajelor, inclusiv netbook, si imi voi lua numai o trusa de scule, o harta si periuta de dinti si le voi pune intr-o borseta din aceea de cadru

cu hainele va fi o problema caci imi va trebui macar un schimb, sa vad cum voi reusi sa inghesui un combinezon in borseta aia

si o intrebare mai tehnica: niste cauciucuri mai rezistente, ce mi-ati recomanda si de unde le pot cumpara (ma gandesc la niste continental-uri insa nu turcisme)

La un portbagaj cu prindere pe tija de sa nu te-ai gandit ? Pentru net ai putea sa apelezi la un telefon cu Wi-Fi .

Nu ai zis prin ce zona vrei sa pleci. In functie de zona si alegerea cauciucurilor.

pai as vrea sa ajung pana la paris (deci am sa strabat ungaria, austria, germania) iar dupa aceea sa o iau in nord catre amsterdam si copenhaga

un telefon cu wifi nu prea cred ca m-ar aranja, deoarece as avea nevoie de ceva cu tastatura sa pot scrie lejer; oricum asta nu este cea mai mare problema, macar sa le rezolv pe celelalte si sa trebuiasca sa imi platesc netul pe unde oi ajunge

e o idee buna asta cu portbagajul cu prindere de tija de la sa, mersi pentru sugestie

eu ma gandeam la borseta pentru cadru pentru aerodinamicitate :-)

Nu te incurca prea mult la aerodinamica un portbagaj . Poti sa pui pe portbagaj un ghiozdanel iar la coborari sa il iei in spate. Ca si cauciucuri eu as recomanda un Michelin Krylion de 25 sau chiar 28(nu stiu daca exista).

sub nici o forma nu lua bagaje in rucsac. o sa te deranjeze teribil.

si mie, dar nu ma grabesc :-) poate o sa imi ia mai mult, caci o sa ma mai opresc si eu prin unele orase sa vizitez; acu ramane de vazut daca or sa ma tina si picioarele

nici eu nu iti recomand sa cari ceva in spate chiar daca ai un rucsac comod.un portbagaj cu prindere pe tija de sa este mai potrivit,poate chiar un portbagaj clasic cu prindere si pe cadru(daca iti permite cadrul)pe care sa iti pui niste genti (coburi).poti merge mai comod asa desi 200 km pe zi nu sunt usor de parcurs.poate cu un antrenament in prealabil poti sa-i faci,dar mai este si altceva in afara de a merge 200 km pe zi,sa te bucuri de locurile pe care le vei intalni si sa nu eziti sa te opresti pentru o vizita,o poza ceva care sa-ti aduca aminte de calatoria facuta.bafta oricum si sanatate!

Bravo Ordinaru! Iti urez mult succes. Vad ca esti un tip hotarat. Iti doresc sa ai o tura cu adevarat minunata la vara. S-ar putea daca ne intelegem bine si daca rezolv niste treburi sa te insotesc in tura.

Acum sa-ti spun si eu sincera mea parere:

200km pedalati zilnic cu o cursiera buna si rucsac e o distanta realizabila pt un ciclist destul de antrenat tinand cont ca mergi 30 de zile probabil fara oprire.

Eu zic sa ai un rucsac de maxim 4-5 kg. Personal in 2006 am facut un tur de 4500km cu un rucsac de 12kg si a fost destul de dificil, iar bicicleta era o semicursiera veche Hercules.

Daca ai o cursiera buna si un rucsac mai mititel, nu vei avea probleme.

Problema va fi urmatoarea: prin Ungaria, Austria si Germania vei avea multe piste ciclabile pe unde vei fi obligat sa pedalezi. Calitatea asfaltului la unele piste lasa de dorit, iar anumite piste chiar si-n minunata Germanie a prietenului nostru Frank, nu sunt asfaltate deloc. Deci viteza ta va avea de suferit si-n loc de 30km/h vei ruula cu doar 20km/h.

Eu sincer nu recomand nimanui sa stea in sa mai mult de 8h zilnic, ca sa va puteti bucura si de natura, orase etc, sa savurati tura nu sa pedalati contra conometru de nebuni. Astfel ca-ti recomand sa mergi doar 150km pe zi sau chiar mai putini.

Daca vrei sa dormi tot pe la pensiuni, deci nici macar la camping. Si daca vrei si doar restaurante trebuie sa ai la tine un minim de 50euro pe zi, dar asi recomanda 100 euro ar fi mai decent. Ceam mai ieftina cazare in occident la pensiune este de 30euro iar o masa la un restaurant ieftin doar masa de pranz este 10euro. De multe ori va fi mult mai scump.

Sper ca nu fumezi si ca bei putin, altfel bugetul tau va trebui sa fie consistent.

Asi fi curios sa aflu cam care este experienta ta in cicloturism, adica ce ture ai mai bagat si de cand ai acest hobby?

Da tinem legatura, poate ma bag si eu la tura.

cu prietenie,

Claudiu

Claudiu MOGA

nu cred ca imi voi mai lua rucsac, caci am probleme cu salele si cand merg fara

voi prefera sa merg mai light, numai cu un portbagaj cu prindere pe tija de sa

ca bani mi se pare cam mult 30 de euro pe noaptea de cazare, dar probabil ca stii mai bine

eu m-as orienta catre hostel-uri, caci astea stiu ca sunt destul de ieftine (15-20 euro in medie) si au conditii decente; partea mai proasta e ca lumea e destul de colorata, dar pe de alta parte ai ocazia sa cunosti oameni

pentru asta as fi avut nevoie si de laptop, ca sa imi pot planifica unde dorm noaptea urmatoare

cursiera este din carbon, 200 km pe zi nu mi se pare mult in prima saptamana, depinde foarte mult si de vreme cum am sa prind, insa probabil ca dupa aceea o sa fie ceva mai dificil

o sa ma apuc de prin primavara sa fac niste iesiri mai dese sa vad cum reactioneaza corpul

faza este ca eu as vrea sa ajung pana in copenhaga pe care vreau sa o vizitez si din acest motiv nici nu pot sa o lalai pe drum prea mult, ca e ceva distanta de parcurs pana acolo

ma mai gandesc ca daca nu o sa respect programul, ma pot intoarce cu vreun autocar de prin germania

experienta cicloturistica nu am deloc, am mai facut drumuri la munte/mare, iar cel mai mult am reusit o performanta de vreo 350 km intr-o zi lumina :-) respectiv bucuresti-brasov si retur

mai nasol mi se pare partea ca voi merge probabil singur, deoarece aceasta ma va incetini si obosi considerabil, plus ca si moralul mai poate cadea uneori daca esti solitar

si mai sunt si pericolele care pot sa apara, nu as vrea sa raman fara bicicleta sa o las prin strainataturi

eu vreau sa incerc sa vad pana unde reusesc sa ajung, acu nu tin mortis sa fac tura asta pentru palmares, daca ma tin picioarele si spatele bine, daca nu, cat se poate din ea

E mai intelept sa-ti planifici maxim 150km/zi. Ca sa ai timp sa te si bucuri de locurile pe care le strabati. In caz ca o sa mergi mai repede nu cred ca o sa fie nici o problema.

Sa ai tot timpul la tine o rezerva de bani in caz ca se intampla ceva neprevazut. Se poate calatori destul de ieftin daca esti chibzuit si-ti place natura care-ti ofera cazare de multe ori gratis, dar totdeauna e bine sa ai o asigurare.

Unde incarci laptopul?

Mancare si bautura evident cumperi pe drum.

In nici un caz rucsac. Portbagaj.

Bicicleta in stare perfecta. Cum strabati Europa, in caz ca ai probleme le rezolvi poate mai usor decat in Romania. Daca traversai Mongolia, era alta poveste.

30 de zile consecutive, 200km/zi ...

de cate ori ai mai facut 200km/zi si de cate ori in zile consecutive?

de ce nu incerci intai un micro-tur prin Romania (3-4-5) "de incalzire" si verificare a potentialului?

netbookul o sa te termine, poate e mai buna o tableta internet de tip nokia 770 sau nokia 900, nu ma pricep prea bine

la drum lung, renunt la ideea de rucsac

cred ca daca vrei sa faci asta in 30 de zile gandeste-te foarte bine la ideea de tren.

iti trebuie minim doua randuri de haine, in conditiile in care ploile nu sunt chiar niste evenimente improbabile

cursiera de carbon in tura...e si asta un turism

Ia-ti un iPhone in loc de netbook. E cel mai prost telefon din lume, dar se misca bine pe net si dupa ce te obisnuiesti poti scrie foarte repede (am inteles ca ai de scris, de aceea iti trebuia netbook). Vezi ca in roaming net-ul e 4 EUR/MB, cauta retele wireless free.

200 km/zi 30 de zile consecutiv mi se pare mult.

multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari

cred ca am scris si mai sus ca renunt la rucsac si implicit netbook

cel mai probabil imi voi lua un smartphone sau ipod touch (ca e mai usor) si am sa accesez netul de prin hosteluri, gari, biblioteci acolo unde voi gasi

ca vor fi 150, 180, 200 sau 220 km asta ramane de vazut, depinde foarte mult de vreme si de conditia mea fizica

cum am mai spus nu e nimic batut in cuie, imi iau niste bani la mine, ma urc pe bicicleta si vad cat de departe ajung

oricum am sa ma mai opresc in unele orase de pe drum sa vizitez si eu ce si cum, mai ales ca nu stiu cand voi mai avea ocazia sa ajung pe acolo, asa incat cu acest prilej ma voi mai si odihni, deci nu vor fi chiar zi de zi 200 km

iar la intoarcere daca mai am chef sa ma intorc pe bicla bine, daca nu iau un autocar/tren/taxi pana acasa

cam asta ar fi ideea

ca roti, niste campagnolo vento credeti ca ma tin la acest drum? ma gandesc sa imi cumpar niste roti noi si astea mi se par mai bune

ordinare, tu vrei sa faci cicloturism cu cardu?

nu o lua peiorativ, dar trebuie sa stai sa calculezi bine ce vrei sa faci. Cu carbon si roti usurele, nu o sa poti pune prea multe pe bicla.

chiar si in conditiile astea poti sa ai in vedere urmatoarele lucruri (evident cu ceva investitii)

1. porbagaj pentru cursiera. din ala adevarat, pusese Frank niste linkuri.

2. pentru partea de net te poti gandi la un netbook, gen Asus eee pc... Is usoare, tin mult, au wifi.

Se gasesc destule internet cafe-uri, eu nu as cara un laptop, nici macar un Eee PC (are 1kg, adica 20% din cele 5 pe care ti le-ai propus; fara incarcator). Daca vrei sa mergi 150km/zi inseamna ca o sa treci prin cel putin un oras zilnic.

Mda .. prolema e ca poti avea net pe orice telefon , dar cand esti in roaming te arde la tarif . Singura optiune e wifi , dar e cam vanatoare sa gasesti semnal , sa se conecteze si sa ai acces . Poti incerca un telefon cu prepay , si niste cartele de prepay din tarile prin care treci . Vezi cat de rentabil e. In romania ai net pe prepay cu 3.5 euro . In alte tari poti studia oferta . Te poate costa netul max 5 euro / tara . In ideea ca atunci cand schimbi tara trebuie sa schimbi si prepay`ul . E mai rentabil decat sa lasi bicla o ora sa stai in ceva internet cafe , parerea mea

Doar in Romania faci rost de prepay la fiecare colt de strada.

Cu wifi te poti conecta la hot spoturi care sunt f dese. E aceeeasi treaba ca si la laptop.

Pentru email am folosit cu succes in roaming internetul pe telefonul mobil fara sa ma arda la factura cat sa-mi dau seama. Schimbul unui email imi ia cam ~25 kB. De un mega, sa tot scrii. De asemenea e mai bun telefonul daca are windows mobile si gps. Eu am si Mio A501 (win mobile) si LG GT505 (softphone). In tara si unde n-am nevoie de programe prea avansate de gps (garmin xt si igo8), folosesc LG-ul cu harti de pe net. In roaming as folosi numai harti offline.

Cu un PDA sau Smartphone iti rezolvi cel mai elegant atat nevoile de comunicare cat si de orientare. Cu cat bateria mai buna, cu atat mai bine. Daca ai un dinam si o dioda zenner de 5v si un condensator mare tampon, poti sa-ti incarci tel/gps tot timpul sa nu ramai vreodata fara baterie.