ordinaru

Echipament Necesar Pentru Ture Mai Lungi De O Saptamana

Recommended Posts

Am auzit ca noile modele de telefoane mobile vor avea intergrate pe linga GPS si un aparat de barbierit, o lupa, un ac de siguranta, o pompa de bicicleta, un suprt pentru spite pliabile, o ..., un ...

dus mobil, dozator de mustar si bere, grenada mobila, cantar, etc:D

P.S. Am auzit ca noile modele de telefoane mobile vor avea intergrate pe linga GPS si un aparat de barbierit, o lupa, un ac de siguranta, o pompa de bicicleta, un suprt pentru spite pliabile, o ..., un ..., etc.:); pe scurt "multitool si multitasking". (Handbook-ul cintareste 978 gr)

Frank, eu zic sa nu mai faci misto multitudinea de scule hi-tech absolut necesare si indispensabile realizarii unei ture pe bicicleta.

S-ar putea sa fi acuzat, fie ca esti retrograd si impotriva a tot ceea ce este nou, fie ca esti hipiot.

Ce farmec mai are o tura cu bicicleta daca nu ai cu tine IPod, IGO, Wi-Fi si un incarcator solar?

Asadar, ai grija.

Mai bine vezi cum te descurci de o pompa de bicicleta cu Wi-Fi pe ea.

S-ar putea sa fi acuzat ca esti hipiot

stiam io ca nu e bine sa fii hipiot. Mersi giboane ca ma sustii in acest demers. Noroc cu Slayer :)

Ideea e alta. Daca eu fac o tura si vreau sa fiu echipat hitech (pda, eee pc, gps, 2 incarcatoare solare, mp3, slr <>), cam care e problema ta? si cu ce ma bucur eu mai putin de cicloturism decat tine care mergi si te orientezi dupa cum vrea muschiu la copac?

gibonu Foarte subtil! Ai ramas blocat pe o idee si nu intelegi ca nici eu si nici altii nu lasam telefonul mobil acasa pe post de fix. Care-i de fapt problema? Nu ti-a luat mamica telefon cu GPS inca? N-ai primit harti bune la el?

@ animaloo

Raman la muschiul de copac.

Pacat ca nu creste si pe stalpii de la indicatoarele rutiere sau pe bornele kilometrice, ca asa ma rataceam si io mai rar.

S-auzim numai de bine.

@ Le Cube

Asa este. Recunosc. Iar cand o sa-mi ia mama telefon cu GPS nu o sa stiu sa-l folosesc, asa ca ce sa mai vorbim de harti bune la el.

Asadar, raman la muschiul de copac.

bre giboane. Eu nu am nimic cu modul tau de a face turism. poti sa te ghidezi si cu ajutorul biotehnologiei.

M-am luat numai de stresul tau contra hitechului. Da. Unii suntem geek. Cu bicla.

Datorita unui geek stai si pe forumul asta...

multumesc tuturor pentru sfaturi si indrumari

eu imi voi lua vreo doua camere de rezerva la mine pe langa setul de peticit

ma gandeam eventual si la un cauciuc pe kevlar, insa voi pleca cu niste cauciucuri noi noute care sper sa ma tina tot drumul

in afara de asta o presa de lant, lantul fiind cu powerlink, eventual si un lant de rezerva, desi nu stiu daca are rost sa il car cu mine tot drumul

o cheie de inbusuri si surubelnite clar este necesara chiar si o mica cheie franceza, am vazut la cineva si nu e prea grea

de asemenea imi voi mai lua si un set de saboti, deoarece in mod sigur se vor toci astia pe care ii am acum

si de asemenea si un cablu de frana, caci nu stii cand se poate rupe

se pare ca pentru mine sa ma opresc e cel mai important :-)

acum referitor la acte, stiu si eu ca Romania este membra UE si nu ar trebui sa fie probleme la trecerea frontierelor, insa mai intreb totusi ca sa nu am surprize, se poate ajunge pana in Amsterdam numai cu cartea de identitate? As prefera sa nu iau pasaportul deoarece as avea o mare problema daca l-as pierde. Pe la hostel-uri stiu ca se mai cere garantie un act de identitate, insa as putea sa imi iau eventual si permisul de conducere cu mine.

poi pasaportul ce e? nu e act de identitate?

totul pana la amsterdam (Daca nu dai prin elvetia) e liber. Arati bulentinul numa in ungaria

Frank, eu zic sa nu mai faci misto multitudinea de scule hi-tech absolut necesare si indispensabile realizarii unei ture pe bicicleta.

:) Din pacate nu gasesc unul care stie sa clipeasca si din celelalt ochi ca sa te multumesc ;) (pe asta-l am cu asta "demonstrez" fiindca stiu ca ma-ntelegi ;).)

P.S. O scula "high-tech" de care ai nevoie e o periuta de dinti electrica (pentru lant, bine-nteles).

Edited by Frank

@ ordinaru

Asa este cum ti-a spus animaloo: control la frontiera ai doar intre Romania si Ungaria si este un control mai mult decat sumar, mai ales cand te vor vedea cu bicicleta.

Dupa Ungaria, pana la Amsterdam cel putin nu mai exista granite. Nu stiu cum este intre Germania si Danemarca.

In complearea la ceea ce a spus animaloo: in Elveria depinde de unde intri. Cel putin cand am fost eu vara trecuta (dinspre Italia) am trecut prin 3 frontiere diferite, dintre care 2 erau desfiintate,cu barierele ridicate, iar la una ne-a facut semn elvetianul sa trecem, fara ca macar sa ne dam jos de pe bicicleta. Te poti duce cu buletinul si in Elvetia.

Referitor la hostelu-uri: mie nu mi-a cerut niciodata garantie actul de identitate. In majoritatea cazurilor, te pun sa platesti toata suma atunci cand te cazezi.

@ Frank

Multumesc si:

Viva la velo !

traseul in linii mari ar fi acesta:

bucuresti - sibiu - 215.48 km

sibiu - timisoara - 226.57 km

timisoara - budapest - 254.14 km

pauza 1 zi

budapest - wien - 216.98 km

wien - linz - 153.31 km

linz - munchen - 201.78 km

pauza 1 zi

munchen - stuttgart - 189.65 km

stuttgart - nancy - 218.86 km

nancy - reims - 170.12 km

reims - paris - 130.90 km

pauza 2 zile

paris - saint-quentin - 129.09 km

saint-quentin - bruxelles - 132.22 km

bruxelles - amsterdam - 173.27 km

pauza 2 zile

amsterdam - groningen - 146.02 km

groningen - bremen - 150.66 km

bremen - wolfsburg - 152.65 km

wolfsburg - berlin - 176.20 km

pauza 1 zi

berlin - dresden - 164.73 km

dresden - prague - 118.72 km

pauza 2 zile

prague - brno - 184.21 km

brno - bratislava - 121.94 km

bratislava - budapest - 163.52 km

pauza 1 zi

budapest - oradea - 220.14 km

oradea - cluj-napoca - 130.81 km

cluj - brasov - 197.79 km

brasov - bucuresti - 139.37 km

in total vreo 4479.13 km

asta in vreo 36 de zile (sau mai mult)

am renuntat la partea cu copenhaga ca imi lua prea mult acel ocol

p.s. estimarea distantelor am luat-o de pe http://www.mapcrow.info, nu stiu cat este de corecta

Nu e corecta, cel putin Oradea-Cluj e 152, nu 130. Am facut-o de zeci de ori. La fel si celelalte: daca aduni Oradea-Cluj cu Cluj-Brasov si Brasov-Bucuresti iti da 470 km. Real sunt cam 600 pe sosea.

Probabil iti da distantele in linie dreapta. Si numele site-ului sugereaza asta: mapcrow. Englezii spun "as crow flies" pentru a exprima ca distanta e masurata in linie dreapta.

Incearca Google Maps, are si drumurile, si distanta in km, si instructiuni detaliate pentru vestul Europei.

LE: sigur ca gogu-harti te va duce pe autostrada, ca sa eviti asta trebuie sa-i dai "Show options" si sa bifezi "avoid highways", dupa care ar trebui sa iti arate drumuri pe care poti merge cu bicicleta. Un exemplu: Rheims-Paris (158 km, nu 130)

ELE: pentru locatii wi-fi gratuite fa-ti o lista de acasa de pe http://www.free-hotspot.com/index.htm sau de pe alte site-uri. Pe asta iti arata si garta orasului cu locatiile si daca e on sau off.

traseul in linii mari ar fi acesta:

budapest - wien - 216.98 km

...

...

ma leg si eu de exemplul asta sa-ti zic in primul rind ca "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din tirg", asta insemnind ca chiar daca distanta calculata e corecta, facand-o cu bicicleta o sa iasa ceva mai mare (poate te mai abati sa vezi un oras sau altceva turistic)

pe de alta parte distanta pusa intre Budapesta si Viena este cu mult mai mica decat cea reala, mie googlemap mi-a dat 246 km, uite linkul (la optiuni i-am dat "walking" si a omis autostrazile) :http://maps.google.co.uk/maps?f=d&source=s_d&saddr=Budapest,+Hungary&daddr=wien&hl=en-GB&geocode=FabE1AId9okiASnJz9TRNMNBRzFgER4MKcQABA%3BFTad3wIdKtT5ACl_Kp0lmwdtRzHoE6NuBMIEOA&mra=ls&dirflg=d&sll=47.835283,17.690735&sspn=0.890485,2.469177&ie=UTF8&z=8

M1, M4 sint autostrazi deci nu poti merge pe ele.

p.s. vad ca linkul il salveaza doar in varianta "by car" asa ca trebuie dat pe "walking"

:-

Un sait foarte interesant si util este NAVTEQ Map24 - Harti online si Planificator de Rute pentru Romania, Europa ?i SUA

Pe langa faptul ca hartile sunt cat de cat exacte mai ai si o groaza de puncte de interes cum ar fi wifi hotspot-urile.

Singura problema e ca nu merge cu Chrome :-

Nu stiu daca are si piste de bicicleta incluse, banuiesc ca pentru astea exista alte sait-uri specializate in cicloturism pe care sper sa ni le zica Frank :)

Din 36 de zile 18 sunt cu distante de peste 150 de km (iar din astea 18 vreo 7 cu peste 200 de km). Sa-mi fie cu iertare dar nu vi se pare o planificare un pic nerealista ( ca sa nu spun fortata sau hazardata) ? Cred ca punand la socoteala si bagajul si faptul ca, bineinteles, traseul nu va fi plat, o astfel de "cursa infernala" te epuizeaza in max. 10 zile oricat de antrenat ai fi. Mai ales ca va fi singur din cate am inteles...

Oricum, iti urez multa bafta, Ordinare, si sper sa "te tina"!

Nu stiu daca are si piste de bicicleta incluse, banuiesc ca pentru astea exista alte sait-uri specializate in cicloturism pe care sper sa ni le zica Frank X_X

Sectiunea rute (Radfernwege) de pe acest "wiki-cicloturistic"

Radreise-Wiki:Portal - Radreise-Wiki

Radfernweg - Radreise-Wiki

Un exemplu

Via Claudia Augusta - Radreise-Wiki

(harta online, GPS-Track, distante, profil, track online vazut cu Google Maps, intersactari cu alte rute ciclo...)

Track online Google Maps

http://radreise-wiki.de/images/Via_Claudia_Augusta.kmz - Google Maps

Acest wiki este in limba Germana, nu este complet (se mai lucreaza, completeaza etc.), este foarte util si rezultatul muncii, entuziasmului si harniciei unei comunitati cicloturistice din Germani.

@ioioccc, bogdan_uk, catalinm, frank: mersi pentru sugestii si site-uri voi recalcula distantele (pentru asta am si pus traseul sa vad daca este corecta estimarea)

@goitta: numai primele zile, cand voi fi mai odihnit, sunt cu distante mai mari de acoperit, dupa aceea, o las mai usor; altfel, nu mi se pare imposibil sa acopar 200 de km, trei zile la rand, la inceput; iar la cate trei zile o pauza de o zi, sau chiar doua mi se pare suficient pentru refacere; dar dupa cum am mai spus, daca nu ma tin picioarele, nu e bai, merg mai putin, mai incet, asta este, cata vreme voi avea bani la mine, cazare nu imi fac griji ca nu voi gasi

@Le_Cube: prin bratislava voi trece la intoarcere

Spor la planificat si realizat.

P.S.

Nu vreau sa te descurajez si te rog nu intelege aceste cuvinte drept ironie:

"Weniger ist mehr"; de ce nu coci pituci mai mici ?!?

k, ideea este ca nu stiu cand voi mai avea ocazia sa fac un tur de genul acesta (mai ales din punctul de vedere al timpului) si vreau sa ma bucur acum cat inca am ocazia

am facut destule ture la munte si la mare, am vazut cam ce pot si cred ca sunt pregatit si de o tura mai lunga

si oricum daca acum cat sunt tanar nu sunt in stare, mai tarziu nu cred ca se va mai pune problema

si mai este o vorba: Reach for the Moon. If you fall short...You may land on a star.

deci in cel mai rau caz, voi toca banii mai repede, si imi voi vinde bicla ca sa ma intorc acasa :-) dar tot va fi o experienta frumoasa

@ ordinaru

off-topic. aveai cumva o poza la avatar. can we have it back? nu de alta, insa nu-mi place deloc sa vad semnele alea de intrebare..

on-topic. mai sint si alte lucruri de care trebuie sa tii cont in planificarea traseelor zilnice, asta este posibilitatea de a dormi mai ieftin, iar cum hostelurile sint in general in orasele mari, vei fi nevoit probabil sa ramai intr-un anume oras fiindca acolo-i cazarea, insa fizic ai mai putea face inca 30-50 km.

da, bogdan ai dreptate si m-am gandit la acest lucru, tocmai de aceea voi fi si eu fortat uneori sa trag mai tare, caci altfel nu imi propuneam 200 km/h ca sa il fac invidios pe lance armstrong :-) imi stabileam o medie de 150 pe zi, si opream unde se nimerea

si in afara de asta, e mare distanta de acoperit asa incat nu prea am incotro daca vreau sa ajung pana in amsterdam si sa ma si intorc pe bicicleta

oricum ma astept ca multe din lucrurile pe care le voi planifica sa nu iasa chiar asa cum le pun pe hartie, mai ales ca la o calatorie de acest gen, nu prea poti planifica multe si tocmai imprevizibilul ar trebui sa fie partea frumoasa

eu cel putin asta caut si sper sa gasesc, experiente noi, oameni diferiti, locuri speciale

nu imi propun sa fac un lucru anume intr-o zi anume

inca o chestie: presupun ca numarul de la politie este acelasi in toata uniunea europeana respectiv 112; cum ramane insa cu numarul de la salvare, exista si aici vreun numar unic?

Edited by ordinaru

daca acel calculator ti-a luat in masurare distanta pe autostrazi ... ce ai sa faci? ca nu ai voie pe autostrazi pe bicicleta.

Pune mana si fa-ti lectiile mai bine, nu doar cu niste pareri de pe forum.

Un ghid al turistului pt fiecare tara, limite de viteza :D etc...

Nu mai retin, e prima ta iesire afara?

pai eu am crezut ca pentru asta exista forumul asta, mai schimba oamenii impresii, idei

am mai fost plecat prin strainataturi insa nu cu bicla

de fapt m-am plimbat si cu bicla pe unde am ajuns, doar ca nu am venit cu ea de acasa